Strona główna 

ZB nr 5(83)/96, maj '96

KATOWICE I TARGI

W dniach 20-22, a nawet 23.4 br. Katowice zamieniły się w autentyczne miasto targowe. W tym samym czasie odbywały się w nich aż trzy imprezy tego typu. W "Spodku" już po raz czwarty zorganizowano połączone Targi Opakowań i Maszyn Pakujących OPREX i Targi Papiernicze, Technik i Usług Poligraficznych INTERPAP - w sumie ok. 100 wystawców.

Było bardzo kolorowo, było też na czym, jak to się mówi, "zawiesić oko", ale - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - było też w większości bardzo anty-ekologicznie tzn. bardzo dużo opakowań jednorazowego użytku, typu sztućce, kubki, chusteczki, serwetki, a także wyroby ze styropianu, folii, mas plastycznych, np. torby, worki foliowe oraz różnej wielkości butelki na napoje, które w Polsce w bardzo małym stopniu zbiera się, przetwarza i powtórnie wykorzystuje (nie mogą być ponownie użyte do produktów spożywczych). Jeden z prezentujących się producentów, zapytany przeze mnie, czy skupuje zużyte butelki, wyprodukowane przez siebie i czy interesuje się, co się później z nimi dzieje, wyraził kompletny brak zainteresowania tematem.

Z wyrobów ekologicznych oprócz papieru toaletowego zauważyłem jeszcze kartonowe, a więc rozkładalne w środowisku opakowania, produkowane i oferowane przez firmę "Inter-Paco" z Jaworzna w woj. katowickim. Dostarcza ona m.in. pudeł na sprzęt komputerowy firmie "Optimus" z Nowego Sącza. Może wyrobami tej firmy zainteresowaliby się inni producenci sprzętu komputerowego, telewizyjnego, gospodarstwa domowego itd., którzy do tej pory do pakowania wyrobów używają styropianu? Jestem przekonany, że warto.

Trzecią imprezą targową były VII Międzynarodowe Targi "Pomiar i Oszczędność Ciepła" - ECODOM, które odbyły się w Katowicach-Bytkowie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich.

Patronat nad nimi objęła p. Barbara Blida - minister gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz p. KrzysztoŻmijewski - prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Wystawiało się na nich 250 firm z 13 krajów. Nad wysokim poziomem i przebiegiem Targów czuwała Komisja Organizacyjna, składająca się z przedstawicieli różnych instytucji i firm.

Zaprezentowano m.in. kotły i piece na gorsze gatunki węgla i odpady, a szczególnie na gaz i olej, zwłaszcza mniejszej mocy, do domków jednorodzinnych i mieszkań, o sprawności cieplnej dochodzącej do 93% - było w czym wybierać. Wystawiono też techniki ogrzewania, systemy akumulacji ciepła, klimatyzatory, nowoczesne systemy informacyjne, telesterowanie węzłami ciepła, bardzo duży wybór liczników wody (producenci sprzeczali się, który z tych wyrobów jest najlepszy) różne liczniki i termoregulatory ciepła, materiały izolacyjne, np. polskiej konstrukcji rury preizolowane podwójne (zasilanie i powrót w jednej rurze), izolacje do budynków i na rury, urządzenia do pomiaru mediów płynnych oraz zawory, pompy, kosze na śmieci, odpady, a także czasopisma na temat budownictwa, ciepłownictwa, energetyki (np. "Mała Energetyka").

W sumie to, co było wystawione, było bardzo interesujące, nowoczesne i funkcjonalne. Osobiście ucieszył mnie fakt, że wśród prezentowanych na Targach stoisk różnych firm i instytucji znajdowało się stoisko Okręgu Górnośląskiego Polskiego Klubu Ekologicznego. Wg mnie, Targi ECODOM były ciekawsze, bardziej przystępne i ekologiczne od wcześniejszych, marcowych INTERECO, które odbyły się w tym samym miejscu i spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ludzi, przedstawicielstw firm, instytucji i mediów.

Podczas ECODOM-u odbyło się również seminarium i pokazy własne firm. Niestety, nie uczestniczyłem i nie oglądałem. Nie żałuję jednak czasu poświęconego na zwiedzanie. Organizatorom życzę powodzenia i utrzymania przynajmniej takiego poziomu w następnych edycjach.

Wojciech Baran
ex "Bob", Gliwice


PARLAMENTARNE FORUM EKOLOGÓW

Spotkanie Parlamentarnego Forum Ekologów poświęcone problematyce polityki transportowej państwa, a zwłaszcza problemom rozwoju sieci autostrad, odbędzie się najprawdopodobniej 15 maja o godzinie 1700. Planowane na ten dzień spotkanie poświęcone gospodarce wodnej odbędzie się w innym terminie.

Informacje i zgłoszenia:
Parlamentarne Forum Ekologów
Poseł Artur Siedlarek, Unia Pracy
Sejm, Wiejska 8, 00-902 Warszawa
694-25-00, / 694-21-30
teleks 81-25-44
siedlar@waw.pdi.net Członkowie sejmowej podkomisji do spraw projektu ustawy Prawo Wodne, Posłowie:

wystosowali apel do organizacji ekologicznych z prośbą o nadsyłanie uwag do tego projektu.

Kontakt
Unia Pracy
Nowogrodzka 4
00-513 Warszawa
694-21-30
siedlar@waw.pdi.net

Piotr Szkudlarek




ZB nr 5(83)/96, maj '96

Początek strony