"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (93), Marzec '97


WĘDRUJĄCY MASZT

Jesteśmy przedstawicielkami mieszkańców wsi Ruski Bród, gm. Przysucha, woj. radomskie. Teren zamieszkiwany przez nas jest piękny, malowniczy, a przede wszystkim czysty ekologicznie. Nie ma tu żadnych zakładów przemysłowych, bardzo słabe rolnictwo, w górnym biegu Radomki mamy rezerwat Puszcza z rzadkimi gatunkami ptaków, roślin i zwierząt. W ostatnim czasie z kieleckiego serwisu radiowego dowiedzieliśmy się, że maszt I pr. PR S.A. z Gąbina ma być umieszczony na naszym terenie. Sprawa ta poruszyła nas dogłębnie, ponieważ wiemy, że zagraża to środowisku, a przede wszystkim ludziom. Na gorąco skontaktowaliśmy się z miejscowym burmistrzem, który potwierdził nasze obawy. Faktem jest, że odgórnie obrano już miejsce pod proponowany maszt: między Gowarczowem a Ruskim Brodem, w odległości 3-4 km od nas. My o wszystkim dowiadujemy się jedynie z mass mediów. Dziwi nas postawa naszych władz, gdyż są to ludzie wybierani przez nas i nam powinni służyć, lecz nasze sprawy toczą się poza naszymi plecami. Nie chcemy masztu, który "wędruje" po Polsce, wszędzie odrzucany. Boimy się o nasze zdrowie, o obniżenie wieku umieralności, o przyszłe potomstwo. Rozwój naszego regionu widzielibyśmy w turystyce, rekreacji i wypoczynku, gdyż spełniamy ku temu wymogi. Postawienie takiego masztu przekreśla całkowicie perspektywę rozwoju naszej pięknej i czystej ekologicznie okolicy. Złożyliśmy już protest na ręce burmistrza w Przysusze, na ręce wojewody radomskiego. Brak nam jednak silnych, popartych badaniami naukowymi argumentów do dalszych przeciwdziałań, w związku z czym zwracamy się do Waszej Redakcji o wsparcie. Pomocny nam będzie każdy artykuł na temat szkodliwości długich fal radiowych na otoczenie, o zasięgu oddziaływań tych fal i innych sprawach związanych z naszym problemem. Może dysponujecie wynikami badań lub parametrami - bardzo prosimy o przesłanie nam tych informacji pod adresem:

Zdzisława Bajor
Szkoła Podstawowa
w Ruskim Brodzie
26-400 Przysucha

Każda forma pomocy w tej sprawie mile widziana.

Zdzisława Bajor
Maria Ziomek

rys. Jakub Michalski

FUNDACJA I CZASOPISMO "ZWIERZĘTA I MY"

Dąbrowskiego 25/3
60-840 Poznań
0-61/47-62-85, 14-28-19
Konto Redakcji: WBK VI o/Poznań 356224-520218-136-72
Konto Fundacji: WBK VI o/Poznań 356224-9986-132-3

Fundacja "Zwierzęta i my" w załączeniu wysyła kopię opinii prof. Mariana Tischnera z Akademii Rolniczej w Krakowie, którą dopiero otrzymaliśmy. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przedrukowanie tej opinii na łamach Państwa czasopisma. Opinia ta przedstawia bardzo rzeczowo i krótko to, co dzieje się z ptakiem w czasie tuczu na stłuszczone wątroby.

Wtłaczanie na siłę paszy

Ponieważ decydenci ustawy o ochronie zwierząt uparcie dążą do dalszego zachowania tego tuczu oraz z racji, że pokazane w mass mediach filmy na ten temat jeszcze nie obrazują najbardziej okrutnego momentu agonii tych zwierząt, zwracamy się z poniższą prośbą. Chcemy prosić o pomoc w zrealizowaniu filmu pokazującego momenty duszenia się zwierząt oraz przekroju wnętrzności przemieszczonych na skutek rozrostu wątroby.




Fundacja pomimo wielu próśb nie mogła uzyskać zgody hodowców na zrealizowanie tego nagrania. Zawsze pokazywano nam ptaki z wcześniejszych stadiów chowu. Parę lat temu przedstawicielom Fundacji pozwolono tylko obejrzeć, bez możliwości sfilmowania tego obrazu, który swoją okrutnością dorównuje najgorszemu horrorowi. Film ten chcemy pokazać na zamkniętym seansie parlamentarzystom, aby przekonać do jak najszybszego wprowadzenia w humanitarnej Polsce zakazu tuczu. Prosimy także o zamieszczenie tej informacji w Internecie.

Za wszelką pomoc będziemy wdzięczni.

Jerzy Duszyński

Akademia Rolnicza
Katedra Rozrodu Zwierząt
al. Mickiewicza 24/28
30-059 Kraków
0-12/33-23-99 w. 312, 113 33-62-45

Kraków, 16.2.96

W związku z toczącymi się obradami nad ustawą o ochronie zwierząt pozwalam sobie przedstawić własną opinię nt. przemysłowego tuczu gęsi i kaczek na stłuszczone wątroby.

Tucz przemysłowy gęsi i kaczek jest męczarnią dla zwierząt, gdyż:

  1. Wielokrotne wprowadzanie siłą do przełyku ptaków rury, przez którą tłoczony jest pokarm, to nie tylko ogromny stres dla zwierząt, ale również niszczenie błony śluzowej przełyku. Po kilku dniach stosowania tego sposobu podawania karmy błona śluzowa jest podobna do otwartej rany.
  2. Nadmierna objętość karmy dodatkowo wywołuje silny, dławiący ból u ptaków.
  3. Gdy następuje już bardzo duże powiększenie wątroby, jej degeneracja i ucisk na pozostałe narządy wewnętrzne, dochodzi do stopniowej agonii gęsi i kaczek.











Problem przemysłowego tuczu gęsi i kaczek był już tematem wielu dyskusji i publikacji. Jednoznacznie wynika z nich, że traktowanie w ten sposób zwierząt stoi w sprzeczności zarówno z zasadami humanitarnymi, jak i etycznymi. Znane mi jest również w tej sprawie stanowisko wielu wybitnych specjalistów z wydziałów weterynaryjnych oraz zootechnicznych i w pełni popieram starania o uchwalenie ustawy zabraniającej przemysłowego tuczu gęsi i kaczek.

prof. dr hab. Marian Tischner

Wątroba zdrowa i wątroba przetłuszczona.


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (93), Marzec '97