Strona główna |
W szpitalu wojskowym Ministerstwa Obrony Narodowej przy ul. Szaserów 128 w Warszawie funkcjonowała kotłownia gazowa, w której do grudnia'92 spalano własne odpady poszpitalne.
3.12.92 kotłownię przejeła spółka z o.o. EKO-ABC, która zaczeła wykorzystywać instalację, nie wyposażoną w jakiekolwiek urządzenia do ochrony środowiska, do handlu i palenia na ogromną skalę odpadów szpitalnych, pochodzących z terenu całej Polski.
Spółka EKO-ABC została powołana Aktem Notarialnym 31.7.92 (Rejestr Handlowy - Dział B Nr 33444; Regon 012124833).
EKO-ABC została utworzona w wyniku wizyty w Polsce 17-22.5.92 "Kanadyjskiej Misji Ochrony Środowiska", sponsorowanej przez Rząd Kanady, Ambasadę Kanady w Warszawie oraz polskie Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Celem Misji było przygotowanie raportu na temat możliwości inwestowania i pomocy Polsce w dziedzinie ochrony środowiska.
W Misji, jako przedstawiciel strony kanadyjskiej, wziął udział Kanadyjczyk polskiego pochodzenia Jan Wrzesień. Miał on za zadanie zorganizowanie systemu utylizacji (spalania) odpadów poszpitalnych w Polsce. Wrzesień jest dyrektorem kompanii ABC Power and Boiler Inc. w Kanadzie, która zajmuje się projektowaniem i budową kotłów, elektrociepłowni oraz spalarni odpadów poszpitalnych. Był on pomysłodawcą utworzenia w Polsce spółki EKO-ABC. Został także jej prezesem (holding z ABC Power and Boiler Inc.) Na czas jego nieobecności w Polsce funkcje prezesa sprawuje Andrzej Błaszków.
Jak wynika z ustalen OTZO, EKO-ABC przeprowadziła w 1992r. "remont" pieca kotłowni w szpitalu wojskowym przy Szaserów tak, aby przystosować go do spalania wiekszęj ilości odpadów. W tym celu wydano 300.000.000 zł, co jak określił jeden z pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska: "wystarczyło na pomalowanie pomieszczeń kotłowni." Poprzez Bomis zakupiono także kilka używanych samochodów-chłodni do przewozu odpadów szpitalnych.
Począwszy od grudnia'92 EKO-ABC zaczeła przesyłać oferty na spalanie odpadów do szpitali z terenu całej Polski. Zaczęto sprowadzać odpady ze szpitali z terenu i okolic Warszawy oraz innych województw - m.in. z woj. łódzkiego, płockiego, kieleckiego, wrocławskiego.
Na zorganizowanej w Krakowie w dn. 4-6.10.93 konferencji "Gospodarka odpadami komunalnymi, w tym szpitalnymi", Andrzej Błaszków - prezes EKO-ABC stwierdził, że "nasza spalarnia posiada nadmiar mocy przerobowych, możemy spalać znacznie więcej odpadów, niż obecnie sprowadzamy. Stąd stramy się docierać z naszą ofertą do wszystkich zainteresowanych."
W sumie EKO-ABC nawiązała kontakty z kilkudziesięcioma szpitalami z całej Polski. Za spalenie 1 kilograma nieposegregowanych odpadów szpitale płaciły 16 tys. zł. Kotłownia przy Szaserów mogła spalić dziennie ponad 2,5 tony odpadów.
EKO-ABC trudniła się procederem handlu i spalania odpadów bez jakichkolwiek wymaganych w takich przypadkach pozwoleń:
* spółka nie poinformowała o swojej działalności i nie wystąpiła o zgodę na przewóz odpadów niebezpiecznych do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz do Wojewódzkiego Wydziału Komunikacji - ustalenie tras oraz określenie warunków przewozu odpadów;
* spółka nie wystąpiła do Wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska o określenie dopuszczalnych emisji ze spalarni;
* EKO-ABC nie poinformowała o swojej działalności także innych służb: Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i Obrony Cywilnej (zagrożenia specjalne);
* nie wykonano dla spalarni oceny oddziaływania na środowisko - emisję rtęci, metali cieżkich, dioksyn i furanów;
* w kotłowni (spalarni) nie zainstalowano urządzeń do ochrony środowiska;
* brak było jakiegokolwiek systemu bezpiecznego składowania toksycznych pyłów i żużli pochodzących z procesu spalania odpadów.
Ponadto należy uznać, iż piec gazowy zainstalowany w kotłowni szpitala wojskowego przy Szaserów nie nadaje sie do spalania odpadów. W tego typu instalacjach - gazowych - nie osiąga się wymaganych temperatur spalania (powyżej 1000°C), co powoduje ogromne zagrożenie toksycznymi emisjami. Potwierdzeniem faktu zatruwania środowiska przez EKO-ABC były unoszące się kłeby czarnych, smolistych dymów ze spalarni i to wprost na pobliskie osiedle mieszkaniowe (dokumentacja fotograficzna OTZO).
Po zgłoszeniu przez OTZO przestępstw popełnianych przez EKO-ABC, Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska z Warszawy (WIOO) przeprowadziła inspekcję w spółce. W wyniku kilkutygodniowej kontroli WIOO potwierdziła ustalenia OTZO, a ponadto stwierdziła, że:
* w 1992r. sprowadzono i spalono 15 ton odpadów poszpitalnych;
* w 1993r., do czasu przeprowadzonej kontroli, sprowadzono i spalono aż 203 tony odpadów poszpitalnych.
Natomiast WIOO nie była w stanie ustalić, co w rzeczywistości EKO-ABC paliła, gdyż worki z odpadami nie były sprawdzane przed wrzuceniem do pieca kotłowni.
W związku z ogromnym zagrożeniem dla środowiska i zdrowia okolicznych mieszkanców, decyzją WIOO spalarnia EKO-ABC została zamknięta 8.11.93.
WIOO nie wyklucza, iż po wypełnieniu wymagań proceduralnych i zainstalowaniu urządzeń ochronnych przez EKO-ABC, spalarnia w szpitalu wojskowym MON przy Szaserów może być powtórnie oddana do użytku.
Ogólnopolskie Towarzystwo Zagospodarowania Odpadów "3 R" domaga się całkowitej likwidacji spalarni w szpitalu wojskowym przy Szaserów w Warszawie oraz wyciągnięcia konsekwencji prawnych w stosunku do osób odpowiedzialnych za tak skandaliczne zaniedbania i zatrucie środowiska.
Ponadto OTZO apeluje do odpowiedzialnych urzędników z Ministerstwa Obrony Narodowej o podjęcie działań w celu wyposażenia szpitala przy Szaserów, i innych podległych MON, w bezpieczne dla środowiska, alternatywne urządzenia do unieszkodliwiania odpadów poszpitalnych, a także wprowadzenie ścisłej kontroli i segregacji powstających odpadów. Znane są i stosowane na świecie cztery inne metody utylizacji odpadów szpitalnych:
* sterylizacja za pomocą pary w autoklawie przemysłowym i dezaktywacja nadtlenkiem wapnia;
* sterylizacja w piecu mikrofalowym;
* chemiczna dezynfekcja w nadtlenku wodoru;
* ozonowanie.
Paweł Głuszyński
Prezes Zarządu OTZO
OGÓLNOPOLSKIE TOWARZYSTWO ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW "3 R"
skr. 102,
31-829 Kraków 31,
0-12/43 52 66,
fax: 0-12/21 21 07,
Konto: PKO I o/Kraków 35510-165031-132.
(INFORMACJA PRASOWA, Kraków, 15.11.93)