Strona główna 

ZB nr 6(84)/96, czerwiec '96
"PRACOWNIA" - PROMOCJA KULTURY EKOLOGICZNEJ SC
Piastowska 5, 33-300 Nowy Sącz
tel. 0-18/42-28-16, fax: 0-18/41-24-58
zaprasza na
LETNI FESTIWAL
MUZYKA W KRAJOBRAZIE
INOWŁÓDZ'96
"Przewodnikami w tej niezwykłej podróży będą artyści, których łączy zamiłowanie do naturalnych, akustycznych brzmień, ujawniających niebanalne rozwiązania muzyczne, jakich próżno szukać w otaczającym nas zgiełku. Taka muzyka ujawnia i wzmacnia walory otoczenia, w którym jest grana - współbrzmi z miejscem, krajobrazem i słuchaczami..."
W PROGRAMIE 22 czerwca Antonina KRZYSZTOŃ - zawsze bardzo osobista i autentyczna, wystąpi z zespołem znakomitych instrumentalistów - Polska. 6 lipca KSIĘŻYC - Melancholijne pieśni z zagadkowymi tekstami, długie dźwięki klarnetu. Alternatywny nurt sztuki - Polska. 20 lipca Teatr Dźwięku ATMAN - najbogatsze instrumentarium w Polsce. Koncert jest swego rodzaju rytuałem i zaproszeniem do podróży w świat naturalnych brzmień - Polska. 27 lipca Anna NACHER - autorka tekstów i muzyki, sięga po teksty Indian. Prezentuje zarówno piosenki, jak i rozbudowane formy muzyczne, bogato zaaranżowane przez muzyków towarzyszących - Polska. sierpień Teatr TAQ - operuje muzyką, gestem i obrazem plastycznym w ścisłym powiązaniu z otoczeniem. Ponad 20-letnia obecność na scenie poza głównym nurtem. IE:
INOWŁÓDZ - urokliwa miejscowość nad Pilicą w lasach spalskich. Dobry dojazd z Tomaszowa Mazowieckiego (ok. 15 min. samochodem), bezpośrednie połączenie autobusowe z Warszawą (2 godz.), zabytki, czysta Pilica i cieniste lasy.

Uwaga!
Daty koncertów mogą ulec zmianie, szczegóły na afiszach i w lokalnych mediach.


rys. Jakub Michalski


KONGRES FEDERACJI ZIELONYCH F

Podczas spotkania w Kolumnie odbyło się mini-spotkanie kilku grup Federacji Zielonych. Po dyskusji ustaliliśmy, że kongres FZ w 1996 roku ODBĘDZIE SIĘ!!! Udało się ustalić trochę szczegółów:
miejsce: Białowieża albo okolice;
termin: koniec sierpnia;
organizacja: Darek Jażdżyk + uczestnicy Białostockiej Grupy FZ.

c/o BORE
Al. Zieleniecka 6/8, PL-03727 Warszawa
tel. +48 22 6183781, fax: +48 22 6182894 joystick@plearn.edu.pl
Dodatkowo Białostocka FZ zorientuje się w możliwości zrobienia kongresu w gospodarstwie ekologicznym lub co najmniej z żywnością organiczną (pewien postęp!). Burzliwa dyskusja zakończyła się także konkluzją, że sieć FZ w Polsce potrzebuje dyskusji na temat swojej tożsamości, zatem kongres będzie poświęcony głównie sprawom organizacyjnym, mniej samym działaniom prowadzonym przez grupy FZ. Tematy przyjęte wstępnie przez wszystkich uczestniczących w dyskusji w Kolumnie to: strategia, program na najbliższy rok, komunikacja. Ostatnią, choć według mnie nie mniej ważną propozycją, było zaproszenie "dinozaurów" tworzących Federację Zielonych.

Powyższe ogłoszenie stanowi także propozycję rozpoczęcia dyskusji na temat miejsca Federacji Zielonych i jej działań w świecie społecznych organizacji ekologicznych.

Darek Szwed, Krakowska FZ

POLSKI KOMITET ZWALCZANIA RAKA

* Wawelska 15, 02-034 Warszawa

DZIENNIKARSKI KLUB PROMOCJI ZDROWIA

Foksal 3/5, 00-366 Warszawa
w ramach kampanii

DNI WALKI Z RAKIEM (4-24 CZERWCA)

organizują DZIEŃ EKOLOGICZNY, 12.6 br., jako formę protestu przeciwko skażeniu środowiska, będącemu jednym z głównych powodów szerzenia się tej choroby w społeczeństwie (w ciągu ostatnich 6-u lat wzrost z 11% do 19% wszystkich zgonów). Zwracają się do wszystkich organizacji ekologicznych o wsparcie tej inicjatywy, poprzez organizowanie w tym dniu (happeningów, (teatrów ulicznych i (manifestacji. (Proponują np. opakowanie w tym dniu budynków, pomników i in. obiektów w folię plastikową.)
Kontakt
Dom Dziennikarza
Foksal 3-5/13, Warszawa, piątki ż 1500
Sekretariat DKPZ codziennie (/fax: 27-87-05
SPOTKANIE NA TEMAT DALSZEJ DZIAŁALNOŚCI EKOSOLIDARNOŚCI
odbędzie się w dniach
15.6 (((1100) -- 16.6 (((1500)
w gospodarstwie biodynamicznym
Marii Bołdys, 34-146 Stryszów 159 (k.Wadowic)
W programie:
Koniecznie
należy zabrać śpiwory i właściwą odzież!
Wyżywienie
wegetariańskie przygotowane z produktów gospodarstwa biodynamicznego.

Cena: 20 zł (możliwość odpracowania w gospodarstwie lub pokrycie z fundacji - prosimy o kontakt).

Kontakt
EKOSOLIDARNOŚĆ
/ 14
58-535 Miłków


Proutist Universal
organizuje
w dniach 12-23.7 br.

obóz połączony ze szkoleniem nt. P Miejsce: gospodarstwo ekologiczne pod Kopenhagą w Danii. Cena: Polacy za darmo. Główny prowadzący: Dada Krtashivananda. Kontakt: Ekosolidarność, . 14, 58-535 Miłków. PROUT: Teoria Postępowego Wykorzystania Wszystkich Zasobów - alternatywny wobec komunizmu i kapitalizmu system ekonomiczny bazujący na ideach ekologicznych, humanistycznych i duchowych Dady Rudreshanandy. ROUT-u.

Witajcie!
I znów możemy spotkać się wokół kupki gliny, aby - po zmieszaniu ze słomą - przeformować ją w budynek. W tym roku będziemy mieli fachową pomoc, między innymi pana Krzysztofa Gołucha z Trzebini z firmy "Eko-Dom". Pojawi się także garstka innych budowlańców, nie znających jeszcze tej technologii. Poza osobami, które były na obozie w zeszłym roku, wolę uczestnictwa wyraziło jeszcze kilka osób. Wśród nich są między innymi uczestnicy krótkiego warsztatu na temat budowania z gliny, który odbył się w maju na tegorocznej Kolumnie. Tego lata większość czasu spędzimy na doskonaleniu sztuki budowlanej. Doszliśmy do wniosku, że raczej nie będzie czasu na żadne zewnętrzne większe działania (no, może jedynie jakiś koncert).

Żywimy się na własny koszt, chyba że ktoś zrobi nam niespodziankę i wesprze finansowo. W zeszłym roku, jak pamiętają Ci, którzy uczestniczyli w całości, mieliśmy z tym nieco kłopotu, chociaż ostatecznie i tak sobie poradziliśmy. Aby uniknąć tych niedociągnięć, najlepiej, jak wyprzedzisz swój przyjazd wpłatą 50 zł na konto...
PKO BP II o/Siedlce
nr 71521-1632-136
którą ostatecznie rozliczymy między sobą już w trakcie obozu.

Żeby budowanie przebiegało sprawnie, potrzebne jest wcześniejsze formowanie bloczków, co robimy 24-28 czerwca i 1-5 lipca. Zapraszamy i na to. (Świetna zabawa!)
Samo budowanie czyli obóz "Nowy Dom" rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 7 sierpnia.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej szczegółowych informacji, to możesz to uczynić dzwoniąc do nas pod numer 0-119/41-40. Jeżeli coś nam umknęło w tym liście, a mogłoby Was zaciekawić, to dzwońcie śmiało. Jeśli macie jakieś inne pomysły co do obozu, to jesteśmy otwarci na każdą Waszą propozycję.

Przyjeżdżajcie i weźcie ze sobą przyjaciół. Jeżeli jest to możliwie, to dajcie nam wcześniej znać, że przyjeżdżacie. Zaoszczędzi nam to niektórych problemów organizacyjnych.

Informacje o stopniu zaawansowania przygotowań do obozu będą też dostępne u...
Jaremy Dubiela w BORE
tel. 0-22/618-28-94.

P.S. Brakuje nam trochę pieniędzy na okna, deski podłogowe itd. Może uda ci się nam pomóc, znajdując sponsora (nr konta w tekście). Z góry dziękujemy.

Elizeusz Zdzisław Bartkowiak

Kontakt
Stowarzyszenie "Oś"
Nadrzeczna 74
16-300 Augustów
ZAPRASZAMY...
...tych, którzy wspólnie z nami chcą budować EKOWIOSKĘ
- na razie w formie letniego obozu pod namiotami.

Dla części osób będzie możliwość odpracowania pobytu i wyżywienia.

Chętnie widziane są osoby, mające doświadczenia w budowie urządzeń obozowych: wiat, toalet, pryszniców solarnych, stawianiu dużych namiotów-tipi, pomostów do kąpieli, tratw, paleniska kuchennego, pieca chlebowego, pieca ceramicznego, oczyszczalni korzeniowej itp. Zaczynamy od maja.

Jeśli nie masz tych wszystkich umiejętności, nie martw się. Też możesz przyjechać. Na pewno umiesz posługiwać się młotkiem czy łopatą lub kroić warzywa - reszty można się nauczyć.

Wierzymy, że każdy z nas jest dobry w jakiejś dziedzinie, jeśli więc umiesz śpiewać, grać na instrumencie, tańczyć, robić masaż, lepić z gliny, malować, gotować, robić happeningi, pisać wiersze, organizować akcje i działania ekologiczne lub masz doświadczenia w działalności ekologicznej - przyjedź i podziel się tym z nami, a także całą swoją radością i cudownym bogactwem możliwości, talentów, jakie ma w sobie ludzka istota, choć nie zawsze je dostrzega. A może tu je odkryjesz?
Jeśli chodzi o program, to obok warsztatów z ekologii środowiska zewnętrznego będą odbywać się zajęcia i kursy przywracania równowagi i harmonii środowiska wewnętrznego człowieka, czyli warsztaty nt.: zdrowego stylu życia, wegetarianizmu, makrobiotyki, jogi, tai-chi, relaksu, terapii naturalnych, masażu, reiki, akupresury, ziołolecznictwa, medytacji, zen, terapii sztuką, muzykoterapii, gry na bębnach, zajęć teatralnych itp. - zapraszamy prowadzących!
Podstawowym warunkiem zachowania równowagi zdrowia jest nie zatruwanie organizmu, wobec czego:

Jeśli więc chcecie pobyć trochę z nami, musicie na ten czas pożegnać się z tymi truciznami, za co zresztą Wasz organizm będzie Wam bardzo wdzięczny.

Orientacyjny koszt pobytu z wyżywieniem wegetariańskim - poniżej 10 zł. Spanie - pod namiotami. Warunki - obozowe.

Kontakt listowny
"Ekowioska"
Mirosław Horobiowski
23 Marca 91D/46
81-820 Sopot
tel. 50-21-34, 79-14-09 (prosić Mirka)
NAPISZ LUB ZADZWOŃ I PRZYJEDŹ!
S.E.T.

czyli
SUSTAINABLE EUROPE TOUR
(Tourne na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Europy)
polegać będzie na objeździe 11 krajów naszego kontynentu przez 18 ekologów, muzyków i aktorów z różnych krajów, promujących koncepcję zrównoważonego rozwoju Europy.

W dniach 21-23.6 grupa ta przebywać będzie w Szczecinie.

PIĄTEK, 21 900 Ekologiczna reforma podatkowa - wykład zamknięty dla urzędników administracji wojewódzkiej i samorządowej. 1100 Planowanie przestrzenne w mieście - wykład zamknięty dla urzędników administracji wojewódzkiej i samorządowej. 1300 Uroczyste otwarcie SET przez prezydenta miasta i wojewodę szczecińskiego. Otwarcie wystawy na Wałach Chrobrego nt. energii, komunikacji i zmian klimatycznych. 1600 Rozpoczęcie budowy pomnika ze śmieci (obok wystawy). 1700 Koncert (scena przy Wałach Chrobrego). 2300 Projekcje filmowe na telebimie. .6

SOBOTA, 22 1000 Spotkanie ruchów i organizacji ekologicznych z Pomorza Zachodniego i Meklemburgii. 1100 Otwarty wykład dla mieszkańców Szczecina oraz ruchów i organizacji ekologicznych (sala Szczecińskiego Centrum Przedsiębiorczości). 1300 Otwarty wykład dla mieszkańców Szczecina oraz ruchów i organizacji ekologicznych (sala Szczecińskiego Centrum Przedsiębiorczości). 1600 Występy teatrów ulicznych (Wały Chrobrego). 2100 Dance Party dla mieszkańców Szczecina (Wały Chrobrego).

NIEDZIELA, 23 9-1100 II Turystyczny Rajd Rowerowy ROWERTOUR '96 (organizator TV Szczecin). 11-1500 Zakończenie rajdu i prezentacja, porównująca zużycie energii przez rower i samochód.

Kontakt
Biuro Informacji Ekologicznej w Szczecinie
Kolumba 86-89, pok. 105
70-035 Szczecin
tel. 48-91/33-02-66
fax: 48-91/33-60-53

DRODZY KOLEDZY!

GRUPA ROBOCZA DS ODPADÓW WĘGIER OGŁASZA AKCJĘ O NAZWIEMCHELP - TALERZYK SOLIDARNOŚCI

W skrócie: PROSZĘ! PRZEKAŻCIE W DARZE TALERZYKI TRANSNARODOWYM KORPORACJOM FAST FOOD!!!
Trochę szczegółów: fast food (szybkie żywienie) ma ogromne znaczenie, niestety drogie. Udało się nam dojść prawdziwego powodu: McD, B.King, Wendy i inne tłuściutkie korporacje żywieniowe muszą wydawać OGROMNE pieniądze na nieekologiczne opakowania - spróbujmy im pomóc! Pierwszym krokiem będzie podarowanie talerzyka porcelanowego. Poproście więc swoje Mamusie i Tatusiów o 1-2 talerzyki dla biednych barów (restauracji) szybkiej obsługi.

JEDZ TŁUSTO, UMRZYJ WCZEŚNIE! POMÓŻ KORPORACJOM OBDAROWUJĄC JE TALERZYKAMI!!
HUMUSZ - Hungarian Waste Working Group
Bartok Bela utca 7, H-9026 Gyor, Węgry
humusz@zpok.hu

Darek Szwed

FUNDACJA "CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ WSI"

( Lewakowskiego 14, 38-400 Krosno
( 159, ( 219-06, ( 257-90
organizuje konferencję międzynarodową

WSPÓłPRACA MIĘDZYNARODOWA W EDUKACJI EKOLOGICZNEJ 18-20.6.1996

w Sanatorium "GÓRNIK" w Iwoniczu Zdroju (ul. ks.J.Rąba 3)

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i nawiązanie współpracy przez kraje Euroregionu Karpackiego. Koszt uczestnictwa 100 zł. (Płatne przelewem, konto BDK o/Krosno 333603-79383-132). W programie m.i wtorek ( Oficjalne powitanie. ( Wykłady: Międzynarodowe i krajowe projekty ekoedukacyjne przygotowaniem do zrównoważonego rozwoju prof. Danuty Cichy (IBE Warszawa), Zagadnienia ekologiczne w kształceniu dla zrównoważonego rozwoju prof. Zofii Ciesielskiej (WSP Kraków), Kształcenie nauczycieli do edukacji dla ekorozwoju prof. Lecha Ostrowskiego (IERiGż Warszawa). ( Prezentacje działalności Ośrodków Edukacji Ekologicznej na Ukrainie, Słowacji i w Rumunii (wystąpienia gości). środa ( Prezentacja polskich programów edukacyjnych: Błękitny kciuk (RCEE Kraków), Czysta Wisła i rzeki Przymorza (IBE, CEEW Warszawa), Krąg (Płocki Ośrodek Edukacji Ekologicznej). ( Warsztaty z zakresu prezentowanych programów. czwartek ( Pożegnanie gości. ( Wycieczka po okolicach Krosna. n.:

KOPENHAGA, 1-7 LIPCA 1996
MIASTO JAKO ORGANIZM

Konferencja na temat środowiska w miastach dla 200 organizacji pozarządowych z Europy Wschodniej i Zachodniej, zajmujących się lokalnie problematyką ekologii miast.

Program konferencji:

Opłata za konferencję obejmująca posiłki i zakwaterowanie - 260 marek niemieckich. Uczestnicy z Europy Wschodniej mogą ubiegać się o pełen zwrot kosztów podróży i opłaty za konferencję, inni - o częściowy zwrot kosztów podróży.

Ilość uczestników ograniczona - prosimy o zgłaszanie się już teraz.

Informacje
OVE, The Danish Organisation for Renewable Energy,
Blegdamsvej 4, DK-2200 Copenhagen N. Dania
tel. +45 35 37 35 65 , fax: +45 35 37 36 76, ove@pns.apc.org
MIASTO JAKO ORGANIZM jest wspieranie przez Copenhagen'96, duńskie ministerstwa ds. Mieszkań/Energii/Środowiska, Wspólnotę Europejską - Altener i innych.

tłum. Marcin Hyła

Wszystkich zainteresowanych powiadamiam, że już od 3 miesięcy na Placu Bankowym w Warszawie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o 1300 organizuję demonstracje antyspalarniowe. 26 maja taka demonstracja odbyła się również w Płońsku.

Wszystkich chcących dołączyć się do protestów antyspalarniowych proszę o kontakt.

Miejcie świadomość, że jeśli protesty antyspalarniowe będą się odbywać w tym samym czasie w różnych miejscowościach, to nie będzie to sprawa lokalna (jak jest traktowana obecnie przez media), tylko ogólnopolska.

Jarema Dubiel
Biuro Obsługi Ruchu Ekologicznego
0-22/618-37-81

CLEAN UP THE WORLD!!!
13 - 15 września 1996
DOBROWOLNA, PRZEZ NIKOGO NIE NARZUCANA AKCJA
SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA
Poza bezpośrednią poprawą stanu środowiska naturalnego ma na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, zwłaszcza na konieczność ograniczenia ilości odpadów, ich właściwego składowania i przetwarzania.

Koordynator
Fundacja "Nasza Ziemia"
Paryska 37/ 8
03-945 Warszawa
/ 0-22/616-01-17, 617-33-58
5, 00-956 Warszawa 10rys. Jakub Michalski


ZEBRANIE FORUM EKOLOGÓW

14 czerwca br. (piątek) w gmachu Sejmu odbędzie się kolejne spotkanie Parlamentarnego Forum Ekologów, tym razem poświęcone polityce komunikacyjnej naszego państwa, ze szczególnym uwzględnieniem roli parlamentu w jej kształtowaniu. Rozpoczęcie spotkania o godz. 1600. Przepraszam za zmianę terminu spotkania, które planowane było na 15 maja. Zmiana związana jest z dążeniem do podniesienia efektywności spotkań Forum. Osoby zainteresowane proszę o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w Forum (wystarczy tydzień przed spotkaniem) na mój adres e-mail:
siedlar@waw.pdi.net lub moje nazwisko na adres, telefon lub faks: Klub Parlamentarny Unii Pracy, Wiejska 4/8, 00-902 Warszawa, 694-15-18, 694-21-30.

Dla tych, którzy nie wiedzą:
Parlamentarne Forum Ekologów powstało kilka miesięcy temu z inicjatywy posłów Unii Pracy. Ma być platformą roboczych i w miarę regularnych kontaktów pomiędzy działaczami ekologicznymi i parlamentarzystami. Przedstawicielom organizacji daje szanse poznania aktualnych działań Sejmu w sprawach ekologii, a posłom możliwość poznania opinii organizacji pozarządowych. Więcej informacji udzielam za pośrednictwem e-mail lub zwykłej poczty.

Na spotkania Forum zapraszani są posłowie ze wszystkich klubów parlamentarnych. Jako organizatorzy nie jesteśmy jednak w stanie zagwarantować udziału w spotkaniach Forum poszczególnych posłów czy partii politycznych. Decyzja o udziale w spotkaniu z przedstawicielami ruchów ekologicznych jest samodzielną decyzją posła.

Pozdrawiam i zapraszam do udziału w naszych spotkaniach.

Poseł Artur Siedlarek
Koordynator Parlamentarnego Forum Ekologów


SALON EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
NATURAmy '96
replika LECZENIA GŁUPOTY

Organizowane przez Fundację "Wolne Inicjatywy Edukacyjne" pod kierunkiem prof. dr hab. Ryszarda Łukaszewicza i dr Krystyny Leksickiej warsztaty dla dzieci i nauczycieli.

W tym roku w Bogatyni (10-15 czerwca)
Przewidywany udział 80 dzieci, 12-15 nauczycieli i 10 organizatorów. W programie m.in. takie warsztaty, jak Ekoboxy czyli kartonowe wizytówki Ścieżka i autostrada Pucheroki czyli mania pakowania Happening Kup - użyj - wyrzuć Ekomapy czyli dobrze i źle się dzieje w mieście Ptaki nadziei czyli sprzeciw wobec zanieczyszczeń przemysłowych Wielki finał czyli Leczenie głupoty.

Dla nas stawiać na ekologię, znaczy także stawiać na dzieci! - twierdzą organizatorzy. - Nie ma ekologii bez edukacji.

Kontakt
Fundacja "Wolne Inicjatywy Ekologiczne"
Skwierzyńska 34a
53-522 Wrocław
611-221


rys. Jakub Michalski

16.6
w centrum Euroregionu "Nysa", w Bogatyni odbędzie się
ekologiczne święto młodzieży z województwa jeleniogórskiego
BOGATYNIA '96
w którym przewiduje się udział 1200 uczestników z Polski, Czech i Niemiec.

Kontakt
Urząd Miasta i Gminy
Daszyńskiego 1
59-920 Bogatynia tel. 323-42, fax: 321-97ZB nr 6(84)/96, czerwiec '96

Początek strony