"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 1 (55), Styczeń '94


MIĘDZYNARODOWE TARGI EKOLOGICZNE "POLEKO'93"

(Poznań, 23-26.11.93)
W dniach 23-26.11.93 Poznań podejmował wystawców, których działalność jest związana z ochroną środowiska, w ramach V edycji Międzynarodowych Targów Ekologicznych "POLEKO'93". Ekspozycję prezentowano w 6 pawilonach (1, 20, 21, 23, 24, 26) i na wolnym powietrzu na powierzchni ponad 10,6 tys. m2. W Targach uczestniczyło 524 wystawców z 18 krajów, prawie o 90 więcej niż w roku ubiegłym. Znaczny był udział wystawców polskich, bowiem zajmowali oni 384 stoiska.
Targi otworzył minister ochrony środowiska Stanisław Żelichowski, który przybył do Poznania wraz z licznym gronem pracowników swojego resortu. W godzinach popołudniowych uczestniczyli oni w konferencji prasowej z udziałem ponad 100 dziennikarzy. W czasie trwania Targów zorganizowano liczne sympozja naukowe i konferencje, np. "Ograniczenie fosforanów w środkach piorących przeciwdziałaniem eutrofizacji wód" - MOŚZNIL, "Sposoby oczyszczania ścieków w Holandii" - FME Holandia, "Nowoczesna gospodarka odpadami - Poznań'93" - ARKA KONSORCJUM.
Przedmiotem ekspozycji targowej były technologie, urządzenia i aparatura pomiarowa, związane głównie z następującymi dziedzinami ochrony środowiska:
- ochroną wód powierzchniowych ze szczególnym uwzględnieniem oczyszczalni ścieków i przeróbki osadów pościekowych;
- uzdatnianiem wody dla ludności i przemysłu;
- kompleksową gospodarką odpadami komunalnymi i przemysłowymi;
- ochroną powietrza przed zanieczyszczeniem pyłami, dwutlenkiem siarki, tlenkami azotu i węglowodorami;
- kontrolą zanieczyszczeń we wszystkich komponentach środowiska.
Nowoczesne oczyszczalnie ścieków oferowała firma PURAC - WATER Ltd. (Bielsko-Biała) - polski przedstawiciel ANGLIAN WATER PLC, przedsiębiorstwa specjalizującego się w gospodarce wodno-ściekowej w Anglii. Firma PURAC zbudowała około 2 tys. obiektów w 40 krajach. W Polsce działa od dwóch lat budując oczyszczalnie ścieków, m.in. w Nowym Sączu, Bielsku-Białej i Oświęcimiu. Inne przedsiębiorstwa także oferowały oczyszczalnie ścieków, np. BUDEXPOL (Wrocław), EKO-MTK (Brwinów k. Warszawy) i KREVOX (Warszawa). Małe obiekty przeznaczone dla domków jednorodzinnych oraz większe, dla wsi, ośrodkó wczasowych itp. prezentowały: EKOFINN-POL (Gdańsk), ENVICON-POLSKA (Ostrów Wielkopolski) i KRENON (Gorzów Wielkopolski).
Do wspomagania pracy oczyszczalni ścieków, konserwacji i udrażniania domowej kanalizacji sanitarnej oraz neutralizacji szamb dostępna była szeroka gama biopreparatów, np.: Bioklar, Bioenzyklar, Enzybac, Enzymix i Turbozyme - firmy MATZ (Poznań), DBC Plus - spółki ARCUS (Warszawa) oraz ENVIRO-ZYME i Dr. Drain firmy amerykańskiej WINSTON, sprzedawane przez przedsiębiorstwo EWA COMPANY (Warszawa).
Urządzenia do dezynfekcji wody pitnej oraz odprowadzanej z oczyszczalni ścieków za pomocą promieniowania ultrafioletowego oferowały firmy ASCOTEC ANLAGENBAU GmbH (Niemcy) i NCE S.A. (Wrocław). Natomiast aparaturę do ozonowania wody i ścieków przedsiębiorstwa SORBIOS (Niemcy) i TRAILIGAZ (Francja). Główną zaletą obydwu technik jest brak w wodzie uzdatnionej produktów rozkładu czynników dezynfekujących oraz niepożądanych substancji powstających podczas procesu, jak to ma miejsce przy tradycyjnym chlorowaniu. Metody te są stosunkowo drogie, a woda odkażana ozonem lub promieniowaniem UV jest dość podatna na wtórne zakażenie.
Filtry do poprawy jakości wody wodociągowej oferowała firma AQUASYS (Warszawa). Stoisko tego przedsiębiorstwa zostało uznane przez zwiedzających za najlepsze w wyniku konkursu tygodnika "AGROBAZAR". Łącznie w konkursie oddano około 3 tys. głosów na 50 produktów 42 firm.
W ostatnich latach rozszerza się oferta geomembran przeznaczonych do zabezpieczania podłoża pod wysypiska śmieci, składowiska odpadów przemysłowych, stacje paliw, baseny, oczyszczalnie ścieków itp. Dominują folie produkcji zachodniej typu PE-HD, które oferowały m.in. firmy: AGRU GmbH (Austria), AKCES (Środa Wielkopolska), ATU ANWENDUNGSTECHNIK UMWELT- SCHUTZ GmbH (Niemcy), GEOTEX (Kępno), TERENBUD (Szczecin). Dostępne były także różne geomembrany produkcji polskiej, np. na stoiskach: POLWIN-u (Kępno), EKOFOL-u (Bytom), EKO-SAN-u (Lubliniec) i Zakładów Tworzyw Sztucznych ERG (Oława).
Nowoczesne technologie kompostowania biomasy - DANO i HERHOF oferowała firma MUT (Austria), która buduje w Polsce kilka nowych obiektów. Kompostownie w Warszawie i Katowicach pracujące według metody DANO produkują dość dobrej jakości kompost.
Na Targach były również przedsiębiorstwa specjalizujące się w ochronie powietrza. Uwagę zwracała oferta ABB FLÄKT INDUSTRY Ltd. (Kraków), przedstawiciela koncernu szwedzkiego ABB FLÄKT, zwłaszcza w zakresie odpylania, odsiarczania i odazotowania spalin kotłowych. Oferowano systemy usuwania SO2 metodami: mokrą, przy użyciu zawiesiny wodnej zmielonego kamienia wapiennego; półsuchą - jak wyżej, lecz inaczej rozwiązaną od strony technicznej; oraz za pomocą wody morskiej. Przedstawiono również technologię usuwania tlenków azotu poprzez ich katalityczną redukcję. Instalację do jednoczesnego odsiarczania i odazotowania spalin oferowała firma HALDOR TOPSÓE A/S (Dania), natomiast kotły fluidalne do spalania węgla o nieznacznej emisji SO2 i NOx w porównaniu z tradycyjnymi - RAFAKO S.A. (Racibórz). Liczne firmy ograniczyły swoją ofertę do metody półsuchej, co prawda łatwiejszej w zastosowaniu, ale dającej odpad będący mieszaniną siarczanu i siarczynu wapniowego. Metoda ta jest ekologicznie mniej korzystna od technologii mokrej, umożliwiającej produkcję gipsu handlowego. Zagadnienie doskonalenia technik odpylania oraz usuwania SO2 i NOx ze spalin jest obecnie bardzo istotne, bowiem Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 12.2.90 (Dz.U. Nr 15 z 14.4.90) wprowadziło 3 kategorie wymagań dla instalacji energetycznych o mocy pow. 0,2 MW. W tym akcie prawnym określono dopuszczalne ilości emitowanych do atmosfery gazów SO2 i NOx oraz pyłów. Instalacje nowe oraz już istniejące w okresie od początku 1998r. będą musiały spełniać zaostrzone normy w zakresie powyższych emisji.
Bardzo bogata była oferta aparatury kontrolno-pomiarowej przeznaczonej do monitoringu zanieczyszczeń we wszystkich komponentach środowiska. Na uwagę zasługiwał duży wybór aparatury chromatograficznej, pozwalającej wykrywać i oznaczać niewielkie ilości zanieczyszczeń, prezentowanej przez firmy zagraniczne lub przez ich polskie przedstawicielstwa: FISONS INSTRUMENTS (Austria), MERAZET (Poznań), HEWLETT-PACKARD POLSKA (Warszawa), SHIMADZU (Warszawa), ANASERWIS (Poznań) i inne.
Ponadto dostępne były materiały edukacyjne, w tym filmy dotyczące problemów ochrony środowiska, oferowane np. na stoisku FUNDACJI EKOLOGICZNEJ "SILESIA". Na Targach były również obecne instytucje finansujące inwestycje związane z ekologią, mianowicie BANK OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. i POLSKI BANK ROZWOJU S.A.
MTE "POLEKO'93" były największe w swej historii, cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających (ok. 50 tys.), zawarto w czasie ich trwania szereg kontraktów handlowych. Stanowiły także przegląd możliwości w zakresie działań związanych z ochroną środowiska. Wydaje się, że w przyszłości impreza ta powinna być jeszcze ściślej powiązana z gospodarką narodową, tj. ekonomią i przemysłem, bowiem wielu wystawców miało problemy ze znalezieniem partnerów handlowych. Ofert przedstawiono mnóstwo, ale potencjalnym inwestorom często brakuje pieniędzy na praktyczne działania na rzecz środowiska.
mgr inż. Andrzej Żarczyński
Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej Politechniki Łódzkiej

"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 1 (55), Styczeń '94