"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (93), Marzec '97


ZOSTAŃ CZŁONKIEM
MAŁOPOLSKIEGO TOWARZYSTWA ORNITOLOGICZNEGOTowarzystwo zrzesza ornitologów amatorów i zawodowo zajmujących się ptakami, a także wszystkich sympatyków i miłośników ptaków. Naszym głównym celem jest obserwowanie ptaków, zbieranie informacji o ich rozmieszczeniu i liczebności na terenie Małopolski oraz aktywny udział w ochronie ptaków i ich środowisk. Staramy się także, by informacje o ptakach docierały do całego społeczeństwa. Służy temu popularyzacja wiedzy o ptakach w prasie, radiu i telewizji.

Zachęcamy wszystkich do obserwowania ptaków jako sposobu na spędzenie wolnego czasu. Jeśli nawet nie znasz się dobrze na tym, a chciałbyś aktywnie włączyć się w prace naszego Towarzystwa lub wspomóc nas finansowo, zgłoś się do nas, a na pewno znajdziesz coś dla siebie i wiele się nauczysz. Wiek nie odgrywa roli, liczy się zapał i wytrwałość. Wyniki naszych wspólnych działań stanowią podstawę do formułowania celów i realizacji ochrony ptaków.

Okazją do spotkań członków Towarzystwa są zjazdy, które odbywają się 2 razy w roku: w marcu i listopadzie. Prezentujemy na nich ciekawe referaty przedstawiające aktualne problemy ornitologii. Każdy członek Towarzystwa otrzymuje raz w roku biuletyn "Pomurnik", zawierający informacje o działaniach Towarzystwa w danym roku.

Gorąco zachęcamy do zapisywania się do Towarzystwa Ornitologicznego. Składka członkowska na 1996 r. wynosiła (i wynosi) 8 zł. Dla młodzieży uczącej się - 5 zł. Składkę należy wpłacić na konto naszego Towarzystwa. Jeśli nie możesz z jakiś powodów włączyć się w prace Towarzystwa, wiedz, że opłacenie składki jest także Twoim wkładem na rzecz poznania i ochrony naszych ptaków!

Nasz adres:

Małopolskie Towarzystwo
Ornitologiczne
Sławkowska 12, IV p.
skr. 110
31-104 Kraków
/ 0-12/22-22-64, 22-21-47 wew. 32

Konto bankowe:

"Prosper-Bank" S.A., o/Kraków Dietla 68, nr 12801068-661315-27006-1-111

rys. Arek Smyk (Bird Service) CZYTELNIA EKOLOGICZNA W BIELSKU-BIAŁEJ

W budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Bielsku-Białej, ul. Słowackiego 17a funkcjonuje od niedawna czytelnia ekologiczna. Jej księgozbiór stanowi depozyt przekazany bibliotece przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Bielsku-Białej.

Zakup większości tytułów finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Bielsku-Białej. W chwili obecnej księgozbiór czytelni liczy 610 woluminów, umieszczonych w 28 działach tematycznych, obejmujących zagadnienia szeroko rozumianej ekologii i ochrony środowiska, m.in.: prawo, ekofilozofia, ochrona przyrody i środowiska, wpływ przemysłu na środowisko. Najwięcej pozycji zgromadzono pod wspólnym tematem "Edukacja ekologiczna", dodatkowo podzielonym na wydawnictwa dostosowane do poszczególnych szczebli edukacji: dla przedszkoli, szkół podstawowych, średnich i wyższych. Uzupełniają je pomoce metodyczne dla nauczycieli.

pocztówka "Informatora"

Czytelnia ekologiczna dysponuje również 40 tytułami czasopism, gromadzonych drogą bieżącej prenumeraty przez RCEE oraz naszą bibliotekę. Są wśród nich zarówno powszechnie znane, np. "Aura", "Chrońmy Przyrodę Ojczystą", jak i periodyki niskonakładowe (biuletyny informacyjne, kwartalnik ekologiczny "Gaja"). Oczywiście nie brakuje aktualnych numerów ZB. Depozyt RCEE obejmuje również 11 kaset video z filmami dokumentalnymi o tematyce ekologicznej. Kasety te zostały wydane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Księgozbiór czytelni ekologicznej jest udostępniany w następujących godzinach:

Kontakt z czytelnią:

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna
Słowackiego 17a
43-300 Bielsko-Biała
0-33/282-21 wew. 24

Serdecznie zapraszamy.

mgr Stanisław Witold Gdula

INSTYTUT EKOLOGII STOSOWANEJ W BYDGOSZCZY

Rok założenia - 1994. Od 1995 r. działa dzięki współpracy z partnerami z Europy Zachodniej, gdzie wyższe szkoły zawodowe istnieją już od dawna.

W drugiej połowie br. Instytut zostanie objęty programem Tempus-Phare w projekcie pt. "Europejski model kształcenia w zakresie ochrony środowiska", którego koordynatorem jest Uniwersytet Paderborn, a realizatorem polsko-niemiecko-holenderska grupa naukowców.

W chwili obecnej Instytut Ekologii Stosowanej oczekuje na uzyskanie statusu szkoły wyższej. Funkcjonuje natomiast jako pomaturalna, niepubliczna szkoła zawodowa, w której kształci się 100 słuchaczy. Celem kształcenia jest przygotowanie ekologów - specjalistów na europejskim poziomie. Podstawowym zawodem jest zarządzający przedsięwzięciami z zakresu ochrony środowiska (ang. environment manager, niem. Umweltmanager).

W Europie istnieje duże zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów. Pierwsi absolwenci trafią w istniejącą lukę na rynku pracy w Polsce.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
ABSOLWENTÓW

OPIS PROGRAMU
I SYSTEMU NAUKI W INSTYTUCIE

Nauka w Instytucie trwa 3 lata i odbywa się w systemie trymestralnym. Realizowany obecnie program jest programem eksperymentalnym. Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń i wykładów. Poza przedmiotami praktycznymi i teoretycznymi duży nacisk kładzie się na naukę dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego oraz informatykę. Ponadto raz w miesiącu odbywaj się wykłady zagraniczne, które są prowadzone głównie przez wykładowców z Niemiec.

Szkoła oferuje również zajęcia z zakresu sztuki, które mają na celu kształtowanie estetyki i wrażliwości na piękno natury. Organizowane są także obozy oraz praktyki w kraju i za granicą. Te ostatnie umożliwia się słuchaczom po nabyciu niezbędnych umiejętności językowych.

DYPLOM

Po przyznaniu statusu szkoły wyższej absolwent uzyska tytuł inżyniera. Praca dyplomowa winna opierać się na praktycznej realizacji wybranego przez siebie tematu.

Bliższych informacji na temat warunków podjęcia nauki w Instytucie Ekologii Stosowanej w Bydgoszczy można zasięgnąć listownie lub telefonicznie pod adresem:

Instytut Ekologii Stosowanej
Fordońska 120
85-739 Bydgoszcz
/ 0-52/45-24-409
(poniedziałek - piątek 800 -1600 )


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (93), Marzec '97