Strona główna 

ZB nr 9/90
DONOSY I DONIESIENIA

Na wniosek Komisji Ochrony Środowiska Rady Narodowej w Kielcach robione są badania z zakresu emisji SO2 przez Kopalnię Siarki w Grzybowie i leżący obok owej zakład produkcji dwusiarczku. Badania te robione są przy użyciu najnowszych chromatografów (kupionych za ciężkie dolary przez "Siarkopol"), które wykazują że wszystko jest OK i bardziej szkodzi Elektrownia Połaniec. Jedyną uciążliwością, jak twierdzą winowajcy, jest nieprzyjemny zapach siarki, a normy na ich zawartość w powietrzu ponoć jeszcze nie ma. No i jak tu zmierzyć "smrodek"? Zupełnie inna sprawa to nieszczelność ich zbiorników i zanieczyszczenie rzeki Czarnej. Do tego dochodzi jeszcze wątpliwa sprawa rekultywacji gruntów rolnych po wykorzytaniu pola górniczego siarki. Kolejny ptaszek to to, że jako jedyny z zakładów pracy na terenie gminy Staszów, nie odprowadzają ani złotówki podatku na fundusz tej gminy. Wszystko wędruje do funduszu centralnego, który ma w nosie jakieś smrody siarki w Kurozwękach czy Staszowie.

Roman "Miś" Mróz

początek strony

25.01.'90 Międzymiastówka Anarchistyczna - Śląsk oraz Region Katowicki "Zielonych" zorganizowały w Katowicach pikietę przed siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego mieszczącą się przy ulicy Myśliwskiej(!). Była to kolejna akcja, z cyklu zaczętego jeszcze wiosną '89 pikietami sklepu myśliwskiego (obecnie zamkniętego). Żądano zaprzestania polowań w celach rekreacyjno - sportowych oraz likwidacji PZŁ.

01 i 02.02.'90 Tyska Grupa "Zielonych" Regionu Katowickiego przeprowadziła pikiety przedstawień radzieckiego Cyrku Wielkiego (zespół karłów). Akcja była skierowana przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w przemyśle rozrywkowym. Prowadzono kolportaż pism ekologicznych. Zdumiewający był fakt obecności dużego oddziału MO "strzegącego" cyrku. Zapewne spodziewano się akcji w stylu "Sowieci do domu".

Grzegorz K. Wojsław

początek strony

No i się stało, co się stało, co się miało stać! Zmieniono nazwę Huty Lenina na Kombinat Metalurgiczny im. Tadeusza Sendzimira. Łza się w oku kręci i ogarniają wąpliwości, czy aby w ten sposób zieloni nie stracili potencjalnego sojusznika w zmaganiach z, mimo wszystko, trucicielem - czy znany ze skuteczności w obalaniu największego problemu Krakowa, czyli pomnika wodza rewolucji, nowohucki Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, występujący zamiennie pod nazwami "Czerwone Brygady", "Młodzież Krakowa", "Niezależna Młodzież Nowej Huty" i in. będzie zainteresowany walką z fabryką ukrywającą się pod tak niewinnym imieniem?

(aż)

początek strony

Jak ujawnił jeden z senatorów w czasie debaty nad budżetem państwa wydatki przewidziane na współpracę Państwowej Agencji Atomistyki z zagranicą wyniosą 47 mld zł. Analogiczna pozycja w budżecie Ministerstwa Edukacji Narodowej to... 2 mld zł. NA NAUCE MOŻNA PRZECIEŻ OSZCZĘDZAĆ, NA ATOMIE... NIGDY!

(pr)

początek strony

SKMAfera Przedstawiciele Uczelnianej Rady Samorządów Studentów UJ 16.2. br. o godz. 17 w Instytucie Geografii mieli oficjalnie odebrać dary przywiezione przez studentów z Norwegii, zrzeszonych w bliżej nieznanej organizacji ekologicznej. Spotkanie się odbyło. Dary? Gości nie wypadało pytać. Ponieważ od rana towarzyszył Norwegom przedstawiciel Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej, całe zainteresowanie skupiło się na jego osobie. W odpowiedzi na pytanie przewodniczącego Uczelnianej Rady Samorządów Studenckich UJ Grzegorza Wątroby, przedstawiciel SKMA żachnął się, że tą ilością słodyczy nie ma co sobie zawracać głowy. Indagowany dalej, przyznał, że nic nie wie o darach dla UJ, słyszał tylko o darach dla SKMA których to zresztą darów nie było dużo. Podobno jednak były. Wyładowano je z autobusu rano na jakiejś parafii (niestety informator nie zna Krakowa) niedaleko Rynku, na sugestię przedstawiciela SKMA, że tak będzie wygodniej. Niestety nie wiemy, co zawierały solidnie opakowane pudła - widziano rzeczy dla niemowląt i kosmetyki ???

Dlaczego SKMA wstydzi się tak znaczącego sukcesu w swej działalności ekumenicznej? Przecież dary przywieźli protestanci i muzułmanie (Kurdowie mieszkający w Norwegii), a ofiarowując je katolickiej organizacji dowiedli, że można pokonać zastarzałe uprzedzenia.

Jerzy Roś

początek strony

WYGRANY PROTEST - ZAKOPANE

Rada Narodowa Zakopanego i Gminy Tatrzańskiej podjęła 20.7.89. uchwałę umożliwiającą lokalizację na Antałówce hotelu spółki Sideco - Argentina. Duży hotel (650 miejsc) w tym miejscu byłby ostatecznym ciosem dla obciążonego już ponad wszelką miarę Zakopanego. Rozpoczęły się protesty społeczne. Zaczęła protestować również i NSZZ "Solidarność". Grupa "Vatra", współpracując z WiP-em - Kraków, przy każdym prawie swoim wystąpieniu przeciwstawiała się planom tej budowy (ze względów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych - między innyni chodzi o udział nomenklatury w spółce Sideco - Argentina). Wspólnie z WiP-em Kraków "Vatra" pikietowała budynek Rady Narodowej w czasie sesji 11.11.89. (postawiliśmy tekturową makietę hotelu). Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Zakopanem - Jerzy Zacharko - przekazał wtedy nam i Radzie informację, że prezydent RP uchylił uchwałę Rady Narodowej z 20.7.89. Informacja miała pochodzić od pani senator Zofii Kuratowskiej. Wyglądało, że sprawa budowy hotelu na Antałówce jest nieaktualna. Informacja J. Zacharki okazała się jednak nieprawdziwa. Według tego, co powiedziano w Komitecie Obywatelskim w grudniu, prezydent uznał tylko, że uchylenie uchwały jest możliwe - nie zrobił jednak tego. Dyrektor Czapliński z kancelarii prezydenta powiedział, że uchwałę tę Rada powinna odwołać sama. Jeżeli nie zrobi tego do końca roku, to uchyli ją Jaruzelski...

15.11.89. Rada utworzyła komisję do zbadania uchwały z 20.7.89. WiP - Zakopane, w którym uczestniczą też ludzie działający przedtem w Grupie "Vatra", rozpoczął zbieranie podpisów pod Wotum Nieufności dla Rady Narodowej i administracji Urzędu Miasta.

Sprawa hotelu na Antałówce nie jest jednym powodem. Tą akcją przeciwstawimy się grze na czas, którą prowadzą dotychczasowe władze miejskie. Maciej Tuora Protesty poskutkowały. Na początku lutego br. sprawa hotelu na Antałówce - jak się wydaje - ostatecznie upadła.

(sz)

początek strony

3 III br pod ambasadą Czechosłowacką odbyła się pikieta w sprawie Stonawy, którą zorganizował ruch "Wolę być" wspólnie z Niezależnym Stronnictwem "Ruch Zielonych". Po pikiecie odbyło się spotkanie z ministrem Kamińskim i Andrzejewskim.

Jolanta Pawlak

początek strony

AKCJA "OCALIĆ PIENINY" TRWA

Redakcja "Zielonych Brygad", Ruch Wolność i Pokój, Krakowska Grupa Federacji Zielonych oraz REFA - Jasło kontynuują rozpoczętą w lipcu poprzedniego roku akcję "Ocalić Pieniny" (patrz ZB nr 2-3 i 4-5). Przypominamy, że celem akcji jest doprowadzenie do zaniechania budowy zapory w Czorsztynie na Dunajcu, rekultywacja zniszczonego terenu oraz spowodowanie naprawienia krzywd wyrządzonych miejscowej ludności. Zainteresowani uczestnictwem lub wsparciem akcji mogą porozumieć się z nami (adres redakcji podany w stopce).

Robert Dwornik (WiP - Kraków)
Wojtek Nitek (red. ZB) Stanisław Zubek (WiP-Kraków i red. ZB)


ZB nr 6/90

Początek strony