"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (78), Grudzień '95


AMWAY STOP


HISTORIA FIRMY

AMWAY powstał w 1959r. w USA. Jest to wielka, ponadnarodowa korporacja, działająca w wielu krajach, z centralą w Stanach Zjednoczonych. Miała ona w 1991r. ponad 3 mld $ obrotu. Do Polski AMWAY trafił jesienią 1992r.

CO TO JEST SIEĆ?

Produktów AMWAY'a nie można kupić w sklepie. Rozpowszechniane są one wśród znajomych. Nazywa się to "marketing sieciowy". Przykładowy pracownik AMWAY'a sprzedaje jego produkty swoim pięciu znajomym, każdy z nich dalszym pięciu znajomym i tak dalej. Nazywa się to siecią. Jeśli uda Ci się zbudować odpowiednio dużą sieć, wówczas zostajesz dystrybutorem bezpośrednim. Masz wysokie dochody i zaopatrujesz się bezpośrednio w hurtowni AMWAY'a.

TRZY GRUPY AMWAY-owców

Ludzi związanych z AMWAY'em można podzielić na 3 grupy. Największa to po prostu klienci. Kupują od znajomych proszki do prania i inne środki czystości. Są one drogie, ale za to bardzo wydajne, więc w sumie nie są stratni. Druga grupa do drobni akwizytorzy. Ci pracują ciężko, a zarabiają marne grosze. Nie rezygnują jednak, gdyż mają nadzieję, że już wkrótce awansują do trzeciej grupy, czyli zostaną wielkimi szefami. Wielcy szefowie to dystrybutorzy bezpośredni. Mają bardzo wysokie zyski ze zbudowanych przez siebie sieci. Żyją na wysokim poziomie. Samochód, kolorowy telewizor Na wakacje jeżdżą na Hawaje. Są ludźmi sukcesu.

CAŁY SYSTEM

opiera się na złudzeniach drobnych akwizytorów, którym wmawia się, że są wspaniali i już wkrótce zostaną wielkimi szefami. Tymczasem jest to statystycznie po prostu niemożliwe. Wszyscy nie mogą zostać wielkimi szefami, zawsze ktoś musi na nich pracować.

BRUDNA SZYBA

Jeśli ktoś czegoś od Ciebie chce i jest to uczciwy interes, to mówi o tym prosto i zwyczajnie. Tymczasem zapraszając Cię na szkolenie AMWAY'a zachowuje się aurę tajemniczości. Jesteś też proszony, abyś w trakcie spotkania wstępnego wyłączył telefon i tak zorganizował sobie czas, by nikt Ci nie przeszkadzał. Szkolenie wstępne jest bowiem typowym "praniem mózgu", prowadzonym na podstawie nowoczesnych technik psychologicznych. Jego celem jest to, abyś zaczął pracować dla AMWAY'a. I tak już na początku sugeruje Ci się, że Twoje marzenia ograniczają się do spraw czysto materialnych, takich jak telewizor, video, samochód, wakacje na Hawajach. Następnie stosując tzw. pozytywne myślenie wmawia się Ci, że jesteś wspaniały, świetnie dasz sobie radę i w krótkim czasie osiągniesz sukces oraz zostaniesz wielkim szefem.

W KAMIENNYM KRĘGU

Pracując dla AMWAY'a ograniczasz krąg Twoich znajomych do pracowników i klientów firmy. Tematy rozmów również stają się nieciekawe - jak najwięcej zarobić. Pracy dla AMWAY'a poświęcasz cały swój wolny czas. Nie masz go na refleksję, odpoczynek. Trudno rzucić tę pracę, gdyż oznacza to utratę dotychczasowych znajomych. Człowiek zostaje sam. Na dodatek Twój sponsor, czyli ktoś kto wciągnął Cię do AMWAY'a, będzie usiłował, używając psychologicznych chwytów, dostosowanych do Twego charakteru, namówić Cię do powrotu do firmy.

NIE TYLKO W HISZPANII

Można uznać za fakt, że wielu ludzi uzależnia się od pracy w AMWAY'u, tak jak od alkoholu i narkotyków. W Hiszpanii prokuratura rozpoczęła śledztwo przeciwko tej firmie. Wielu jej pracowników uzależniło się od niej tak silnie, że aby zmienić pracę musieli uzyskać pomoc psychoterapeutów.

Andrzej Kozerski


<<<< Spis treści