Strona główna 

ZB nr 7(85)/96, lipiec '96

X OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE
RUCHÓW EKOLOGICZNYCH "KOLUMNA' 96"
RAPORT KOŃCOWY

X Ogólnopolskie Spotkanie Ruchów Ekologicznych w Kolumnie przeszło już do historii. Odbyło się ono w dniach 30 kwietnia - 4 maja. Przygotowania rozpoczęły się - podobnie jak w poprzednich latach - kilka miesięcy wcześniej, 1 września 1995 roku. W realizację spotkania zaangażowanych było kilkanaście osób z Międzyuczelnianego Lobby Ekologicznego w Łodzi oraz kilkadziesiąt osób z polskich organizacji ekologicznych i gości z zagranicy.

Przygotowanie Spotkania przebiegało w następujący sposób:

Na spotkaniach, przy okazji dyskusji programowych, poruszane były problemy związane ze współpracą ogólnopolską, uczestnictwem Sieci w Ogólnopolskich Spotkaniach oraz możliwości zwiększenia ich rangi i efektywności. Została zaproponowana koncepcja, aby każde z biur przygotowało swoją część w Kolumnie, za którą będzie w pełni odpowiedzialne. Propozycja została przyjęta przez część biur: warszawskie, wrocławskie, olsztyńskie, krakowskie i łódzkie. Padła również bardzo ciekawa propozycja ze strony TNPOŚ we Wrocławiu, aby przez cały czas trwania imprezy dostępny był dla uczestników "stolik prawny".

W Ogólnopolskim Spotkaniu Ruchów Ekologicznych "KOLUMA '96" wzięło udział ponad 250 osób, reprezentantów ponad 100 organizacji, z kraju i zagranicy. Oprócz reprezentantów ruchu ekologicznego na Spotkanie przyjechali przedstawiciele:
Trzeba przyznać, że nie była to oszałamiająca reprezentacja. Jak zwykle zawiodły media. Znacznie lepiej potraktowały Spotkanie instytucje rządowe. Oprócz gości z Ministerstwa i Narodowego Funduszu odwiedził nieoficjalnie ekologów Tomasz Malinowski - dyrektor WOŚ UW w Łodzi. Odwiedził Kolumnę przedstawiciel Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad, pan Tomasz Zapaśnik. Było trochę szumu, gdyż wyproszono go z części warsztatów. Razem z nim opuścił warsztat dyrektor Garlicki. Nie wiem, czy zrobiono to wystarczająco kulturalnie, ale wydaje się, iż było to uzasadnione. Musimy pamiętać o tym, że Spotkania w Kolumnie nie są seminarium, ale jedną z niewielu okazji do tworzenia strategii działania. Myślę, że przedstawiciele rządu i podobnych agencji nie zapraszają nas na spotkania, na których rozważają strategię mydlenia oczu i neutralizowania konfliktów społecznych. Nie powinni się więc dziwić, że nie mogą uczestniczyć w naszych. Podobna sytuacja nie mogłaby się oczywiście zdarzyć na seminarium poświęconemu wymianie zdań obu stron.

Przy okazji chciałem zaznaczyć, że można by przygotować takie spotkanie na szczeblu krajowym. Stanie się ono okazją do przedyskutowania tego problemu w szerszym i bardziej kompetentnym gronie. Być może taką możliwość dają odbywające się od czterech lat Targi Autostradowe w Łodzi.

NAJWAżNIEJSZE WYDARZENIA

Tegoroczne Spotkanie zawierało największą liczbę warsztatów z wszystkich dotychczas organizowanych w Kolumnie. Odbyło się ich blisko 60 i (także spotkania dyskusyjne), które prowadziło ponad 60 osób. Do Kolumny przyjechało trochę więcej ludzi, niż w ubiegłym roku. Wydaje się, że byli oni lepiej przygotowani merytorycznie. Kontynuowane były tematy dotyczące polityki transportowej (budowa autostrad), gospodarki odpadami, ochrony Wisły, praw zwierząt, międzynarodowych instytucji finansowych.

Pojawiło się kilka nowych zagadnień: agro-eko turystyka, maszt w Gąbinie, Regionalne Centra Edukacji Ekologicznej, "zielone" podatki, rolnictwo ekologiczne, turystyka ekologiczna.

W Spotkaniu wzięło udział kilku przedstawicieli instytucji zajmujących się wspieraniem ruchu pozarządowego w Polsce. Na spotkaniu poświęconym współpracy z Trzecim Sektorem można było podyskutować z ludźmi pracującymi w BORIS, BORDO, KLON-ie/JAWOR-ze, ASOCJACJACH, Centrum Wolontariatu oraz Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Rozmawiano o roli organizacji ekologicznych w całym ruchu pozarządowym i o uczestnictwie w Forum Inicjatyw Pozarządowych. Myślę, że uświadomiło to nam naszą rolę i potencjalne możliwości wsparcia. Goście podkreślali, że ruch ekologiczny jest jednym z lepiej rozwiniętych w ramach całego sektora. Strach pomyśleć co dzieje się w innych. Zachęcano nas do włączenia się w działalność Forum Inicjatyw Pozarządowych w swoich regionach oraz udziału we wrześniowej imprezie.

Najważniejszym wydarzeniem, które może mieć wpływ na dalszy rozwój ruchu ekologicznego, było spotkanie z panem Adamem Mierzwińskim, który przyjechał w zastępstwie Ministra będącego w tym czasie w USA. Oczywiście nie sam pobyt o tym świadczy, ale kształt dyskusji i wynikające z niej decyzje. Ministerstwo na kilka dni przed rozpoczęciem Spotkania w Kolumnie ogłosiło publiczny konkurs na kompleksowy projekt współpracy MOŚ z organizacjami pozarządowymi. Podsekretarz stanu zaproponował, aby w dziewięcioosobowym Komitecie Sterującym, wspierającym wdrażanie tego programu, znalazło się czterech przedstawicieli NGO's (pozostali to przedstawiciele ministerstwa i Instytutu Harvarda). Do Komitetu zaproponowano: Piotra Glińskiego, Andrzeja Kassenberga, Tomasza Perkowskiego i Piotra Rymarowicza.

Następną bardzo istotną decyzją było na wyraźną prośbę przedstawicieli ministerstwa, powołanie "LISTY 21" osób, które mają być niezależnymi konsultantami dla tego urzędu. Nie określono jeszcze dokładnie, na czym to wszystko ma polegać. Osoby zaproponowane do Listy spotkały się 12 czerwca w biurze PKE w Krakowie. Na tym spotkaniu zostanie ustalona formuła działania LISTY 21. 26 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie z ministrem. Lista będzie funkcjonowała prawdopodobnie do czasu opracowania programu kompleksowej współpracy z NGO's, czyli do końca tego roku.

Dużo więcej informacji znajdzie się w biuletynie, który powinien zostać rozesłany w lipcu.

PORUSZANE ZAGADNIENIA

Program tegorocznego spotkania w Kolumnie można podzielić na kilka części ze względu na tematykę zajęć:
1. Promocja prowadzonych kampanii:
"Teraz Wisła"
"Zwierzę nie jest rzeczą"
gospodarki odpadami
"Miasta dla rowerów"
transportowej
"Ratujmy Puszczę"
"Dzikie jest piękne"
"NGOs & Banks"
"Turystyka Ekologiczna w Gospodarstwach Ekologicznych"
"Europejska Zielona Karta"
"Program Promocji Energooszczędnych Lamp Kompaktowych"
2. Warsztaty edukacyjne
"Ekozespoły domowe, w liczbie siła"
"Związki działalności rolniczej z warunkami środowiska przyrodniczego"
budownictwo z gliny
proekologiczne innowacje w biznesie szansą dla ochrony środowiska
edukacja w naturze, przyjazna edukacja
planowanie i realizacja zadań w organizacji społecznej
działania lokalne - współpraca z samorządem
3. Dotyczące rozwoju ruchu ekologicznego
"Trzeci sektor w Polsce i miejsce w nim ruchu ekologicznego"
"Czy chcemy coś robić wspólnie?"
współpraca Ministerstwa Ochrony Środowiska z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi
Polska Zielona Sieć
polityka finansowa fundacji i funduszy wobec ruchu ekologicznego
Polska Ekologiczna Sieć Komputerowa MOST
dystrybucja wydawnictw ekologicznych
4. Część kulturalna
zespół jazzowo-folkowy "The Gspot" z Łodzi
muzyka celtycka - Barbara Wilińska z Poznania
zespół bluesowy "PIG BIT"
zespół "PUZZLE"
teatr "Za horyzontem" z Chodzieży
5. Warsztaty informacyjne
Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich
elektroskażenia wokół Gąbina
Regionalne Centra Edukacji Ekologicznej
osadnictwo ekologiczne
Targi EKO MEDIA FORUM
kampania selektywnej zbiórki odpadów w Łodzi
międzynarodowe instytucje finansowe
program Uniwersytetu Bałtyckiego

NAPOTKANE PROBLEMY

Pomimo usytuowania się na stałe ogólnopolskich spotkań ruchu ekologicznego w kalendarzu działań największych organizacji ekologicznych (wykorzystywane jest do promocji kampanii) nadal występuje zjawisko włączania się poszczególnych organizacji w ostatniej chwili fazy przygotowań. Brak większości uczestników na spotkaniu zespołu roboczego w grudniu opóźnił przygotowania o ponad miesiąc. Bardzo trudno egzekwuje się nadal, od większości partnerów, terminowość oraz kompletność dostarczanych informacji.

Pomimo posiadanych doświadczeń nie udało nam się pozyskać środków na tegoroczne Spotkanie w ubiegłym roku kalendarzowym. Terminy poszczególnych fundacji i instytucji rządowych oraz źródeł zagranicznych zbiegły się tak, iż nie mogliśmy do większości z nich wystąpić w ubiegłym roku. Na dwa miesiące przed imprezą mieliśmy jedyne kilka tysięcy zł (budżet ok. 60 tys. zł). Posiadane doświadczenia uchroniły nas od większych kłopotów.

Napotkane przy realizacji projektu problemy ze współpracą i płynnością finansową oraz analiza rozwoju naszej organizacji i jej miejsca w rozwoju ruchu ekologicznego w Polsce skłoniła nas do odstąpienia od decyzji rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Na spotkaniu podsumowującym tegoroczną KOLUMNĘ (15 maja br. w BORE) większość uczestników stwierdziła, że spotkania powinny być kontynuowane w Kolumnie. Ważnym argumentem była tradycja i wyrobiona marka. Wydaje się, iż planowane wcześniej koncepcje (przedstawiane w poprzednich numerach ZB w 1995 roku*) będzie można wdrażać stopniowo, bez zwiększania ryzyka spadku poziomu tych spotkań. Obecnie nasza organizacja będzie realizowała projekt "Polscy Zieloni 2000", który ma na celu stworzenie podstaw finansowych i organizacyjnych dla rozwoju ruchu ekologicznego w Polsce. W ramach tego projektu zostanie zorganizowane XI Ogólnopolskie Spotkanie Ruchu Ekologicznego "KOLUMNA '97".

SPONSORZY SPOTKANIA W KOLUMNIE:

Bank Ochrony Środowiska w Warszawie
Milieukontakt Oost-Europa
Fundacja Stefana Batorego
Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Partnerstwo dla Środowiska (EPCE)
Polskie Biuro Regional Environmental Center
Regional Environmental Center w Budapeszcie
Urząd Miasta w Łasku
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Sieradzu
Wydział Spraw Obywatelskich UMŁ
Patronat Prasowy - DZIENNIK ŁÓDZKI
Patronat Radiowy - RMFM

Raport opracował Maciej Kozakiewicz - Koordynator Projektu

*) P. teksty Macieja Kozakiewicza:
Frustraci na Madagaskar, 4/95, s.62; Raporcik z IX Ogólnopolskiego Spotkania Ruchów Ekologicznych "Kolumna'95"; 8/95 s. 101.


EKOSOLIDARNOŚĆ

W dniach 15 - 16 czerwca w Stryszowie pod Krakowem odbyło się spotkanie osób zainteresowanych założeniem stowarzyszenia "Ekosolidarność". Do gospodarstwa biodynamicznego Marii Bołdys przyjechało kilkanaście osób z całej Polski . Tematem spotkania był pomysł stworzenia wioski ekologicznej w Stryszowie. Wioska "Ekosolidarność" jest praktyczną realizacją idei EKOSOLIDARNOŚCI jako przykładu niezależnego, samowystarczającego organizmu bazującego na zasadach ekologicznego systemu socjalno-ekonomicznego PROUT. Tworzenie wioski bazuje na zasadach współwłasności, wspólnym podejmowaniu decyzji i wspólnej pracy. Pierwszymi krokami grupy są: decyzja o rejestracji stowarzyszenia "Ekosolidarność" oraz uzgodnienie terminu następnego spotkania w sierpniu 1996 (po raz kolejny w gospodarstwie niezwykle gościnnej i przyjaznej Marii Bołdys)*. Dodatkowo udało się omówić projekt budowania współpracy pomiędzy gminami w Stryszowie i w Krakowie, mający na celu dostarczanie dla dużego miasta zdrowej, lokalnie produkowanej żywności.

Osoby zainteresowane włączeniem się w tworzenie wioski ekologicznej i uczestnictwem w kolejnym spotkaniu proszone są o kontakt:
Jadwiga Łopata
/ 14, 58-535 Miłków,tel./fax: 0-75/61-02-18

Darek Szwed

*) 15.8 -- 20.8. Koniecznie należy zabrać śpiwory i właściwą odzież do pracy w gospodarstwie. Wyżywienie wegetariańskie przygotowane z produktów gospodarstwa biodynamicznego. Konieczne wcześniejsze zgłoszenia!!!



CHOJNICE

Chojnickie Towarzystwo Miłośników Roweru "Cyklista", znane jako inicjator uznania roku bieżącego za Rok Roweru, było głównym organizatorem obchodów tego dnia w Chojnicach. Już dziewiąty raz odbyło się tam Ogólnopolskie Święto Roweru, włączone do programu obchodów.

PROGRAM

UCZESTNICY

W imprezie prócz gospodarzy wzięły udział ekipy ze Złotowa, Bydgoszczy, rowerzyści z Kamienia i Czarnego. Najmłodszy z uczestników miał 5 lat, najstarszy - 59.

MEDIA

O imprezie informowały gazety: "Gazeta Pomorska", "Dziennik Wieczorny", "Ilustrowany Kurier Polski", "Info-Tydzień" oraz radio Weekend z Chojnic.

Formą propagowania imprezy była również działalność radiostacji Klubu Łączności LOK z Chojnic, SP2GUC i SP2KFQ. W trakcie trwania Święta Roweru nawiązały one 232 razy łączność z krótkofalowcami z 53 krajów, którą potwierdziły wysłaniem okolicznościowych kart.

SPONSORZY

Ogólnopolskie Święto Roweru sponsorowały, jak już wspomniano, Spółdzielnia Inwalidów z Chojnic, firma SPRINT s.c., a także Urząd Miejski oraz firma FUJI Marka Hackerta.

ORGANIZATORZY...

...przygotowali dla wszystkich uczestników pamiątkowe znaczki. Wydano też plakat, ulotki i barwne karty QSL (potwierdzenia nawiązania łączności krótkofalowej).

Kontakt
Chojnickie Towarzystwo Miłośników Roweru "Cyklista"
Pl. Piastowski 28, 89-600 Chojnice


KALISZ

Już w piątek, 31.5 organizatorzy obchodów Dnia bez Samochodu w Kaliszu - Federacja Zielonych - Kalisz wręczyła burmistrzowi miasta, W.Bachorowi, pismo domagające się zmiany planów budowy ścieżek rowerowych. Kosztem 200 mln st.zł miejscowi drogowcy zamierzają zbudować drogę rowerową przez tereny rekreacyjne. Zdaniem organizatorów, należałoby pieniądze te wydać na zapewnienie komunikacji rowerowej w centrum miasta i osiedlach.

PROGRAM

Główna impreza odbyła się 2.6. W jej programie znalazły się:

MEDIA

O imprezie pisała przychylnie miejscowa prasa, relacjonowała ją w przyjaznym tonie telewizja. Karina ma zamiar napisać w lokalnej gazecie cykl artykułów, propagujących kampanię rowerową.

Karina, Igor

Kontakt
FZ-Kalisz
Borkowska 9/1
62-800 Kalisz



ZB nr 7(85)/96, lipiec '96

Początek strony