Strona główna |
Założeniem organizatorów jest, aby rezultatem konferencji stało się wypracowanie strategii kampanii na rzecz ekologicznej reformy podatkowej w Europie Środkowo - Wschodniej, co mogłoby stać się pierwszym krokiem do podjęcia działań przez pozarządowe organizacje ekologiczne.
W konferencji "Zielone Podatki" weźmie udział około 50-ciu przedstawicieli organizacji pozarządowych z Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier oraz Polski. W ostatnim dniu konferencji, podczas sesji panelowej, dodatkowo do dyskusji zaproszeni zostaną goście: parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, kół biznesu i związków zawodowych.
W przypadku zainteresowania tematem Ekologicznej Reformy Podatkowej i konferencją proszę kontaktować się z koordynatorem imprezy z ramienia Instytutu na rzecz Ekorozwoju:
Kontakt
Darek Szwed
Krakowska Grupa Federacji Zielonych
Sławkowska 12
31-014 Kraków
Sugereowane są następujące tematy do dyskusji:
1. Ekologiczna sytuacja na Ukrainie od chwili, gdy została ona określona przez Parlament ZSRR strefą ekologicznej katastrofy w 1986 roku oraz sposby jej proprawy.
2. Problemy dostarczania informacji i przygotowywania szkoleń w świetle programu UNESCO/UNEP.
3. Ryzyko ekologiczne i zdrowie człowieka jako problemy systemów technologicznych w aspekcie koncepcji rozwoju trwałego, przedstawione przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Opłata rejestracyjna: 30 USD. W przypadku zainteresowania prosimy kontaktować się z:
Valery Demianenko
Frunze Street 1
Cherkassy
257002 Ukraina
tel. 8047.436475, 8047.474383
zelsvit@zelsvit.freennet.kiev.ua
Valery Akinshin
fax: 8047.422165
akin@bee.pitron.cherkassy.ua
WAKACYJNA WIOSKA EKOLOGICZNA W BIESZCZADACH
możliwość: żeglowania nad Zalewem Solińskim
jazdy konnej
TURNU
Obóz odbywa się w indiańskich tipi, namiotach wojskowych i prywatnych. Zajęcia nie są obowiązkowe - każdy z uczestników może konstruować swój plan dnia zgodnie z zainteresowaniami.
Przewidywany koszt 14-dniowego pobytu z wyżywieniem: 270290 zł.
Chętni muszą być zdyscyplinowani i zdolni do samoorganizacji. Koniecznie weźcie ze sobą śpiwór oraz: namiot, karimatę, kubek, talerz, sztućce, jedzonko, latarki/światła, klucze do roweru, dętkę, łatki, apteczkę, pelerynę od deszczu, kuchenkę gazową itp. Jedzenie kupujemy i robimy wspólnie (wegetariańskie). Śpimy w namiotach - chyba, że zaproszą nas Czytelnicy ZB mieszkający gdzieś między Krakowem a Libkowicami. Ponieważ Ekotopia odbywa się w Czechach, trzeba wziąć ze sobą (koniecznie!) paszport oraz trochę kasy (Czesi żądają ponoć posiadania pieniędzy na jeden dzień pobytu czy podróży). Za jeden dzień Ekotopii trzeba zapłacić (15 ECO/dzień, 1 ECO = 0,55 zł; wychodzi ok. 60 zł/tydzień z jedzeniem). Ewentualny koszt Bike Tour to 3,60 DM dziennie.
Powrót z Ekotopia też może być wspólny i połączony z rowerowym (ew. rowerowo-kolejowym) przejazdem na Kongres Federacji Zielonych w Puszczy Białowieskiej (ostatni weekend sierpnia).
Szczegóły
0-12/22-22-64, 22-21-47
andrzej@fwie.most.org.pl (koniecznie w temacie "Marcin Hyla) (koniecznie w temacie "Marcin Hyla)
No, to pa.
Marcin Hyła
Łódź, czerwiec 1996
Propozycje zespołu Międzyuczelnianego Lobby Ekologicznego
w sprawie przyszłorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Ruchu Ekologicznego
Należy poważnie rozważyć zmianę dotychczasowego terminu (okolice 1 i 3 maja) na trochę późniejszy. Przemawiają za tym następujące fakty:
Planujemy następujące etapy:
Spotkania robocze mogłyby być wykorzystane do stworzenia kilku innych rzeczy, a nie jedynie przygotowań do Ogólnopolskiego Spotkania Ruchów Ekologicznych. Można by je wykorzystać do rozmów ze sponsorami, Ministerstwem, Narodowym Funduszem, innymi NGO's. Również można zacząć tworzyć program wspólnych założeń ruchu ekologicznego wobec aktualnej polityki państwa. Wydaje się, iż te spotkania mogą być również spotkaniami roboczymi osób z "Listy 21" i komitetu selekcyjnego w MOŚ. Tym bardziej, że w ciągu najbliższych miesięcy nie powstanie mechanizm finansowania spotkań osób z tej listy. Bez spotkań natomiast nie będzie ona spełniała swoich założeń.
Zmiana terminu jest uzależniona od znalezienia innego miejsca w Kolumnie. Jeśli się to nie uda musi on pozostać ten sam, gdyż nie można korzystać ze szkoły w trakcie dni lekcyjnych. Wstępnie wiemy, że istnieje możliwość zrobienia tego w sanatorium. Znajduje się tam ponad 120 miejsc noclegowych oraz stołówka i sala gimnastyczna. Jest to bliżej rzeczki i w samym lesie. Obecnie trwa zmiana właściciela dlatego na odpowiedź będziemy musieli poczekać.
Chcemy, aby na spotkaniu zrobić jakąś wspólną imprezę z mieszkańcami Kolumny: sprzątanie lasu i rzeki, festyn, happening - coś co pozwoli pokazać się z dobrej, ekologicznej strony. Niektóre dotychczasowe wyskoki trochę nasz obraz nadwerężyły.
Dzień wcześniej (13 maja) spotyka się zespół przygotowujący spotkanie od strony merytorycznej i technicznej. Omówione zostaną zasady prowadzenia zajęć i ostatnie założenia organizacyjne.
Prowadzący i zespół koordynujący spotykają się codziennie o 830 i 1900 w celu omówienia spraw wszelakich.
W celu podniesienia atrakcyjności Spotkania w Kolumnie proponuje się następujące dodatkowe wydarzenie:
Rozdanie CZARNYCH I ZIELONYCH KOLUMN W KATEGORIACH:
Potrzebna jest osoba, która zajęłaby się przygotowaniem kryteriów oraz oprawą całego przedsięwzięcia. Ta część może mieć bardzo istotne znaczenie na zwrócenie na nas uwagi masmediów.
Nie pozostaje nam zatem nic innego jak wypracować klarowne reguły lub nadal udawać, że działamy w sposób demokratyczny, wolny od manipulacji, gdzie każdy może wszystko (co często oznacza nic). Najlepszym tego przykładem jest stworzenie "Listy 21" i wybór reprezentantów do Komitetu Sterującego w Ministerstwie Ochrony Środowiska na ostatnim Spotkaniu w Kolumnie. Piszę o tym będąc jedną z osób mających wpływ na kształt oby tych list. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt powstania w ostatnim roku Sieci Biur Informacji Ekologicznej (Polska Zielona Sieć), planowanego połączenia największych organizacji siecią komputerową oraz uaktywnienia się Regionalnych Centrów Edukacji Ekologicznej. Inicjatywy te (szczególnie RCEE) w niektórych miastach skłóciły już skutecznie ze sobą część organizacji. Pozostaje pytanie: czy istnieje możliwość tworzenia podobnych inicjatyw w sposób bezkonfliktowy? Odpowiedź jest chyba tylko jedna: jak zwykle wszystko zależy od ludzi.*)
Wszystkie osoby, które mają pomysł na usprawnienie organizacji ogólnopolskich spotkań Ruchu Ekologicznego oraz działania tego ruchu na co dzień zapraszam do współpracy. Proszę o kontakt lub publikowanie swoich uwag na łamach ZB.
Maciej Kozakiewicz
Info
Delegacja do Parlamentarnej Komisji Wspólnej Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej
Wiejska 4/6
Warszawa
0-22/694-18-54
0-22/621-23-41
Może by tak pojechać, albo wysłać jakieś faksy o autostradach/rolnictwie/Unii itd.???
Darek Szwed
Niektóre z planowanych warsztatów to: rolnictwo biodynamiczne rolnictwo organiczne kompostowanie pszczelarstwo permakultura.
Obok zajęć koncentrujących się wokół rolnictwa odbędą się także takie, których celem będzie podniesienie świadomości ekologicznej: "Zgromadzenie Wszystkich Istot" czy gry ekologiczne. Grupy obrońców praw zwierząt z Polski i Słowacji również zapraszają na swoje warsztaty.
Dla tych, których interesuje problematyka związana ze zdrowiem proponujemy warsztaty na temat wegetarianizmu makrobiotyki "zdrowotnych sekretów yogi", a także codzienne zajęcia z yogi medytacji i aikido. Planujemy także warsztaty dotyczące szerszych problemów społecznych, filozoficznych i ekonomicznych, takich jak: Zielone Ruchy Polityczne PROUT - alternatywa kapitalizmu i komunizmu neohumanizm. Wieczorami zapraszamy na programy kulturalne.
Uczestnicy festiwalu powinni przyjechać z własnymi namiotami. Codziennie oferujemy trzy wegetariańskie posiłki. Tego roku w ośrodku mamy także nową piekarnię organiczną, w której będziecie mogli zaopatrzyć się codziennie w świeże pieczywo. Koszt uczestnictwa w festiwalu wynosi 65 PLN. Przewidujemy zniżki dla studentów, bezrobotnych i dzieci.
Adres festiwalu
Ananda Marga
Głębock 37
58-535 Miłków
woj. jeleniogórskie
0-75/61-0 7-16
W drugiej połowie sierpnia odbędzie się spotkanie ludzi z całej Polski zainteresowanych założeniem niedużej, wiejskiej, ekologicznej i alternatywnej społeczności - wspólnoty.
Dokładne namiary podam wszystkim zainteresowanym listownie (nie zapomnijcie o dołączeniu do swojego listu znaczka, bo zbankrutuję).
Darek Liszewski
Noakowskiego 58/34
87-810 Włocławek