Strona główna 

ZB nr 4 (58)/94, kwiecień '94

W styczniu, w nadleśnictwie BIRCZA i KRASICZYN, nasi krajowi i zagraniczni arystokraci urządzili sobie łowy na dziki i jelenie. Głównym gościem polowania był następca tronu Wielkiego Księstwa Luksemburg, HENRI de LUXEMBURG. Towarzyszyli mu m.in. książęta Michał i Aleksander SAPIEHOWIE, książę PETER de BAR (syn arcyksięcia Rudolfa), baron von HOBEGELTING, hrabia Dominik Rey i in. Kilkudniowe polowanie odbyło się na terenie Koła Łowieckiego Fabryki Samochodów Osobowych "Żerań".

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie, najwięksi tamtejsi truciciele wód to łańcucki "Polmos", "Śróbex", Browar Zaczernie i ZNS w Boguchwale. Natomiast za zanieczyszczenia powietrza najwięcej dotychczas zapłaciły: WSK - Mielec, "Prefabet" - Kolbuszowa, Browar Leżajsk i Cukrownia Ropczyce. Łączna kwota kar pieniężnych przekroczyła 5 mld zł, z czego prawie 3,5 mld zł dotyczyło gospodarki ściekowej.

Agencja Reutera informuje, że Unia Europejska ogranicza w tym roku eksport samochodów bez katalizatorów do Polski do 25 tys. sztuk. Unia postanawia też, że od 1995r. liczba aut z katalizatorami eksportowymi do Polski będzie co roku rosnąć o 1750 sztuk.

A może byśmy tak pomyśleli o rowerach - przecież to takie wspaniałe, a co ważne, ekologiczne pojazdy.

Celnicy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich udaremnili przemyt 18 małp, które usiłował przemycić do tego kraju handlarz zwierzętami.
Według dyrektora dubajskiego Zoo zwierzęta te należą do rzadkiego gatunku, występującego m.in. w Indiach i Bangladeszu. Przemytnik spodziewał się dostać ~ 200 $ za sztukę.

Firma PepsiCo wprowadza obecnie na rynek polski "plastikową butelkę zwrotną". Jest to pierwsza w Polsce butelka plastikowa, którą można oddać z powrotem do sklepu. Butelka ta może być podobno kilkanaście razy wykorzystywana.

No cóż, pożyjemy, zobaczymy...

Sławna amerykańska aktorka Kim Basinger włączyła się do kampanii antyfutrzarskiej, prowadzonej "pokojowymi" metodami.

Protestuje ona przeciwko zabijaniu zwierząt pokazując na plakacie swoje nagie ciało. Podpis pod jej nagim zdjęciem głosi, że piękno nie wymaga noszenia futer.

Do kampanii włączyło się również 5 najlepiej opłacanych modelek świata. Wśród nich znalazła się czarnoskóra Naomi Campbell. Zostały one zaangażowane przez organizację Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA), pozowały nago do plakatu, pod którym umieszczony podpis głosił: "Wolimy być nagie, niż nosić futra".

Mam zaszczyt zawiadomić, iż w listopadzie'93 w Cieszanowie została oddana do użytku oczyszczalnia ścieków. Jest to oczyszczalnia biologiczna, oparta na technologii amerykańskiej firmy LEMNA CORPORATION.

Ma przepuszczalność 250 m3 na dobę. Stopień redukcji zanieczyszczeń bakteriologicznych od 50-90%. Biologiczna oczyszczalnia ścieków w Cieszanowie jest pierwszą ekologiczną inwestycją w gminie. Miejmy nadzieję, że nie ostatnią.

7 x Grzegorz Nienajadło
Warszawska 14
37-611 Cieszanów

23.2. na spotkaniu Rady Miasta Mielca z mieszkańcami w Mieleckim Domu Kul tury ogłoszono, że w projekcie tegorocznego budżetu znajduje się punkt dotyczący zakupu urządzeń do ozonowania wody. Nareszcie!

(S.J.)

EKOOBRONA

W nocy z 11 na 12.11. organizacja "Radical Brigades for Ecological Defense" przeprowadziła akcje w kilku miejscach Kaliningradu (Rosja).

Zniszczono siedem urządzeń używanych przy wycinaniu i karczowaniu lasów. Akcją tą działacze organizacji chcieli zaprotestować przeciwko polityce rządu dotyczącej drastycznego wycinania lasów w obwodzie kaliningradzkim, gdzie skażenie powietrza jest duże.

(The Verge No. 2, February'94)

W rejonie ujęcia wody pitnej dla Tarnowa na Dunajcu w Zblitowskiej Górze (woj. tarnowskie) zaobserwowano w ostatnich dniach (marzec'94) ławice śniętych ryb, głównie pstrągów. Według wstępnych ustaleń specjalistów z miejskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przyczyną śnięcia ryb mógł być brak tlenu w rzece, spowodowany niskim stanem wody i oblodzeniem. Nie wykluczono jednak zatrucia rzeki ściekami, co na Dunajcu zdarzało się już wielokrotnie.

W polskiej części Puszczy Białowieskiej przebywa 288 żubrów. Na wolności jest 251 sztuk, reszta żyje w zagrodach hodowlanych. Takie rezultaty przyniosło liczenie tych zwierząt, przeprowadzone w styczniu i lutym br. przez strażników Ośrodka Hodowli Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Rok wcześniej naliczono 293 sztuki. Białowieskie żubry są liczone głównie na podstawie śladów pozostawionych na śniegu przez wędrujące zwierzęta. Wśród 288 żubrów żyjących w polskiej części puszczy jest 121 samców i 167 samic. W ub. roku urodziło się 45 żubrząt (w tym 6 w zagrodach), odnotowano 5 padnięć z przyczyn naturalnych. Podczas odstrzałów selekcyjnych wyeliminowano z białowieskiego stada 36 sztuk, na zaplanowanych do redukcji 60 żubrów. Na obecny rok zaplanowano do odstrzału 35 zwierząt.

2 x Jolka Dominiak

Jak donosi GW z 28.294 w/g ostatnich sondaży niemieccy Zieloni wraz z "Bündnis 90" z b. NRD mają szansę na ok 8% głosów w nadchodzących wyborach do Bundestagu. Daje im to szansę przekroczenia 5% progu wyborczego. Co ciekawe, wydaje się że siły odzyskuje radykalne skrzydło partii - tzw. fundamentaliści, tj. ekosocjaliści, radykalni ekolodzy i feministki. Wygląda na to, że Zieloni mają szansę ponownie stać się liczącą się siła polityczną w Niemczech. Bündnis 90 (Zwiazek 90) to odpowiednik partii Zielonych w b. NRD. Bodajże w zeszłym roku doszło do zjednoczenia obu partii i teraz oficjalna nazwa Zielonych brzmi Die Grünen/Bündnis 90.

Piotr Wiench


INTERNATIONAL EXPOSURE

Aby zwrócić większą międzynarodową uwagę na organizowane akcje, przesyłajcie ulotki, zapowiedzi i wszelkie inne informacje do: The Ecologist Campaigns, Agriculture House, Bath Road, Sturminster Newton, Dorset DT10 1DU, Wielka Brytania. E-mail: ecologist@gn.apc.org.

Numery są zamykane 5.4., 5.7., itp.

Grupa "Rozerwana na..." z Krzeszowic udostępnia swą skrytkę pocztową -i kogoś do pracy przy akcji zbierania "czwórek" (zb 56 s. 22). Nadsyłane pod nasz adres "czwórki" będziemy dalej, wg instrukcji, przekazywać. Nasza dzielna "rozerwana" grupa zorganizuje w Krzeszowicach i co najmniej w okolicy, akcję "czwórkową". Zrobimy skarbonki-zbieraczki i propagandę.

Marek Władyka
8-208-34
Grupa "Rozerwana na..."
skr. 20
32-065 Krzeszowice

ZB (w wersji polskiej i angielskiej) można już kupić w stałej sprze daży, również w Katowicach, w księgarni "Książnica" na Staromiejskiej (dawna Wieczorka).

Beata D.

Wydawnictwo "Zielone Brygady" podjęło się wydawania kwartalnika "Grasshopper". Zadaniem pisma jest informowanie o problemach ekologicznych euroregionu wschodniokarpackiego oraz ułatwianie wymiany informacji i nawiązywania kontaktów pomiędzy organizacjami działającymi na tym terenie (a więc południowej Małopolski, północnej Słowacji i wschodniej Ukrainy). Pismo będzie się ukazywało w języku angielskim, polskim, a jeśli warunki na to pozwolą, to także słowackim i ukraińskim. (Wtedy każdy tekst byłby publikowany w j. oryginalnym i angielskim.) Prosimy o kontakt wszystkie osoby zainteresowane we wspótworzeniu i prenumeracie pisma.

(pr)
ZB nr 4 (58)/94, kwiecień '94

Początek strony