Strona główna |
...wyróżnia się sześć sfer istnienia, które dzielą się z kolei na trzy wyższe (świat Bogów, Półbogów i Ludzi) oraz trzy niższe (świat Piekieł, świat Pretów, nazywanych również Głodnymi Duchami i świat Zwierząt). Z uwagi na charakter ZB, omówię pokrótce świat Zwierząt. Głównym cierpieniem zwierząt jest strach przed pożarciem przez inne zwierzęta. Cierpią one również z powodu głupoty, zimna, głodu, zaprzężenia przez ludzi do ciężkiej pracy, a także "zjadania" przez owady i robaki. Przyczynami odrodzenia się jako zwierzę jest pogardzanie Dharmą (Uniwersalne Prawo, buddyjska wiedza na temat umysłu oraz tak zwanej materialnej i duchowej rzeczywistości) oraz nazywanie innych zwierzęcymi imionami, jak "świnia", "osioł", "słoń", "koń" etc. Cierpienia Piekieł czy świata Pretów nie są dla nas bezpośrednio dostrzegalne, lecz nasza ludzka Karma (prawo przyczyny i skutku) jest w sposób rak oczywisty połączona z Karmą zwierzęcą, że możemy widzieć ich cierpienie. Kontemplowanie tego cierpienia doprowadzi nas do rozwinięcia wielkiego zmysłu wyrzeczenia i uczucia skruchy. Dzięki rozważaniu cierpienia możemy rozwinąć wyrozumiałość oraz empatię z cierpieniem innych istot. Widząc, że możemy położyć kres cierpieniu swojemu oraz pomóc w złagodzeniu cierpienia innych, uzyskujemy motywację do rozwinięcia wyrzeczenia.
(O'Shea)
Na podstawie: Geshe Ngawang Dhargye, The Tibetan Mental Development (Trzy niższe sfery istnienia), tłum. Ryszard Rowek, konsultacja Marek Sawicki (druk ulotny, kserokopie)
Przyroda dąży do równowagi. Kiedy niszczymy przyrodę, to przyroda zaczyna niszczyć nas. Na świecie jest coraz więcej ludzi i coraz więcej chorób. Musisz wiedzieć kim jesteś i co powinieneś zrobić.
Zadaj pytanie mistrzowi Zen, spotkanie Kraków,
6 grudnia 1995