"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (66), Grudzień '94


UCHWAŁA RADY EKOLOGICZNEJ
PRZY PREZYDENCIE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W SPRAWIE RATOWANIA PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Rada Ekologiczna przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polski uważa, że Puszcza Białowieska, ostatni w Europie nizinny las o cechach lasu pierwotnego, przez stulecia chroniony przez monarchów, a w okresie międzywojennym pozostający pod osobistym protektoratem prezydenta RP, jest narodowym skarbem i równie ważnym składnikiem naszego narodowego dziedzictwa i tożsamości narodowej, jak Wawel i Jasna Góra.
Rada Ekologiczna uważa, że naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń, historii i ludzkości jest uchronienie tego bezcennego dziedzictwa przyrodniczego przed zniszczeniem. Obecnie pod ochroną znajduje się zaledwie niecałe 10% polskiej części Puszczy. Na pozostałym obszarze prowadzona jest działalność gospodarcza nakierowana na pozyskiwanie drewna i zysk ekonomiczny. Aktualnie wycinane są najwartościowsze, z punktu widzenia ekonomicznego i przyrodniczego, stare drzewostany, jak i pojedyncze stare drzewa. Ostatnie naturalne frag-menty znikają w alarmującym tempie; drzewa, które zdołały przetrwać zaborców i dwie wojny światowe, nie przetrwają najbliższych lat. Puszcza stanowiąca narodową świętość zamieniana jest w zwyczajny las gospodarczy. Najbliższe lata okażą się decydujące dla przetrwania lub zagłady tego najznakomitszego zabytku polskiej przyrody.
Rada uważa, że:
konieczne jest ogłoszenie natychmiastowego wstrzymania wyrębu starodrzewów i pojedynczych starych drzew, tak by zatrzymać proces degradacji Puszczy;
konieczne jest rozszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego na cały obszar polskiej części Puszczy, gdyż tylko to może na dłuższą metę zapewnić skuteczną ochronę tego kompleksu leśnego.
Rada Ekologiczna uważa, że rola Puszczy w naszej historii, kulturze, jej ranga naukowa i przyrodnicza wymagają - w obliczu obecnych zagrożeń - podjęcia natychmiastowych, radykalnych działań ze strony najwyższych władz państwowych. Rada występuje z wnioskiem, aby Pan Prezydent - nawiązując do historycznej tradycji - objął osobistym protektoratem Puszczę Białowieską i wystąpił do Rządu Rzeczypospolitej z wnioskiem o ogłoszenie moratorium w sprawie wyrębu starych drzew i utworzenie Parku Narodowego na całym obszarze Puszczy.
Zakopane 18.10.94
Do Pana Premiera Rzeczypospolitej Polskiej "Apel o ratowanie Puszczy Białowieskiej"

Premier
Waldemar Pawlak
Urząd Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
00-950 Warszawa
Do Pana Premiera Rzeczypospolitej Polskiej
APEL O RATOWANIE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
My, niżej podpisani zwracamy się do Pana Premiera z apelem o wstrzymanie cięć wszystkich starych puszczańskich drzewostanów i pojedynczych, pomnikowych drzew w Puszczy Białowieskiej oraz o utworzenie parku narodowego na całym obszarze Puszczy.
Lp., imię i nazwisko, adres, podpis.


URZĄD MIASTA KRAKOWA,
WYDZIAŁ GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OS. ZGODY 2, KRAKÓW
Kraków jest miastem bardzo zanieczyszczonym i potrzebuje zieleni. My, dzieci i młodzież miasta Krakowa apelujemy o aktywniejsze działania w celu zazielenienia naszego miasta.
Imię i nazwisko, adres, podpis.


APEL O ZAKAZ WYSTĘPÓW CYRKÓW WYKORZYSTUJĄCYCH W SWYCH PROGRAMACH ZWIERZĘTA
My, niżej podpisani, apelujemy o wprowadzenie na terenie woj. krakowskiego i miasta Krakowa zakazu występów cyrków ze zwierzętami, jako wysoce niemoralnej formy rozrywki.
Nie godzimy się z krzywdzeniem zwierząt zmuszanych do pracy w warunkach skrajnie różnych od warunków ich środowiska naturalnego, co jest także łamaniem polskiego prawa (Rozporządzenie Prezydenta RP z dn. 28.3.28 o ochronie zwierząt, patrz Dz.U. nr 42, poz. 417, art.2 pkt.a).
Imię i nazwisko, adres, podpis.


Podpisy pod dwoma ostatnimi petycjami zbiera
Krakowska Grupa Federacji Zielonych,
Sławkowska 12/24, 31-014 Kraków, 222264, 222147 w. 10


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (66), Grudzień '94