"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (66), Grudzień '94


CEED ZAPRASZA NA STYPENDIUM W ANGLII


Międzyuczelniane Koło Naukowe Ochrony Środowiska (MKNOŚ) oraz Community Environmental Educational Developments (CEED) uprzejmie zawiadamiają, że ich projekt szkolenia młodych bezrobotnych ludzi z Polski otrzymał dotację od Unii Europejskiej (fundusz TEMPUS).
Projekt ten zakłada szkolenie dziesięciu młodych bezrobotnych (17-25 lat) w organizowaniu i utrzy-mywaniu Urban Nature Space - Miejskich Stref Przyrody (MSP). Wstępne szkolenie odbędzie się na przełomie maja i czerwca '95 w Sunderland w północno - wschodniej Anglii, nabyte umiejętności zostaną praktycznie zastosowane we wrześniu'95 w okolicy Krakowa, po czym uczestnicy kursu rozpoczną tworzenie MSP w swych rejonach zamieszkania.
Dotacja od Unii Europejskiej pozwala przeprowadzić ten projekt bez obciążania uczestników kosztami (poza bólem głowy i pęcherzami!). Celem jest wzbogacenie wiedzy o najnowocześniejszych technikach przystosowywania ziemi do użytku oraz

na szkoleniu w Anglii:


a) wysłuchanie wykładów teoretycznych na temat gospodarowania zasobami przyrody (np. gospodarka leśna);
b) poznanie praktycznych metod konserwacji (np. sadzenie żywopłotów, zakładanie stawów);
c) odwiedzenie ogólnodostępnych ogrodów miejskich;
d) nabycie umiejętności kierowania, szkolenia i kontaktowania się z innymi ludźmi;
e) poznanie metod katalogowania osiągnięć;
f) nabycie doświadczenia;
g) otrzymanie od Brytyjskiego Czerwonego Krzyża certyfikatu o umiejętności udzielania pierwszej pomocy;

na szkoleniu w Polsce:


a) poznanie metod tworzenia MSP;
b) dalszy rozwój indywidualnych umiejętności;
c) nabycie doświadczenia w kontaktach z mediami;
d) podnoszenie świadomości wśród lokalnej społeczności z korzyścią dla MSP;
e) pisanie artykułów dla ZB.
Nie martwcie się, jeśli powyższe punkty nie brzmią dla was sensownie - ta forma miała usatysfakcjonować biurokratów z Unii Europejskiej.
Kandydaci powinni spełniać kryterium wieku, być sprawni fizycznie, dość dobrze znać angielski oraz posiadać pewne wykształcenie w dziedzinie ekologii/środowiska. Szkolenie przewiduje dużo pracy na wolnym powietrzu i w niezbyt czystych warunkach.
Podanie o przyjęcie (w języku angielskim lub polskim) należy wysłać na adres:
Mike Wilson/Pam McCarthy
CEED (TEMPUS)
Benedict Building
University of Sunderland
St. George's Way
SUNDERLAND
England
Fax: +44 (0) 191 5152741
lub +44 (0) 191 3730038
vs0mwi@orac.sunderland.ac.uk
Podajcie w liście swój wiek, płeć, wykształcenie oraz szczególne zainteresowania. Oczekujemy na listy do 31.1.95. Przesłanie drogą lotniczą zabiera 4-18 dni.
Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się w Krakowie około lutego'95. Osoby zaproszone na rozmowę otrzymają zwrot kosztów zakwaterowania i podróży. Osoby, które odpowiedziały na poprzednie ogłoszenie, nie muszą zgłaszać się ponownie - ich podania zostaną rozpatrzone. Odpowiedzi zostaną rozesłane do wszystkich starających się.
Myślę, że to wszystko, co potencjalni kandydaci chcieliby wiedzieć. Jeśli macie jakieś pytania, najszybszą odpowiedź można uzyskać telefonując do ZB, które prześlą mi wasze wątpliwości pocztą elekroniczną. Ja następnie udzielę odpowiedzi, a ZB przekażą ją wam telefonicznie.
CEED oraz MKNOŚ oczekują na współpracę z uczestnikami tego projektu. Mamy nadzieję, że rozpocznie to nową erę w polskich miastach, w pełni integrującą środowisko i człowieka.
Mike Wilson

KRAKOWSKA GRUPA FEDERACJI ZIELONYCH,


FUNDACJA WSPIERANIA INICJATYW EKOLOGICZNYCH


zapraszają na spotkania w każdy pierwszy czwartek miesiąca w lokalu przy ul. Sławkowskiej 12, sala 11, IIp., godz. 1700. Spotkania mają formułę otwartą i są przeznaczone dla każdego.
1.12.94 Wzrost demograficzny.
5.1.95 Edukacja ekologiczna.
2.2.95 Ekologia a ekonomia.
2.3.95 Racjonalna gospodarka odpadami.
6.4.95 Transport przyjazny środowisku.
Krakowska Grupa Federacji Zielonych,
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych,
Sławkowska 12,
31-014 Kraków,
0-12/22-22-64
F

JEDNODNIOWE WARSZTATY NT.

GROMADZENIA I WYSZUKIWANIA INFORMACJI, DOTYCZĄCEJ SZEROKO POJĘTYCH PROBLEMÓW EKOLOGICZNYCH I SOCJOEKONOMICZNYCH WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA ORAZ ICH WZAJEMNYCH RELACJI


Między 23 a 27.1.95 w jednym z laboratoriów Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego:
Bogumiła Rykaczewska-Wiorogorska
Centrum Informatyczne Uniwersytetu Warszawskiego
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
0-22/263345,

fax: 261228,

osk06@plearn.edu.pl MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM NT. EDUKACJI EKOLOGICZNEJ I DZIAŁALNOŚCI SPOŁECZNEJ NA RZECZ ZACHOWANIA I OCHRONY ŚRODOWISKA,


5-28.5.95, Izrael:
Organizatorem jest Izraelskie Towarzystwo Ochrony Przyrody w Tel-Avivie. Kurs przeznaczony jest dla członków organizacji na rzecz ochrony przyrody i środowiska oraz osób zajmujących się edukacją ekologiczną, posiadających co najmniej 2-letnie doświadczenie w tego typu działalności.
Wiek kandydatów na kurs nie powinien przekraczać lat 50. Wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego, który jest językiem wykładowym kursu. Zakwalifikowani przez organizatorów kursu kandydaci otrzymają stypendium pokrywające koszty nauki oraz pobytu w Izraelu. Stypendium nie obejmuje kosztów podróży. Kandydaci proszeni są o zgłaszanie się do Ambasady Izraela celem pobrania formularzy kwalifikacyjnych, które wypełnione należy składać na moje ręce w terminie do 25.2.95.
W imieniu organizatorów kursu uprzejmie proszę o zapoznanie się z naszą propozycją zainteresowanych instytucji i osób.

Rodika Radion-Gordon
II Sekretarz Ambasady Izraela
Krzywickiego 24
02-078 Warszawa
25-09-23, 25-00-28,

fax 25-16-07

TARGI "ECOTECH'95"

(w tym konferencje
"Źródła i zasady finansowania inwestycji proekologicznych", "Zanieczyszczenie żywności i próby przeciwdziałania im", "Transfer i ocena technologii oczyszczania ścieków"


9-12.3.95, Kielce:
Centrum Targowe Kielc,
Zakładowa 1,
25-672 Kielce,
skr. 1447,
0-41/660605,
fax: 0-41/56261


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (66), Grudzień '94