Strona główna

ZB nr 8

MAKROBIOTYKA - SZTUKA ŻYCIA W ZDROWIU


Słowo "makrobiotyka" wywodzi się z greckiego i oznacza: makros - wielki i bios - życie, czyli jest to "sztuka wielkiego życia", pełnego zdrowia, spokoju, ładu wewnętrznego i harmonii.

Zasady filozofii makrobiotycznej wywodzą się z Dalekiego Wschodu, co oznacza szczególne podejście do przyrody, do natury, do naszego środowiska zewnętrznego. Nasze poglądy ukształtowane są przez filozofię starożytnej Grecji, a później związane z kulturą Europy Zachodniej. Szczególnie od Odrodzenia ukształtował się pogląd, że człowiek jest istotą najwyższą i najważniejszą, że stanowi centrum i wszystko wokół nas staramy się podporządkować naszym egoistycznym potrzebom czy zachciankom. Zgodnie z tymi poglądami najważniejsi jesteśmy my, nasze wygody i przyjemności.

Realizując ten egoistyczny cel zatruliśmy naszą wodę, ziemię i powietrze. Hodujemy również zwierzęta w okropnych, niehumanitarnych warunkach i bezprawnie je mordujemy.

Zapomnieliśmy o tym, co podkreśla filozofia makrobiotyczna, że jesteśmy nierozerwalnie związani z Ziemią i Kosmosem, że my i to wszystko co nas otacza stanowimy nierozerwalną całość. Jesteśmy częścią przyrody, częścią Wszechświata. My i nasze otoczenie to jedność. Jesteśmy tylko częścią ogromnej całości, nieskończonego, doskonałego Kosmosu.

Jesteśmy tylko drobnym pyłkiem we wspaniale funkcjonującej przyrodzie, a ponieważ jest ona doskonała, my jako jej część jesteśmy równie doskonali. Jeżeli zgadzamy się z tym założeniem, to czujemy głęboką więź ze swoim otoczeniem i równocześnie musimy czuć głęboki szacunek do przyrody, do swojego środowiska zewnętrznego.

Człowiek jako część przyrody ma prawo czerpać środki do zaspakajania własnych potrzeb biologicznych i do swojego rozwoju. Realizując ten cel powinniśmy jednak pamiętać abyśmy nie zakłócali porządku i harmonii w przyrodzie. Ona jest ważniejsza od nas, gdyż niszcząc swoje środowisko zewnętrzne niszczymy siebie.

Człowiek jako część doskonałego wszechświata powinien żyć w zdrowiu, spokoju i szczęściu. Jeżeli tak nie jest, jeżeli cierpi i choruje, to oznacza to, że nie zna swojej natury i nie rozumie praw przyrody, że stracił kontakt ze swoim środowiskiem zewnętrznym. Aby wrócić do równowagi i do zdrowia człowiek powinien starać się żyć w zgodzie z prawami natury, a najważniejsze jest zdrowe, naturalne, zrównoważone pożywienie. Ono buduje nasze ciało i krew, a w konsekwencji kształtuje nasz sposób myślenia, naszą świadomość, a od niej zależy to jak działamy i jak wygląda nasze środowisko. Chore i zanieczyszczone środowisko sprawia, że nasza żywność jest zatruta, a to jest przyczyną, że chorują nasze ciała i umysły, że dokonujemy nieodpowiednich wyborów, podejmujemy nieprawidłowe decyzje. Konsekwencją naszego nieprawidłowego działania jest nasza chora Ziemia.

            --> POŻYWIENIE -|
            ^               |
            |               \
         ZIEMIA           CIAŁO
            ^               |
            |
        DZIAŁANIE         KREW
            ^               |
            | 
         DECYZJE          MÓZG
            ^               |
            |
       ŚWIADOMOŚĆ <----MYŚLENIE

Jesteśmy chorzy, gdyż nie rozumiemy zależności międy zdrową,  nieskażoną ziemią, a naszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, czyli tym co powinno być dla nas najważniejsze, znacznie ważniejsze niż nasze wygody. Makrobiotyk to człowiek, który stara się zrealizować swoje wielkie, wspaniałe i zdrowe życie nie eksploatując zbytnio przyrody.
Jest to możliwe jeżeli znamy i szanujemy prawa przyrody. Elżbieta Zielińska Ela prowadzi praktyczne kursy makrobiotyki m.in. w Klubie Zdrowego Odżywiania ACKS "Pałacyk", ul. Kościuszki  34, 50-011 Wrocław, oraz DK Ochota, ul. Grójecka 75, Warszawa.

Jest autorką książki "Dwa łyki makrobiotyki tania kuchnia" (patrz moje "Nie tylko kluski" ZB 2-3, pozycja zapowiadana jako "Makrobiotykja dla każdego") a także przygotowuje następną książkę pt."Dieta makrobiotyczna". Ponadto prowadzi kursy japońskiego masażu siatsu i przygotowuje książkę na jego temat. Osobom pragnącym zapoznać się z podstawami makrobiotyki proponuję lektury 1, 10, 11, 12, 14 z mojej nieocenionej bibliografii oraz nowe: Herman Aihara, "Osiem podstawowych zasad makrobiotyki", Tow. Eko. Życia, Gdańsk '88. Teresa Bochwic,  "Makrobiotyka czyli sposób na zdrowie" z serii "Wszystko dla zdrowia". Można też w swojej miejscowości zorganizować praktyczny kurs makrobiotyki i zaprosić Elę jako wykładowcę i instruktora.

(aż)


ZB nr8

Początek strony