Strona główna 

ZB nr 7(85)/96, lipiec '96

OTWÓRZMY PARLAMENT

GLOBE jest skrótem od Global Legislators Organization for a Balance Environment - stowarzyszenia przedstawicieli parlamentów, głównie z Europy, ale również z Japonii i USA. Skupiając w swych szeregach parlamentarzystów, GLOB chce wpływać na kształtowanie polityki ekologicznej w poszczególnych krajach, regionach i na świecie.

Aktualnie przedstawicielami polskiego parlamentu w GLOB są: Grażyna Ciemniak, Radosław Gawlik, Jan Komornicki, Artur Siedlarek, Kazimierz Szczygielski, Maria Walczyńska-Rechmal, KrzysztoWiecheć, KrzysztoWolfram. Europejskie biuro GLOB znajduje się w Brukseli. Jeden z ważniejszych programów realizowanych przez tę organizację dotyczy wzrostu udziału społecznego w decyzjach związanych z ochroną środowiska. Stąd duża aktywność GLOB w przygotowaniach odnośnej konwencji.

Z public participation wiąże się projekt, zapoczątkowany w Europie Środkowo-Wschodniej pod nazwą Open and Effective Parliaments, którego celem jest uczynienie parlamentów łatwiej dostępnymi dla obywateli oraz podniesienie wpływu parlamentarnych komisji ekologicznych na tworzenie warunków dla ekorozwoju. W ramach tego projektu w Budapeszcie odbyło się w dniach 30-31.5.96 spotkanie wschodnioeuropejskich członków GLOB z przedstawicielami organizacji ekologicznych. Polskę reprezentowali: M. Walczyńska-Rechmal (SLD), K.Wolfarm (UW), J.Kotas (PKE), K.Kamieniecki (InE). Spotkanie miało wyraźnie roboczy charakter. Przygotowane wcześniej referaty stanowiły wprowadzenie do dyskusji na temat możliwości współpracy ekologicznych organizacji z parlamentem, korzyści, jakie wynikają (mogą wyniknąć) z tej współpracy dla obu stron i form, jakie może ta współpraca przybierać.

Oczywiście, nikt nie sprzeciwiał się zacieśnieniu kontaktów, jednakże nie oznacza to, że wszyscy uczestnicy spotkania mówili jednym głosem. Podział na ECOs (Environmental Citizens' Organization) i MPs (Member oParliament) nie zatarł się, pomimo wysiłku organizatorów1) i uczestników.

Polska grupa uznała, że inicjatywa GLOB jest interesująca i warto podjąć próbę "otworzenia" polskiego parlamentu dla sektora pozarządowego. Doświadczenia ekologów mogą posłużyć innym. Potrzebna będzie koordynacja działań, poprawienie obiegu informacji, współpraca przy wdrażaniu decyzji, które mogą w perspektywie zaowocować poprawą stanu środowiska.

Przyjęliśmy, że w czerwcu Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska ZNiL zaprosi BORE, REC, PKE, InE oraz kilku przedstawicieli innych organizacji ekologicznych (lista 21) na robocze spotkanie. Jego celem będzie m.in. wyłonienie zespołu, który przygotuje duże spotkanie parlamentarzystów z organizacjami ekologicznymi (przełom października/listopada). W międzyczasie Polskę odwiedzi przedstawiciel REC z Budapesztu, który na podstawie przeprowadzonych wywiadów przygotuje raport o skuteczności działań Sejmowej i Senackiej Komisji Ochrony Środowiska w zakresie kreowania polityki ekologicznej. Ocenione zostaną doświadczenia i perspektywy współpracy tych Komisji z grupami ekologicznymi.

KrzystoKamieniecki (InE)
Jarosław Kotas (PKE)
Warszawa, 13.6.96

1) Spotkanie w Budapeszcie było przygotowane przez GLOB i REC.


PROJEKT
"EKOLOGICZNI PARTNERZY" W JAŚLE


Od czerwca 1995 roku przygotowywaliśmy do realizacji projekt "Ekologiczni Partnerzy". Celem projektu jest utworzenie w regionie Małopolski Wschodniej grup ekologicznych, które wcielą w życie informacje dotyczące ochrony środowiska.

Powstałe grupy zajmą się zbieraniem, przetwarzaniem i rozpowszechnianiem informacji dla przekonania społeczeństwa o znaczeniu ochrony środowiska, poprzez działania pobudzające świadomość społeczną. Ich zadaniem będzie również wywieranie nacisku na podejmowane decyzje przez władze lokalne, w zakresie stanu ochrony środowiska. (Poprzez współpracę z Urzędem Miasta Jasła, chcemy uświadomić władzom lokalnym innych miast, że współpraca z organizacjami ekologicznymi przynosi korzyści.) Mamy bowiem na uwadze fakt, iż rejon objęty projektem są to w dużej części prowincje, gdzie społeczność lokalna posiada ograniczony dostęp do informacji o ochronie środowiska.

Niska świadomość ekologiczna ludności powoduje wiele zmian w ekosystemie. Problemem niemal całej Małopolski Wschodniej są dzikie wysypiska. Jest to problem stwarzający duże zagrożenie, gdyż są one zlokalizowane głównie nad brzegami rzek i na obrzeżach lasów, nie wyłączając obszarów prawnie chronionych.

Nasze stowarzyszenie i nowo powstałe organizacje będą pracować nad zmianą tego stanu rzeczy. Wspólnie przeprowadzimy kampanie uświadamiające, czyli: edukację ekologiczną w szkołach i przedszkolach, prelekcje i konferencje. Prowadzone od dwóch lat przez nasze stowarzyszenie konkursy fotograficzne i literackie o tematyce ekologicznej, dzięki nowym organizacjom obejmą również dzieci i młodzież z regionu Małopolski Wschodniej. Dużą rolę spełni tutaj biblioteka ekologiczna, posiadamy bowiem wiele wartościowych pozycji.

Poprzez ekoturystykę chcemy uświadomić społeczeństwu, że obszar Karpat Wschodnich i Beskidu Wschodniego jest unikatem w skali europejskiej i należy go chronić (15.2.1993 roku w Paryżu Dyrektor Generalny UNESCO zaaprobował wejście w życie "Rezerwatu Biosfery Wschodnie Karpaty, Wschodni Beskid).

W ramach projektu od 15.5.1996 roku funkcjonuje Biuro Ekologiczne (Jasło Sikorskiego 15, budynek koło basenu) czynne od poniedziałku do piątku 900-1500, 20.5.1996 roku uruchomiony został "Zielony telefon"- interwencji ekologicznych 0-136/854-32, czynny całą dobę.

PROJEKT JEST WAżNY, PONIEWAż:

Opracowując projekt "Ekologiczni Partnerzy", kierowaliśmy się możliwością jego powielania w innych częściach kraju. Po zakończeniu projektu wydamy informator Ekologiczni Partnerzy od A do Z.

Opublikujemy w nim krok po kroku wszystkie etapy realizacji projektu: jak przebiegała realizacja projektu, jakie są rezultaty wykonanych prac, jakie wystąpiły problemy w czasie realizacji projektu, jaki zasięg społeczny miał projekt i sposób, w jaki może być wykorzystany przez inne organizacje, jakie przyniósł korzyści dla ochrony środowiska itp.

SPOSóB REALIZACJI PROJEKTU W ROZBICIU NA ETAPY

Etap I: Nawiązanie współpracy z osobami deklarującymi chęć działania na rzecz ochrony środowiska w regionie objętym przez projekt oraz przeszkolenie ich w naszej i we współpracujących z nami organizacjach.

Etap II: Zorganizowanie samodzielnej grupy ekologicznej, koordynowanej przez osobę u nas przeszkoloną. Przeprowadzenie pierwszych samodzielnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Etap III: Pomoc w nawiązaniu kontaktu z władzami lokalnymi oraz zarejestrowaniu jako samodzielna organizacja.

Etap IV: Podpisanie z powstałymi organizacjami deklaracji o współpracy w działaniach proekologicznych.

Adres
Stowarzyszenie REJ
Biuro Ekologiczne
. Sikorskiego 15
38-200 Jasło
/ 0-136/854-32

opracował: koordynator projektu
Michał Matuszewski

Projekt "Ekologiczni Partnerzy" finansowany jest przez Environmental Partnership for Central Europe - Fundację "Partnerstwo dla Środowiska", Regionalne Centrum Ekologiczne, Urząd Miasta Jasła.




ZB nr 7(85)/96, lipiec '96

Początek strony