Strona główna |
ZB nr 2(80)/96, luty '96
Rzeczpospolita Polska ma nowego prezydenta. Od 23 grudnia 1995 roku jest nim Aleksander Kwaśniewski. Pierwsze przemówienie Prezydenta Kwaśniewskiego przypominało raczej wystąpienie wyborcze. Jedyny konkret (w dodatku dla ekologów bardzo ważny) to zapowiedź likwidacji Rad działających przy prezydencie. Zarazem Prezydent Kwaśniewski obiecał polepszenie kontaktów swojego urzędu z obywatelami.
Piotr Szkudlarek
11.1.96 gościli w Kaliszu autorzy książki W obronie Ziemi - radykalna edukacja ekologiczna - J. Andrzej Korbel i Marta Lelek. Na dwóch spotkaniach rozmawiali oni z członkami Klubu Europejczyka i Klubu Ekologicznego "Arbo" z II LO w Kaliszu oraz ludźmi z FZ - Kalisz. Myślę, że cokolwiek zostanie z tych rozmów na przyszłość.
Dzięki ludziom z FWZ - Kalisz trwa Wielka Orkiestra Zimowej Pomocy dla Zwierzaków z kaliskiego schroniska.
Bardzo przepraszam zainteresowane osoby, iż efekty mojej pracy jako koordynatora Grupy Roboczej FZ ds. Praw Zwierząt i Dzikiego Życia są mierne (nawet bardzo). Powód prozaiczny - matura za pasem. Niemniej mam nadzieję, że nie przeszkadza to powoli finalizować opracowanie nt. praw zwierząt, o którym mówiliśmy w Ojcowie. Przypominam, że poszczególne grupy winny przesyłać swoje opracowania do Joysticka, na adres FZ - Łowicz.
Igor
Z Kalisza od pewnego czasu nie napływały żadne wieści, a to za sprawą tego, że zmienili się u nas niektórzy "załoganci". Teraz Front prowadzą 3 dziewczyny i jak na razie nie możemy się trochę pozbierać.
Na koncie mamy dwie akcje: 24.10 - Zwierzę nie jest rzeczą i 25.11 - Pokochaj zwierzęta futerkowe. Na naszą pierwszą akcję przyszło ok. 40 osób, z czego połowa ubrała się w koszulki z literkami i na rynku utworzyli "żywy transparent" - Zwierzę nie jest rzeczą. Zebraliśmy ok. 320 podpisów pod karnecikami do marszałka Sejmu. Ogólnie akcja wypadła dość dobrze.
25.11 zjawiło się o połowę ludzi mniej, niż na akcji poprzedniej. Dzień był chłodny i po dojściu do ratusza nikogo tam nie było, oprócz grupy dzieciaków. Nie zrażeni pustkami zrobiliśmy happening, a dzieciaki zaczęły krzyczeć: Krzyczcie z nami - precz z futrami! Później okazało się, że dzieciaki te były z Łodzi - był to zespół pieśni i tańca "Pędziwiatry" (dziękujemy im za pomoc). Ogólnie akcja przebiegła w przyjacielskiej, miłej i wesołej atmosferze.
Oprócz tego FWZ, jak co roku, próbuje pomóc kaliskiemu schronisku dla zwierząt, z tym, że w latach poprzednich pomoc ta była większa.
Asia, Iga, Karina
P.S. Zmieniła się w Kaliszu skrzynka kontaktowa FWZ. Odtąd listy do nas przysyłajcie na adres:
Karina Badura
Górnośląska 75/54
62-800 Kalisz
Aby być na fali, trzeba utożsamiać się z tym, co w centrum uwagi. Ekologia jest jednym z wielu wątków. Wielką troskę w tym temacie wykazuje ostatnio kościół katolicki, niewielu jednak wie, że przykładowo Pius IX nie dopuścił do założenia w Rzymie towarzystwa do walki ze znęcaniem się nad zwierzętami, ponieważ, jak wyjaśnił, teologia uczy, że człowiek nie ma zobowiązań wobec zwierząt... Skoro człowiek cierpi, dlaczego zwierzęta miałyby być wyjęte spod tej zasady (tamże). Przypomnijmy - Pius IX był inspiratorem wprowadzenia prawdy wiary o nieomylności papieży...
Max Horchaimer, Społeczna funkcja filozofii, PiW, 1987, s. 339.
Christianity and Morals, E.Westermark, New York 1939, s. 388.
Szumowski Janusz
Polecam wszystkim artykuł z działu Ekologia "Kobiety i Życie" 13.1.1996.
Rzecz jest o ludziach, którzy wykupują konie przeznaczone na rzeź. Fundacja niemiecka Pro Animale zafundowała tym zwierzętom schronisko "Fallada" = 41 psów, 67 koni, 18 kotów, kozy, łabędź, koguty, gęsi i jastrząb...
Uratujesz jednego, pięć, sto, choćby nawet tysiąc. I co? - to kropelka w oceanie. Ale właśnie choćby tego jednego. To jedno życie. Żyjemy tak, aby zmniejszać ilość zła na świecie.
Przyjemnej lektury.
Jakub Nadolny
"Przegląd Pożarniczy" w nr 12 z 1995 roku zamieścił bardzo ciekawy wywiad z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w Suwałkach mgr inż. Grażyną Żyła-Pietkiewicz.
Pytanie: Gdzie ma zadzwonić mieszkaniec woj. suwalskiego lub turysta, który zauważył niepokojące go zjawisko ekologiczne?
Odpowiedź: W naszym województwie jest tak, że obojętnie do którego pogotowia zadzwoni - do policji, straży pożarnej, wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i podzieli się swoimi obserwacjami, to zawsze ta informacja dotrze do Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania PSP, które powiadomi wszystkie służby, które powinny być powiadomione i podejmie stosowne działania. W Inspektoracie (...) działa tzw.
zielony telefon: 66 78 01
który za pośrednictwem prasy regionalnej jest podawany do wiadomości społeczeństwa. Pod ten numer można przez całą dobę zgłaszać spostrzeżone awarie.
W związku z tym mam pytanie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska: czy w innych województwach są tak samo zorganizowane zielone telefony? Jeśli nie, to dlaczego? Jeśli tak, to proszę o ich przesłanie?
Piotr Szkudlarek
Z inicjatywy Klubu Parlamentarnego Unii Pracy zostało powołane Parlamentarne Forum Ekologiczne. Zadaniem Forum jest wymiana poglądów pomiędzy parlamentarzystami a uczestnikami ruchu ekologicznego. Koordynatorem prac Forum jest poseł Artur Siedlarek (UP)
W ramach Forum odbyło się (pod koniec grudnia) spotkanie poświęcone projektowi konstytucji.
Spotkanie Parlamentarnego Forum Ekologicznego w sprawie zwierząt odbędzie się 22.2 o godz. 1730. Organizacje chcące wziąć udział w spotkaniu powinny przesłać dane o swoim reprezentancie, przy okazji można poprosić o przesłanie materiałów poświęconych tematyce spotkania (m.in. projektów ustaw o ochronie zwierząt).
Spotkanie Forum poświęcone odpadom planowane jest na II połowę marca.
Informacje i zgłoszenia:
Parlamentarne Forum Ekologiczne, Sejm
Wiejska 8, 00-902 Warszawa
tel. 694-21-30, tlx 81-25-44,
faks 694-21-30
Poseł Artur Siedlarek (UP) pragnie nawiązać kontakt z organizacjami ekologicznymi z województwa olsztyńskiego. Adres:
Biuro Poselskie Posła Artura Siedlarka
Staromiejska 6
10-018 Olsztyn
tel./faks 277-127
Piotr Szkudlarek
W związku z objęciem przez Aleksandra Kwaśniewskiego urzędu prezydenta RP, Komisja Konstytucyjna wybrała nowego przewodniczącego. Jest nim Włodzimierz Cimoszewicz (SLD). Adres:
Biuro Poselskie
Mickiewicza 49
17-100 Bielsk Podlaski
tel. 54- 80, kpsld@kserp.sejm.gov.pl
Prace nad konstytucją są już bardzo zaawansowane. Projekt zawiera sporo odniesień do problematyki ochrony środowiska. I - jak wykazało spotkanie Parlamentarnego Forum Ekologicznego - często są to kontrowersyjne przepisy. Moim zdaniem trzeba zmienić w projekcie przepisy odnoszące się do skargi obywatelskiej. Zgodnie z projektem do Trybunału Konstytucyjnego skierować skargę będzie mogła tylko ta osoba, której dotyczy decyzja administracyjna, a skarga będzie mogła dotyczyć niezgodności przepisów, na podstawie których decyzja została wydana z ustawąś zasadniczą. W praktyce więc może to wyglądać tak: w ustawie o autostradach płatnych jest przepis ograniczający czas NSA do rozpatrzenia skargi. Czy jest to zgodne z zasadami sprawiedliwości, które będą zawarte w konstytucji? Ja mam wątpliwości, jednak nie będę miał prawa wnieść skargi do trybunału. Aby było ciekawiej, prawo do bezpośredniej skargi dano m.in. związkom wyznaniowym i związkom zawodowym (w zakresie ich działalności).
Tak więc warto chyba, aby ekolodzy zainteresowali się projektem konstytucji. Jest szansa (chyba całkiem spora) zdobycia dodatkowych uprawnień dla siebie.
Uwagi o projekcie konstytucji można przesyłać do:
Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego
Wiejska 4, 00-902 Warszawa
tel. 694-25-00, tlx 81-25-44, faks 29-59-65
oraz do:
Parlamentarnego Forum Ekologicznego
Unia Pracy, Sejm
Wiejska 8, 00-902 Warszawa
tel. 694-15-18, tlx 81-25-44, faks 694-21-30
oraz do Biur Poselskich Członków Komisji Konstytucyjnej.
Piotr Szkudlarek
30.1.1996, godz. 1200 w gmachu PAI (ul. Bagatela, W-wa) odbędzie się konferencja prasowa MOŚZNiL, dotycząca przygotowań do targów "Eko Media Forum", które odbędą się 27-29.6 br. w Pałacu Kultury i Nauki. Patronat nad targami przyjął minister ochrony środowiska.
Na EMF złożą się:
za inf. rzecznika prasowego MOŚZNiL
Kasia Latek PAP
29.1 w Muzeum Techniki w W-wie o godz. 1200 zostaną ogłoszone wyniki Wielkiego Konkursu Wynalazczego na rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Zaplanowano też pokaz wyróżnionych w konkursie wynalazków.
Kasia Latek PAP
Niemcy organizują co roku w Sylwestra spotkanie młodzieży z organizacji ekologicznych. W tym roku doszło ono do skutku we Freiburgu, zjechało się ok. 2000 Niemców i 150 osób z innych krajów, a obok Kongresu niemieckiego odbyło się zimowe spotkanie Eyfy (European Youth for Action), szkolenia Eyfy o organizowaniu działalności wszelkiej, spotkanie YEE (Youth and Environment Europe) i konferencja YEE o ekorozwoju miast. I ja tam byłam, wykład wygłosiłam i miałam szczery zamiar napisać na ten temat artykuł do ZB, bo impreza była ciekawa, ale z nadmiaru innych zajęć poprzestanę na tej notatce. Jeśli kogoś to interesuje, to służę kontaktami. Mam również info o eksperymentalnym budynku we Freiburgu, który produkuje energię w większej ilości, niż zużywają zamieszkujące go rodziny.
Zuzanna Iskierka
A SEED Europe
Postbus 92066, 1090 AB Amsterdam, Netherlands
tel. /faks +31-20-6925813
zuzanna@ywd.antenna.nl
7 kg rakotwórczego alfabenzopirenu, 12 ton dwutlenku siarki, 19 ton pyłów, 27 ton tlenku węgla i 1 tona tlenku azotu - to roczny bilans zanieczyszczeń emitowanych przez kotłownię ogrzewającą budynki MPK przy ulicach Brożka i Rzemieślniczej.
W końcu października kotłownię zastąpiła nowa wymiennikownia, w której zainstalowano programator, uzależniający temperaturę kaloryferów od zapotrzebowania. Dodatkowo woda powracająca z kaloryferów jest wykorzystywana do wstępnego podgrzewania wody w kranach.
Uruchomienie wymiennikowni zbiegło się ze 120-leciem Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Jest to też uwieńczenie protestów mieszkańców ul. Rzemieślniczej, którzy zakończenie sprawy chcieli znaleźć w sądzie.
Przemek Sobański "Misiu-Kaczor"
"Sygnały", dwutygodnik
załogi MPK z o.o. w Krakowie, 11/95.
I. RÓŻNORODNOŚĆ
Natura jest pluralistyczna, zróżnicowana, złożona; wszelka homogenizacja i monokultura jest jej obca.
II. WSPÓŁZALEŻNOŚĆ
Wszystkie elementy ekosystemu przyrodniczego czy społecznego są współzależne i komplementarne. Każde zjawisko wynika z jego środowiska i jest od niego uzależnione; nie można rozpatrywać zjawisk w oderwaniu od ich kontekstu.
III. RÓWNOWAGA
Rzeczywistość (zarówno przyrodnicza, jak i społeczna) jest homeostatycznym systemem; każde zachwianie równowagi jest szkodliwe.
IV. WALKA I WSPÓŁDZIAŁANIE
Równowaga każdego systemu utrzymuje się na skutek walki pomiędzy różnymi jego elementami. Konflikt jest równie ważny, co współdziałanie.
V. EWOLUCJA
Konflikty sprawiają, że system ewoluuje. Zmiana zachodzi jednak na zasadzie zachowania ciągłości tradycji, a nie zerwania z nimi (rewolucji).
VI. ZAKORZENIENIE
Ekosystem tworzy całość, której równowaga może zostać zakłócona przez implantowanie z zewnątrz obcych elementów. "Ekologiczne" jest to, co rodzime (pochodzące ze swego środowiska), a nie importowane.
VII. POKORA WOBEC RZECZYWISTOŚCI
Pierwiastek irracjonalny jest nieodłącznym aspektem człowieczeństwa - człowieka nie da się zredukować do ciasnego racjonalizmu. Ludzki umysł nie jest w stanie objąć nieskończonego bogactwa Wszechświata, dlatego wszelkie projekty inżynierii społecznej czy "okiełznania przyrody" prowadzą do katastrofy.
Zasady te znajdują zastosowanie zarówno w przyrodzie, jak i w życiu społecznym.
Jarosław Tomasiewicz