"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (66), Grudzień '94


KASZA Z... MOLAMI!


Ze wszystkich stron jesteśmy zaskakiwani informacjami, że coś jest niezdrowe, czasem nawet trujące! Radzi się ludziom, i słusznie: spożywajcie jak najwięcej kasz i to różnego rodzaju. Ale jak tu spożywać te kasze, skoro już po kilku dniach dobierają się do nich mole! Nigdy tego nie było - mówi stara gospodyni. Muszę często wyrzucać kaszę z molami. Nie chcą jej jeść nawet ptaki! Zapytana w sklepie miła panienka, jak to jest z tą kaszą, wzrusza ramionami, kręci główką i dziwi się zapewne, że komuś przychodzi do głowy mówić o molach. Po prostu nie wie. A nie jest zwyczajem naszych sklepów, by głos klienta potraktować nie jako natręctwo, ale jako sygnał, że trzeba co rychlej sprawdzić w czym rzecz. Dzieje się też często, że nawet w mąkach lubią sobie pomieszkać mole czy im podobne pasożyty.
Sądzę, że ZB mogłyby zapytać swoich czytelników, czy są tylko "mole cieszyńskie", a gdzie indziej jest inaczej, a jeśli jest podobnie, powstaje już problem niebagatelny, związany przecież z... ekologią! Bo skąd to "zamolenie"? Na pewno nie najlepiej jest z kontrolą młynów, no i samych producentów zbóż, nie mówiąc już o kontroli sklepów. Może Federacja Konsumentów włączy się do wyjaśnienia molowej sprawy do końca?...
(da)

EDUKACJA EKOLOGICZNA


W SZCZYTNIE


4.11. odbyła się inauguracja kursu "Szkolne badania terenowe", przeznaczonego głównie dla nauczycieli. Kurs potrwa do kwietnia'95 (łączny wymiar godzin dydaktycznych - 70) i jest częścią programu "edukacja ekologiczna umiejscowiona w społeczności lokalnej". Całość finansuje Związek Gmin Mazurskich JURAND.
Głównym celem kursu jest stworzenie grupy nauczycieli i innych osób zainteresowanych edukacją ekologiczną, która będzie wypracowywała lokalne pomysły szkolnych i pozaszkolnych działań zmierzających do ekologicznej edukacji całej społeczności lokalnej. Promowane będą postawy i style zachowania zgodne z ideą ekorozwoju w obszarze funkcjonalnym "Zielone Płuca Polski".
Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem:
Kazimierz Kosakowski,
Urząd Miasta w Szczytnie,
Wydział Oświaty,
Sienkiewicza 1,
12-100 Szczytno,
0-885/426-02

Stanisław Czachorowski

Przesyłamy prawidłowe odpowiedzi naszej krzyżówki ekologicznej (ZB8/94, s. 71):
1. Wycieczka, 2. Harcerze, 3. Trawa, 4. Kosi, 5. Słońce, 6. Roślina, 7. Reklamówka, 8. Mleko, 9. Przyroda, 10. Trop, 11. Nawóz, 12. Papieros, 13. Spacer, 14. Makulatura, 15. Woda.
Prawidłowe hasło brzmi: Chroń środowisko.
Nagrody otrzymują:
1. Lidia Kozłowska - Witkowo
2. Magdalena Majzner - Toruń
3. Grzegorz Szczerbicki - Łosie
oraz: Rafał Szkutnik - Stalowa Wola, Olka Dawidziuk - Otwock, Antoni Andrzejczak - Poznań, Agata Chabka - Kraków, Jolanta Dominiak - Kłobuck, Tomasz Drozdowski - Gdańsk.
Nagrody ufundowane przez I GDH ZHP im. E.Plater "Wilczęta", Hufiec Słupnica zostały przesłane pocztą.
P
"słowo" Dziennik Katolicki nr 217(458) z 10.11-13.11 informuje o uroczystościach rocznicowych śmierci Otto Schimka... A kim on był? Czym się wsławił?
Otóż był żołnierzem, który... odmówił zabijania. Mając 17 lat i 9 miesięcy wcielony został do Wehrmachtu. Żył tylko 19 i pól roku... Sprzeciwił się zabijaniu ludności cywilnej podczas wojny i sam został zabity. Jego grób w Machowej od 20 lat odwiedza tysiące pielgrzymów.
W mojej głowie rodzi się pytanie: jak to jest, że gloryfikuje się takie postawy, a ludzie i tak idą do więzień za odmowę zabijania (nauki zabijania?) Może za 20-50 lat będą oni uznani za męczenników?
Ara "Wolę być" - Radom + FWZ

Wydawnictwo ZB oferuje pojedyncze egzemplarze ZB 8-11/94 (po 10.000 zł), "Green Brigades. Ecologists Paper" 12-14 (po 20.00 zł), "Grasshopper" 2-4 (po 5.000 zł), Biblioteka ZB nr 4 (Uprawnienia organizacji społecznych w zakresie ochrony środowiska" - 5.000 zł), 6 (Klejnot spełniający wszelkie życzenia. O medytacji i nie tylko... - 5.00 zł), 8 (Peru Urewu - biblijne korzenie ochrony i niszczenia środowiska" - 10.000 zł) oraz "Organizacje i ruchy ekologiczne w Polsce" - 20.000 zł). Do podanej ceny należy doliczyć koszty przesyłki (5-7.000 zł za pojedynczy egz. -więcej wychodzi taniej!) Ponieważ część z tych wydawnictw jest na wyczerpaniu prosimy nie wpłacać pieniędzy z "góry". Bywają też okazjonalnie niektóre wcześniejsze numery ZB.

"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (66), Grudzień '94