Strona główna 

ZB nr 7(85)/96, lipiec '96

LIST WOJEWODY OLSZTYŃSKIEGO DO BORE

WOJEWODA OLSZTYŃSKI OFERUJE ZIEMIĘ


Szanowni Państwo!
Olsztyńskie - region posiadający unikalne, nie skażone środowisko przyrodnicze i krajobrazowe jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, w którym warto skorzystać z dóbr ofiarowanych przez naturę.

Dlatego 23.2.96, wspólnie z Sejmikiem Samorządowym Województwa Olsztyńskiego podpisałem porozumienie o ustanowieniu województwa olsztyńskiego obszarem zrównoważonego ekorozwoju. Pod tym pojęciem rozumie się taki rozwój społeczno-gospodarczy, który zaspokajając potrzeby mieszkańców w pełni uwzględnia wymogi środowiska, nie degraduje go i pozwala na zachowanie jego walorów dla przyszłych pokoleń. Realizując to porozumienie zwracam się do Państwa z propozycją założenia na Warmii i Mazurach osady ekologicznej. Oferuję znaczny obszar gleb rolniczych, na których mogliby się osiedlić i znaleźć warunki do życia wszyscy, którzy chcą, aby ich styl życia oparł się wszelkim zmianom technologicznym i był całkowicie niezależny od otaczającej nas cywilizacji. Będą oni mogli żyć i postępować według wypracowanych przez siebie zasad.

Odpowiednim wzorem takiej osady mogłyby być amerykańskie wioski zamieszkałe przez Amiszów, wyznawców kościoła mennonickiego, charakteryzujących się wyjątkowym radykalizmem zasad moralnych, wyrzekających się wielu zdobyczy cywilizacyjnych, takich jak energia elektryczna, bieżąca woda, centralne ogrzewanie, samochody.

Amiszowie prowadzą życie proste i skromne, w harmonii z przyrodą, utrzymują się tylko z uprawy roli. Ich gospodarstwa rolne, produkujące żywność w sposób naturalny, uchodzą za najwydajniejsze. Dlatego też mogłyby być odpowiednim wzorem przy realizowaniu tego przedsięwzięcia na Warmii i Mazurach, rejonu, który oprócz odpowiednich warunków naturalnych ma duże tradycje tolerancji dla odmienności poglądów i stylów życia.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani udziałem w realizacji tego projektu oraz w jego częściowym sfinansowaniu, proszę o bezpośredni kontakt z Biurem Informacyjno-Prasowym Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Z poważaniem

dr inż. Janusz Lorenz
Urząd Wojewódzki
al. Piłsudskiego 7/9
10-959 Olsztyn
23-26-40, 27-32-34



FUNDACJA WSPIERANIA INICJATYW EKOLOGICZNYCH

COMMUNITY ENVIRONMENTAL EDUCATIONAL DEVELOPMENT...


...mają przyjemność zawiadomić, o rozpoczęciu drugiego* etapu programu wdrażania w naszym kraju idei Urban Nature Spaces (miejska strefa przyrody). Podczas pierwszego etapu wyszkolonych zostało dwunastu młodych ludzi z Polski. Utworzono także pierwszą UNS na terenie starej fabryki Solway w Krakowie. W bieżącym roku chcemy prowadzić nasz program na poziomie lokalnym; na rok 1997 złożyliśmy wniosek do PHARE (Unia Europejska) o fundusze na jego kontynuację.

W związku z tym szukamy osób chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu w 1997 r. Obejmie ono jeden miesiąc (czerwiec) w Wielkiej Brytanii i jeden miesiąc (wrzesień) w Krakowie. Potrzebna będzie dosyć dobra znajomość języka angielskiego (jest to w zasadzie jedyny formalny warunek). Poza tym kandydaci powinni wykazać się zainteresowaniem i orientacją w problematyce ekologicznej jak również sprawnością fizyczną. Nie została określona górna granica wieku, więc jeżeli uważasz, że czas zmienić coś w swoim życiu, to świetna okazja, by tego dokonać. Preferowana dolna granica wieku to 18 lat. Szkolenie będzie miało charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny. Pokryjemy wszystkie jego koszty.

Dopiero w sierpniu 1996 będziemy wiedzieć, czy nasz wniosek do PHARE został rozpatrzony pozytywnie. Mimo to prosimy, aby zainteresowane osoby przesłały na adres FWIE, podany poniżej, list w języku angielskim. Podajcie w nim swoje nazwisko i adres oraz w jaki sposób można się z Wami skontaktować. Napiszcie również o swoich zainteresowaniach oraz doświadczeniach związanych z problemami ekologii i nie tylko. Z przyjemnością powitamy uczestników programu TEMPUS z roku 1995 oraz wszystkich tych, którzy nie zostali do niego przyjęci. Wybrane osoby poinformujemy o tym do końca tego roku i zaprosimy do Krakowa na rozmowę: najprawdopodobniej w jeden z weekendów maja 1997. Pokrywamy wszystkie koszty przyjazdu.

Czego oczekujemy? Entuzjazmu, rzeczywistego zainteresowania sprawami ekologii, sprawności fizycznej, dość dobrej znajomości angielskiego, umiejętności dostosowania się, inteligencji (wysokie wykształcenie niekoniecznie) oraz dyspozycyjności we wspomnianym czasie.

Co oferujemy? W kilku słowach, parafrazując jednego z polityków brytyjskich, "krew, pot i łzy" - ale również satysfakcję, nowe doświadczenia i, być może, nowy interesujący kierunek w ruchu ekologicznym w Polsce i zagranicą.

Piszcie na adres
Leszek Michno, FWIE
Sławkowska 12, 31-014 Kraków
z dopiskiem "PHARE"
*) ZB 2/94 s. 39, 6/94 s. 71, 12/94 s. 91, 11/95 s. 84

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) z Warszawy, znana też jako Civil Society Development Program (CSDP), rozpoczęła swoją działalność także w Krakowie.

Dopóki biuro Fundacji nie zostanie w Krakowie uruchomione, tymczasową siedzibą dla pracownika FRSO jest organizacja partnerska: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Pod adresem FWIE można się z nami kontaktować codziennie, od Ŕ10 do >>17.

JEŻELI TWOJA ORGANIZACJA :
TO ZNACZY, ŻE POTRZEBUJECIE WSPARCIA!
Takim wsparciem jest wiedza na temat tego, jak można te problemy rozwiązać. Wiedza oparta na doświadczeniach różnych organizacji społecznych, polskich i zagranicznych, z krajów, gdzie organizacje pozarządowe można było zakładać wiele lat wcześniej. Możemy ci tej wiedzy udzielić w formie szkoleń i publikacji ("czysta" wiedza) oraz w formie porad, konsultacji i szkoleń dopasowanych do potrzeb organizacji. Część naszych usług jest bezpłatna, ponieważ sami jesteśmy organizacją społeczną i otrzymujemy pieniądze na naszą działalność od sponsorów.

Jeśli chcesz zmienić złą sytuację, w której się znajdujecie lub uzyskać wiedzę, jak Twoja organizacja może wykorzystać lepiej to, co już ma:
zadzwoń! tel. 222-147, 22-22-64
i pytaj o Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Przyjdź!
dyżury pracownika FRSO w każdą środę od godziny
ą 15 do Ľ 18
Sławkowska 12, pokój 25, IV piętro (niestety brak windy),
31-014 Kraków
OD FRSO MOŻESZ OTRZYMAĆ :


Adres macierzysty FRSO:
Wiejska 14/8, 00-490 Warszawa, tel./fax: 0-22/628-86-34.


FRSO działa również w Gdyni przy Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych,
3 Maja 27/31, 81-364 Gdynia, tel. 0-58/21-80-98.

Po raz pierwszy w Polsce dostępna jest najbardziej rewolucyjna i radykalna gazeta anarchistów z Anglii
"GREEN ANARCHIST"
rozprowadzana przez
ZIELONYCH ANARCHISTÓW
W chwili obecnej sprzedajemy podwójny numer 40/41, czyli wiosna '96. W środku każdy bojownik o wolność dla ludzi, zwierząt i Ziemi znajdzie coś dla siebie: MOVE Mumia Abu Jamal Unabomber milion adresów do wyzyskiwaczy ...do aktywistów recenzje dziennik akcji na całym świecie zdjęcia grafiki...
a cały numer jest przeciwko cywilizacji, miastom i poświęcony prymitywizmowi.

Ta gazeta nie powinna być obca dla żadnego aktywisty walczącego w obronie Matki Ziemi i zwierząt. Swój egzemplarz (40 s. A3!!!) zamów już dzisiaj za jedyne 2 zł + koszty wysyłki pod adresem podanym poniżej. Pod nim też uzyskasz ulotki ZIELONYCH ANARCHISTÓW, pamflety, które wydajemy, nalepki i muzykę. AL& ELF.

Kontakt
Wojtek Kuczyński
115
15-662 Białystok 26
"SAMI PRZED SOBĄ"
nr 4!
Atman
Earth First!
Rowokół
Verda Bruo!
Mumia Abu Jamal...
32 s. A3, xero, 1,60 zł
(koszt przesyłki wliczony).

Całość zasila kasę FZ-Kalisz.

Do nabycia pod...
...adresem
Igor -
FZ-Kalisz
Borkowska 9/1
62-800 Kalisz



SOS! UWAGA! SOS!

Stowarzyszenie Twórców Kultury Niezależnej K-210 pragnie propagować niekomercyjną, świeżą, rześką i zaangażowaną kulturę i sztukę. Prawie 100% osób z nim związanych to wegetarianie lub osoby dbające o ochronę środowiska.

Posiadamy własne miejsce kreatywne: Galerię XYLOLIT. Od stycznia 1996 odbyło się w niej kilka wystaw, pokazów, projekcji, a także wiele koncertów. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpracy. Ponieważ jednak bez dotacji i pomocy z zewnątrz ledwo udaje nam się ją utrzymać, a długi ciągle rosną, istnieje niebezpieczeństwo, że miasto może nam Galerię odebrać. Byłoby szkoda, gdyż to jedyne tego typu niekomercyjne i alternatywne miejsce w Łodzi.

Apelujemy do wszystkich osób i instytucji, aby wspierały nas w miarę swoich możliwości, w postaci materiałów renowacyjnych i pieniędzy. Możecie liczyć na naszą wdzięczność.

Adres
Stowarzyszenie Twórców Kultury Niezależnej K-210
Św. Jerzego 10/12 blok F
91-072 Łódź
0-42/30-56-51
Pieniądze prosimy wpłacać na konto:
BDK Oddział w Łodzi, 334600-38029-132-3

TOWARZYSTWO EKOLOGICZNEGO TRANSPORTU - TET
OGłASZA KONKURSY NA:

...które zwięźle i wiernie oddawałyby cele kampanii: promocja kolei, zatrzymanie budowy autostrad, zmniejszanie potrzeb transportowych, walka z kultem samochodu, wzrost znaczenia wspólnot lokalnych.

TET zastrzega sobie prawo własności do wszystkich nadesłanych pomysłów, także tych, które nie zostaną nagrodzone i do wykorzystania ich dla celów propagandowych Kampanii (na plakatach, transparentach itp.).

Termin nadsyłania pomysłów: 31.8.96 (decyduje data stempla pocztowego)
Miejsce nadsyłania
Towarzystwo Ekologicznego Transportu
Sławkowska 12, 31-014 Kraków
z dopiskiem na kopercie: HASŁO lub LOGO
Nagroda 100 złp (nowych) dla każdego konkursu osobno.

TET zastrzega sobie w każdym z obu konkursów prawo nie skorzystania z żadnego pomysłu i nie przyznania nagrody. Decyzje w tej sprawie będą ostateczne i nie będzie od nich odwołania.

za TET OlaSwolkień

POSZUKUJEMY...

BUNDJugend przygotowuje kalendarz wraz z informatorem o organizacjach młodzieżowych zajmujących się ekologią. W przypadku zainteresowania umieszczeniem organizacji w kalendarzu, proszę o przesłanie adresu organizacji wraz z krótką informacją o prowadzonych kampaniach (po angielsku, niemiecku, a w ostateczności także po polsku).

Adres
BUNDJugend
Project "Oosteuropa Handbuch"
Alexander Belyakov
Friedrich Breuer str.86
53225 Bonn
Niemcy

OFERUJEMY...

...prelekcję o wyższości zwierząt nad ludźmi.

Kontakt
Sławomir Jarmoliński,
47-300 Krapkowice,
tel. 0-77/66-15-72, woj. opolskie
KDK, Basztowa 10, Kraków

DZIĘKUJEMY...

Galeria XYLOLIT i Stowarzyszenie Kultury Niezależnej K-210 dziękują ARTUROWI ZIĘBIE z Tarnowa za pomoc finansową.

Na łamach ZB chciałabym podziękować w imieniu własnym i Stowarzyszenia dla Ziemi Jaremie Dubielowi i całej ekipie z Biura Obsługi Ruchu Ekologicznego w Warszawie za ogromną pomoc i inspirację, jakich nam udzielają.

W morzu pływających informacji, sprzecznych ze sobą opinii, domysłów i możliwości bez dna tworzą oni wyspę, na której można razem z herbatą dostać konkretne i wiarygodne informacje i bardzo odczuwalną pomoc przy realizacji własnych pomysłów i projektów.

Potem odpływa się z rozjaśnionym obrazem rzeczywistości i odpowiednimi narzędziami pod pachę, a czasami z pięknym drzewem do sadzenia na własnym podwórku!

Nicole

Serdecznie dziękujemy Tomkowi Kalecie i Tomkowi Olbińskiemu (Bytom), Katarzynie Szuk (Zielona Góra), Dominice Dubownik (Wyrzysk), Agnieszce Stupek (FWZ Białystok), Lidii Semczyszyn (Szczecin) i wielu innym za włączenie się do akcji Zwierzę nie jest rzeczą. Uzbieraliśmy 4 tysiące podpisów i przekazaliśmy marszałkowi Sejmu, Józefowi Zychowi. To kolejne tysiące podpisów, dotyczące ustawy O ochronie zwierząt. Miejmy nadzieję, że niedługo w Sejmie zrodzą się efekty całego ogólnokrajowego przedsięwzięcia.

Redakcja Gazety "Życie w Chaosie"
c/o Łukasz Kaugan
Sulika 2/5
16-200 Dąbrowa Białostocka




ZB nr 7(85)/96, lipiec '96

Początek strony