Strona główna 

ZB nr 2(56)/94, luty '94
file:///D:/carnival/ekologia/basia/1984.txt

PROJEKT PROGRAMU ZAPOBIEGANIA ZANIECZYSZCZENIOM
POPRZEZ ZMIANĘ POSTAWY KONSUMENCKIEJ
ZAŁOŻENIA WSTĘPNE PROGRAMU

Podstawowym celem programu jest promocja postawy ograniczonej konsumpcji, zmniejszania zużycia opakowań jednorazowych i stosowania opakowań wielokrotnego użytku, propagowanie zbiórki surowców wtórnych.
Program realizowany będzie poprzez działalność kulturalną (literaturę, poezję, sztuki plastyczne i fotografię) wychodząc z założenia, że najważniejsza jest zmiana sposobu bycia i wartościowania, zmiana stylu oraz "mody" codziennego życia oraz konsumpcji dóbr.

ELEMENTY PROGRAMU

1. Ogólnopolski konkurs literacki "Ekologizm - przewartościowania w kulturze" (bliższe informacje zawiera "Jednodniówka");
rozesłanie informacji o konkursie do prasy, radia i placówek kulturalno- oświatowych na terenie kraju;
ufundowanie nagród dla laureatów konkursu;
dofinansowanie druku najlepszych prac w wydawnictwie pokonkursowym (nakład min. 1 tys. egz.).
2. Wystawy.
Wystawa "Zapobieganie zanieczyszczeniom poprzez zmianę postawy konsumenckiej" - ma celu popularyzację konsumpcji zmniejszającej produkcję śmieci (ukazanie towarów "śmiecionośnych i "opakowanio-oszczędnych", estetyczne i emocjonalne zachęcanie do zmniejszonej konsumpcji dóbr, rezygnacji z opakowań jednorazowych, preferowanie towarów przyjaznych środowisku). Współorganizatorami będą uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i średnich (w tym o profilu ekologicznym) oraz plastycy prowadzący na stałe zajęcia z dziećmi. Wystawa będzie prezentowana m.in.w Galerii "Ostrołęka" w Dzień Europy oraz w Olsztynie przy okazji Dnia Ziemi.
Wystawa fotograficzna "Dolina Narwi". Jej celem jest ukazanie piękna przyrody, którą należy chronić przed zamianą w wysypisko śmieci. O wystawie będzie informował folder z hasłem przewodnim: "Dlaczego chcemy zmniejszyć liczbę śmieci? Aby uchronić takie krajobrazy!" Jej pokaz odbędzie się m.in. w Galerii "Ostrołęka", Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie oraz Muzeum Przyrodniczym w Drozdowie k. Łomży w kwietniu i maju br.
Wystawa prac o tematyce ekologicznej satyryka Jacka Frankowskiego - stanowić będzie element reklamujący ogłoszony konkurs literacki i towarzyszący innym wystawom,
3. Organizacja obchodów Dnia Europy (5.5.94, Ostrołęka)
ogłoszenie wyników konkursu przez jury w składzie:
- Adam Białobrzeski (redaktor "Biuletynu" i przewodniczący Klubu Środowisk Twórczych);
- Zbigniew Chojnowski (poeta, krytyk literacki);
- Stanisław Czachorowski (Pełnomocnik Rektora ds. Edukacji Ekologicznej WSP w Olsztynie);
- Jacek Frankowski (karykaturzysta, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie);
- Zbigniew Hull (dyrektor Studium Nauk Społecznych Akademii Rolniczo- Technicznej w Olsztynie);
prezentacja wystaw wymienionych w punkcie 2;
okolicznościowy koncert w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej w Poznaniu zorganizowany przy współudziale Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Ostrołęce.
4. Seminarium naukowe "Ekologizm jako wyraz przewartościowań w kulturze".
Jego współorganizatorami będą: Pełnomocnik Rektora ds. Edukacji Ekologicznej oraz Instytut Nauk Filozoficzno-Społecznych WSP w Olsztynie, Instytut Humanistyczny Fundacji im. Frycza Modrzewskiego w Olsztynie. Klub Środowisk Twórczych będzie popularyzował prośrodowiskowe akcenty seminarium.
5. Warsztaty ekologiczne (Ostrołęka lub Olsztyn, lipiec/sierpień'94).
Zjazd członków Klubu połączony zostanie z warsztatami ekologicznymi propagującymi tematykę programu (postawy ograniczonej konsumpcji i wyboru towarów pozwalających zmniejszać ilość odpadów), a także architekturę ekologiczną. Do kraju zaproszony zostanie członek klubu Marni Fabrizio, włoski architekt, zajmujący się tymi zagadnieniami (o swoich zainteresowaniach pisał on w naszym "Biuletynie" nr 2-02/1993 i 4-06/93). W miarę możliwości, korzystając z zagranicznych kontaktów klubu, na warsztaty zaproszone zostaną osoby zajmujące się ekologią w innych krajach Europy.
6. Kształtowanie postaw ekologicznych.
Wnioski i przemyślenia płynące z w/w warsztatów będą opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym. Postawy prośrodowiskowe, których prezentowanie jest jednym z celów niniejsze-go programu, będą propagowane w "Biuletynach" wydanych w lutym i kwietniu br., jak również poprzez cykl audycji radiowych dla rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie i radia "Oko" w Ostrołęce oraz we współpracy z prasą lokalną.
Projekt ten, opracowany przez Klub Środowisk Twórczych w Ostrołęce, będzie realizowany w zależności od uzyskanych środków.
Klub poszukuje sponsorów pokonkursowego wydawnictwa: "Ekologizm - przewartościowania w kulturze".
Klub Środowisk Twórczych
skr. 6, Ostrołęka


Do Urzędu Dzielnicy Warszawa Ochota
My, niżej podpisani, uważamy działalność Ośrodka Edukacji Ekologicznej "EKO- OKO" za celową i potrzebną.
Uważamy, że winna ona być otoczona opieką i mieć zagwarantowana współpracę ze strony władz miasta, a szczególnie rodzimej gminy, w rozwiązywaniu problemów lokalowych i finansowaniu programu.
Próba ograniczenia obecnych możliwości ośrodka budzu zdumienie i sprzeciw. imię nazwisko adres podpis
Petycje przesyłać na adres:
OEE Eko-Oko, Grójecka 75, 02-094 Warszawa

SPROSTOWANIA:

Diana (ZB 54 s. 56) wysyła publikacje Greenpeace po niemiecku, nie po polsku!!!

* * *

Historyjka pt. "Mamona..." (ZB 1/94 s. 31) dotyczyła oddziału BOŚa we Włocławku, a nie we Wrocławiu!
* * *
"Głupi ekolog" (ZB 1/94 s. 55) przedostatni akapit powinno być:
"Plantacje, czyli "produkcja" świerków niewiele różnią się od rolnictwa (może tylko mniejszą ilością chemii), a na pewno różni się bardzo od produkcji sztucznych choinek i doniczek".

Autorów i czytelników przepraszamy!
red.



ZB nr 2(56)/94, luty '94

Początek strony