"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (57), Marzec '94



CUDOWNY LEK - MOCZ Tradycja urynoterapii

Joga ("połączenie") jest starożytnym systemem rozwoju duchowego powstałym w Indiach, stawiającym sobie za cel zjednoczenie z absolutem poprzez medytację. W jej ramach zastała również opracowana skuteczna metoda przywracania i zachowania zdrowia, którą każdy z powodzeniem może zastosować do swoich potrzeb. Jest nią urynoterapia (leczenie moczem). Polega ona na wykorzystywaniu właściwości leczniczych moczu ludzkiego.
W starożytnych Indiach urynę używaną do celów terapeutycznych nazywano "lekarstwem Gurudźiego" (czcigodnego Nauczyciela), "Bóstwem" (Amari), "wodą Śiwy" (Śiwambu) i "strumieniem wody Śiwy" (Śiwambudhara). Natomiast samą urynoterapię określano takimi terminami jak: "Boska technika" (amaroli) i "metoda używania wody Śiwy" (Śiwambu- kalp -widhi).
Liczne wzmianki i opisy stosowania tej metody znajdują się w hinduskich księgach świętych, spisanych w sanskrycie:
"To najwspanialszy lek i najlepszy środek usuwający choroby. Tyś jest moczem Rudry... nektarem. Niech naleją Twej uryny." (Atharw-weda)
"Mocz jest napojem soma." (Śatpath-brahman)
"Według sekty kapalików, picie... strumienia oznacza Boską technikę. O tym, który pije Bóstwo (mocz)... i stosuje technikę zachowania nasienia mówi się, że praktykuje Boską technikę." (Hatha-pradipika)
"Wtedy, kiedy praktykujesz Boską technikę (urynoterapię), jednocześnie stosuj technikę zachowania nasienia..." (Asztang-joga)
"Posłuchaj Bogini, co Ci powiem: woda Śiwy (uryna) jest wspaniałym środkiem oczyszczającym - usuwa ona wszelkie nieczystości z organizmu. To prawdziwy nektar, który wytwarza same ciało. Dzięki stałemu i regularnemu przyjmowaniu wody Śiwy zarówno mężczyzna, jak i kobieta, odzyskują potencję seksualną..." (Śiwa-Parwati-samwad)
"Woda Śiwy (uryna) jest lekiem dla odważnych. Jest ona Boska; to nektar, dar Boskiej Mocy, który daje człowiekowi ogromną siłę. Powiedział nam o tym Bóg Nandi. Wielcy mędrcy orzekli, że stanowi ona podstawę wszelkich leków." (Tirumandiram)
"Osoba stosująca tę terapię powinna unikać jedzenia słonego i ostrego; niech spożywa pokarmy lekkie, satwiczne (sprzyjające rozwojowi duchowemu), unika nadmiernego wysiłku i panuje nad swoimi zmysłami. Należy pić swój mocz - jest on nazywany `strumieniem wody Śiwy'. Woda Śiwy (uryna) jest Boskim nektarem. Leczy ona różne rodzaje chorób (...)
Po wstaniu z łóżka umyj wodą twarz i usta oraz wykonaj inne czynności poranne. Następnie pij świeżą, czystą wodę Śiwy ochoczo i z radością, Dzięki temu człowiek wyleczy się ze wszystkich chorób, którym podlega od chwili narodzin.
Po miesiącu stosowania tej metody ciało zostaje oczyszczone od wewnątrz.
Po dwóch miesiącach - wszystkie zmysły ulegają wyostrzeniu.
Po trzech miesiącach używania wody Śiwy ustępują wszelkie choroby i znikają cierpienia. Po upływie pięciu miesięcy odzyskuje się pełne zdrowie (...)
Po dziewięciu miesiącach ustępuje wyniszczenie organizmu i choroby skórne."
(Śri Damar-tantra Śiwambu-kalp-widhi)
"Różne Bóstwa żyją w wodzie, z której składa się mocz. Czemuż więc uważa się go za nieczysty?" (Gjanarnaw-tantra)
"Uryna ludzka jest antidotum na trucizny." (Suśrut- samhita)
"Mocz ludzki leczy choroby oczu. Reguluje podwyższone pit (przemiana materii) i związane z tym uczucie gorzkiego smaku, zabija zarazki, pobudza apetyt, kontroluje schorzenia typu kaph (rozrost) i wat (siła motoryczna), leczy wypryski skórne i jest antidotum na trucizny." (Asztang-sangrah)
"Uryna ludzka usuwa schorzenia krwi typu pit (przemiana materii), zabija zarazki, ma działanie przeczyszczające, kontroluje schorzenia typu kaph (rozrost) i wat (siła motoryczna). Ma smak ostry i jest antidotum na trucizny." (Joga-ratnakar)
"Mocz ludzki jest ostry, cierpki i lekki. Leczy choroby oczu, daje ciału siłę, polepsza trawienie oraz likwiduje schorzenia typu kaph (rozrost)." (Harit)
"Uryna ludzka neutralizuje trucizny, a właściwie użyta daje nowe życie, oczyszcza krew, leczy wypryski skórne; ma smak ostry i słony." (Bhaw- prakasz)

ZASADY LECZENIA MOCZEM

Urynoterapia jogi polega na piciu moczu i równoczesnym przestrzeganiu odpowiedniej diety wegetariańskiej. Stosuje się go również zewnętrznie w chorobach skórnych, oczu, uszu, gardła i jamy ustnej, na rany i oparzenia.
Zasada działania tej metody polega na tym, że w czasie choroby organizm wytraca energię życiową (prana), od której zależy stan zdrowia człowieka. Następuje również utrata różnych substancji organicznych i nieorganicznych niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania, takich jak: sole mineralne, witaminy, enzymy, hormony i inne. Substancje te razem z praną są wydalane z moczem. Ponowne jego użycie we właściwy sposób sprawia, że zostają one przyswojone, a energia zachowana. Organizm stopniowo regeneruje się, co powoduje ustępowanie choroby. Jest to więc naturalne lekarstwo wytwarzane przez samego człowieka. Urynoterapię stosuje się z powodzeniem między innymi w następujących przypadkach: rak, białaczka, AIDS, choroba popromienna, schorzenia serca i kręgosłupa, cukrzyca, astma, bronchit, reumatyzm, artretyzm, przerost prostaty, łuszczyca, egzema, opryszczka, stwardnienie rozsiane, paradentoza, menopauza, zapalenie zatok, gruźlica, wrzody żołądka i dwunastnicy, wypadanie włosów, otyłość, nerwica, migrena, drożdżyca, przeziębienie. Dzięki posiadanym właściwościom uryna uzupełnia niedobory powstałe w organizmie i przywraca zdrowie. Dlatego jest to jeden lek na wszystkie choroby. Terapia ta nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Czas trwania leczenia zależy od przypadku: w chorobach ostrych wynosi on zwykle kilka dni, a w przewlekłych - przeciętnie od trzech do dziewięciu miesięcy.
Urynoterapię może również stosować zdrowy człowiek w celu wzmocnienia organizmu. Codzienne przyjmowanie odpowiedniej dawki moczu we właściwy sposób zwiększa odporność organizmu oraz zapobiega chorobom zakaźnym, takim jak: grypa, malaria, cholera i inne. Jest to szczególnie przydatne w okresie epidemii.

METODY URYNOTERAPII

Istnieją dwie podstawowe metody urynoterapii, różniące się sposobem użycia moczu. A oto ich krótka charakterystyka:
1. Urynoterapia zachodnia - używa się wszystek mocz, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, przy czym jest wymagane długotrwałe nacieranie nim całego ciała. Jednocześnie stosuje się głodówkę. W tym czasie pacjentowi nie wolno przyjmować żadnych leków.
2. Urynoterapia jogi - dawkowanie moczu zależy od choroby. Zewnętrznie używa się go miejscowo, jeśli wymaga tego dany przypadek. Równolegle należy przestrzegać odpowiedniej diety wegetariańskiej. Prawidłowe odżywianie odgrywa tu bardzo ważną rolę. Umożliwia ono pełną regenerację organizmu, przy czym picie moczu zapewnia przyswajanie składników odżywczych zawartych w pokarmie. W czasie leczenia pacjent może prowadzić normalny tryb życia. Nie ma przy tym przeciwwskazań do równoczesnego stosowania innych form terapii. Wolno więc zażywać leki i poddawać się zabiegom medycznym - co więcej, są wówczas neutralizowane ich ewentualne skutki uboczne.

DIETA JOGI

Prawidłowe odżywianie przyczynia się do zachowania zdrowia, natomiast nieprawidłowe wywołuje różne choroby. Joga zaleca dietę satwiczną czyli taką, która sprzyja zarówno zdrowiu, jak i rozwojowi duchowemu człowieka. Jest to określony sposób odżywiania wegetariańskiego, mający ważne znaczenie w procesie leczenia. W czasie choroby należy spożywać wyłącznie pokarmy o działaniu leczniczym, prawidłowo przyrządzone.
Podobnie przestrzeganie diety wegetariańskiej przez zdrowego człowieka pozwoli mu zachować zdrowie i jednocześnie usposobi do myślenia o sprawach duchowych.
Pozytywne wyniki urynoterapii jogi zależą od dwóch czynników: ścisłego przestrzegania sposobu użycia moczu i prawidłowego odżywiania. Dzięki temu uryna nabiera właściwości leczniczych. Natomiast spożywanie niewłaściwych pokarmów powoduje, że ma ona zmienny skład i wówczas nie nadaje się do celów terapeutycznych.

ŚWIADECTWA WYLECZEŃ

A oto relacje pacjentów stosujących tę metodę:
"W okresie od 27 kwietnia do 29 lipca br stosowałam urynoterapię indyjską w związku ze zmianami występującymi na skutek operacji nowotworu piersi. Wyniki badań medycznych wskazują na całkowite wyleczenia."
Maria A. z Tarnowa
"Około siedmiu lat temu zaczęły się okresowo pojawiać śladowe ilości krwi ze śluzem na stolcu. Od dwóch lat wraz z oddawaniem stolca krwawienia wraz ze śluzem nasilały się - pojawiały się codziennie. Po wizycie u Pana i zastosowaniu urynoterapii po okresie dwóch tygodni objawy te ustąpiły całkowicie. Dzięki Panu odzyskałam wiarę i radość życia. Jestem niezmiernie wdzięczna i nie umiem znaleźć słów na wyrażenie mojej wdzięczności.
Dorota M. z Libiąża
"Dzięki stosowaniu tej terapii (przez dziewięć miesięcy) uzyskałam wiele pozytywnych wyników, z których jestem bardzo zadowolona - zwłaszcza tych, które wiązały się bezpośrednio z moją dolegliwością. Ustały częste bóle głowy (teraz zdarza się to raz w miesiącu), zmniejszyły się bóle kręgosłupa, ustały bardzo bolesne miesiączki (poprzednio koniecznym było zażywanie leków przeciwbólowych), więcej niż o połowę zmniejszyła się obfitość miesiączek (poprzednio było to bardzo uciążliwe, niemal krwotoczne). Za to wszystko Panu dziękuję."
Emilia S. z Pieńska

Porad zdrowotnych z zakresu urynoterapii jogi udziela:
Miłosz Woźniak, naturoterapeuta,
Bolesława Krzywoustego 6/6,
70-244 Szczecin,
0-91/34-61-55.
Bliższe informacje można uzyskać po przesłaniu koperty zwrotnej i znaczka.
Materiał Miłosza Woźniaka zawiera nigdy dotąd w Polsce nie drukowane fragmenty hinduskich ksiąg świętych dotyczące leczenia moczem.


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (57), Marzec '94