PARĘ SŁÓW O EKOLOGII W WOJ. BYDGOSKIM

Na zebraniu naukowym od zastępcy dyrektora Wydziału Rolnictwa i Ochrony środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy na temat sytuacji ekologicznej w województwie bydgoskim. Oto one:

Województwo bydgoskie zajmuje obszar 10 tys. 300 km2, z tego użytki rolne obejmują 600 tys. ha. Istnieje 5 parków krajobrazowych: Zaborski, Wdecki, Tucholski, Nadwiślański, Nadgoplański Park Tysiąclecia. Do końca 1995r. planuje się utworzenie Parku Narodowego, obejmującego Bory Tucholskie. Na 16% powierzchni grupuje się 52% ludności województwa - właśnie najwięcej w obszarach ekologicznego zagrożenia - w Bydgoszczy i Inowrocławiu oraz okolicach tych miast.

Jeśli chodzi o sytuację wód, to:

  1. rzeki - nie ma rzek I klasy czystości, 10% to II klasa, 21,5% to III klasa, reszta to wody pozaklasowe;
  2. jeziora - 1 jezioro Niedźwiedź z wodami I klasy czystości, 36% to II klasa, 44% to III klasa, 20% to wody pozaklasowe.

Powietrze: rocznie emitowane jest 5 tys. ton gazów, 20 tys. ton pyłów. 70% z tego emituje Bydgoszcz, Inowrocław, Janikowo i Barcin. Najwięcej stwierdza się SO2, NOx, CO2. W porównaniu z 1990r. notuje się 3-krotny wzrost natężenia ruchu samochodowego. Najgorsza jakość powietrza jest w śródmieściu, gdzie jest najwięcej samochodów. Nawet w okolicach zakładów chemicznych i elektrociepłowni powietrze jest mniej zanieczyszczone. Wielokrotnie odczuwa się (nosem) zanieczyszczenia pochodzące z Zakładów Celulozy i Papieru w świeciu, które emitują merkaptany, przekraczając normy kilkusetkrotnie. Normy zapylenia (200m g/m3) nie są przekraczane, oprócz strefy uzdrowiskowej Inowrocławia, gdzie normy są zaostrzone.

Odpady komunalne wytwarzane są w ilości 1,5 mln m3/rok, czyli 1m3/rok/osobę, czyli 432 tys. ton/rok. Nie ma urządzeń do zagęszczania odpadów komunalnych. Istnieje 28 wysypisk miejskich i 45 gminnych o łącznej powierzchni 509 ha. Tylko 20 z nich jest uszczelnionych w sposób dość bezpieczny folią, która po kilku latach może się rozszczelnić i zatruć wody podziemne. Istnieje 6 mogilników, które czekają na rekultywację - z tego w 3 składuje się odpady po środkach ochrony roślin. Na składowiskach zalega 45 mln ton odpadów przemysłowych (przem. sodowy, drzewny, wydobywczy). Odpady z lecznictwa wynoszą 2 tys. 200 ton/rok. Obecnie dokonuje się ich spalania bez pomiarów. Postanowiono wybudować spalarnię odpadów z lecznictwa przy Regionalnym Centrum Onkologii. W lutym'95 przetarg wygrała węgierska firma Mester, która od lipca'95 zacznie budować spalarnię za 20 mld starych zł.

Na ochronę wód przeznacza się 60% środków finansowych (Narodowy Fundusz Ochrony środowiska, Wojewódzki foś, środki wojewody), na zagospodarowanie odpadów 15%, ochronę powietrza 10%.

Grażyna Chojnacka,

ż Glinki 119/134, 85-861 Bydgoszcz, ( 0-52/63-34-40

Forum Ekologiczne przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy informuje, że:

Adres: Forum Ekologiczne przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury, Toruńska 30, Bydgoszcz.

Grażyna Chojnacka