Strona główna 

ZB nr 1(67)/94, styczeń '95

CORRIDA W LICZBACH

W 1994 roku w Hiszpanii corridę obejrzało sześćdziesiąt milionów ludzi, którzy zapłacili za to ponad miliard dolarów. Tyle liczb. Tytułem komentarza przypomnę, że Hiszpania leży w Europie.

Stanisław Zubek

Kraków 15.12.94

%

ŻARNOWIEC

KONTRATAKUJE

"Rzeczpospolita", 10.12.94, rozmowa z wojewodą katowickim, Eugeniuszem Ciszakiem:

(...)Swego czasu wymuszone zostało zamknięcie elektrowni jądrowej w żarnowcu, podczas gdy we Francji 75% energii uzyskuje się z tego źródła. Zasypano piachem i betonem miliardy złotych. Pomijam co bardziej oryginalne pomysły zastąpienia węgla energią wodną lub wiatrakami, bo były one formułowane dla doraźnych celów politycznych i trudno jest je brać poważnie, choć bez wątpienia powinniśmy rozwijać, gdzie to jest możliwe, inne źródła energii. Wszystkie prognozy mówią, że po r. 2005 potrzebna nam będzie elektrownia jądrowa. (...)

Tymczasem w Holandii ogłoszono oficjalnie, że do końca stulecia zostanie zamknięta jedyna funkcjonująca tam elektrownia jądrowa.

nadesłał:

Michał Rudziecki

%

NO FUTURE!

8.10.94 przedsiębiorstwo RWE (Rheinisch-Westfälische Elektrizitätswerk), jeden z największych niemieckich producentów elektryczności i właściciel kilku elektrowni jądrowych, oficjalnie ogłosiło o rezygnacji z planowanej od 1980r. budowy trzeciego reaktora w elektrowni jądrowej w Biblis. Von Plottnitz, minister ochrony środowiska Hesji, stwierdził z zadowoleniem - nawet RWE zdała sobie sprawę z tego, że energetyka jądrowa nie ma przed sobą żadnej przyszłości.

źródło: WISE NEWS COMMUNIQUE z 4.11.94 s. 8.

Stanisław Zubek,

Kraków, 25.11.94

%

IKRA W CZOłGACH

Postępowanie po amerykańsku: Armia Stanów Zjednoczonych chce zatopić 3000 starych czołgów (w tym M60) w Zatoce Meksykańskiej. Biolodzy morza alarmują. Ta "wojenna operacja" u wybrzeża Alabamy działa jak sztuczna rafa. Ryby mogą tam składać bez przeszkód ikrę. Koszty akcji: 9000 marek od czołgu w celu oczyszczenia plus transport.

Auto Bild 19.11.94

nadesłał Przemysław Czajkowski

%

PUSZCZA CZY

KONSTYTUCJA?

śp. Dąb (Quercus). żył 250 lat - wycięty w Puszczy Białowieskiej w sezonie rębnym 1994 - dla zysku.

Przyjdź 22 września (czwartek) o godz. 12 na Plac Zamkowy, by zaprotestować przeciw wycinaniu Puszczy Białowieskiej - to treść jednego z zaproszeń na mały happening zorganizowany w Warszawie przez "Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot". Mały - być może dlatego, że padał deszcz. Ale nie w tym rzecz.

W strugach deszczu organizatorzy i uczestnicy zbierali podpisy pod petycją, która miałaby uratować Puszczę Białowieską. A tymczasem w petycji (którą także dostałem) ani słowa o Puszczy: Udzielam poparcia projektowi Konstytucji RP, zgłaszanemu przez grupę obywateli, których pełnomocnikiem jest Andrzej Obalski.

Potrafię zrozumieć, że oba cele są szczytne, bo i Puszczę warto ocalić, i Konstytucja ekologiczna by się przydała, ale szkoda, że Społeczny Komitet "Ekologia w Konstytucji" robi sobie kampanię reklamową kosztem Puszczy...

Przemek Sobański,

(Misiu - Kaczor)

PS. Treść petycji była drukowana w ZB 8/94.

%

Jak doniosły gazeta wyborcza i rzeczpospolita z 10.12.94, fso zawarła kontrakt z duńskimi firmami na budowę spalarni odpadów poprodukcyjnych, która ma być gotowa w przyszłym roku. Budowa zajmą się trzy firmy duńskie: Chemcont-rol a/s, Soil Recovery a/s i lkt Miljo Aps, inwestycja będzie kosztować ponad półtora miliona dolarów; jedna trzecia tej sumy zostanie pokryta przez Duńską Agencję Ochrony środowiska. Spalane w nowym obiekcie mają być oleje, plastiki i gumy - w sumie ok. 1200 ton rocznie, które obecnie wywożone są na wysypisko komunalne. Co istotne, wymienione firmy podpisały również list intencyjny w sprawie utworzenia spółki joint venture, której celem będzie budowa podobnych spalarni dla innych polskich fabryk. Wszystko wskazuje na to, ze wkrótce w Warszawie będziemy mieli nowego smroda.

Michał Rudziecki

%

W Raciborzu odpady z rzeźni wywożone są na wysypisko miejskie. Odbywa się to nielegalnie. Pracownicy rzeźni, zajmujący się odpadami, weszli w cichy układ z niektórymi śmieciarzami. Za milczenie płacą im w naturze - kiełbasą.

Tomek Kiziak,

Sułków 5, 48-120 Baborów,

%

%

Mieszkańcy Konstantynowa i okolicznych wsi demonstrowali przed Radiofonicznym Centrum Nadawczym, protestując w ten sposób przeciwko odbudowie masztu radiowego. Ten maszt to zagłada ludzkości, Dla rządu pieniądze ważniejsze niż życie ludzi - to hasła z transparentów. Trzy osoby, mieszkańcy okolic Konstantynowa, prowadzą bezterminową głodówkę protestacyjną.

Protestujacy żądali wycofania z Sejmu rządowego projektu ustawy o odbudowie masztu w Konstantynowie.

Będę z państwem do końca, będę walczył i szukał zwolenników, by ten maszt nie powstał - zapewnił manifestujących szef polskiej Partii Zielonych pos. Wiesław Kossakowski. (PAP)

nadesłał:

Marcin Kwolek

%

Pod koniec października w Wałbrzychu została otworzona restauracja wegetariańska - govinda. Oferuje ona potrawy kuchni indyjskiej. Mieści się w "Harcówce" w Parku Sobieskiego. Można zachodzić codziennie w godz.1000-1800.

%

wwf jest jedną z największych niezależnych organizacji ochrony natury. Chroni procesy ekologiczne oraz środowisko przez:

Po więcej informacji zgłoś się do:

wwf

ż avenue Du Mont Blanc

CH1996 GLAND, Switzerland

( (41)22-364-9111

fax: (41)22-364-5358

: tveśwwfnotice.infornet.com

za MTVtext

2 x Agnieszka Muisał
ZB nr 1(67)/95, styczeń '95

Początek strony