Strona główna 

ZB nr 1(79)/96, styczeń '96

UNEP/GRID-WARSZAWA
Merliniego 9
02-511 Warszawa
tel. 0-48-22/627-46-23
tel./faks 0-48-22/48-85-61
grid@plearn.bitnet

CENTRUM INFORMACJI O ŚRODOWISKU
UNEP/GRID-WARSZAWA

UNEP/GRID - Warszawa spełnia rolę centrum zastosowań systemów informacji geograficznej w ochronie i kształtowaniu środowiska, w planowaniu przestrzennym i szeroko rozumianym zarządzaniem. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie systemu państwowego monitoringu środowiska w zakresie tworzenia, przetwarzania i udostępniania danych przestrzennych o środowisku w Polsce.

Szerokie zastosowanie technik systemów informacji geograficznej (GIS) i metod teledetekcji umożliwia tworzenie baz przestrzennych, opracowywanie tematycznych map komputerowych, raportów, komunikatów i ekspertyz środowiskowych.

Jest to możliwe w oparciu o stworzone ciągi technologiczne, pozwalające na wykonywanie wybranych zadań w sposób rutynowy, przy jednoczesnym opracowywaniu nowych rozwiązań zarówno o charakterze technologicznym, jak i systemowym.

Ten swoisty rodzaj prezentacji komponentów środowiska i ich wzajemnych związków w przestrzeni geograficznej pozwala na racjonalne planowanie rozwoju, prawidłowe zarządzanie zasobami naturalnymi oraz skuteczne działania w ochronie środowiska.

Do najważniejszych zadań realizowanych przez GRID-Warszawa należy zaliczyć:

Centrum GRID-Warszawa prowadzi również szkolenia w zakresie metod i technik systemów informacji geograficznej ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowań.

Teresa Gałczyńska



ECOLONIE - EKOLOGICZNA KOLONIA

Ecolonie - to Międzynarodowy Ośrodek Ekologiczny, zlokalizowane w Wogezach, w północno-wschodniej Francji, w miejscowości Hennezel. Ecolonie to również nazwa stowarzyszenia, które istnieje od 1989 i które liczy obecnie ok. 30 - 40 osób (głównie Holendrzy i Niemcy). W 1989r. stowarzyszenie to zakupiło 7-hektarową farmę z 5 budynkami w nędznym stanie, która uprzednio była ośrodkiem kolonijnym dla dzieci górników węgla kamiennego.

Ośrodek ten przestał funkcjonować 12 lat temu i budynki stały niezamieszkane przez 6 lat (przez ten czas wyniesiono z nich wszystko, co tylko dało się ruszać). Po zakupieniu rozpoczęto mozolną renowację budynków i zagospodarowywanie ziemi. Największą trudnością było znalezienie ludzi, którzy chcieliby mieszkać na stałe i zajmować się farmą. Na początku ludzie przyjeżdżali na krótki czas, wcale nie zamierzając tu zostać. W końcu znalazła się rodzina, która zamieszkała tu na 3 lata. Powoli zaczęli pojawiać się ludzie, którzy zdecydowali się żyć tutaj. Obecnie w Ecolonie mieszka 5 osób: Francuz, dwoje Holendrów i dwoje Niemców.

Ośrodek funkcjonuje głównie dzięki gościom, którzy przyjeżdżają tutaj i wnoszą opłaty za nocleg, jedzenie i kursy. W lecie na pobliskich łąkach roi się od namiotów, pokoje w 5 budynkach są pełne. W chwili obecnej najważniejsze jest odrestaurowanie budynków w taki sposób, by można było przyjmować gości przez cały rok. Planuje się założenie centralnego ogrzewania, opalanego drewnem. Mimo, że to jest bardzo kosztowne (250.000 FF), jednak zapewni to w miarę stały dopływ gotówki w późniejszym czasie. Innym źródłem gotówki są kursy prowadzone przez kompetentne osoby (ekologiczna uprawa ziemi, rzeźba, taniec, Tai-Chi, medytacja, projekty ekologiczne, wykonywanie biżuterii z ekologicznych materiałów itp.) Kursy trwają przeciętnie 1 tydzień, Ecolonie udostępnia pomieszczenia, płacą zawsze uczestnicy, prowadzący dostaje 30 - 40%, ośrodek resztę. Oprócz tego uczestnicy płacą za pobyt tutaj normalne stawki, np. nocleg w budynku i wyżywienie od osoby 140 FF /dzień, kemping - 10 FF od osoby, 20 FF od namiotu, 30 FF od przyczepy; koszty posiłków wegetariańskich - śniadanie 20 FF, obiad 30 FF, kolacja 40 FF.

Jeżeli chodzi o wydatki, to najwięcej pieniędzy potrzeba na renowację budynków, czyli zakup materiałów i zatrudnienie robotników. Ośrodek zatrudnia również sekretarkę, sprzątaczkę, kucharza, którzy są opłacani z pieniędzy stowarzyszenia, bądź też daje możliwość pracy bezrobotnym przez dłuższy czas, którzy są częściowo opłacani przez państwo.

Ogólną ideą ośrodka jest życie w harmonii z naturą i wszystkimi żywymi istotami. Podstawy praktyczne tego życia to ogród biologiczny - bez nawozów sztucznych, pestycydów, który dostarcza wszystkich potrzebnych warzyw i owoców, kuchnia wegetariańska, używanie do renowacji materiałów naturalnych i nieszkodliwych, uzyskiwanie części elektryczności przy pomocy wiatru, toalety na kompost (częściowo, ponieważ ze względów sanitarnych i wymogów prawnych konieczne jest udostępnianie gościom toalet z wodą bieżącą), w lecie prysznic z wodą podgrzewaną energią słoneczną i wreszcie propagowanie tego stylu życia przez organizowanie kursów i ogłaszanie się w różnych gazetach.

Przyjeżdżają tu głównie Holendrzy (jako że od początku była to głównie inicjatywa holenderska), również Niemcy, Francuzi, pojedyncze przypadki innych narodowości. Istnieje możliwość przyjazdu tutaj i pracy na rzecz ośrodka bez konieczności płacenia im sum, które dla nas są tutaj zawsze za wysokie. Pracuje się wtedy 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Okolica jest przepiękna - pagórki, lasy liściaste, jeziorko czyste na tyle, że można się w nim kąpać. Więcej informacji (w jęz. francuskim, niemieckim, holenderskim, angielskim) można uzyskać pod adresem:

F Ecolonie
Centre Ecologique International
88260 Hennezel, Vosges
Francja


Grażyna Chojnacka



SEKCJA EKOLOGICZNA UNII PRACY

Unia Pracy to partia polityczna, socjaldemokratyczna, opowiada się za otwarciem na Europę, demokracją parlamentarną, państwem neutralnym światopoglądowo i współdziałaniem pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Przewodniczący - Ryszard Bugaj.

W ramach UP działa sekcja ekologiczna, która stawia sobie za cel wprowadzenie do programu i codziennej praktyki działań politycznych spraw ekologii. Sekcja uznaje potrzebę stworzenia platformy dla dyskusji nad sprawami ekologii. Przewodniczący - Artur Siedlarek. Adres:

Bracka 11
00-501 Warszawa
tel. 628-58-54, faks 621-89-10

Klub Parlamentarny Unii Pracy jest czwartym pod względem liczebności klubem w Sejmie. Członkowie Klubu wchodzą w skład Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego oraz Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Adres:

Wiejska 8
00-902 Warszawa
tel. 694-15-18, faks 694-21-30

Federacja Młodych Unii Pracy, stowarzyszenie ideowo-wychowawcze, współpracujące z Unią Pracy. W programie Federacji Młodych UP Okręg Warszawski czytamy: Opowiadamy się za propagowaniem technologii, produktów i zachowań proekologicznych. Zacząć należy od powszechnej edukacji ekologicznej społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci (już w wieku przedszkolnym [sic! - P.Sz.]) i młodzieży. Adres:

Bracka 11
00-501 Warszawa
tel. 628-58-54, faks 621-89-10

Wydawnictwa: miesięcznik "Nowa Lewica", adres jw.; "Biuletyn Informacyjny Unii Pracy". Adres:

Wiejska 8
00-902 Warszawa
tel. 694-23-03, faks 694-21-30

"Raz na Tydzień - Serwis Prasowy Klubu Parlamentarnego UP", adres jw.

DZIAŁANIA

Posłowi Ryszardowi Bugajowi pismem z dnia 12.4.95 zaproponowałem zorganizowanie spotkania członków Komisji Konstytucyjnej z przedstawicielami organizacji ekologicznych. Do dziś brak odpowiedzi.

Posłowi Arturowi Siedlarkowi zaproponowałem przeprowadzenie referendum w sprawie dalszych losów tamy w Czorsztynie. Nawet, jeśli nie dojdzie do niego, może będzie interpelacja poselska. Problemem jest brak informacji o tym, co się teraz dzieje w Czorsztynie (zabytki, oczyszczalnie ścieków - i jak ktoś coś ma, niech podeśle posłowi Siedlarkowi).

Klub Parlamentarny chciałby polepszyć kontakty z organizacjami ekologicznymi. Zainteresowani powinni zgłosić się do posła Zbigniewa Bujaka.

Forum Młodych UP w Warszawie bierze udział w pracach nad powołaniem organizacji udzielającej porad prawnych organizacjom ekologicznym.

UP w Krakowie zorganizowała bezpłatne dyżury prawne dostępne dla wszystkich. Adres:

os. Handlowe 5
31-935 Kraków
tel./faks 43-70-38

Piotr Szkudlarek

P.S. Składam podziękowania za pomoc panu Tomaszowi Podsiadło.


PTTK

PTTK szerzy wiedzę ekologiczną, inspiruje i prowadzi prace na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego Polski i Europy oraz czynnie wspiera działania podejmowane w tej dziedzinie... (art. 8, ust. 5 Statutu PTTK). Adres:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
al. Krakowskie Przedmieście 24
tel./faks 26-47-54

Piotr



NOWY ADRES...

LIGA OCHRONY PRZYRODY, Oddział Warszawa - Południe

Mikołaja Reja 3
00-179 Warszawa
tel. 256-257, 251-322

 

SPOŁECZNY KOMITET EKOROZWOJU RADOMIA

Traugutta 30/305
26-600 Radom
tel./faks 60-13-20


PROJEKT PILOTAŻOWY KRAJOWEGO PROGRAMU
DZIAŁAŃ NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA

W Radomiu od 9.9.94 realizowany jest Projekt Pilotażowy Krajowego Programu Działań na rzecz Ochrony Środowiska. Partnerami w realizacji są: F Gmina Radom, F Urząd Wojewódzki w Radomiu, F Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, F Instytut na rzecz Ekorozwoju Społeczności Lokalnych z Vermont - USA, F Instytut na rzecz Ekorozwoju w Warszawie. Dyrektorem ze strony amerykańskiej jest Paul Markowitz z ISC z Vermont.

Realizacja projektu będzie trwała do 15.9.96. Celem jego jest aktywizacja społeczności lokalnej - jej udział w procesach rozpoznawania stanu środowiska i podejmowania decyzji, mających na celu jego poprawę.

W październiku'94 powstał Społeczny Komitet Ekorozwoju Radomia (SKER) - w jego skład weszło 36 osób z różnych środowisk. Powstały też podkomitety problemowe, których zadaniem była wstępna identyfikacja zagrożeń (ryzyka). Zajęto się problemami wodno-ściekowymi, odpadów komunalnych i przemysłowych, ochrony zdrowia, standardu urbanistycznego, stanu zieleni, nadzwyczajnych zagrożeń i edukacji ekologicznej. Stworzono "wizję gminy" za 10 - 15 lat oraz przeprowadzono ankietę nt. zagrożeń ekologicznych naszego miasta.

Przy współpracy polskich i amerykańskich ekspertów podkomitety SKER-u opracowały raporty techniczne, oceniające ryzyko zdrowotne, ekologiczne i związane z jakością życia ww. problemów.

W dniach 16-17.9.95 odbyła się Sesja Rankingowa, podczas której wybrano najważniejsze ekoproblemy: zanieczyszczenie powietrza ze źródeł komunikacyjnych, zanieczyszczenie wód powierzchniowych i gospodarka ściekowa, odpady stałe komunalne, przemysłowe i niebezpieczne - wysypisko na Wincentowie, stan terenów zielonych. Za priorytetowy problem uznano obniżenie poziomu wód gruntowych i zanik cieków powierzchniowych - dla niego zostanie opracowana w dalszej fazie projektu strategia i wdrożenie. Pozostałe będą miały ustalone cele, strategie i plany działania, które będą istniały jako długoterminowe wytyczne.

W listopadzie delegacja SKER wzięła udział w szkoleniu w Vermont. Doświadczenia tam zdobyte będą pomocne w realizacji dalszych faz projektu.

Agnieszka "ARA" Deja
asystent Radomskiego Koordynatora Projektu




ZB nr 1(79)/96, styczeń '96

Początek strony