Strona główna 

ZB nr 5(83)/96, maj '96

DONOSY

"DUŻE NIEDŹWIADKI"

"Ludzie Drzew" to kalifornijska organizacja ludzi, którzy "robią to, co lubią" - jak powiedział jej dyrektor, JefHehense. Czyli sadzą drzewa, gdzie się da. Na szkoleniach uczy się wolontariuszy, jak sadzić i jak przekonywać sąsiadów do sadzenia. Są też lekcje ogrodnictwa i kuchni wegetariańskiej. "Ludzie Drzew" sadzą też przy szkołach drzewa będące dla nauczycieli poglądowym materiałem do zajęć z botaniki. Nie brak sponsorów tej działalności.

W kwietniu podjęto plan "Duże Niedźwiadki", w ramach którego zamierza się sadzić drzewa w górach i po 2 tys. sztuk w najbrudniejszych i najbardziej niezdrowych miasteczkach Kalifornii. W tych okolicach wiele gór to tylko puste, piaszczyste okolice z wyeksploatowanymi już polami naftowymi. Sadzenie tam drzew to duży wysiłek, lecz uczestnicy planu są zdeterminowani. W Dzień Ziemi zamierza się obsadzić drzewami nie używane szyby naftowe. Tutejsze władze stanowe (nie tylko Kalifornii, lecz także innych stanów, dotkniętych tym problemem) nie przeznaczyły żadnych środków na zalesianie opuszczonych pól naftowych.

POLICJA NA ROWERACH

Patrole rowerowe policji to w Kalifornii powszechny widok. Rowerów nie słychać (jak np. motoru), co przydaje się w wielu wypadkach (można zaskoczyć przestępców na gorącym uczynku). Rower wjedzie praktycznie wszędzie, a ze specjalnym, elektrycznym silnikiem może rozwinąć do 30 km/godz. Rower może być nie tylko przyjemnością, ale i użytecznym narzędziem pracy. Rower dla każdego!


PIERWSZA STACJA ROWEROWA

29.3, miesiąc przed Dniem Roweru w Los Angeles uroczyście otwarto pierwszą w USA stację rowerową. Można sprawdzić, jak się jeździ na rowerze, można go wynająć, są i usługi. Na happeningu, rozpoczynającym działalność, chodzące maskotki oraz znaki drogowe i kolejowe przyciągały dziecięcą widownię. Właśnie ona śpiewała najgłośniej I'm bike rider - piosenkę dnia; a ona jest przyszłością. Dzieci muszą mieć bezpieczną rowerową drogę do szkoły - powiedział mi 13-letni członek dziecięcego klubu rowerowego. Otwarcie uświetniła orkiestra i młodzieżowy chór.

Przy okazji Komunikacja Miejska chwaliła się nowymi liniami kolejek, a wegetarianie zachęcali do swego trybu życia hasłem "Matka miała rację - jedz owoce i warzywa".

Zaskoczeniem był dla mnie plan ścieżek rowerowych na autostradach (te ostatnie są tu powszechne). Sporo przechodniów akceptowało go bez zastrzeżeń, co może wróżyć, że w L.A. pojawią się pierwsze rowery na freewayach.

29.4 - warsztaty, muzyka, aukcje i ciąg dalszy rowerowej kampanii.

Jeszcze uwaga: na olimpiadzie w Atlancie będzie rozegrana konkurencja rowerów górskich z 4 kółkami.

3 ( Przemysław Sobański


NEWBURY SPACYFIKOWANE

Ostatni z protestujących przeciwko kontrowersyjnemu planowi budowy dróg w W.Brytanii zostali ostatecznie "unieszkodliwieni" po 5 tygodniach od rozpoczęcia ich wysiedlania. Miało to miejsce w Newbury, gdzie uczestnicy akcji zostali ściągnięci z ich domów na drzewach. "Wyczyszczonych" zostało 30 obozowisk, a od stycznia aresztowano 768 osób.

Ryba

( "Sky News Teletext", Last Newbury protesters cleared, 2.4.1996.


TOWARZYSZE ZNAJĄ SIĘ
NA PRAWACH PRZYRODY

Ministrem edukacji narodowej w rządzie Cimoszewicza jest profesor Jerzy Wiatr.

Profesor Wiatr to wieloletni członek PZPR, dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy komitecie Centralnym tej partii. Obecnie - jak zresztą cała masa jego kolegów - jest w SLD.

A jakiż to jest naukowy dorobek profesora? Pośród dzieł profesora, sławiących najszczęśliwszy ustrój - komunizm, jest i pozycja taka:
Obiektywny charakter praw przyrody i społeczeństwa w świetle pracy J.W.Stalina "Ekonomiczne problemy socjalizmu".

Towarzysze znają się, jak widać, na prawach przyrody. Na pewno będzie to z korzyścią dla niej. A więc kraj magistra Kwaśniewskiego to nie tylko disco-polo, praca i mieszkania dla wszystkich, ale także światła myśli ekologiczna.

Tomasz Poller

4 Głośno wokół Ministra Wiatra, "Gazeta Wyborcza" - świąteczna, 6-8.4.1996.

SdRP

Największym Klubem Parlamentarnym jest SLD. Jest to koalicja, której największą częścią składową jest Socjaldemokracja RP.

Adres
Rozbrat 44a, 00-900 Warszawa
tel. 621- 38-54.

W ramach SdRP działa Frakcja Ekologiczna. Jej celem jest m.in. organizowanie członków SdRP do podejmowania działań proekologicznych, opiniowanie aktów prawnych, wpływanie na decyzje posłów i senatorów SdRP oraz na decyzje władz lokalnych i centralnych w zakresie ochrony środowiska.

Liderami Frakcji są posłowie SdRP, Członkowie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska:

RADA EKUMENICZNA

Uchwalono nowy statut Polskiej Rady Ekumenicznej. Rozszerza on zadania Rady m.in. w dziedzinie ekologii. Prezesem Rady jest Biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Jan Szarek.

Adres Rady
Willowa 1, 00-900 Warszawa
tel. 49-96-76
(za "Telegazetą" TVP S.A.)

2 x Piotr Szkudlarek
Bohaterewicza 1/15
03-982 Warszawa
tel. 671-75-65, szkud@plearn.edu.pl


DZIEŃ BEZ MIĘSA '96

20 marca to w USA od kilkunastu lat "The Great American Meatout", czyli dzień, w którym organizacje wegetariańskie i działające na rzecz praw zwierząt zachęcają ludzi do porzucenia zwyczaju zjadania mięsa = zwierząt.

Także w Polsce - głównie za przyczyną radiowej "Trójki" - obchodzony jest ten dzień. W tym roku zaczęło się od pozdrowień dla stałego korespondenta z Katowic, niejakiego pana Krzysztofa i zacytowania postawionego przezeń pytania: - Ile kilogramów zdrowego pożywienia można uzyskać ze 100 kg świni? - które skierowane zostało uprzednio do specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, ale nie doczekało się odpowiedzi. 20 marca w "Trójce" po 1700 sporo było akcentów bezmięsnych, m.in. sonda uliczna, a prowadzący co pewien czas przypominał, że dziś jest Dzień Bez Mięsa.

KrzysztoŻółkiewski

WYGODA DLA CUDZOZIEMCÓW

Autostrada M1 łączy Budapeszt z Wiedniem. Skraca tę podróż o pół godziny w porównaniu z jazdą innymi drogami. Otwarta została w styczniu tego roku. Jest jedyną płatną autostradą na Węgrzech i prawdopodobnie najdroższą autostradą w Europie. Przejazd samochodem osobowym 40-kilometrowego odcinka leżącego po stronie węgierskiej kosztuje 900 forintów, czyli około 160 tysięcy starych złotych. Po autostradzie pędzą prawie wyłącznie cudzoziemcy. Węgrzy wybierają darmowe drogi.

Najdroższa autostrada, "Gazeta Wyborcza" z 10-11.2.1996 s.17.

TAK ZWANA "AUTOSTRADA"

Autostrada A4 łączy Kraków z Katowicami. Czy zasługuje na tę nazwę? Stan nawierzchni jest zły, brak telefonów, parkingów, toalet, a także zabezpieczeń przed zwierzętami i pieszymi. Z tych właśnie powodów od grudnia 1994 roku krakowska policja stara się o przekwalifikowanie autostrady A4 na trasę szybkiego ruchu. Bezskutecznie.

Trudno się dziwić - komentuje "Gazeta w Krakowie" - zarządzający autostradą minister transportu planuje pobierać opłatę za przejazd, a nie może to dotyczyć zwykłej drogi.

Piknik na szosie, "Gazeta w Krakowie" z 6.1.1996 s.3.

"EKOLOGIA W BUDOWNICTWIE"

- Do pełnej integracji Polski z Europą Zachodnią potrzeba włączenia naszego kraju w sieć ogólnoeuropejskich szybkich autostrad, łączących Wschód z Zachodem - powiedział profesor Zygmunt Meyer z Politechniki Szczecińskiej na konferencji... "Ekologia w budownictwie".

Sieć autostrad, "Dziennik Polski" z 20.2.1996 s.5.

ARGUMENT EKOLOGICZNY

"Korytarz tranzytowy" przez Polskę łączący Rosję i Białoruś z Kaliningradem jest oczywiście Polsce potrzebny jak dziura w moście. Przeciwko niemu wysunięto wiele argumentów. Wśród nich znalazł się i ekologiczny. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Dobrowolski stwierdził, że droga samochodowo-kolejowa od Grodna do Gusiewa w obwodzie kaliningradzkim mogłaby stanowić zagrożenie dla przyrody Suwalszczyzny.

A czy tego ekologicznego argumentu nie można użyć w polityce wewnętrznej, czyli w stosunku do planowanej przez rząd polski budowy sieci autostrad? Czy autostrady te nie mogą stanowić zagrożenia dla przyrody terenów, przez które mają przebiegać?
Andrzej Łomanowski, Korytarz przez Polskę do Kaliningradu, "Gazeta Wyborcza" z 28.2.1996 s.1.

OBYWATELSKA SIEĆ

Aby przeciwdziałać skutkom motoryzacji Komisja Europejska podjęła kampanię o nazwie "Obywatelska Sieć", której celem jest rozwój zbiorowych systemów transportu - władze Unii Europejskiej chcą wspomagać koordynację połączeń autobusowych, kolejowych i lotniczych między poszczególnymi krajami.

"Gazeta Wyborcza - The Wall Street Journal Europe" z 29.1.96 s.1.

A KONI CORAZ MNIEJ

W Polsce mamy 600 tysięcy koni. Jest to o 20 tysięcy mniej niż w 1994 roku i o 2,2 miliona mniej niż w "rekordowym pod tym względem" roku 1959.

Mniej koni, "Dziennik Polski" 15.1.96 s.3.

TRZY MIESIĄCE ZWłOKI

27 listopada poprzedniego roku w elektrowni w Czarnobylu miał miejsce radioaktywny wyciek - awarię określono jako trzeci stopień w siedmiostopniowej skali. Rząd ukraiński poinformował o tym 8 marca tego roku, a więc z ponad trzymiesięczną zwłoką.

Awaria w Czarnobylu, "Gazeta Wyborcza" z 9-10.3.1996 s.7.

TENGI ZA WILKI

Władze Kazachstanu "wezwały ludność" do polowań na wilki. Wezwanie nie jest gołosłowne. Są nagrody. Za upolowanie młodego wilka nagroda wynosi 800 tengów (czyli około 35 nowych złotych), a za dorosłego - 2000 tengów (czyli około 85 nowych złotych).

Wilki na celowniku, "Gazeta Krakowska" z 24.1.96 s.5.

NIK O ŁOWIECTWIE

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła wiele nieprawidłowości w prowadzeniu gospodarki łowieckiej, a w tym niepełne zagospodarowanie obwodów łowieckich, nierzetelne wykonywanie inwentaryzacji zwierzyny, nierealizowanie lub przekraczanie planów odstrzałów i przekraczanie pojemności łowisk.

NIK poluje, "Dziennik Polski" z 5.1.1996 s.4.

ZIELONA LEWICA, ZIELONA PRAWICA

Wśród 28 organizacji, które tworzą Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) jest Polska Partia Zielonych (PPZ), która istnieje już siedem lat i - poza reprezentowaniem, kandydowaniem i popieraniem - niewiele (jeśli w ogóle cokolwiek) na polu ekologii podziałała.

Tak jest na lewicy.

A na prawicy? A na prawicy jak na lewicy.

Jako 297 partia został zarejestrowany Obóz Patriotyczny (OP), którego członkowie chcą wystartować razem w wyborach samorządowych i parlamentarnych. Pod wnioskiem o rejestrację obok działaczy KPN, RdR, PC, Prawicy Narodowej i innych ugrupowań podpisali się też działacze Polskiej Partii Ekologicznej "Zieloni". Polska Partia Ekologiczna "Zieloni" istnieje już lat pięć. Uczestniczyła w wyborach parlamentarnych w 1991 roku gromadząc 92 tysiące głosów. A poza tym? Czy ktoś coś wie na temat działalności PPE "Zieloni" lub zna choćby jednego działacza tej partii?
Partia partii, "Gazeta Wyborcza" z 5.1.1996 s.2.

CZORSZTYŃSKIE ZANIEPOKOJENIE

Na łamach "Parków Narodowych" zaniepokojenie spowodowane sygnałami o opóźnieniach w budowie inwestycji ekologicznych - przede wszystkim oczyszczalni ścieków powyżej zbiornika zalewu, mających zapewnić czystość wód zalewu już na etapie jego napełniania wyraził ówczesny rzecznik praw obywatelskich, profesor Tadeusz Zieliński. Profesor Tadeusz Zieliński jest już byłym rzecznikiem, ale zaniepokojenia nie można uważać za nie-byłe.

Historia pewnej wypowiedzi, "Parki Narodowe" nr 4/1995 s.21.

WHISKY & WODA

W kwietniu prezydent Kwaśniewski odwiedził Syberię. 11 kwietnia rano polska delegacja zwiedzała Bajkalskie Muzeum Ekologiczne. Z przerębla na zamarzniętym jeszcze jeziorze Bajkał polscy goście pili krystalicznie czystą wodę. Jak podaje PAP, "Wkrótce pojawiła się butelka whisky, a prezydent żartował, że nad Bajkałem jest do whisky wszystko, co trzeba - i lód, i woda".

Można mieć nadzieję, że tak uwrażliwiony ekologicznie prezydent Kwaśniewski odwiedzi wkrótce jezioro czy - jak niegdyś pisały dumnie gazety - "morze" czorsztyńskie i golnie sobie krystalicznie czystej wody z tego akwenu, na budowę którego jako poseł sam przyznawał pieniądze.

Whisky nad przeręblem (Prezydent Kwaśniewski na Syberii), "Gazeta Wyborcza" z 12.4.1996 s.4.

RAFINERIA W MOCHEŁKU

I na koniec wiadomość optymistyczna. W Mochełku koło Bydgoszczy powstała pierwsza w Polsce rafineria przerabiająca olej rzepakowy na paliwo samochodowe. Ma produkować tysiąc ton paliwa rocznie. Na potrzeby rafinerii olej produkuje już miejscowa olejarnia.

Benzyna z rzepaku, "Gazeta Wyborcza" z 2.1.1996 s.15.

13 Stanisław Zubek
Kraków, 15.4.96

P.S. We wszystkich powyższych trzynastu tekstach cytaty wyróżnione są odrębną czcionką, a źródła cytatów (i informacji) podane zostały bezpośrednio pod tekstem.


W kwietniowych ZB podałam informację o Pomniku Psa oraz numer konta, na który można przesyłać pieniądze na ten cel. Postanowiłam podawać od czasu do czasu stan konta - a oto on, na dzień 31.3 - 9.420.000 starych złotych.

Przypominam numer konta
Krakowskie Towarzystwo Opieki
nad Zwierzętami
Szablowskiego 6, 30-127 Kraków
Pomnik Psa
Bank Przemysłowo-Handlowy,
IV Oddział Kraków,
323415-701112-132

Renata Fiałkowska



Karina

E
W katowickim "Dzienniku Zachodnim" ukazało się ogłoszenie McDonalda. Jego treść (fragment) brzmi: ...McDonald's to największa na świecie sieć restauracji szybkiej obsługi. W 90 krajach działa obecnie ponad 18 tysięcy restauracji. Statystycznie co 3 (!) godziny otwiera się gdzieś na świecie nowa restauracja McDonald's. W Polsce w ciągu zaledwie 3,5 roku działalności otworzyliśmy aż 42 restauracje i wkrótce tę liczbę podwoimy...
Mam nadzieję, że przeciwnicy McDonalda nie dopuszczą do rozwoju sieci tych restauracji.

E
Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią wróciły do kraju bociany. Zadbajmy o to, aby miały dobre warunki do życia, do rozrodu. Pomóżmy w naprawie zepsutych gniazd lub stwórzmy im miejsca na nowe.

W Polsce żyje obecnie 25% populacji światowej bociana białego. W związku z zanikiem terenów podmokłych, liczebność populacji może zmaleć. Interweniujmy, gdy bocianom potrzebna jest pomoc. Nie dopuśćmy, aby gatunek ten zniknął z polskiego krajobrazu.

2 Mirka Wróbel


ERRATA




ZB nr 5(83)/96, maj '96

Początek strony