"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 1 (79), Styczeń '97



donosi...

FWZ-KRAJ

Front Wyzwolenia Zwierząt znajduje się obecnie w stadium istotnych zmian, dokonujących się w skutek i niejako pod presją powagi spraw, którymi obecnie się zajmujemy. Zmuszeni jesteśmy do poszukiwania optymalnego kształtu organizacyjnego naszego ruchu, który zagwarantowałby jednocześnie najbardziej efektywną realizację naszych celów oraz pozwoliłby zachować dotychczasowy dorobek Frontu i jego żywiołowy charakter.

Jak wszystkie duże zmiany, rodzą się one nie bez problemów i tarć wewnętrznych, ale też ich skala i charakter bardziej wzbogaca przemiany, niż utrudnia czy hamuje. Nie mogę Wam jeszcze dzisiaj przedstawić większej ilości szczegółów, gdyż konkretne ustalenia ostatecznie i oficjalnie zostaną podjęte na Kongresie FWZ w Bielsku-Białej. Planowane jest powołanie i zarejestrowanie przez aktywistów Frontu stowarzyszenia obrońców praw zwierząt, wspierającego lub wręcz prowadzącego pewne działania, w przypadku których niezbędny będzie uregulowany status prawny. Szczegóły na ten temat w następnym moim raporcie.

Póki co, FWZ wkroczył w kolejny sezon swojego działania z realizacją, przy bliskiej współpracy z SEK "Gaja", dwóch głównych naszych kampanii: "Pokochaj zwierzaki futerkowe" oraz "Zwierzę nie jest rzeczą" - kompleks przedsięwzięć mających wymusić wreszcie na parlamentarzystach przyjęcie nowej ustawy o ochronie zwierząt, której projekt, coraz bardziej okrawany, czeka na to od kilku lat.

Kontakt
FWZ-CENTRALA
Dariusz Paczkowski
skr. 261
43-301 Bielsko-Biała 1
(koperta+znaczek)
0-33/12-36-94

FWZ-KALISZ

Kontakt
FWZ-KALISZ
Karina Badura
Górnośląska 75/54
62-800 Kalisz
(koperta+znaczek)
0-62/53-22-68

FWZ-CHOJNICE

Kontakt
FWZ-CHOJNICE
Radosław Sawicki
Pawłówko
Bydgoska 12a/7
89-600 Chojnice
(koperta+znaczek)
0-531/732-18 wew. 21

FWZ-KORONOWO

Kontakt
FWZ-KORONOWO
kontakt - adres grupy chojnickiej

FWZ - JAROCIN

Kontakt
FWZ-JAROCIN
Jakub Przymusiński
Wrocławska 56/5
63-200 Jarocin
(koperta+znaczek)
0-62/47-23-82

FWZ-WOŁCZYN

Kontakt
FWZ-WOŁCZYN
Marek Szpirko
Przemysłowa 7/2
46-250 Wołczyn
(koperta+znaczek)

FWZ-LUBLIN

Kontakt
FWZ-LUBLIN
KrzysztoGorczyca
skr. 50
20-245 Lublin 25
(koperta+znaczek)

FWZ-BYDGOSZCZ

Kontakt
FWZ-BYDGOSZCZ
Marcin Kornak
skr. 99
85-791 Bydgoszcz 32
(koperta+znaczek)
0-52/43-02-52

Marcin Kornak

STAN WOJENNY W GMINIE CZORSZTYN
W związku z zadymami na stadionach piłkarskich ktoś wymyślił, że można by usprawnić tryb przyspieszony na czas trwania rozgrywek gromadzących agresywnych kibiców. Tutaj gazety zaczęły się rozczulać nad swobodami obywatelskimi w demokratycznym państwie. Ale nie o to chodzi. Wszyscy jednym chórem twierdzili, że byłby to pierwszy wypadek wprowadzenia tego rodzaju sankcji w III Rzeczypospolitej.

Tymczasem przecież tryb przyspieszony wprowadzony był już podczas protestów w Czorsztynie. Jakoś nie wzbudzało to większych emocji w mediach. Postępowanie przyspieszone w sprawach o wykroczenia wprowadził 1.7.91. wojewoda nowosądecki A. Wiktor. Przepisy dotyczyły "organizowania bezprawnego zgromadzenia, tamowania lub utrudniania ruchu na drodze publicznej, niestosowania się do znaku lub sygnału albo polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem, umieszczania napisów lub używania nieprzyzwoitych słów". Pomimo że rozporządzenie weszło w życie 1.7., nikt o nim nie wiedział. Dopiero 3.7., kiedy przed kolegium orzekającym zapadały już pierwsze wyroki, zarządzenie ukazało się w "Gazecie Krakowskiej". Protestujący dowiadywali się o nim od policjantów.*)
Jak wiadomo, w praktyce sankcje stosowano jedynie przeciwko protestującym, ignorując wszelkie doniesienia np. aktach agresji ze strony budowniczych tamy, a Kolegium ds. Wykroczeń w Nowym Targu praktycznie nie dawało szans obrony.

Tomasz Poller

*) Miłosz Sowa, Wojna na tamie [w:] "Tygodnik Podhalański" z 21.7.91.


<<<< Spis treści RAPORTY