Strona główna 

ZB nr 4 (58)/94, kwiecień '94
Szanowni Państwo!

Z przyjemnością zawiadamiamy, że wydawnictwo "Medyk" rozpoczęło wydawanie kolorowego miesięcznika "Wegetariański Świat". Rzecz będzie nie tylko o tytułowym wegetariańskim stylu życia, ale też o zdrowym odżywianiu, zdrowym "myśleniu", ekologii, rozwoju duchowym.

Zapraszamy do lektury szczególnie "świeżych" wegetarian, którzy właśnie wczoraj odsunęli z talerza kotlet i powiedzieli stanowcze NIE mięsożerstwu. Są porady kulinarne, przepisy - co i jak gotować, wywiady z wegetarianami - w kwietniowym numerze rozmowa z księdzem jezuitą "Czy Jezus był wegetarianinem?", z himalaistą, z wegetariańskim zespołem rockowym. Adresy, telefony grup wegetariańskich naszych i zagranicznych. Kosmetyki nie testowane na zwierzętach. Będzie też o tym, co siedzi w chlebie i "słodkie" opowieści o cukrze. Kosmici i galernicy wrażliwości Marii Grodeckiej.

Z szacunków prowadzonych przez organizacje wegetariańskie wynika, iż liczba naszych rodzimych wegetarian oscyluje wokół miliona. Oddajemy więc nasz miesięcznik w "dobre" i liczne ręce.

Agnieszka Olędzka
Redaktor naczelna "Wegetariańskiego Świata"
Foksal 11
262865
/fax: 263250


FEDERACJA ZIELONYCH -- PRUSZKÓW

Udało nam się zrobić w Pruszkowie trochę pozytywnych rzeczy... Nie wszystko zrobiliśmy sami, gdyż po prostu (niestety) jeszcze zbyt mało znaczymy. Ale to już wkrótce się zmieni, obiecuję!

Może zacznę od sprawy najważniejszej - spalarni! Dzięki materiałom otrzymanym od nieocenionego Pawła Głuszyńskiego (dzięki!), podrzuconych w odpowiedniej chwili na biurko naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie, sprawa utknęła w martwym punkcie, tj. nie zgodzono się na budowę. Niestety, nie wiem kto był odpowiedzialny za tę decyzję, bo chętnie bym mu podziękowała.

Za to radni na posiedzeniach i sesjach Rady Miejskiej usilnie zastanawiają się, co zrobić z rosnącą górą śmieci. Byłam na kilku takich posiedzeniach (tuż po akcji SPAN) i wspólnie stwierdziliśmy, iż warto byłoby ustawić pojemniki na segregację odpadów, co zostało załatwione i pojemniki stoją na kilku osiedlach, ale ma być ich więcej. Na razie są kłopoty ze zbytem posegregowanych śmieci.
W Pruszkowie ma też powstać w pełni ekologiczne wysypisko śmieci, prawdo podobnie z usytuowaną w pobliżu kompostownią. No i zapadła decyzja w sprawie rozbudowy istniejącej, ale tylko dwustopniowej - oczyszczalni ścieków!
Ostro walczymy, aby nie dopuścić do uruchomienia kolejnej elektrociepłowni, dopóki nie będą zainstalowane odpowiednie filtry. Pomocni są tu mieszkańcy, którzy zajmują się m.in. pisaniem petycji i organizowaniem protestów - tak że nasza rola sprowadza się właściwie do rozmów z radnymi i ludźmi z Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie.

Chcielibyśmy założyć schronisko dla zwierząt - mamy nadzieję, że uda się to zrobić dzięki nowym radnym, którymi prawdopodobnie zostaną (po wyborach czerwcowych) ludzie bardzo nam przychylni.

Było kilka pomniejszych akcji, np. oplakatowanie sklepów futrzarskich czy rozdawanie ulotek na różne tematy. W MOK-u gościli też z wykładami - na zaproszenie dyrektora - Jacek Bożek oraz Jarema Dubiel.

Mamy wiele planów, o których na razie nie chcę pisać, aby nie zapeszyć... Są oczywiście kłopoty z realizacją pewnych przedsięwzięć, ale na szczęście pomaga nam wielu naprawdę mądrych ludzi. I jest nas też coraz więcej! Mamy własny lokal, niestety, na razie spotkania w dużej grupie się nie odbywają. Każdy robi coś na własną rękę, część osób działa w FZ-Warszawa. Ale i tak sporo spraw nam się udaje! Aha, mamy też swobodny dostęp do pruszkowskich gazet oraz czas na antenie lokalnej telewizji kablowej!

I to by było na razie na tyle.

Kaśka Hubicz
FZ-Pruszków
Biedrona Front - Grupa FZ,
c/o Katarzyna Hubicz,
Al. Wojska Polskiego 72/92,
05-800 Pruszków.


NOWY ADRES BIURA OM LOP

ul. Tamka 37/2
00-355 Warszawa
tel. 635-81-71

Biuro czynne:
środy 12-16
czwartki 12-20 (Teresa Rdzanowska)

Dyżury odbywają się:
poniedziałki 12-16 (Anna Cieślińska)
czwartki 17-20 (Tomasz Cieślik)
środy 1530-1630 (Zuzanna Iskierka).

Ruch Nowej Ery - New Age Movement - zrodził się na początku l. 60. w Ameryce. Początki zorganizowanej działalności Ruchu w Polsce to lata 1991-92. Ruch NOWEJ ERY dąży do przemiany świadomości powszechnej poprzez zmienioną świadomość jednostkową. Nowa świadomość powszechna to powrót do źródła - najgłębszej naszej tożsamości, która nie jest różna od tożsamości całego Wszechświata.

Ruch Nowej Ery - New Age Movement
Mostowa 15, 17-230 Białowieża

GOSPODARKA ODPADAMI POUBOJOWYMI

Najbardziej uciążliwą ekologicznie gałęzią w przemyśle spożywczym na terenie wo jewództwa rzeszowskiego jest przetwórstwo mięsa. Pełny profil produkcji w przemyśle mięsnym obejmuje ubój zwierząt rzeźnych i wstępną obróbkę poubojową, przetwórstwo mięsa i tłuszczów, a także niektórych produktów ubocznych i odpadów (produkcja żelatyny i śrutu kostnego).

Podczas uboju i obróbki poubojowej powstają znaczne ilości odpadów, które wywożone są poza teren zakładów lub przedostają się do ścieków technologicznych. Często odpady mięsne kierowane są na wysypiska czy hałdy usytuowane w pobliżu zbiorników lub cieków wodnych. Stwarza to poważne zagrożenie epidemiologiczne dla ludzi i zwierząt (możliwość roznoszenia opryszczki - coraz groźniejszej wirusowej choroby, zagrażającej również ludziom).

W odpadach mięsnych znajdują się bakterie chorobotwórcze, wirusy, grzyby, a także jaja owadów - pasożytów.

Zagrożeniem dla środowiska naturalnego ze strony przemysłu mięsnego są również ścieki technologiczne i osady ściekowe. Procesy technologiczne, zwłaszcza przetwórstwo mięsa, wymagają dużych ilości wody. Główne zanieczyszczenia ścieków poubojowych to tłuszcz, krew, treści przewodu pokarmowego, skrawki mięsa, skór i jelit, kości, kopyta, szczecina, włosie, rozpuszczone sole mineralne, chlorki, drobnoustroje i bakterie pochodzące z przewodu pokarmowego. Ten problem narasta, gdyż w województwie powstają liczne małe zakłady przetwórstwa mięsnego. Badania bakteriologiczne WiOS w Rzeszowie stwierdziły tu liczne zanieczyszczenia gleby bakteriami chorobotwórczymi. Przyczyną były zaniedbania w gospodarce wodno-ściekowej i gospodarce odpadami poubojowymi.

Problemem jest też przetwórstwo mleka. Powstające ścieki to duża ilość łatwo gnijących substancji organicznych, powodujących odtlenienie wód będących odbiornikami ścieków oraz zatruwanie otoczenia toksycznymi produktami beztlenowego rozkładu substancji organicznych (alkohole, siarkowodór, estry, kwasy organiczne).

(S.J.)
Wydział Spraw Obywatelskich
Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie
Plac Bankowy 3/5, Warszawa

Uprzejmie zawiadamiam o dokonaniu następujących zmian w Regulaminie St. Zw. "Dosyć Dymu z Warsowinu" (nr w rejestrze 77).

  1. Zmiana nazwy - dotychczasową nazwę zmieniamy na:
    "Stowarzyszenie Zwyczajne >>Dosyć Dymu z Mennicy Państwowej<<".
  2. Zmiana celu stowarzyszenia, pkt. 1 otrzymuje brzmienie:
    "Celem Stowarzyszenie jest doprowadzenie do tego, aby Mennica Państwowa przy ul. Pereca 21 przestała zatruwać środowisko i aby zaprzestała emisji szkodliwych substancji chemicznych do powietrza atmosferycznego oraz przestała hałasować."

Przy okazji pragnę poinformować, że "Warsowin" przestał dymić - wprowadzono ogrzewanie gazowe, znacznie korzystniejsze dla środowiska. Jest to dla nas źródłem radości i przekonania o coraz większej skuteczności działania ruchu ekologicznego.
Z wyrazami szacunku,

Jan Bocheński, przedstawiciel
do wiadomości: "Zielone Brygady" Pismo Ekologów
ZB nr 4 (58)/94, kwiecień '94

Początek strony