"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 1 (79), Styczeń '97


OGRANICZANIE
WYBIEGÓW
W LUDZKIM ZOO
W znakomitym serialu dokumentalnym produkcji BBC pt. Zwierzę zwane człowiek miasto określone zostało nie jako ludzkie mrowisko, ale jako ludzkie zoo. Skoro już żyjemy w miastach w tych nieludzkich warunkach - nawet nie zwierzęcych - to przynajmniej powinniśmy mieć wystarczająco duże wybiegi...
Ostatnio byłem w Madrycie. Potwierdziły się słowa Bukonona: Jakże paskudne są wszystkie miasta! (Kurt Vonnegut, Kocia kołyska). Centrum Madrytu, jak i większość innych miast, np. Tokio - jest tak gęsto zabudowane, że taki np. piesek nie miałby się gdzie wysikać. A co dopiero mówić o człowieku!
W Polsce szykuje się akcja odebrania "zwierzętom ludzkim" dużej części istniejących jeszcze wybiegów. Prawdopodobnie o to chodzi w sporze na temat ustawy o ogródkach działkowych z 1995 r. Na razie komuś zależy na odebraniu prawa do ogródków Polskiemu Związkowi Działkowców. Niezależnie kto będzie właścicielem tych terenów, w interesie "zwierząt ludzkich" byłoby zabezpieczenie istniejących (jeszcze) wybiegów przed przeznaczeniem ich pod zabudowę biurowcami, hotelami, kasynami gry, supermarketami itp. obrzydliwościami.

KrzysztoŻółkiewski


DZIWNE,
ALE PRAWDZIWE!
Moja korespondencja skierowana do MZiOS zawierała sugestię upowszechnienia wiedzy (badania zachodnich specjalistów) na temat zapobiegania i leczenia miażdżycy za pomocą diety bezmięsnej (m.in. metoda dr. Ornisha oraz wnioski z badań "CHINESE HEALT PROJECT" i propozycje zasadniczych zmian w praktyce żywieniowej w USA, opracowane przez Komitet Lekarzy na rzecz Odpowiedzialnej Medycyny). List wysłałem 12.9.96, kopię otrzymałem 14.9.96.


Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej
Biuro Przekształceń Systemowych
w Ochronie Zdrowia
Miodowa 15
00-952 Warszawa
/ 0-22/635-45

PSP-kard-02/56 /96 Warszawa, 19.8.96

Przekazując list Pana Krzysztofa Żółkiewskiego dotyczący niepełnego informowania pacjentów - przez pracowników służby zdrowia - o zasadach racjonalnego żywienia w zapobieganiu chorobom układu krążenia, uprzejmie proszę o uwzględnienie przedstawionych obserwacji przy szkoleniu lekarzy i przygotowywaniu programów w ramach promocji zdrowia.

Główny specjalista
lek. Irena Marcinek
Nie spodziewałem się tak pozytywnego odzewu ze strony Ministerstwa Zdrowia.

KrzysztoŻółkiewski
Obserwatorium Gastronomiczne
w Katowicach
Tysiąclecia 80/141
40-871 Katowice

SERWIS INFORMACYJNY JARKA JANIAKA

EKOLAND U PROGU WOJEWODÓW

Nowy statut Ekolandu daje możliwości tworzenia oddziałów terenowych - podaje kwartalnik "Ekoland" (3/96), w wywiadzie z Mieczysławem Babińskim, po raz drugi wybranym na przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Ekoland.

Teraz rolnicy będą mogli tworzyć własne, terenowe oddziały Ekolandu, posiadające osobowość prawną, co ułatwi bezpośredni kontakt gospodarstw z miejscowymi władzami. Dotychczas bywało tak, że władze niechętnie współpracowały z jakąś organizacją (Ekoland) z siedzibą w woj. toruńskim.

EKOLOGIA SPRZYJA PLEMNIKOM

Androlodzy uważają, że spożywany pokarm jest jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na jakość ludzkiej spermy - czytamy w "Ekolandzie" (3/96). W ostatnich 50 latach koncentracja plemników w ludzkiej spermie zmniejszyła się o połowę, ze średnio 113mln/ml w 1938 r. do 66 mln/ml w 1990 r.

W r. 1994 w Danii przeprowadzono badania porównawcze 28 rolników prowadzących gospodarstwa ekologiczne. Wynik wykazał dwukrotnie większą zawartość plemników w spermie rolników w porównaniu z uśrednioną ilością przyjętą dla Duńczyków (52 mln/ml). Jak czytamy dalej, spowodowane to jest nie tylko sposobem odżywiania się badanych, ale także odmiennym stylem życia.

ŚWINIE NA FILTRY

Przed nami nowa era przeszczepów, gdzie obok ośrodków transplantologicznych będą hodowane zwierzęta na potrzeby konkretnego pacjenta - informuje "Dziennik Łódzki" (z 20.11.). Amerykańscy specjaliści są już gotowi do pierwszych prób filtracji krwi osobom chorym na niewydolność wątroby. Filtracja ta odbywać się będzie w genetycznie zmienionej wątrobie świni. Amerykańska firma biotechnologiczna Nextran dysponuje już całą grupą świń o zmienionym identyfikatorze tkanki.

Jak podaje "Dziennik Łódzki", badania są finansowane przez brytyjskie i amerykańskie firmy biotechnologiczne. Pozwolenie na przeprowadzenie testów przez Uniwersytet Duke'a w Północnej Karolinie wydał amerykański Urząd do spraw Kontroli Żywności i Leków.

3 Jarek Janiak

Z KALISZA
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Enklawa" to pierwsza formalna struktura stworzona (wreszcie...) przez aktyw (he,he...) Kaliskiej Grupy Federacji Zielonych i środowiska twórcze lokalnej kontrkultury. W planach bieżącej działalności "Enklawy" znajdują się: wydawanie biuletynu, kontynuowanie kilku akcji i kampanii koordynowanych lokalnie przez FZ-Kalisz (m.in. "Kalisz - miastem rowerów") współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Tybetu (którego SEK jest członkiem grupowym), udział w Inicjatywie na rzecz Powszechnego Bojkotu Produktów Chińskich czy w Sieci Strażników Miejsc Przyrodniczo Cennych (projekt Pracowni na rzecz Wszystkich Istot). Uchwalone przez I Walne Zebranie Członków "Założenia Programowe" akcentują tożsamość "Enklawy" z założeniami ekologii głębokiej czy szeroko pojętymi środowiskami wolnościowymi. W chwili obecnej przygotowujemy się do wiosennej kampanii "Stop wypalaniu traw", przygotowywany jest także biuletyn, a ponadto trwają starania o biuro. Zapraszamy pokrewne nam stowarzyszenia do podejmowania współpracy, natomiast wszelkie inne "istoty" (szczególnie z woj. kaliskiego i sąsiednich) - do wstąpienia w szeregi naszego młodego Stowarzyszenia.

Adres
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Enklawa"
Borkowska 9/1, 62-800 Kalisz
nr konta: PKO BP o/Kalisz
nr 255II-20II20-132

E
W noc poprzedzającą Święto Zmarłych Kalisz został obklejony plakatami z wizerunkiem roznegliżowanych, sławnych modelek, deklarujących, że "wolą chodzić nago niż nosić futra". Miłym zaskoczeniem były pozytywne komentarze lokalnej prasy w stosunku do opisanej akcji, tym bardziej, iż prasa jednocześnie potępiała treści plakatów nacjonalistycznych, rozklejanych mniej więcej w tym samym czasie.

E
29.11.w Ustrzykach Dolnych, przy okazji odbywającego się w tym czasie wyjazdowego spotkania Państwowych Służb Ochrony Przyrody, odbyła się manifestacja w sprawie ochrony wilka, przeciwko decyzji wojewody krośnieńskiego o odstrzale 45 sztuk tego drapieżnika i - ogólniej - wycofaniu się władz polskich z gatunkowej ochrony wilka. Na miejsce akcji przybyło kilkadziesiąt osób z organizacji polskich (Pracownia, FZ, Zieloni Partyzanci! i inne) i zagranicznych (Słowacy ze Stowarzyszenia "VLK"
E
29.11.-6.12. - to czas trwania trasy koncertowej zespołów "Wszystkie wschody słońca" ze Słupska oraz "la Aferra" z Kalisza, poświęconej intencji ratowania Tatr przeciwko szalonym pomysłom typu "Olimpiada 2006"czy pełniejszej eksploatacji kolejki na Kasprowy (= Śmierć serca Tatrzańskiego Parku Narodowego!). Koncerty w Słupsku, Szprotawie, Łodzi, Poznaniu i Kaliszu dedykowane były prezydentowi Kwaśniewskiemu z nadzieją, iż zrozumie w końcu, że na życiu dzikiej przyrody nie wypada bić kapitału politycznego (pamiętamy, że to Kwaśniewski sprzedał prowałęsowskim góralom pomysł igrzysk w Tatrach), że Tatry nie są zabawką w rękach człowieka! W Łodzi poza koncertem odbyła się także konferencja prasowa w/s problemu Tatr. Korzystając z chwili - zespoły pragną podziękować wszystkim organizatorom koncertów oraz Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot za udział w projekcie trasy. Niech żyje dyrektor TPN Gąsienica-Byrcyn! Tatry walczą!
E
9.12. w Sądzie Wojewódzkim w Kaliszu przed kolegium stanął Tomek Chmielewski - koordynator kampanii "Kalisz miastem rowerów". Karę otrzymał za podróże chodnikami Kalisza w towarzystwie roweru Dzięki kwiecistej mowie Tomka a także zorganizowaniu demonstracji przed budynkiem sądu (media nie zawiodły!) skończyło się na... naganie. Jednym słowem - zyskaliśmy dużo więcej, niż straciliśmy.

E
16.12.aktywiści FZ-Kalisz złożyli na ręce prezydenta miasta Kalisz Wojciecha Bachora pismo solidaryzujące Federacją z handlarzami targu miejskiego przy ul. Asnyka. Radni miasta chętnie widzieliby na tym placu kolejny supermarket, a taka możliwość podobno się rysuje. Handlarze szykują radykalny protest i okupację targowiska.

E
W listopadzie i grudniu FZ-Kalisz - podejmując inicjatywę krakowskiej Federacji Anarchistycznej - zbierała podpisy pod petycją w sprawie ekstradycji małżeństwa Mandugeqi do Chin, przeciwstawiając się tym samym łamaniu praw człowieka przez chiński reżim.

7 Igor Strapko
FZ-Kalisz

ŻółWIE BłOTNE NA ZIEMI SŁUPSKIEJ

Niedawno zauważono żółwie błotne na terenie Nadleśnictwa Dretyń k. Miastka i w lasach państwowych k. Człuchowa. Żółwie błotne są jedynymi występującymi naturalnie w Polsce. Dochodzą do 22 cm długości, mają ciemnawe, owalne pancerze, żyją w wodach słodkich, stojących lub wolno płynących. Żywią się bezkręgowcami, rybami i płazami. Znajdują się pod prawną ochroną gatunkową. Dożywają do 150 lat. Znane są od triasu, czyli od 180 mln lat. Ciekawe, skąd przywędrowały na tereny Ziemi Słupskiej?

mgr Bernard Konarski
Rzemieślnicza 10d/6, 75-243 Koszalin
43-17-46

E
Podobno - tak mówią badania - 40% nastoletnich dziewczyn w Stanach uważa wegetarianizm za coś bardzo pozytywnego. Rażąca jest dysproporcja pomiędzy płciami: tak samo odpowiada 16% chłopców.

Konrad Dybek

BYTOMSKIE WYSYPISKO RUSZYŁO

Po trzymiesięcznej przerwie, spowodowanej decyzją Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Bytomiu, otwarto ponownie miejskie wysypisko śmieci. W tym czasie zabezpieczono hałdy śmieci materiałem inertnym, czyli takim, który nie przepuszcza zanieczyszczeń do wód gruntowych. Oprócz tego wyłożono folią rowy odwadniające, którymi spływają ścieki do umieszczonych w ziemi zbiorników. Całość zabiegów kosztowała około 8 mld st. zł.

Nie jest to jednak koniec kłopotów z odpadami w Bytomiu. Uruchomione składowisko jest w stanie służyć miastu maksymalnie przez dwa lata - miejmy nadzieję, że tym razem władze miejskie szybciej zajmą się tym problemem, nie czekając do ostatniego momentu.

KARA DLA ZWYRODNIALCA

W jednym z bytomskich bloków wycieńczony pies prawie przez rok mieszkał na balkonie mieszkania. Zwierzę rzadko otrzymywało jedzenie i picie. Jego pan wyłupił mu oczy. Skrajnie wycieńczony pies słaniał się na nogach, obijając się o sprzęty pozostawione na balkonie. Lokatorzy w końcu poprosili o interwencję TOnZ, które powiadomiło o przestępstwie bytomską prokuraturę. Przedstawiciele "Temidy" wraz z policją zjawili się na miejscu, odebrali psa i przewieźli go do kliniki weterynaryjnej, niestety, zwierzak był już tak wycieńczony, iż aby skrócić jego cierpienia, uśpiono go. Właściciel czworonoga został oskarżony o znęcanie się nad zwierzęciem, tj. czyn z art. 2 Kodeksu karnego Rozporządzenia Prezydenta RP z 22.3.1928 r. Obwiniony nie przyznaje się do winy i odmawia składania jakichkolwiek zeznań. Sprawa w toku.

NIEUDANA MANIFESTACJA

W Katowicach 23.11.96 miała się odbyć manifestacja antyfutrzarska. Niestety, czy to z powodu corocznych "Odjazdów", czy też pogody, na miejsce przybyła zaledwie garstka osób z ulotkami. Nie było tuby czy chociaż transparentów, całość przedstawiała towarzyskie spotkanie, jedynie krótki wywiad udzielony TV "Wisła" przez dwoje młodych ludzi był optymistycznym akcentem.

Z poczynionych obserwacji rzucał się w oczy brak jakiejkolwiek organizacji zgromadzonych osób. Mimo tego niewypału życzę organizatorom, by się nie poddawali i dalej prowadzili podobne działania, tylko bardziej przemyślane i lepiej rozreklamowane.

3 Rafał Gawlik
Chorzowska 2/3 b
41-910 Bytom 10
0-32/18-28-379

GWIAZDA I ZWIERZęTA

Z okazji 100-lecia kina oraz miesięcy dobroci dla zwierząt (październik-listopad) jak również przypadającego w październiku Światowego Tygodnia Zwierząt i 4.10. wspomnienia św. Franciszka z Asyżu - patrona ekologii, pragnę przypomnieć Czytelnikom postać światowej sławy francuskiej aktorki filmowej Brigitte Bardot, ur. w 1934 r., która w l. 60. stworzyła typ bohaterki symbolizujący emancypację obyczajową kobiet, uosobienie wdzięku, zalotności, miłości, radości życia, a dziś zaangażowała się w życiu publicznym jako obrończyni zwierząt. W 1952 r. jako 18-latka zagrała w filmie Dziewczyna w bikini, w 1956 r. jej mąż, francuski reżyser Roger Vadim nakręcił z nią film I Bóg stworzył kobietę, po czym powstały m.in. Prawda H. Clouzeta (1960), Pogarda J.L. Godarda (1963), Viva, Maria Malle'a (1965). Jest przeciwniczką zagorzałych myśliwych i przedstawicieli przemysłu futrzarskiego. Walczy o humanitarne traktowanie zwierząt dzikich. Założyła fundację swego imienia, dzięki której powstał w Lozerre we Francji Naukowy Park Badania Życia Wilków o powierzchni 50 akrów. Może w ten sposób chce zadośćuczynić nieprawościom swego życia, od których nie jest wolny żaden człowiek...

"NOWOżEńCY" I MISS
- PRZYJACIółMI ZWIERZąT

Jeden z teleturniejów Nowożeńcy mógł dostarczyć miłośnikom zwierząt niemałej satysfakcji. Mianowicie na pytanie prowadzącego - redaktora Petersburskiego skierowane do mężów: Czego żony boją się najbardziej: ludzi, zwierząt, trudności finansowych czy konieczności samodzielnego dokonania najprostszych napraw w domu? - zgodnie żadna z par nie wskazała na zwierzęta, lecz wszystkie jednogłośnie na ludzi. Przypominam Czytelnikom nieco przekornie brzmiące porzekadło: "Im lepiej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta!"
Ostatnio wybrana Miss Polonia'96 - Agnieszka Zielińska, 20-letnia studentka prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uprawia sport szybowcowy oraz uwielbia swe dwa koty i dwa psy. Chwała jej za to. W zdrowym ciele humanitarny duch.

RADOSNE PRZYJśCIA I SMUTNE
ODEJśCIA NASZYCH MNIEJSZYCH SIóSTR I BRACI

Od najwcześniejszych lat dzieciństwa wychowywałem się w towarzystwie zwierząt udomowionych - ukochanych psów i kotów. W ciągu wielu lat były to: kundelka i kundel, dwie pudelki, jamniczka i kot, świnka morska, białe myszki i koza, które okazywały mi swe przywiązanie, wierność, pojętność, spostrzegawczość, mądrość, inteligencję - każde na swój sposób i w miarę swych możliwości, a dodatkowo pudelka - elegancję, jamniczka - indywidualność, swoistą odrębność zachowań od gatunku Canis familiaris. Każdorazowo przyjęciu nowego zwierzęcia do domu towarzyszyła radość, odejściu na zawsze - smutek jak po stracie kogoś najbliższego. Odejścia przypominały również o nieubłaganym upływie czasu, o przemijaniu również życia ludzkiego - chociaż wielokrotnie dłuższego. Zwierzęta były i są cząstką mego życia, najbliższymi przyjaciółmi - czującymi i inteligentnymi, a może nawet obdarzonymi pierwocinami świadomości - jak dyktują mi własne obserwacje oraz wypowiedzi niektórych psychologów. Myślę, że antropomorfizowanie nie szkodzi przeciętnemu człowiekowi, może naukowcom (?). Nie na darmo powiedział J. Billlings: Pies jest jedyną istotą na świecie, która bardziej kocha ciebie niż siebie samego.

W oczekiwaniu nowoczesnej ustawy o ochronie zwierząt w Polsce, bez której wejście do Unii Europejskiej mogłoby stanąć pod znakiem zapytania, opowiadam się za podmiotowym traktowaniem zwierząt, których jesteśmy opiekunami, nie właścicielami!

ZWIERZęTA HODOWLANE

2.10. - w dniu urodzin Mahatmy Ghandiego (1860-1948), pioniera światowego ruchu wegetariańskiego, przypada Światowy Dzień zwierząt Hodowlanych. Przypominam, że Mahatma ("Wielki Duch"), indyjski polityk i moralista, polityczny i duchowy przywódca Hindusów w walce o niepodległość, reformy i sprawiedliwość społeczną, zginął z rąk przeciwników politycznych. Ok. 20 miliardów zwierząt hodowlanych ginie rocznie w skali światowej, traktowanych często w barbarzyński sposób, zwłaszcza podczas transportów, chociaż przepisy międzynarodowe ograniczają maksymalny czas ich trwania do 8 godzin. W 1994 r. na trasie Warszawa - Katowice w pobliżu Szpitala Górniczego w Sosnowcu byłem świadkiem katastrofy drogowej samochodu przewożącego kilkadziesiąt koni, które wydobywano w ciągu kilkunastu godzin w różnym stanie. Nie zapomnę tej tragedii zwierząt i ludzi, chociaż we wspomnianym szpitalu znajduje się Zakład Medycyny Katastro("ludzkich") Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Haniebnym procederem ostatnich lat jest masowe uśmiercanie - na szczęście nie w Polsce - zwierząt zakażonych wirusem BSE (Bovine Spongiform Encephalopathy), odpowiedzialnym za wywoływanie zespołu CJD (Creutzfeldt Jacob Disease). Określenie "zwierzęta rzeźne" powinno zostać wymazane na zawsze ze światowego słownictwa, a zwierzęta pracujące dla człowieka powinny godnie dożywać swej zasłużonej starości.

4 Andrzej Kopliński

ZIELONA FALA W WARSZAWIE

Telewizja "Porion" (18.12.96) podała informację o planowanym zainstalowaniu w 1997 r. systemu sterowania sygnalizacją świetlną.

Piotr Szkudlarek

WśCIEKLIZNA CZEKOLADOWA???

Włochy wprowadziły zakaz importu wołowiny ze Szwajcarii - kraju kontynentalnego, o największej liczbie przypadków choroby BSE. Do września br. obowiązywały we Włoszech tylko pewne ograniczenia, które uchylono.

Ciekawe czy Milka też choruje na BSE?

Dariusz Szwed

Za: "Obserwator. Tygodnik Rolników",
z 17.11.96.

CZARNA OPONA - śMIERć LASóW

Stara opona - co z nią zrobić? Zapotrzebowanie na przetworzenie jest znikome. Kiedyś po prostu spalano je, teraz 48 stanów ma nowe prawa ograniczające spalanie opon. Ci, którzy nie chcą palić nielegalnie - dopłacają grosze "kolekcjonerom", z których jeden z Rhode Island zgromadził 20 mln starych opon. Oczywiście nikt nie zbiera ich celem palenia, tylko potem palą się one "same" albo "niechcący". Obecnie strażacy są przygotowani. Pamiętają ponad dwutygodniowy pożar stosu złożonego z 3 mln opon w Fresco Couty, 6 mln opon w ogniu w Catski czy podpalenie 2-milionowego stosu w Denver, a także trwający ponad 7 miesięcy płomień w Winchester. Co roku wyrzuca się 29 mln starych opon, a użytkowników nie ubywa - np. w Rhode Island na mieszkańca przypadają 34 opony, w Ohio - 9, a w Teksasie - ok. 4. Amerykanie mają problem. Jak go rozwiążą - naprawdę nie wiem. Człowiek nie nauczył się jeszcze wysyłać na masową skalę śmieci w kosmos, i oby się nigdy nie nauczył!

Przemysław Sobański
PO BOX 211278
Long Beach
CA 90801
USA
714-773-4336

"WOLONTARIUSZ TEż CZłOWIEK..."

11.11.96 w lokalu Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji (MISTIA) odbyło się seminarium pt. "Wolontariusz też człowiek - standard współpracy z wolontariuszem", organizowane przez tę instytucję, reprezentowaną przez Krystynę Sadowską i Annę Sieprawską, Regionalne Forum Socjalne (ReFoS) reprezentowane przez Iwonę Pańtak, Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania (SCHDW) reprezentowane przez Tomasza Homa SJ. Na spotkaniu tym gościli przedstawiciele kilkunastu organizacji społecznych - głównie zajmujących się sprawami społecznymi. Byli to przedstawiciele m.in. MIST-i, Fundacji Equlibre, NZS-u, Towarzystwa Edukacji Praw Człowieka, Centrum Wolontariatu, JEV-u czyli Europejskiego Wolontariatu Jezuickiego, SCHDW-u, Komitetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, Federacji Zielonych-Kraków oraz uczniowie Szkoły Pracowników Służb Społecznych.

Na początku przedstawiły się organizacje zajmujące się wolontariatem, a następnie przeszliśmy do dyskusji nad standardami pracy wolontariuszy. Są to m.in. posiadanie predyspozycji psycho-społecznych, kursy dla wolontariuszy i ich koordynatorów, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zwrot kosztów, które musi ponieść wolontariusz w związku z pracą, ocena wolontariusza przed pracą po niej i w jej trakcie, ocenianie, wynagradzanie i promowanie wolontariuszy.

Seminarium zakończyło się ustaleniem, że takie spotkania będą odbywały się w cyklu 2-miesięcznym.

Bartosz Drelichowski
Krakowska Grupa Federacji Zielonych

TEXACO W KRAKOWIE

W Krakowie przy al. Pokoju powstaje z wielkim rozmachem nowa stacja paliw firmy Texaco. I może nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby nie dwa szczegóły. Pierwszy to ten, iż firma ta znajduje się na liście 15 najgroźniejszych dla ludzi stacji benzynowych (patrz art. Warning w ZB 10(88)/96, s.107). Drugim istotnym szczegółem jest lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych (m.in. ogródków działkowych). Jeżeli ta stacja musi (?) powstać, to dlaczego na lokalizację nie wybrano terenu kawałek dalej (za skrzyżowaniem z ul. Nowohucką) w sąsiedztwie Polmozbytu?

REKINY ZAGROżONE

Według organizacji ochrony przyrody - World Wide Fund For Nature (WWF) - rekinom grozi zagłada. W niektórych rejonach zostały już wytępione za sprawą niekontrolowanych połowów. WWżąda szybkiego, międzynarodowego porozumienia w sprawie wielkości połowów tych ryb. Rozmnażają się one wolno, a nadmierna redukcja ich populacji grozi wyginięciem całych gatunków. Organizacja WWpodaje, że w ciągu roku rybacy wyławiają od 30-70 mln rekinów. Dane na ten temat nie są dokładne, gdyż niektóre kraje, np. Chiny, odmawiają podania odnośnych informacji.

Rekiny poławiane są zarówno ze względów kulinarnych - mięso rekina, a szczególnie płetwy, uchodzą za smakołyk (cena 1 kg płetwy w Hongkongu wynosi ok.560 $), ale również przemysłowych - w Indiach i Nowej Zelandii wykorzystuje się skórę rekina m.in. jako papier ścierny.

Zagłada rekinów? [w:] "Dziennik Polski" z 10.12.96, s.12.

2 Adriana Sadowińska

ELEKTROWNIA WIATROWA

W miejscowości Zawoja-Zakamień, w woj. bielskim powstała ostatnio pierwsza w Polsce południowej elektrownia wiatrowa. Zbudowali ją karmelici bosi na łące, na wprost cmentarza. Inicjatorem budowy był O. Romuald Wilk. Zdziwienie niezorientowanego czytelnika może wzbudzić fakt budowy tej elektrowni przez zakonników. Otóż trzeba wiedzieć, że od przeszło 20 lat prowadzą tam parafię. Ale wróćmy do elektrowni. Jak pisze Jan Jaśniak ("Słowo" z 22.8.96.):
Trzon wieży wiatraka ma 29 m, średnica wirnika - 22 m. Elektrownia ma moc 160 kW, zaspokaja więc potrzeby klasztoru, a nadmiar mocy jest odprowadzany do sieci krajowej. Siłownię w rekordowym czasie 1 roku zbudowała Nowosądecka Fabryka Maszyn Górniczych. Całe to przedsięwzięcie powstało przy finansowym wsparciu Ekofunduszu. Elektrownia jest sterowana przez system komputerowy.

Myślę, że warto odnotować i podawać do szerszej wiadomości tego typu inwestycje ekologiczne.

A.M.
Kraków

NAPóJ DLA EKOLOGA

Od jakiegoś czasu na rynku można kupić nową wódkę. Parametry napoju są standardowe (0,5 dm3/40% alc.), ale wódkę tę tworzy wysokiej jakości: spirytus i krystaliczna woda. Dają one niepowtarzalną kompozycję ekologicznych walorów tej wódki. Napój produkowany jest przez Alko Pegro z Kołaczkowa i nazywa się "Ekolog". (...)

Jasiek

INFO Z POZNANIA

Piotr Rachwalski "Piszpunt"
skr. 85
52-100 Wągrowiec

Federacja Zielonych-Oświęcim poszukuje pracownika...
...z wykształceniem prawniczym, pokrewnym (np. po szkole administracji publicznej) lub mającego doświadczenie w pracy w administracji publicznej. Oferty pisemne zawierające życiorys prosimy przesyłać do dnia 15.1.97 r. na
Adres
Federacja Zielonych-Oświęcim,
Zamkowa 1/50, 32-600 Oświęcim
Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 0-33/44-19-34.


<<<< Spis treści CYTATY