"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (81), Marzec '96


ROWEREM DO MYSŁOWIC

Większe działania na rzecz rozwoju transportu rowerowego w Mysłowicach miejscowi "zieloni" aktywiści rozpoczęli wiosną'95. Przy okazji Dnia bez Samochodu. 5.6 wystosowaliśmy do prezydenta Mysłowic, Rady Miejskiej, mysłowickiego komendanta policji i massmediów specjalne pismo zaznaczające konieczność wytyczenia w mieście ścieżek rowerowych, szczególnie w miejscach, gdzie buduje się obecnie autostradę Kraków - Katowice, co sprawia, że niektóre dzielnice są dla pieszych i rowerzystów zupełnie odcięte. Wtedy pojawiły się też pierwsze artykuły w prasie i dyskusje na ten temat.

Konkretną odpowiedź Urzędu Miasta dotyczącą zamierzonych działań w kierunku rozwoju transportu rowerowego otrzymaliśmy dopiero jesienią, po rozpoczęciu przez nas szerszej kampanii edukacyjnej pod hasłem MYSŁOWICE MIASTEM PRZYJAZNYM ROWERZYSTOM. Zaczęliśmy informować o problemie mieszkańców, prasę, systematycznie interweniować pismami w Radzie Miejskiej.

15.11.95 z naszej inicjatywy odbyło się w Urzędzie Miasta spotkanie z przedstawicielami Wydziału Komunikacji Urzędu poświęcone możliwościom tworzenia warunków dla rozwoju transportu rowerowego w Mysłowicach, budowy ścieżek, instalacji stojaków dla rowerów itp. Urzędnicy deklarowali chęć rozpoczęcia prac projektowych nad rozwojem ścieżek rowerowych, słusznie zaznaczając, że dobrze byłoby, gdyby trasy te miały charakter regionalny, by miały dogodne połączenia z sąsiednimi miastami, takimi jak Katowice czy Imielin. Przedstawiciele Urzędu zasłaniali się brakiem decyzji Rady Miejskiej, która może zagwarantować na ten cel środki finansowe w budżecie miasta. My podkreślaliśmy fakt, że niektóre trasy ścieżek rowerowych można wytyczyć w bardzo tani sposób, wprowadzając jedynie odpowiednie oznakowania na istniejących już dogodnych ścieżkach. Zaznaczaliśmy również, że konieczna jest działalność edukacyjna, prowadzona np. przez policję czy Straż Miejską, która polegałaby na zapoznaniu ludzi ze znaczeniem korzystania z roweru w transporcie miejskim, zaznaczeniem odpowiednich znaków drogowych, dotyczących rowerów itp. Nie wystarczy przecież wybudować ścieżki rowerowe, by ludzie z nich korzystali, należy zadbać o odpowiednią promocję tego nie trującego środka transportu. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, w poczuciu wzajemnego zrozumienia, jednak nie wynikło z niego, niestety, wiele.

Aby sprawa budowy ścieżek ostatecznie ruszyła, musimy wciąż prowadzić działania, apelować do Rady Miejskiej, która jest w tym względzie decydentem. By urzędnicy nie zapomnieli o swych deklaracjach, co pewien czas podsyłamy do Urzędu Miasta wypełnione podpisami petycje, kategorycznie żądające rozpoczęcia prac w sprawie. Walka trwa!

Adaś Rygioł
Sekcja Rowerzystów Miejskich mysłowickiej Federacji Zielonych
skr. 66, 41-400 Mysłowice
(pamiętaj o znaczku pocztowym na odpowiedź)

P.S. Wszystkich zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju transportu rowerowego na Górnym Śląsku spoza Mysłowic bardzo prosimy o kontakt. Konieczna jest ogólnoregionalna współpraca w tej sprawie oraz wzajemna pomoc. Przyłącz się!

<<<< Spis treści