"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 9 (63), Wrzesień '94


STOP POLOWANIOM
NA WIELORYBY

Ogłoszona w marcu'93 kampania WSPA poświęcona ochronie wielorybów zaczyna przynosić rezultaty. Miliony listów z protestami przeciwko polowaniom na te największe na Ziemi ssaki na łowiskach wokół Wysp Owczych (należących do Danii) były kierowane do organizacji międzynarodowych, zajmujących się m.in. kontrolą połowów. Tysiące tych listów napłynęło z Polski, dzięki akcji podjętej przez Organizację Młodzieżową Ligi Ochrony Przyrody. Każdy mieszkaniec Wysp Owczych otrzymał co najmniej jeden list z pytaniem, czy rzeczywiście uważa, że bez polowań na walenie jego warunki ekonomiczne i stopa życiowa spadną.
Pomimo tego polowania są jednak kontynuowane. Od chwili rozpoczęcia kampanii WSPA zostało zabitych ponad 800 wielorybów. Oczywiście, wykorzystywano stare, okrutne metody połowów.
Kampania trwa nadal. Jej rezultatem jest wycofywanie się coraz większej liczby sklepów i firm z zamówień dostaw ryb z rejonu Wysp Owczych. Jak szacuje WSPA, wyspiarze stracili już ponad 10 mln funtów. Może zatem nacisk ekonomiczny na rybaków z Wysp Owczych pomoże uratować wieloryby?
LOP w dalszym ciągu zbiera listy protestacyjne z podpisami.
?

SZANUJMY ZWIERZĘTA


WSPA ogłosiło nową kampanię, która ma na celu przeciwdziałanie cierpieniom zwierząt domowych wynikłych z okrutnego traktowania przez właścicieli, niehumanitarnych doświadczeń w instytutach naukowych bądź niewłaściwego traktowania zwierząt przez służby,zajmujące się wyłapywaniem bezpańskich psów i kotów.
Sprawą szczególnie bulwersującą jest proceder skupywania przez wiele firm psich i kocich skór. Proceder ten, aczkolwiek nielegalny w większości państw, jest na porządku dziennym w krajach słabo rozwiniętych ekonomicznie, przede wszystkim tzw. biednego Południa.
WSPA, oprócz prowadzenie szerokiej kampanii w środkach masowego przekazu, pomaga także finansowo schroniskom dla zwierząt, organizacjom zajmującym się opieką nad zwierzętami. Niebagatelną rolę odgrywa także pomoc WSPA przy organizowaniu kursów szkoleniowych dla pracowników schronisk i azyli dla zwierząt.
?

SPOTKANIA


W lipcu br. odbyły się dwa spotkania poświęcone współpracy pomiędzy WSPA i LOP.
Delegacji WSPA przewodniczyła p. Janice Cox - dyrektor regionalny WSPA na Europę Środkową i Wschodnią. Goście zapoznali się z bieżącą działalnością LOP. Duże zainteresowanie wyrazili kampanią LOP "Świat który nie może zaginąć" i ochroną wilków w Polsce. Była to doskonała okazja, by przekazać listy z podpisami od członków LOP pod protestami przeciwko polowaniom na niedźwiedzie.
Dwa tygodnie później przedstawiciele Ligi mieli okazję odwiedzić biuro WSPA w Londynie. Przeprowadzono rozmowy m.in. z koordynatorami kampanii WSPA "Szanujmy zwierzęta" i "STOP - polowaniom na niedźwiedzie".
?

INFORMACJE LOP


Organizacja Młodzieżowa LOP zorganizowała 4 ogólnopolskie obozy młodzieżowe w Karkonoskim Parku Narodowym (1), Babiogórskim PN (1) i Żywieckim Parku Krajobrazowym (2). Oprócz wypoczynku i poznawania przyrody parków członkowie LOP pomagali służbom parkowym w porządkowaniu terenu, ewidencji ruchu turystycznego i inwentaryzacji przyrodniczej. Tego typu wypoczynek łączący przyjemne z pożytecznym cieszy się coraz większą popularnością wśród LOP-ezów, jak mówią o sobie.
Zarząd Okręgu LOP w Chełmie zorganizował w Guciowie, na terenie Roztoczańskiego PN obóz dla młodzieży, połączony ze Szkołą Letnią LOP. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najpiękniejszymi zakątkami Zamojszczyzny, a także wysłuchać specjalistycznych wykładów z dziedziny ochrony środowiska. Obóz odwiedzili m.in. dyrektor RPN oraz wojewodowie - zamojski i chełmski.
Na Dworcu Centralnym PKP w Warszawie zaczął funkcjonować Punkt Informacyjny LOP. Punkt mieści się w kasach Biura Podróży "WASTEELS" i jest efektem współpracy pomiędzy tą firmą a Organizacją Młodzieżową LOP. Na miejscu można uzyskać informacje o adresach i telefonach LOP w całym kraju, a także zaopatrzyć się w ulotki (w jęz. polskim i angielskim) o działalności Ligi.
Tomasz Cieślik

"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 9 (63), Wrzesień '94