Strona główna |
Jeżeli liczysz na pomoc czynników "oficjalnych" przy sprzątaniu lasu czy plaży, to musisz wiedzieć, że nie są one wcale przychylne takim "wstrętnie spontanicznym akcjom". Będą one mnożyły trudności, zniechęcały, a w razie potrzeby i oszukiwały, aby tylko nie mieć kłopotów. I tak na przykład, jeżeli buntowniczej twojej naturze nie spodoba się stan podmiejskiego lasku i zechcesz go posprzątać, a masz nadzieję, że służby odpowiedzialne za wywóz śmieci zorganizują transport pozbieranego już syfu, to wiedz, że:
1. Musisz posiadać pozwolenie na wejście do lasu grupy (ponad 10 osób) od właściciela lasu (urzędu miasta lub gminy, albo nadleśnictwa).
2. W grupie musi być co najmniej 1 osoba dorosła. Ma to na celu zniechęcenie zdolnych jeszcze do takich akcji 10-16-latków chcących uwolnić się od kontroli "starych".
3. Musisz liczyć się z tym, że trybiki (czytaj: urzędnicy) będą chciały spławić cię w pewnym momencie (wiadomo - kłopot przy biurowej kawie). Jeżeli nie uda się im, to:
4. ...napisz podanie i opatrz je swoim podpisem (czytelnym).
Po tych kilku szczegółach, a niewprawnym mogą one zająć do 5 dni nachodzenia urzędasów, możesz legalnie spędzić popołudnie sprzątając las.
Z doświadczeń Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi w Słupsku.
PS. Po jednym ze sprzątań, mimo wcześniejszych ustaleń z Urzędem Miasta i Gminy Ustka śmieci w ogóle nie odebrano.
EKOPARTNER
Miesięcznik, ochrona i kształtowanie środowiska
Siedziba redakcji:
00-534 Warszawa,
Mokotowska 58
Adres do korespondencji:
skr. poczt. 71,
02-600 Warszawa,
/fax 625-12-10
Warszawa, 8.11.1993 r.
Sz. Pan Prezes
Bohdan Hojna
Fundacja "Teraz Polska"
23-24.10 br. "Gazeta Wyborcza" opublikowała listę 47 nominantów konkursu "Teraz Polska". W wykazie tym znajduje się także proszek do prania Pollena 2000, co wzbudza uzasadniony niepokój o podstawy merytoryczne i kryteria oceny.
Jak wiemy, "wojna" proszkowa rozgrywająca się na naszym rynku wkroczyła za pośrednictwem TV do polskich domów. Według badań Inventive Business Partnership Polacy wydają miesięcznie 1 bln 730 mld zł na środki piorące.
Coalition Clean Baltic z Sekretariatem Bałtyckim w Polsce wystosował pismo do Polleny Lever Polska z prośbą o zaprzestanie produkcji proszków, zawierających fosforany, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie Polleny 2000.
Środki piorące zawierające w swym składzie ok. 30% fosforanów prowadzą do degradacji wód powierzchniowych, jak również zmuszają inwestorów do budowania znacznie droższych oczyszczalni ścieków III st. oczyszczania z chemicznym strącaniem fosforu.
Kraje rozwinięte aktami prawnymi ograniczają stosowanie fosforanów od 2% - Kanada, do 5% - RFN i Austria.
Problemowi nadmiernej zawartości fosforanów w środkach piorących dostępnych na polskim rynku prasa poświęcała wiele miejsca. Np. "Gazeta Wyborcza", "Wprost", 'Słowo - Dziennik Katolicki", niezależny miesięcznik ochrony środowiska "EKOPARTNER".
Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej na łamach "Rzeczypospolitej" ogłosił konkurs na polską technologię substytutu fosforanów w rodzimej produkcji proszków.
Problem fosforanów w środkach piorących był także omawiany na posiedzeniach Rady Ekologicznej przy Prezydencie RP pod przewodnictwem prof. Stefana Kozłowskiego, niekwestionowanego autorytetu polskiej ekologii.
W świetle powyższego, obowiązkiem naszej redakcji jest zwrócić Państwa uwagę na fakt ewentualnego przyznania godła promocyjnego "Teraz Polska" produktowi, który ze względów ekologicznych, jak również gospodarki narodowej budzi wiele wątpliwości i zastrzeżeń.
Z poważaniem
redaktor naczelny
Jadwiga Oleszkiewicz
Do wiadomości:
Kancelaria Prezydenta RP
Minister Ochrony środowiska
Minister Przemysłu i Handlu
"Wiadomości TV"
"Teleexpress"
"Express Reporterów"
"Tel. Kurier Warszawski"
"Rzeczpospolita"
"Słowo - Dziennik Katolicki"
"Gazeta Wyborcza"
"życie Warszawy"
"Kurier Polski"
"Zielone Brygady"