Strona główna 

ZB nr 7(85)/96, lipiec '96

SHELL W KATOWICACH POWSTRZYMANY

23 maja na posiedzeniu niejawnym po wcześniejszym przeprowadzeniu rozprawy w dniu 7 maja Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach, zgodnie z artykułem 16 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, uznało za nieważną decyzję prezydenta Katowic, Henryka Dziewiora, w której wyrażał on zgodę na budowę stacji paliw Shella na terenie przewidzianym w planie zagospodarowania przestrzennego pod zieleń parkową i izolacyjną. (Na wspomnianej rozprawie prawnik ZG PKE, Jarek Kotas zmierzył się z wynajętym przez Shella reprezentantem kancelarii prawniczej Nabarro - Nathanson. Miło było tego słuchać i nawet pojawiła się nadzieja, że może jednak wygramy już w tej instancji.)
Nie została natomiast wyjaśniona sprawa terenu oznaczonego na planie UH - usługi handlowe. Obecnie stoi tam pawilon handlowy i jeżeli Shell wykupiłby go od spółdzielni, to znów mogą pojawić się kłopoty. Ta sprawa to zresztą element szerszego problemu, a dokładnie uchwały Rady Miejskiej Katowic, która 29.11.94 rozszerzyła ustawowo określone tereny przeznaczone pod urządzenia obsługi komunikacji, przekraczając zdaniem mieszkańców i Jarka Kotasa swoje kompetencje. Być może będzie to przedmiotem kolejnej batalii, jaką stoczymy z władzami na Śląsku, nawiasem mówiąc wydają się one zupełnie nie dostrzegać, że żyją w obszarze ekologicznej katastrofy. Są też zafascynowane zachodnim kapitałem i tak np. obok życzliwego mieszkańcom komentarza po wygraniu z Shellem pojawił się w lokalnej GW typowy dla tej gazety głos, że oto teraz zaniepokojony porażką Shella obcy kapitał zacznie Katowice omijać i że trzeba coś w tej sprawie zrobić. O tym, że obcy kapitał też coś na inwestycjach w Polsce zyskuje, jak gdyby się zapomina, o tym, że Europa to nie tylko kapitał, ale także prawo i lokalna samorządność, nie pamięta się wśród czcicieli Zachodu prawie zupełnie.

Ta sprawa to oczywiście tylko wygrana bitwa w wojnie, którą toczyć nam wypada z ekologicznym, ale nie tylko, bezprawiem, jakie się w tym kraju dzieje. Ale to także dowód, że determinacja mieszkańców, ich samoorganizacja w połączeniu z profesjonalną pomocą ekologów i prawników mogą przynieść sukces. To także kolejny przykład na to, że spraw ekologii nie można oddzielać od spraw społecznych i od walki o praworządność. To również następny przypadek, w którym spółdzielnia - moloch uniemożliwia demokrację lokalną na nowych osiedlach, bo mieszkańcy nie są w stanie zebrać quorum, żeby zmienić władze spółdzielni, nawet jeżeli są z ich pracy niezadowoleni. A jednak choćby najdalszą drogę zaczyna się od jednego kroku i dlatego dalecy od hurra optymizmu możemy wznieść mały toast za małe zwycięstwo.

OlaSwolkień

P.S. Ponieważ mieszkańcy nadal potrzebują wsparcia finansowego m.in. dla wydawanej przez siebie osiedlowej gazetki, gdzie podnoszą także problemy dotyczące całych Katowic, np. autostrady, podaję numer ich konta bankowego: 27515 - 47600 - 132 PKO Bank Państwowy I Oddział/ Katowice.



(S)HELL NIE CHCIANY!

Jak podaje lokalny dodatek "Gazety Wyborczej" "Gazeta w Katowicach" (4.6.96): ...jeden z największych koncernów naftowych świata, Shell przegrał z grupą mieszkańców katowickiego osiedla Tysiąclecia spór o stację benzynową.

Pod protestem dotyczącym budowy stacji mieszkańcy bloku przy ul. Ułańskiej zebrali ok. 1000 podpisów. Działacze Społecznego Komitetu Mieszkańców ds. Samorządowej Alternatywy Tysiąclecia zaskarżyli decyzję lokalizacyjną do Kolegium Odwoławczego Sejmiku Samorządowego. Kolegium uznało lokalizację na terenach zieleni osiedlowej za bezprawną.

Być może pracownicy Shella odwołają się od tej decyzji do USA. GW boi się, że jeżeli władze miasta nie znajdą wyjścia z tej sytuacji to w środowisku międzynarodowego biznesu rozpowszechni się wiadomość, że zagranicznym inwestorom rzuca się kłody pod nogi.

Cóż, jak widać, nasza "wolna i niezależna" prasa jakoś niechętnie pisze prawdę o multikorporacyjnych mordercach.

M@rcinek
Górnicza 21/8, 41-400 Mysłowice 1


Z WIEJSKIEJ...

16.4 Senacka Komisja Ochrony Środowiska odbyła posiedzenie wyjazdowe w woj. elbląskim. Zapoznano się ze stanem zanieczyszczeń Zatoki Gdańskiej, analizowano problematykę przekopu Mierzei Wiślanej.
13.5 Poseł Zygmunt Cybulski (SLD) na spotkaniu z mieszkańcami Inowrocławia odpowiadał na pytania związane z ochroną środowiska. Problematyka ta została poruszona na spotkaniu posła z Prezydentem i Radą Miasta.
13.5 Poseł Tadeusz Samborski (PSL) poczynił starania celem pozyskania środków finansowych na budowę wysypiska śmieci w gminach: Przemków, Ścinawa i Chocianów.
13-14.5 Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska w czasie wyjazdowego posiedzenia w woj. gdańskim rozpatrzyła problemy gospodarki odpadami. Komisja zapoznała się z realizacją planów ochrony wód Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Posłowie zapoznali się też z pracą Stacji Morskiej na Helu.
14-15.5 Sejmowa Komisja Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu obradowała na posiedzeniu wyjazdowym w Zakopanem. Na posiedzenie to zaproszeni zostali członkowie Komisji Ochrony Środowiska. Omawiano problematykę waloryzacji Regionu Tatrzańskiego pod względem infrastruktury turystycznej i sportowej w kontekście organizacji wielkich imprez sportowych oraz ochrony środowiska.
27-28.5 Senacka Komisja Ochrony Środowiska zorganizowała konferencję: "Ziemia domem człowieka". Na spotkanie zostali zaproszeni głównie przedstawiciele urzędów i instytutów badawczych. Z ekoorganizacji m.in. PKE, LOP, UW, BORE
28.5 Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska rozpatrzyła informację resortu nt. źródeł finansowania działań proekologicznych. Komisja podjęła decyzję o przygotowaniu dezyderatu w sprawie odmowy przez ministra finansów zniesienia podatku VAT dla producentów kruszywa z odpadów pochodzących z elektrowni.
29.5 Sejm skierował projekt ustawy o ochronie konsumentów do Komisji Transportu oraz Komisji Ustawodawczej.
29.5 Poseł Artur Siedlarek (UP) przebywał w Sieradzu. Na spotkaniu z młodzieżą, przedstawicielami Federacji Młodych UP, dyrekcji Parków Krajobrazowych oraz Ekologicznego Centrum Edukacyjnego omawiano zagadnienia związane z ekologią.
31.5 Z inicjatywy posła Artura Siedlarka (UP) w Olsztynie odbyły się warsztaty ekologiczne. W trakcie warsztatów wykłady wygłosili działacze warszawskiego ruchu ekologicznego: J. Dubiel i P. Flader.
czerwiec W Klubie Parlamentarnym Unii Pracy rozpoczęto prace nad projektem ustawy o powszechnym dostępie do informacji. Obecnie formalnie obywatele mają prawo do informacji nie objętej tajemnicą, ale nie jest ono dostatecznie jasno sprecyzowane, co sprawia obywatelom często istotne problemy. Koordynator: poseł Artur Siedlarek.
4.6 Poseł Stanisław Kopeć (SLD) patronował uroczystemu pasowaniu pierwszych absolwentów Technikum Ochrony Środowiska w Stargardzie.
11.6 Sejmowa Komisja Transportu zapoznała się z raportem Agencji Budowy Autostrad dot. realizacji programu budowy takich dróg. Prezes Agencji poinformował, że gotowe są projekty 700 km autostrad, a także wskazania lokalizacyjne dla kolejnych 1270 km. Od przyszłego roku miedzy Katowicami a Krakowem będzie eksploatowana płatna autostrada. Prezes zapewnił, że autostrady spowodują ożywienie gospodarcze.
14.6 W ramach Parlamentarnego Forum Ekologów odbyło się spotkanie poświecone problematyce transportu. W spotkaniu uczestniczyli: koordynator Forum poseł Artur Siedlarek (UP), Marszałek Sejmu Aleksander Małachowski (UP), posłanka Urszula Pająk (SLD) oraz poseł Ryszard Bugaj (UP). Poseł Bugaj przedstawił problematykę budowy autostrad w kontekście ekonomicznym. Ze spotkania przygotowywane jest pisemne sprawozdanie.

Piotr Szkudlarek

(na podstawie informacji własnych i za "Kroniką Sejmową" nr 119, 120, 121, 122 i "Diariuszem Senatu RP" nr 58).





ZB nr 7(85)/96, lipiec '96

Początek strony