Strona główna |
Statutowymi celami działania OTZO są:
1993 - 1995: wspólnie z Federacją Zielonych-Kraków współkoordynacja polskiej i wschodnioeuropejskiej Sieci Działań na rzecz Opakowań Ekologicznych (CEE SPAN).
Czerwiec 1993: organizacja interministerialnego spotkania poświęconego gospodarce odpadami i przygotowywanej ustawy o odpadach. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ministerstw: ochrony środowiska, finansów, przemysłu, budownictwa i gospodarki przestrzennej, instytutów naukowo-badawczych (OBREM, IGO, COBRO), organizacji ekologicznych i mediów. Rezultatem spotkania było wprowadzenie do przygotowywanej ustawy zapisów postulowanych przez organizacje ekologiczne, a dotyczących: ulg i preferencji kredytowych dla przedsiębiorstw wykorzystujących powtórnie odpady; wprowadzenie zakazu importu i produkcji opakowań z PCW i PET (zapis, niestety, usunięty z obecnej wersji ustawy).
Wrzesień - październik 1993: wspólnie z Greenpeace International organizacja w Ojcowskim Parku Narodowym międzynarodowego szkolenia i warsztatów dla kampanierów z Europy Środkowo-Wschodniej - International Skillshare on How to Organize Common Environmental Campaign. Developing International Network. Głównymi tematami szkolenia były możliwości wprowadzenia Czystej Produkcji i proekologicznej gospodarki odpadami w regionie. W spotkaniu wzięło udział 50 osób z pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Greenpeace. Rezultatem spotkania jest stała międzynarodowa wymiana informacji - m.in. za pomocą sieci Internet.
1994: Na zlecenie Ministerstwa Ochrony Środowiska i Krajowego Centrum Edukacji Ekologicznej opracowanie pierwszej pełnej bazy danych ruchów i organizacji ekologicznych w Polsce. Ponadto na zlecenie Regional Environmental Center z Budapesztu wykonano angielskojęzyczną wersję bazy - jej elektroniczna wersja jest dostępna pod adresem: http://www.rec.hu/REC/Databases/NGODirectory/Find.htm
1994: wspólnie z Federacją Zielonych wydanie publikacji: SpalarNIE! Czyli jak powstrzymać lobby spalarniowe i rozwiązać problem odpadów.
1994 - 1995: na zlecenie Greenpeace International opracowanie i publikacja raportu na temat czynnych i projektowanych spalarni odpadów w 14 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz danych o spalarniach zawarto w nim informacje o aktualnej sytuacji w regionie, alternatywnych metodach utylizacji odpadów, argumentach przeciwko spalarniom. Nakładem Greenpeace ukazała się także angielskojęzyczna wersja raportu.
1995: uczestnictwo w przygotowaniu projektu "Ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniom i odpadom" wraz z Unią Wolności, Towarzystwem Naukowym Prawa Ochrony Środowiska, Biurem Studiów i Analiz Kancelarii Sejmu.
1995 - 1996: opracowanie bazy danych przedsiębiorstw krajowych zajmujących się gospodarką odpadami: selektywną zbiórką, recyklingiem, utylizacją; oferujących maszyny i urządzenia. Aktualna wersja bazy zawiera informacje o 121 przedsiębiorstwach.
Październik 1995 - marzec 1996: opracowanie wirtualnej bazy danych HTML zasobów Internetu dotyczących prawa do informacji o stanie środowiska, zapobiegania zanieczyszczeniom u źródła (pollution prevention) i Czystej Produkcji oraz technologii utylizacji odpadów. Razem ponad 400 połączeń w sieci Internet - World Wide Web.
Styczeń - czerwiec 1996: wspólnie z Federacją Zielonych i Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych wydanie publikacji: Proekologiczna gospodarka odpadami w gminie.
1996: rozpoczęliśmy nowy, roczny projekt pod nazwą: Udział społeczeństwa w projektach budowy spalarni odpadów, autostrad i innych inwestycji zagrażających środowisku. Udział społeczny w praktyce. W jego ramach udzielana jest pomoc logistyczna, prawna i materiałowa organizacjom ekologicznym, grupom obywatelskim i samorządom w działaniach na rzecz zapobieżenia inwestycjom uciążliwym dla środowiska.
Wspólnie z Federacją Zielonych i Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych OTZO zamierza utworzyć punkt informacji o odpadach komunalnych dla województwa krakowskiego. Celem projektu będzie udzielanie wsparcia dla selektywnej zbiórki odpadów oraz dostarczanie informacji o możliwościach zagospodarowania surowców wtórnych i bezpiecznej utylizacji odpadów problemowych.
Działania OTZO uzyskały wsparcie finansowe m.in. od:
Projekt, w którego realizacji uczestniczą osoby zaangażowane we wszelkie działania (ograniczone jedynie wolnością innych istot), których celem jest tworzenie rzeczywistości (bez podziałów i nietolerancji) alternatywnej między poszczególnymi grupami, a także łączenie i wzmacnianie wszelkich inicjatyw w naszym regionie. Każda komórka, grupa, ruch, jednostka, osoba (traktowana na równi i bez hierarchii ważności) dobrowolnie przystępuje do CIL, z możliwością opuszczenia jej w dowolnej chwili, bierze jednak z chwilą włączenia się w działania ruchu pełną odpowiedzialność za to, co robi. Wszyscy, którzy akceptują cel i metody działania, mogą być sojusznikami CIL. Składki, jak i uczestnictwo w poszczególnych działaniach, są dobrowolne. Wszystko zaczęło się we wrześniu 1995, kiedy to postanowiliśmy założyć w Łodzi grupę osób, która by zajęła się walką o prawa zwierząt i ludzi w naszym mieście. Jako że wcześniej wydawaliśmy gazetki, graliśmy w zespołach, robiliśmy koncerty - mieliśmy gotowe zaplecze i trochę doświadczeń. Trzeba tu zaznaczyć, iż większość z nas właśnie wtedy przeprowadziła się do Łodzi i z braku możliwości jakichkolwiek ruchów w tym mieście nabrała wielkiej ochoty, by coś robić.
Rozpoczęliśmy badanie nowego gruntu od nawiązania kontaktów z ludźmi, których mógłby zainspirować ten nowy pomysł. Początkowo zainteresowanych było niewielu, ale z czasem coraz więcej osób zaczęło wyrażać chęć współpracy. Nazwaliśmy się Grupą Inicjatywy Lokalnej - "Czarny Sztandar" (C.S.), jako że wszyscy zainspirowani jesteśmy ideałami ekologiczno-anarchistycznymi. Rozpoczęliśmy wydawanie comiesięcznego darmowego biuletynu w nakładzie 300-500 egz. Przeszliśmy do konkretów i przeprowadziliśmy pierwszą demonstrację przed nowo otwartym barem McDonald (700 ulotek, 200 C.S., transparenty).
Potem nawiązaliśmy ścisłą współpracę ze stowarzyszeniem zajmującym się prawami zwierząt "Źródła" i wspomagaliśmy ich w różnych proekologicznych akcjach. Koledzy z zespołu "Homomilitia" zrobili dla nas benefisowy koncert, co nieco poprawiło naszą sytuację materialną. 23.3 zorganizowaliśmy manifestację antyrasistowską (ok. 300 osób, 500 ulotek, 200 C.S.). W międzyczasie zaczęły wychodzić jeszcze dwie gazetki: "Świadomość" dla uczniów szkół średnich i "masz... Świadomość?" dla studentów PŁ, również możliwość nadawania audycji radiowej pod tą samą nazwą i wydaliśmy gazetkę z samymi plakatami ekologiczno-społecznymi "Czarny Sztandar - Plakat".
Przystąpiliśmy z czasem do Krajowego Porozumienia Grup Antyfaszystowskich i Federacji Anarchistycznej. Przeprowadziliśmy kolejne akcje, tym razem wspólnie z Ruchem Anarchistyczno-Ekologicznym: demonstrację proekologiczna (ulotki i przemarsz pod McDonalda) i pikiety cyrków. Zebraliśmy kilkaset podpisów pod różnymi petycjami ekologicznymi i otworzyliśmy dystrybucję.
W chwili obecnej zmieniliśmy nazwę na Centrum Inicjatywy Lokalnej i zamierzamy zrzeszać wszystkich pragnących aktywnie działać bez względu na poglądy i zapatrywania. Zaczęły już funkcjonować FWZ ,C.S. (teraz już jako anarchistyczna komórka dotycząca tylko "A"), RAAoraz wymienione wcześniej gazetki i audycja. Pod nową nazwą przeprowadziliśmy po raz kolejny wspólnie z RAE manifestacje - antyautostradową, anty-cyrkową, dwie anty-McDonaldowe, akcje "Teraz Wisła".
W chwili obecnej jesteśmy w trakcie legalizacji nas jako stowarzyszenia i poszukiwań nowego lokalu. Pragniemy również otworzyć biblioteczkę ekologiczno-anarchistyczną i tu zwracamy się z prośbą o nadsyłanie własnych materiałów (gazetek, ulotek, broszur). Myślę, że nikomu nic nie ubędzie, jeśli przyśle nam jeden egzemplarz swojej produkcji czy coś nam odbije gratis, skoro będzie to udostępniane szerokim masom. Przygotowujemy również kolejny numer plakato-zine'a i jeżeli to możliwe, prosimy o słanie do nas Waszych wzorów, które będziemy mogli wykorzystać. Rozpoczynamy również wydawanie grubej gazetki o tematyce ekologiczno-wolnościowej i tu apel o artykuły.
Informacje
Centrum Inicjatywy Lokalnej
40, 90-965 Łódź
(koperta + znaczek)
Tylko listy zwykłe z dopiskiem w prawym dolnym rogu "FWZ"