Strona główna 

ZB nr 8(86)/96, sierpień '96

DONOSY

wg "Eko i My - Poradnik" 4(14)/96, s.10

(...) Dowiedzieliśmy się, iż Sejm ponowił prace nad ustawą o ochronie zwierząt. Niestety, prace te polegają głównie na wykreślaniu najistotniejszych dla dobra zwierząt punktów. Uważamy, że usunięcie zapisów zakazujących tuczu gęsi i kaszek na stłuszczone wątroby, tuczu klatkowego i bateryjnego, tuczu cieląt na białe mięso, obcinania ogona i uszu, testowania kosmetyków, wiwisekcji czyni tę ustawę anachroniczną, niezgodną z europejskimi i światowymi tendencjami etycznymi i prawnymi oraz stawia nasze społeczeństwo w złym świetle, jako dzikich barbarzyńców. Ustawa pozbawiona wymienionych zapisów traci wartość; przyzwalając na okrucieństwo będzie szkodliwa dla zwierząt i ludzi. W związku z tym domagamy się przywrócenia wykreślonych punktów i jak najszybszego uchwalenia ustawy włączającej nas w krąg światłych społeczeństw Europy. Liczymy na to, że Państwo będzie nowoczesne i świadome godnego miejsca człowieka wśród innych słabych i bezbronnych istot. No, chyba że rząd chce, żebyśmy zamiast iść naprzód, cofali się w rozwoju.

Tekst ten ukazał się (jako petycja) w biuletynie "Prawa Zwierząt", s.4-5. (Kursywą dopiski autora notatki).

Uprzejmie informuję, że listy tejże treści zostały wysłane przeze mnie na adresy członków sejmowej podkomisji (zamieszczone w ZB 2/96, s.65-66) oraz do prezydenta Polski, Kancelarii Sejmu i Senatu.

"ZORRO"

Kilka miesięcy temu oglądałem w TVP 1 (chyba w sobotę) jedną z wersji Zorro. Przyszły mściciel w masce jest na targu i widzi, jak mały chłopak wypuszcza z zagród coraz to inne zwierzęta i zostawia znak "Z". Zapytany, co on oznacza odpowiada, że jest to znak Zorro, który jest duchem (?) indiańskim (?) mającym za zadanie uwolnić wszystkie zwierzęta, gdyż ludzie na to nie zasługują, bo są zbyt podli. Co Wy na to?
Zastanawiam się czasami, czy Tarzan z Małp, lord Greystoke, nie miał racji twierdząc, że bezpieczniej jest w puszczy pełnej dzikich zwierząt, niż w dżungli ludzkiej.

3 Artur Zięba
Wałowa 30/7
33-100 Tarnów


KAWA ZMNIEJSZA PłODNOŚĆ

Wypijanie zbyt dużej ilości kawy i innych produktów zawierających kofeinę może zmniejszyć płodność kobiety. Badacze z Johns Hopkins University odkryli, że kobiety, które spożywają kofeinę w ilościach przekraczających 300 mg dziennie, zmniejszały swoje szanse zajścia w ciążę o 26%. Tak więc prawdopodobieństwo poczęcia dziecka, jakie ma dana para w miesiącu, wynoszące 26%, w przypadku spożywania dużej ilości kofeiny spada do 15% - wyjaśnia dr Roland Gray z tego uniwersytetu.

Wystarczą 3 filiżanki kawy, aby spożycie kofeiny wyniosło 300 mg, twierdzą badacze. Kobiety, które pragną zajść w ciążę, powinny ograniczyć spożycie kawy. Wyniki badań opublikowano w "The American Journal oEpidemiology".

Włodzimierz Bukowiec

za "Muscle and Fitness", (VI/1996).

NIE DLA BURGER KINGA

Kierowca kalifornijskiego koncernu autobusowego OCTA, Bruce Adamson odmówił reklamowej pracy dla Burger Kinga. Gdy jednego z kwietniowych dni personel autobusów rozdawał pasażerom ulotki reklamowe Burger Kinga, Bruce odmówił wykonania tej dodatkowej pracy. Mam prawo do własnych przekonań, jak wszyscy w US - powiedział dziennikarzom - i mam nadzieję dostać normalne wynagrodzenie za ten dzień.

Gdy Bruger King pozwał Adamsona do sądu, ten przyniósł ze sobą wołowinę, prezentując jej negatywne strony. Wygrał proces, teraz ma nadzieję pozostać w pracy. Pasażerowie obiecali poparcie w razie potrzeby.

KASTROWANE KOTY

W Kalifornii jest kilka większych organizacji, działających na rzecz domowych zwierząt. Wśród nich Concern Animals Laboratory. Przyjmują tam zwierzęta zebrane z ulicy, ale mają one tylko dwie szanse: żyć u dobroczynnych ludzi albo przez 4 miesiące w Concern. Jeśli przez ten czas nie znajdzie się nabywca, koty zostają uśpione. A nabywcą nie jest łatwo zostać. Kot kosztuje 40$ + zaświadczenie o dochodzie nabywającego oraz 75$ za przymusowe wykastrowanie nabywanego zwierzęcia. To ostatnie to forma obrony przed wyrzucaniem (niechcianych po okresie dzieciństwa lub nadmiernie rozmnożonych) zwierząt.

Może to i mniejsze zło niż próba przeżycia na śmietniku, ale ciągle zło.

P.S. W mniejszych dzielnicach L.A. kot nie ma szansy przeżycia na ulicy.

2 x Przemek Sobański z Los Angeles


SZYNOBUSY

Szynobusy wyprodukowane w Kolejowych Zakładach Maszyn w Raciborzu mają szansę stać się powszechnym środkiem transportu na nieopłacalnych dla kolei trasach lokalnych. Zabiera mniej osób niż pociąg, ale za to może częściej kursować. Kolej promuje podobne pojazdy z Poznania i ze Szwajcarii. PKP chciałoby, żeby w utrzymaniu linii szynobusów uczestniczyły samorządy. Korzystaliby na tym mieszkańcy, mimo, że deficyt pokrywałaby gmina z własnego budżetu.

"Gazeta w Krakowie", 10.7.96
nadesłał: Dariusz Szwed

...W WOJEWÓDZTWIE GDAŃSKIM

Jak podał "Dziennik Bałtycki" z 3.7.96 Północna DOKP wprowadziła z dniem 7.7.96 autobusy szynowe do obsługi czterech linii o znaczeniu lokalnym. Są to następujące trasy:
Autobusy zastąpią używane na tych trasach składy pociągów. Podczas pierwszych kursów przeprowadzone zostaną badania ankietowe wśród pasażerów nt. nowej formy świadczenia usług przewozowych.

Tomasz Drozdowski


REKLAMA REKLAMY

Niemieckie koleje państwowe DB reklamują się trochę subtelniej niż PKP - przy pomocy półgołej pupy rowerzystki. Za przyciemnionym oknem w wygodnym fotelu Inter-City Express siedzi manekin - taki, jakiego używa się w badaniach nad bezpieczeństwem samochodów. Wozimy was pewnie i bezpiecznie z prędkością 280 kilometrów na godzinę. Bo pociąg, odmiennie niż samochód, to bezpieczeństwo. Jak widać, reklama może być OK.

Cinek


JUTRO KATASTROFA

W nr 8 "Gazety Polskiej" z 1996 roku ukazał się obszerny tekst o chyba wszelkich możliwych katastrofach.

Kilka fragmentów: Stan techniczny aż 11 polskich zapor może stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i mienia mieszkańców. Zagrożonych jest 70 miast, 50 fabryk, 800 mostów. (...) A gdyby we wszystkich jedenastu jednocześnie stało się nieszczęście, woda zalałaby 1% powierzchni kraju. Zginęłoby 1,7 mln ludzi (...) Polskie służby ratownicze posiadają np. tylko 2 ciężkie samochody ratownictwa technicznego tzw. Mega - City. Nie wiadomo więc, co z nimi robić. Trzymać w centrali czy może objeżdżać nimi Polskę. (...) Polskie Radio nie zgodziło się na cykl audycji poświęconych problemom Obrony Cywilnej (oc).

Zdaniem radiowców byłoby to niepotrzebne straszenie ludzi...

Piotr Szkudlarek

Adres
Tygodnik "Gazeta Polska"
Filtrowa 63/43
02-056 Warszawa
tel. 25-16-38 tel./fax: 25-12-25

DONIESIENIA Z BYDGOSZCZY

Ostatnie miesiące w naszym mieście obfitowały w wydarzenia, które zainicjowały organizacje ekologiczne. Manifestacja rowerowa, warsztaty "Gai", Święto Wisły, pierwsze spotkanie organizacji ekologicznych województwa bydgoskiego, to tylko najważniejsze. Zainteresowanie naszymi działaniami jest duże, media nadają im rozgłosu potęgując zasięg. Spodziewamy się otwarcia zaadaptowanych traktów dla ruchu rowerowego, w przeciwnym razie będziemy stworzyć je sami. Między innymi jesteśmy zaproszeni na drinka z wody wiślanej, za dziesięć lat u wicewojewody. Na razie udziela się wszystkim kanikuła, ale myślę że wrzesień będzie pracowity.

Marek Zientak
Generalska 4/24
85-825 Bydgoszcz


W dniach 3-5.7 za sprawą stowarzyszenia Centrum Informacji Ekologicznej (lobbying ekologiczny) pojawił się w gmachu Sejmu wystawa Świat Opakowany przygotowana przez wrocławską Eko Ide.

W otwarciu wystawy 3.7 o 1400 w holu Hotelu Sejmowego udział wzięli marszałek Sejmu JózeZych i przewodniczący Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Jan Komornicki.

Wystawę zorganizowaliśmy tak, że kilkuset posłów i senatorów nie mogło jej ominąć. Tak wyobrażamy sobie praktyczny lobbying ekologiczny. Wspomnę jeszcze, że obecnie trwają w podkomisji sejmowej prace nad projektami ustaw o odpadach.

W imieniu
Centrum Informacji Ekologicznej
Artur Siedlarek


1.7 posłowie Unii Pracy R.Bugaj, T.Nałęcz, B.Świerczyńska i A.Siedlarek spotkali się z przedstawicielami strony społecznej, protestującej przeciwko przebiegowi autostrady A-2 przez miasto Warszawę. Spotkanie to było konsekwencją spotkania z 14.6 w ramach Parlamentarnego Forum Ekologów, poświęconego polityce transportowej kraju.

Posłowie zaproponowali protestującym kilka możliwości wspólnych działań:

Uprzejmie prosimy wszystkich zainteresowanych tematem o przekazywanie nam informacji, sugestii i materiałów, które pomogłyby w skutecznej realizacji naszych zamierzeń.

W imieniu posłów Unii Pracy
Artur Siedlarek

Adres
Klub Parlamentarny Unii Pracy, Sejm RP
Wiejska 4/8, 00-902, Warszawa
694-21-30, siedlar@waw.pdi.net ˘˘˘
Nowy adres Instytutu na rzecz Ekorozwoju to
Łowicka 31
02-502 Warszawa
0-22/646-05-11
0-22/646-01-74
ine@ikp.atm.com.pl

29-30.6 br. odbył się w Katowicach - Panewnikach kolejny, VII już, Festiwal Piosenki Ekologicznej - Ecosong '96, organizowany corocznie przez ojców franciszkanów z tamtejszego klasztoru. Wszakże święty Franciszek z Asyżu został ogłoszony patronem ekologów i ekologii przez Jana Pawła II w 1979 r. Corocznie w ostatni czerwcowy weekend proekologiczne myślenie splata się z młodzieńczą radością, zapałem, optymizmem, zabawą, rozrywką, sztuką i sportem, gromadząc ponad 10 tys. uczestników. Patronat objęli: arcybiskup dr Damian Zimoń i prezydent Katowic Henryk Dziewiór. Franciszkanie oddają uczestnikom do dyspozycji scenę na świeżym powietrzu w parkowej Kalwarii oraz pobliskie olbrzymie pole namiotowe. W konkursie piosenek ekologicznych zespoły amatorskie walczyły o statuetki zwane "Przebibetonem" (kwiat, symbolizujący nadzieję na czyste środowisko). Po części konkursowej odbył się koncert gwiazd, w którym wystąpili soliści oraz zespoły: De Mono, Ryczące Dwudziestki, Stare Dobre Małżeństwo oraz Skaldowie. Festiwale wrosły już mocno w krajobraz wielkoprzemysłowy, są dobrym przykładem łączenia pożytecznego z przyjemnym, ale przede wszystkim poczynań proekologicznych.

Andrzej Kopliński


"MELIORACJA"

Polska posiada znikome zasoby wodne. Coraz większe obszary kraju ulegają stepowieniu. W ciągu ostatnich 30 lat poziom wody gruntowej obniżył się średnio o 2-3 metry. Wysychają jeziora, wysychają studnie. Straszą suche drzewa. Ginące gatunki ptaków i zwierząt są mniej widoczne. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest tzw. "melioracja".

Na wiosnę tego roku zmeliorowano ponad 100 ha zabagnionych łąk wokół rzeki Raszynki (gmina Raszyn, woj. warszawskie). Są to państwowe tereny, które po osuszeniu planowano sprzedać. Wyprostowano i pogłębiono rzekę. W dalszych planach było wykonanie rowów poprzecznych, ostatecznie osuszających teren.

Zlikwidowano w ten sposób kolonię lęgową liczącą ponad 1000 par mew śmieszek (gatunek chroniony) i innych ptaków, np. rycyk, cyranka, płaskonos itd.

Trwają starania o wstrzymanie tej inwestycji, a idealnym rozwiązaniem byłoby przywrócenie stanu pierwotnego, o co czynią starania ornitolodzy.

Biuro Obsługi Ruchu Ekologicznego
Jarema Dubiel


Oferujemy pocztówki w cenie 0,30 zł/szt., powyżej 10 0,25 zł/szt., czarno-białe, ładnie wydane. Zysk przeznaczony jest na działalność FA "Red Rat" Zielona Góra.

Dystrybucja
Piotr Stankiewicz
8, 65-514 Zielona Góra 6


EFEKT CIEPLARNIANY

Wielu naukowców dowodzi, że klimat Ziemi wykazuje tendencję ku stawaniu się coraz cieplejszym: Nadszedł czas, by sobie powiedzieć -- mówi dr James Hansen z Instytutu Badań nad Środowiskiem -- że zostało niezbicie udowodnione, iż jesteśmy narażeni na efekt cieplarniany.

Dr Hansen sądzi, że dopóki ludzie nie przestaną zanieczyszczać powietrza gazami cieplarnianymi (głównie chodzi o CO2 i metan), możemy oczekiwać, że klimat będzie się stawał coraz gorętszy, a to z kolei spowoduje szkody dla upraw, zaś kiedy stopi się pokrywa lodowa strefy polarnej, morza wystąpią z brzegów.

Są naukowcy, którzy nie zgadzają się z katastroficzną wizją, reprezentowaną przez Hansena. Twierdzą oni, że stężenie CO2 w atmosferze rośnie już od początku rewolucji przemysłowej, lecz nie koresponduje z nim stały, równomierny wzrost temperatury. Uczeni ci akcentują także, że komputerowe symulacje dotyczące poziomu ciepła naszego globu, spowodowanego gazami cieplarnianymi, nie są wiarygodne, gdyż są to jedynie surowe, obarczone dużym prawdopodobieństwem błędu, aproksymacje.

Magdalena Szarafin

- Autorka jest studentką IV roku Wydziału Ekonomicznego UMCS.


EKOLOGIA NA ANTENIE

W poniedziałki, środy i piątki o godz. o 1726 w serwisie lokalnym programu Łódź na antenie radia RMFM (70,1 i 93,5 FM) jest emitowany stały program turystyczno-ekologiczny Zielone Wyprawy.

Tematem pierwszego programu z cyklu Zielone Wyprawy, który został wyemitowany w poniedziałek, 15.7.96 była Europejska Zielona Karta. W następnym przedstawiono Tatrzański Park Narodowy.

W programie przewidujemy zaprezentowanie parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów biosfery, a także inne obszary atrakcyjne przyrodniczo w Polsce.

Podczas programu prezentować również będziemy m.in.: Europejską Zieloną Kartę, Paszport do Przyszłości. W każdym programie organizowany będzie telefoniczny konkurs dla słuchaczy z nagrodami związanymi z tematyką programu.

Zapraszam wszystkich do współpracy w redagowaniu programu. Czekam na wszelkie informacje i materiały o parkach narodowych.

Jacek Raczyński

Radio RMFM
Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź
tel. 0-42/366 303, 366 200
fax: 360 810
knop@krysia.uni.lodz.pl Z dniem 1 września ruszają (jako kontynuacje lub zupełnie nowe) audycje w radiach: KIKS (klimaty ekologiczne), ŁÓDŹ (klimaty alternatywne), ŻAK (klimaty różne). Wszystkich chętnych do zsyłania informacji z zakresu szeroko rozumianej kultury alternatywnej, ekologii, działań NIEmasowych, sceny nieZALEŻNEJ itd. prosimy o...
Kontakt
Centrum Inicjatywy Lokalnej, 40, 90-965 Łódź 36
lub w czasie wakacji:
Rafał Górski, 1-go Maja 12/6, 98-250 Zduńska Wola (Karsznice), 0-43/23-39-24



ZB nr 8(86)/96, sierpień '96

Początek strony