"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (93), Marzec '97


NOWE REAKTORY NA UKRAINIE

Polski Klub Ekologiczny zwrócił się po raz drugi do ministra spraw zagranicznych Dariusza Rosatiego z prośbą o oficjalne zarejestrowanie Polski jako strony w procesie konsultacji społecznych przy inwestycji dokończenia dwóch reaktorów jądrowych na Ukrainie - Rowno 4 i Chmielnicki 2 (R4/CH2). Klub zwrócił się także z kolejną prośbą do Ambasadora Ukrainy w Polsce o zarejestrowanie naszej organizacji do wyżej wspomnianego procesu.

W pierwszym liście do Pana Ministra, na który nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi, przedstawiamy nasze przekonanie, iż zagadnienia tak istotne, jak budowa nowych elektrowni jądrowych w bliskiej odległości od granicy naszego kraju, powinny zostać poddane dyskusji publicznej. Przypomnieć także pragniemy, że w przypadku planowanej budowy EJ Mochovce na Słowacji rząd polski powstrzymał się od zarejestrowania do konsultacji społecznych, pozbawiając w ten sposób obywateli prawa wypowiedzenia się w tej kwestii.

Ukończenie budowy dwóch reaktorów R4/CH2 jest przedstawiane jako ewentualna część planu zamknięcia EJ w Czarnobylu do r. 2000. Finansowanie tego przedsięwzięcia planowane jest przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) i Unię Europejską/Euroatom. Opracowany jednak na zlecenie EBOiR-u raport niezależnych ekspertów wykazał, ze inwestycja ta nie jest wariantem ekonomicznie optymalnym, który to warunek jest wymagany zgodnie z procedurami Banku. Między innymi pod naciskiem organizacji pozarządowych, także Polskiego Klubu Ekologicznego, EBOiR podał do publicznej wiadomości raport ekspertów, pozostawił sobie jednak nadal prawo decyzji co do uznania go za wiążący.

Ukończenie R4/CH2 jest tylko częścią planowanego dla Ukrainy pakietu pomocowego. Prowadzący prace panelu ekspertów prof. John Surrey z Wydziału Naukowo-Badawczego Uniwersytetu w Sussex stwierdził, że obiecane dla Ukrainy pieniądze mogłyby zostać dużo lepiej wykorzystane w dziedzinie efektywnego gospodarowania energią niż na budowę nowych reaktorów. Studium wykazuje, że Ukraina ma obecnie możliwości wyprodukowania 55 GW energii, podczas gdy jej szczytowe zapotrzebowanie wynosi 27 GW, co jasno pokazuje, iż dodatkowe elektrownie nie są konieczne.

Polski Klub Ekologiczny nalega jednak, aby w przypadku kontynuowania prac związanych z budową R4/CH2 rząd polski oficjalnie zarejestrował nasz kraj do konsultacji społecznych. Nacisk ze strony Unii Europejskiej, a teraz także i rządu Ukrainy, na kontynuowanie tego przedsięwzięcia jest bardzo duży - mówi Magdalena Stoczkiewicz, pracownik Zarządu Głównego PKE, koordynator polski sieci CEE Bankwatch Network - Jeżeli prace w tym zakresie będą postępować, obywatele Polski maja prawo wypowiedzieć się w tej sprawie. Prawo to nie tylko gwarantuje nowo podpisana konwencja o oddziaływaniach transgranicznych ESPOO, daje nam je również tragedia, jaka wydarzyła się w Czarnobylu 26.4.86.

Dodatkowych informacji udziela:

Magdalena Stoczkiewicz
Polski Klub Ekologiczny
/ 0-12/23-20-47, 23-20-98.

notka prasowa PKE

Kraków, 20.1.97

Sz.P. Dariusz Rosati
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Szucha 23
00-580 Warszawa
0-22/629-05-00

Szanowny Panie Ministrze,

Polski Klub Ekologiczny jest organizacją pozarządową, działającą na terenie całej Polski. W ramach swoich działań zajmujemy się zagadnieniami mającymi wpływ na stan środowiska w naszym kraju i na świecie. W chwili obecnej nasze szczególne zainteresowanie wzbudza sprawa ukończenia dwóch reaktorów jądrowych na Ukrainie, Rovno 4 i Chmielnicki 2.

Zgodnie z Konwencją o oddziaływaniach transgranicznych ESPOO zwracamy się z prośbą do Pana Ministra o oficjalne zarejestrowanie Polski jako strony w procesie konsultacji społecznych. Mamy głębokie przekonanie, że sprawa tak istotna, jak potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa obywateli naszego kraju daje im prawo do wypowiedzenia się o planowanym na Ukrainie przedsięwzięciu.

Oczekujemy na odpowiedź.

Z poważaniem

dr Janusz Mikuła
Sekretarz Generalny PKE

Kraków, 20.2.97

Sz.P. Dariusz Rosati
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Szucha 23
00-580 Warszawa
0-22/629-05-00

Szanowny Panie Ministrze,

Polski Klub Ekologiczny zwraca się do Pana z kolejna prośbą o oficjalne zarejestrowanie Polski jako strony w procesie konsultacji społecznych przy inwestycji Rovno 4 i Chmielnicki 2 na Ukrainie.

Ponawiamy swa prośbę, gdyż do tej pory nie uzyskaliśmy od Pana odpowiedzi na nasz list z 20.1.97. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 35 Kpa organy administracji państwowej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Tym bardziej zasada ta powinna dotyczyć zwykłego wniosku obywatelskiego. Pokładając ufność w Pańskiej dbałości o zapewnienie obywatelom RP prawa do informacji, oczekujemy na szybką odpowiedź w interesującej nas sprawie.

Z poważaniem

dr Janusz Mikuła
Sekretarz Generalny PKE

Tomasz Terlecki
Regional Coordinator
The CEE Bankwatch Network



"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (93), Marzec '97