Strona główna 

ZB nr 4 (58)/94, kwiecień '94

KILKA ZINÓW Z ZAŚWIATÓW

Listę sporządził i komentarzem opatrzył Jeff Moynihan.

Agencja D.D.

Agencja D.D. prosi o kontakt chętnych do współorganizowania działań na rzecz praw człowieka na terenie całego kraju:

Żegiestowska 29
02-924 Warszawa
/fax 0-22/422750


CYTACIK

"Polityka polska w nadchodzących latach będzie kształtowana, podobnie jak przez parę minionych lat i obecnie, przez pokolenia, które mają przewrócone w głowie, jeśli chodzi o poglądy na temat państwa i władzy. Te pokolenia w deklaracjach i własnym mniemaniu są bardzo europejskie, ale z długiej tradycji Zachodu przyswajają sobie jedynie składniki drugorzędne, niejednokrotnie zgoła marginalne. Główny nurt politycznej tradycji europejskiej, który zaowocował państwem prawa i racjonalnym systemem władzy i który dał wielkość Europie, jest dla tych pokoleń niewidoczny jak powietrze..."

Pan B. Łagowski, ODBUDOWAĆ WŁADZĘ, pod nagłówkiem "CYWILIZACJA I SPOŁECZEŃSTWO," Tygodnik Ekonomiczny "Życie Gospodarcze" nr 7, 2/94, str. 9.
AMEN! I jedna uwaga: powietrze nie jest niewidoczne, tylko PRZEJRZYSTE.

Agencja D.D.

KILKA CIEKAWOSTEK Z LOKALNEGO
ŚWIATA WIELKIEJ MAMONY

Nieustraszony widniejącą nań ceną 2,5 funta, otrzymałem za darmo od dobrego Pana Szatniarza w Ambasadorze (k. Sejmu) piękną anglojęzyczną gazetkę pod nazwą ESTATE NEWS, Central & Eastern Europe Property Gazette, grudzień'93. Jest to kolejne świadectwo zalet bycia nieustraszonym, bowiem ileż ciekawych informacji! Możemy na przykład przeczytać, że:

ROŚNIE NAM McDONALD's

McDonald's Polska Sp. z o.o. osiagnęła największe tempo wzrostu odnotowane gdziekolwiek w 68 krajach działalności "łańcucha." Dwie nowe restauracje otwierane w grudniu w Krakowie i Toruniu podniosą sumę "ujść" w Polsce do 10. Kolejne 12 planowane na r. 1994 i od 15 do 20 (kolejnych) na 1995.

Polska to jednak dla McDonald's a jeszcze nie kraina mlekiem i miodem płynąca. Słowami rzecznika Departamentu Nieruchomości kompanii: "Polska, rzecz jasna, nie jest łatwym rynkiem." Nie chodzi tu bynajmniej o jakiekolwiek ruchy anty- McDonald's-owe, ale o "bariery takie, jak niejasna własność i biurokracja", które powodują, że jest "trudno uzyskać odpowiedzi w naszych terminach." McDonald's "rozpoznało", że jednym z głównych problemów na polskim rynku jest "znalezienie podejmowaczy decyzji" w złożonych strukturach władz. [I kto mówił, że ekologia nie ma nic wspólnego z hamburgerami?]

W połowie 1994 McDonald's ma otworzyć 3 restauracje w Bułgarii, obsługiwać je będą "menedżerowie" szkoleni w Polsce, na Węgrzech i w Rosji [więc specjalistyczna współpraca fachowców RWPG rozkwita na nowo.]

Żeby było sprawiedliwie, dalej czytamy także, że aby dać upust swym nieokiełznanym aspiracjom, również:

PEPSICO SZUKA DALSZYCH "UJŚĆ"

Oddział żywnościowy Pepsico oczekuje, że do końca roku znajdą w Polsce 30 lokali dla swoich restauracji Pizza Hut, Kentucky Fried Chicken i Taco Bell. Zakupione zostaną także magazyny dla oddziału napojowego, jak również dla Wedla, którego Pepsico jest głównym udziałowcem.
Dauntons Gerald Eve (DGE), którzy są agentami [nie wspomniano, tajnymi, czy nie] Pepsico na terenie Polski znaleźli już odpowiednie miejsca w takich miastach, jak Gdańsk, Kraków, Katowice, Poznań, Białystok, Lublin, Łódź i Zakopane.

ZŁE WIEŚCI EXBUD'u

EXBUD - największa w Polsce prywatna firma budowlana ogłosiła straty rzędu 1,1 miliona USD na trzeci kwartał, tłumacząc się kosztami utworzenia holdingu i restrykcyjną polityką rządu niemieckiego w zatrudnianiu polskich budowlańców, która spowodowała "erozję zysków" na niemieckich kontraktach. [Jak zyski, to wszyscy wiedzą, o co chodzi.]

Jednak inwestorzy na "zawsze pogodnej" warszawskiej giełdzie zachowali zaufanie do kieleckiej organizacji. Rynkowe pogłoski wskazują, że EXBUD jest faworytem w uzyskaniu znaczącej porcji rządowego kontraktu na budowę AUTOSTRAD.

Dowiadujemy się również w dalszym artykule, że EXBUD podpisał "porozumienie o współpracy" z European Construction Consorcium (ECC), które jest siecią niezależnych, wysoko wyspecjalizowanych subkontraktorów budowlanych. Pan C. Latek, Menedżer d/s Sprzedaży i Marketingu w Polsce, jest optymistyczny: "ECC już zaspokaja rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne technologie konstrukcyjne i usługi budowlane."

W międzyczasie na dalekim Zachodzie:

NOWE PORZĄDKI W EBRD

Były Premier J.K. Bielecki otrzymał nominację na stołek "executive director" w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.
Pozycja w EBRD została zwolniona na początku zeszłego miesiąca, gdy Jan Winiecki - poprzedni dyrektor - złożył rezygnację, mówiąc, że nie mógł pracować dla nowego lewicowego rządu. Bielecki zaznaczył, że nie zgadza się z Winieckim i że pozycja nie powinna być uznawana za rządową. [Coś w końcu trzeba robić.]

W Życiu Gospodarczym nr 7/94 czytamy: "...1 km [autostrady] kosztuje 2,5- 3 mln USD. Rządowy program zakłada wybudowanie w ciągu 15 lat 1961 km, czyli ponad 130 km rocznie..." EBRD zapowiada zaangażowanie.

Trochę to wszystko straszne, jak się to razem poskłada.

[komentarze moje]
Rysio, A.D.D.
ZB nr 4 (58)/94, kwiecień '94

Początek strony