Strona główna |
Amerykański koncern naftowy Chevron zwiększył w 1996 r. o 5% wydatki na inwestycje (do 5,3 mld $). W bieżącym roku przeznaczy na poszukiwania nowych złóż i wydobycie ropy 3 mln $, z czego 2/3 tej sumy zostanie wykorzystane poza USA, głównie w Zatoce Meksykańskiej, Kongo, Angoli, Kanadzie, Wenezueli i na Morzu Północnym.
Jeżeli to tylko możliwe, trzymaj się z dala od wielkich korporacji, wykorzystujących biednych i słabszych. Ciebie też to dotyczy...
W Polsce jest już blisko 300 gospodarstw (z atestem) produkujących ekologiczną żywność. Na etapie "przestrajania się" jest następnych 200. Ogółem powierzchnia takich gospodarstw to ponad 4,2 tys. ha, z czego ok. 3,7tys. to użytki rolne.
Najwięcej takich gospodarstw jest w województwach: toruńskim, kieleckim, radomskim, a w woj. olsztyńskim mają one największą powierzchnię. Nadawaniem atestów gospodarstwom ekologicznym zajmują się dwa stowarzyszenia: EKOLAND z Przysieka k.Torunia i Polskie Towarzystwo Rolnictwa Ekologicznego z Lublina.
W latach 80. w Polsce było kilku producentów opakowań, głównie szklanych i tekturowych. Obecnie jest ich ok. 2000.
W naszym kraju produkuje się wszystkie rodzaje opakowań, z czego tylko 1/3 to opakowania tekturowe i papierowe. Prognozy są pozytywne - zapotrzebowanie na nie ma wzrastać, gdyż dostrzega się ich nieszkodliwość dla środowiska. Trochę mniej, niż papierowych, produkuje się opakowań z tworzyw sztucznych (trudno mi w to uwierzyć, gdy powszechnie zalewa nas plastikowa masa). Jak wiadomo, produkcja plastikowych opakowań jest najtańsza. 1/5 wszystkich opakowań to pojemniki metalowe, m.in. puszki. Ostatnio spada ich udział np. przy pakowaniu żywności - pogarszają jej smak. Szkło jest nadal jednym z podstawowych opakowań (???).
Według Stowarzyszenia Producentów i Użytkowników Materiałów Opakowaniowych i Opakowań "PROPAK" rok 1995 zahamował rozwój tego przemysłu. Liczba przedsiębiorstw ustabilizowała się, ok. 100 zbankrutowało. Ale i tak jest tłok na polskim rynku opakowań, dlatego szuka się odbiorców na Wschodzie (głównie Łotwa i Ukraina). "PROPAK" uważa, że problemem jest monopolizacja przemysłu opakowań, który znajduje się głównie w rękach niemieckich i amerykańskich.
Wypowiedź prezesa Stowarzyszenia Producentów i Użytkowników Materiałów Opakowaniowych i Opakowań "PROPAK", p. T.Romanowicza dla "Rzeczypospolitej" (18.1.96):
To nieprawda, że rośnie góra wyrzucanych na śmietniki opakowań. Być może w Warszawie jest to bardziej odczuwalne, że mamy więcej opakowań na śmietnikach, bo mieszkańcy stolicy robią zakupy przede wszystkim w dużych magazynach. Natomiast cała Polska kupuje w zwykłych sklepach, gdzie jeszcze zachowały się szare, papierowe torby, szklane butelki.
Wypada się tylko zapytać GDZIE TO JEST!!?
McDonald ostrzy kły. W ciągu najbliższych lat zamierza otwierać 2,5-3,5 tys. nowych barów rocznie, z czego 59% poza USA. Obecnie istnieje 18 tys. śmieciarskich restauracji w 89 krajach.
W połowie 1995 r. odkryto, że kilkanaście zastrzyków z leptyny (białka produkowanego na bazie genu otyłości ob) może odchudzić zdrowe myszy oraz te z uszkodzonym genem otyłości. Wydawałoby się, że wynaleziono lek na otyłość... Nic z tego!!! Dalsze badania wykazały, że u człowieka nie ma tak prostego związku między patologiczną otyłością, a uszkodzeniem genu ob. Poza tym okazało się też, że ludzie otyli mają średnio 4 więcej leptyny we krwi niż osoby szczupłe.
I tak oto mamy kolejny kamyk do obalania zasadności testów na zwierzętach.
Zamiana zwykłyc