"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (60), Czerwiec '94


LOSY SZCZECIŃSKIEGO BIURA SEKRETARIATU BAŁTYCKIEGO
COALITION CLEAN BALTIC

Umowa pomiędzy SSNC w Sztokholmie a Zarządem Głównym Polskiego Klubu Ekologicznego, Zarządami Okręgów Zachodnio- i Wschodnio-Pomorskiego PKE podpisana 19.5.92 ustanowiła w Polsce Sekretariat Morza Bałtyckiego z biurami w Szczecinie i Gdańsku. Z powodów natury organizacyjno-kompetencyjnej (wynajęcie pomieszczeń, założenie konta bankowego, zatrudnienie odpowiednich pracowników etatowych - 1/2 etatu kierownik biura, 1/4 etatu księgowa, 1/4 etatu jako rezerwa na ewentualne umowy zlecenia biura) praca biura w Szczecinie rozpoczęła się oficjalnie w listopadzie'92 po przekazaniu stosownych funduszy z konta biura Gdańskiego. Faktyczna działalność biura w Szczecinie, , trwała nieprzerwanie od czerwca'92 do września'93. Na działalność biura w Szczecinie przekazano z PKE w Gdańsku kwotę 132,670 mln zł (odsetki od tej kwoty w okresie od listopada'92 do IV kwartału wyniosły 2,253 mln zł).
Biuro szczecińskie Sekretariatu Bałtyckiego CCB przyjęło rolę koordynatora pracy NGO na Pomorzu Zachodnim, tj. Polskiego Klubu Ekologicznego, Nieformalnego Ruchu Ekologicznego GAJA, Ruchu Mondverdaj (Przyszłości 31/3, 70-893 Szczecin), Studenckiej Sieci Ekologicznej, Wegetariańskiego Ruchu Ekologicznego (Plater 5/23, 71-635 Szczecin), Młodzieżowego Ruchu Ekologicznego (przekształconego w koło PKE) z Koszalina, Świnoujścia, Wolina i Polic, Ligi Morskiej i niektórych szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody. Biuro nawiązywało kontakty z krajowymi i zagranicznymi organizacjami ekologicznymi i prowadziło współpracę m.in. z WWF, International Friends of Nature, Greenpeace, Cooperation for Peace, Bund Jugend, Studjeframjandet, Naturskkyds foreningen, Die Grunen, Milieukontakt Oost Europa, UNEP i ICCE. Najważniejszymi kierunkami pracy biura było w pierwszej fazie nawiązanie kontaktu, następnie zorganizowanie różnych form edukacji społeczeństwa na wszystkich poziomach wykształcenia i w różnych grupach wiekowych (od szkoły podstawowej do osób dorosłych uczestniczących w szkoleniach ekologicznych). We współpracy z Naturskkyds Foreningen ze Szwecji i CCB w Sztokholmie wydano po polsku książeczkę "Co się dzieje z morzem Bałtyckim" autorstwa A. Wirdhaima i J.C. Chojnackiego, którą rozdawano przy okazji różnych spotkań jako materiał informujący o stanie naszego Bałtyku. Dzięki kierownikowi biura bardzo dobrze układała się współpraca Sekretariatu z lokalnymi massmediami, wraz z PKE biuro współorganizowało Festiwal Filmów Ekologicznych w Nowogardzie koło Szczecina, prowadzono pracę nad wprowadzeniem do szkół średnich symulacyjnych gier ekologicznych jako pomoc w realizacji programu z przedmiotu "biologia". Sekretariat włączył się w organizację międzynarodowej akcji "Ujścia Odry krajobrazem roku 1993/94" oraz letniego obozu ekologicznego w otulinie Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry i rezerwacie Świdwie.
Zamknięcie działalności biura Sekretariatu Bałtyckiego CCB w Szczecinie nastąpiło formalnie z powodu braku dotacji we wrześniu'93, umowy najmu pomieszczenia biura i łącza telefonicznego wygasły z dniem 31.12.93 - bilans zamknięcia wyniósł 134.923.700 zł.
Na zakończenie informacji o losach biura Sekretariatu Bałtyckiego CCB w Szczecinie należy żałować, że bezpowrotnie zmarnowały się energia, pomysły, efekty pasji pracy organizatorskiej byłego kierownika Biura, jak również szkoda wydanych pieniędzy z dotacji SSNC i CCB, które nie przyniosły NGO Pomorza Zachodniego określonych w podpisanej umowie korzyści. Tą drogą chciałbym w imieniu Zarządu Okręgu podziękować mgr. Tomaszowi Perkowskiemu za pracę w Biurze. Obecnie funkcje biura Sekretariatu Bałtyckiego próbuje przejąć i kontynuować pracujące od stycznia biuro Federacji Zielonych w Szczecinie. Po doświadczeniach biura CCB w Szczecinie szczerze życzę Kolegom z Biura Federacji Zielonych powodzenia, dobrych pomysłów i współpracowników, a zwłaszcza szczodrych sponsorów.
prof. dr hab. J.C. Chojnacki
prezes Okręgu Zachodnio-Pomorskiego PKE

PS. Informuję wszystkich zainteresowanych, że posiadamy jeszcze książeczkę "Co się dzieje z Morzem Bałtyckim" i na życzenie wyślemy bezpłatnie, jedynie za zwrotem kosztów przesyłki, niemal każdą ilość egzemplarzy. Nasz adres:
PKE Okręg Zachodnio-Pomorski
K. Królewicza 4/H-19
71-550 Szczecin
0-91/23-10-61 w. 327, fax: 0-91/23-13-47




POLSKI KLUB EKOLOGICZNY
"PRZYJACIELE ZIEMI"
Jesteśmy młodą organizacją działającą już od 3 lat pod nazwą Polski Klub Ekologiczny "Przyjaciele Ziemi". W szeregach naszych członków są nauczyciele, sympatycy z różnych grup społecznych oraz "Młodzi Przyjaciele Ziemi" ze szkół podstawowych. Jako podstawowy cel założyliśmy sobie kształtowanie świadomości wśród młodzieży i dzieci w szkołach.
Zadania i cele realizujemy poprzez:
organizowanie raz w miesiącu spotkań, gdzie wspólnie omawiamy problemy ogólne i lokalne;
podejmowanie wspólnie z nauczycielami i młodzieżą akcji sadzenia drzewek i sprzątania parku;
przygotowywanie wystaw, konkursów;
uczestnictwo w sympozjach, sejmikach, szkoleniach.
Dzięki wsparciu finansowemu uruchomiliśmy Biuro Informacji i Doradztwa Ekologicznego.
Kontakt:
(0-16) 44-27-92
wtorek, czwartek 1700-1900.

Zapraszamy do współpracy.
Urszula Serafin
Polski Klub Ekologiczny Okręg Świętokrzyski
Koło Terenowe "Przyjaciele Ziemi"

Narutowicza 14/12
37-450 Stalowa Wola

W Toruniu grupa FZ się powiększa, jest też zmiana w adresie:
FZ-Toruń, c/o Malwina Rosman, Łyskowskiego 21b/29, 87-100 Toruń, 0- 56/485102.
Darek Kuflewicz

Powstała właśnie nowa grupa FZ. Zapraszam do współpracy i pomocy.
SPOTKANIA poniedziałek, 1800, Wydział Pedagogiki i Psychologii, ul. Grażyń skiego 53, sala 5, Katowice
KORESPONDENCJA
Federacja Zielonych Grupa Katowice FAZ, c/o Andrzej Trutkowski, Uniwersytecka 21/51, Katowice.
Andrzej Trutkowski


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (60), Czerwiec '94