"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 4 (82), Kwiecień '96
Naukowcy z Komitetu Ochrony Przyrody PAN zgodnie twierdzą, że obok Puszczy Białowieskiej i Bagien Biebrzańskich, środkowy odcinek Wisły należy do najcenniejszych terenów przyrodniczych w kraju, gdzie rzeka tworzy liczne wyspy i piaszczyste łachy, strome skarpy, starorzecza. W jej dolinie żyje ponad 200 gatunków ptaków, w tym kilka zagrożonych, takich jak kulon, mewa czarnogłowa i mała, rybitwa białoczelna. Nadrzeczne lasy łęgowe są najbogatszym w gatunki roślin i zwierząt środowiskiem leśnym na naszym kontynencie, porównywalnym do niektórych lasów deszczowych strefy tropikalnej, a sama Wisła jednym z najważniejszych korytarzy ekologicznych w Europie.
"Dolina Wisły jest miejscem o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Ochrona tego terenu winna stać się jednym z priorytetowych działań podejmowanych w skali Europy Środkowej"- w ten sposób podsumowane jest opracowanie "Korytarz Ekologiczny Wisły" Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w Polsce.
Niestety, pomimo unikalnych walorów przyrodniczych i kulturowych Wisły istnieją plany budowy w jej dolnym odcinku 7 stopni wodnych tzw. Kaskada Dolnej Wisły czy koncepcje regulacji Wisły Środkowej.
Po tych kilku latach prowadzenia Ogólnopolskiej Kampanii "Teraz Wisła" doszliśmy to podstawowego pytania: jak prawdziwie zainteresować społeczności lokalne ochroną Wisły? W jaki sposób otworzyć ludzi na tę unikalną i wspaniałą rzekę?
Z pewnością jest to działanie bardzo trudne i długofalowe, ale pewien zarys jest już wypracowany. Wiadomo, iż nie jest w stanie zrobić tego jedna grupa. Dlatego podstawowym zadaniem "Klubu Gaja" jest poszukanie sojuszników. Stworzenie, jak to nazwaliśmy, Kręgu Przyjaciół Wisły, a bardziej specjalistycznie: sieci organizacji i instytucji zainteresowanych ochroną Wisły.
Królowa Polskich Rzek ma ponad tysiąc kilometrów, a jej zlewnia to ponad połowa Polski. Przyjaciół potrzebuje na każdym kilometrze.
Musimy opiekować się cennymi terenami, inicjować i wspomagać działania na rzecz oczyszczenia rzeki, pokazać lokalnym społecznościom rolę Wisły dla każdej z nich, alarmować, gdy planuje się kolejną ostrogę, w zbudowaniu której nie uwzględnia się ochrony przyrody. Nawet nabrzeże można umocnić tak, iż nie szpeci ono krajobrazu i nie niszczy rzeki. Trzeba tylko chcieć, a my musimy tego żądać.
W tym roku Święto Wisły przebiegać będzie pod hasłem "Woda źródłem życia". Czysta woda potrzebna jest nam wszystkim i będzie ona podstawą do opracowywania proekologicznych koncepcji zagospodarowania Wisły.
Święto Wisły możecie zorganizować w swoim mieście, w swojej szkole, w swojej grupie.
Możecie zorganizować spotkania z władzami lokalnymi, akcje informacyjne, konferencje prasowe, konkursy, gazetki szkolne itd.
Przyślemy Wam materiały informacyjne (ulotki, plakaty, broszury, specjalny "Wisła Fax"), podeślemy informacje, jak zorganizować akcję, konkursy, jak współpracować z władzami lokalnymi i mediami.
Wojciech Owczarz
"Klub Gaja"
/ 261, 43-301 Bielsko-Biała 1
Inwestycję na terenie planowanego rezerwatu przyrody realizować ma firma Bagbud SA z Warszawy, której działalność znana jest z okolic Jabłonnej. Całkowite zniszczenie nadbrzeżnego drzewostanu oraz bezpośrednie zagrożenie obecnym tam żeremiom bobrów stało się przedmiotem licznych interwencji (m.in. Pogotowie ekologiczne TV2 z 31.1.95). Firma jest dość sprawna w załatwianiu pozwoleń i ekspertyz oraz przekonywaniu odpowiednich urzędników.
Zatroskany o rozwój swojej gminy wiceburmistrz Karczewa mówi, że nie będzie u niego skansenu ani rezerwatu Indian. Wątpliwe, czy Indianie chcieliby osiedlić się w Karczewie, ale, aby wykluczyć wszelkie prawdopodobieństwo takiej ewentualności, lepiej zlikwidować zarośla i szuwary, w których mogliby się ukryć. Przy okazji zmniejszy się przyrost naturalny w okolicy, w dużej części uzależniony od istnienia nadwiślańskich zarośli.
Wyślijcie pozdrowienia do Karczewa!
Społeczny Komitet Obrony Wisły