"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 2 (80), Luty '97
Książeczka zajmuje się poboczami dróg w sensie przyrodniczym, czyli pasami zieleni doń przylegającymi, na których żyją ludzie, zwierzęta i rośliny. Autorka rozpoczęła od roślin, zauważając, iż pobocze jest miejscem, w którym rozwija się urozmaicona roślinność. Z jednej strony nie niepokojona przez oranie, kopanie czy traktowanie jej nawozami sztucznymi, z drugiej - narażona na skażenia toksycznymi substancjami, pochodzącymi ze spalin.
Krystyna Bonenberg zwraca też naszą uwagę na los zwierząt zamieszkujących przydroża. Ruch samochodowy wzmaga się z miesiąca na miesiąc. Codziennie ginie na naszych drogach niezliczona ilość zwierząt dziko żyjących i udomowionych. Planowane autostrady biegną obok ostoi zwierzyny i miejsc potencjalnego jej bytowania lub przecinają je.
Mieszkanie w pobliżu ruchliwych dróg nie jest też obojętne dla ludzi. W omawianej książce znajdziemy zatem także informacje o wpływie motoryzacji na zdrowie człowieka i parę rad, jak ten wpływ możemy sami starać się ograniczać.
Nowe wydawnictwo PKE poza częścią teoretyczną zawiera także część praktyczną. Uczeń, którego zainteresują informacje z początku książki, może sam spróbować tropić ślady życia na poboczu dróg. Do tego celu przystosowane zostały ćwiczenia opracowane przez Holendrów. Pomogą one wszystkim chętnym w szukaniu roślin, małych zwierząt i w zdobyciu wielu interesujących wiadomości na ich temat.
W ciągu 15 lat, zgodnie z prognozami, ma być wybudowanych 6 600 km autostrad i dróg ekspresowych, czyli ponad 13 tys. km poboczy. Zachodzi zatem pytanie, jak te pobocza zagospodarujemy. Zanim się do tego zabierzemy, weźmy do ręki książkę wydaną przez PKE na zlecenie i ze wsparciem finansowym Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Informacje w Biurze PKE
PKE
Sławkowska 26a
31-014 Kraków
0-12/ 23-20-47
Barbara Barwacz