"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 2 (80), Luty '97


"NA POBOCZU DROGI"
W ciągu najbliższych lat planuje się w Polsce budowę autostrad oraz dróg szybkiego ruchu o łącznej długości 6 600 km. Ogromny obszar! Z przerażeniem myślimy już o pędzących samochodach, hałasie, duszących spalinach. Czy jednak choć chwilę refleksji poświęcamy poboczom tych dróg?
Zapewne nie zawsze i nie wszyscy. Za to Krystyna Bonenberg poświęciła im całą książeczkę, którą wydał Polski Klub Ekologiczny. Książka nosi tytuł Na poboczu drogi. Cóż bardziej zwyczajnego niż brzeg drogi - pisze autorka. - Jest on tak dalece wtopiony w nasze otoczenie, że nawet go nie zauważamy. A jednak postanowiono zainteresować się poboczami, które przecież w niektórych okolicach są jedynymi miejscami, gdzie może bytować dzika fauna i flora. Nastąpiło to dzięki ustanowieniu r. 1995 Rokiem Ochrony Przyrody, w którym zdecydowano rozszerzyć tereny objęte dotąd ochroną, o szczególnych wartościach przyrodniczych, o pobocza dróg.

Książeczka zajmuje się poboczami dróg w sensie przyrodniczym, czyli pasami zieleni doń przylegającymi, na których żyją ludzie, zwierzęta i rośliny. Autorka rozpoczęła od roślin, zauważając, iż pobocze jest miejscem, w którym rozwija się urozmaicona roślinność. Z jednej strony nie niepokojona przez oranie, kopanie czy traktowanie jej nawozami sztucznymi, z drugiej - narażona na skażenia toksycznymi substancjami, pochodzącymi ze spalin.

Krystyna Bonenberg zwraca też naszą uwagę na los zwierząt zamieszkujących przydroża. Ruch samochodowy wzmaga się z miesiąca na miesiąc. Codziennie ginie na naszych drogach niezliczona ilość zwierząt dziko żyjących i udomowionych. Planowane autostrady biegną obok ostoi zwierzyny i miejsc potencjalnego jej bytowania lub przecinają je.

Mieszkanie w pobliżu ruchliwych dróg nie jest też obojętne dla ludzi. W omawianej książce znajdziemy zatem także informacje o wpływie motoryzacji na zdrowie człowieka i parę rad, jak ten wpływ możemy sami starać się ograniczać.

Nowe wydawnictwo PKE poza częścią teoretyczną zawiera także część praktyczną. Uczeń, którego zainteresują informacje z początku książki, może sam spróbować tropić ślady życia na poboczu dróg. Do tego celu przystosowane zostały ćwiczenia opracowane przez Holendrów. Pomogą one wszystkim chętnym w szukaniu roślin, małych zwierząt i w zdobyciu wielu interesujących wiadomości na ich temat.

W ciągu 15 lat, zgodnie z prognozami, ma być wybudowanych 6 600 km autostrad i dróg ekspresowych, czyli ponad 13 tys. km poboczy. Zachodzi zatem pytanie, jak te pobocza zagospodarujemy. Zanim się do tego zabierzemy, weźmy do ręki książkę wydaną przez PKE na zlecenie i ze wsparciem finansowym Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Informacje w Biurze PKE
PKE
Sławkowska 26a
31-014 Kraków
0-12/ 23-20-47

Barbara Barwacz

Krystyna Bonenberg, "Na poboczu drogi", PKE, Kraków 1996, s.60.



<<<< Spis treści RECENZJE