"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (93), Marzec '97


NOTATKA ZE SPOTKANIA
PRZEDSTAWICIELI POZARZĄDOWYCH ORGANIZACJI EKOLOGICZNYCH
Z PODSEKRETARZEM STANU ADAMEM MIERZWIŃSKIM 15.1.97

Proponowany przez ministerstwo w zaproszeniu program spotkania obejmował następujące sprawy:

  1. Strategia gospodarki wodnej.
  2. Polityka leśna państwa.
  3. Plan współdziałania ministerstwa OŚZNiL z POE w 1997 r.
  4. Omówienie kwestii spornych.

Program na wniosek przedstawicieli POE, uległ pewnym zmianom: omówienie dokumentu "Polityka leśna państwa" zostało przełożone na termin dogodniejszy dla obu stron, a pkt 1 programu spotkania ograniczono do przedstawienia opinii MOŚZNiL nt. projektu Kaskady Dolnej Wisły, która to opinia była powodem zawieszenia kontaktów POE z ministerstwem.

W spotkaniu udział wzięli:

W I części spotkania dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej L. Bagiński poinformował zebranych, że powyższa opinia do wniosku Rady Regionalnej Pomorza Nadwiślańskiego została opracowana na polecenie prezesa Rady Ministrów przez ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w uzgodnieniu z właściwymi ministrami. W najbliższym czasie zostanie opracowane studium wariantowego zagospodarowania doliny Dolnej Wisły, które będzie konsultowane z przedstawicielami POE.

Wg ministra A. Mierzwińskiego MOŚNiL nie ma obowiązku informowania organizacji pozarządowych o sporządzaniu wewnętrznych opinii ani zapraszania do współpracy przy ich tworzeniu. Minister apelował natomiast do przedstawicieli POE, aby organizacje włączały się do opiniowania projektów na etapie przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego - co zresztą mają zagwarantowane prawem.

W sprawie opinii dotyczącej Kaskady Dolnej Wisły, minister A. Mierzwiński stwierdził, że jest ona bardzo ogólna i nie pociąga za sobą żadnych rozstrzygnięć. Sprawą kluczową jest natomiast rozstrzygnięcie, czy istnieje zagrożenie dla zapory we Włocławku. Będą przygotowane opinie techniczne na ten temat i w zależności od ich treści zostaną podjęte dalsze kroki. O tym wszystkim poinformują POE.

Przedstawiciele POE zaś wyrazili stanowisko, że odpowiednio wcześnie przekazywane informacje o powstających dokumentach, skierowane do organizacji najbardziej zainteresowanych danym problemem zapobiegałyby nieporozumieniom. W omawianym przypadku najbardziej zainteresowaną organizacją było Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub GAJA", które współpracuje już w pewnej mierze z Departamentem Gospodarki Wodnej ministerstwa przy omawianym projekcie Kaskady Dolnej Wisły.

Ustalono, że do momentu przyjęcia do realizacji opracowywanego projektu współpracy pomiędzy MOŚZNiL a pozarządowymi organizacjami ekologicznymi (ocenianego bardzo pozytywnie przez te organizacje) oraz wdrażania zasad współpracy w nim zawartych, należy znaleźć najlepsze rozwiązania dotyczące problemów, które stwarzają w ramach tej współpracy najwięcej trudności:

Pomimo pewnej różnicy zdań w niektórych kwestiach pomiędzy ministerstwem a POE obie strony zadeklarowały wolę dalszej współpracy.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślali, że od momentu spotkania z podsekretarzem stanu A. Mierzwińskim w Kolumnie, z okazji X Ogólnopolskiego Spotkania Ruchów Ekologicznych, współpraca ministerstwa z organizacjami ekologicznymi oceniana jest bardzo pozytywnie. Pod tym względem sytuacja w Polsce jest wyjątkowa w porównaniu z pozostałymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

W drugiej części spotkania przedstawiciele Listy 21 sformułowali pewne postulaty dotyczące dalszej współpracy POE z ministerstwem i ustalono wspólne działania na najbliższą przyszłość:

  1. W połowie lutego br. odbędzie się spotkanie członków Listy 21 z ministrem S. Żelichowskim i innymi przedstawicielami ministerstwa. Temat spotkania zostanie wspólnie ustalony, będzie ono poprzedzone krótkim zebraniem członków Listy 21 w tym samym dniu.
  2. Zostaną jasno określone procedury wyłaniania reprezentantów POE do komisji i ciał doradczych powstających w ministerstwie oraz do składu delegacji zagranicznych wyjeżdżających z ramienia ministerstwa.
  3. Rozpatrzone będą możliwości uzyskania funduszy na udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w opiniowaniu projektów tworzonych w MOŚZNiL (do wyjaśnienia tej sprawy zobowiązał się doradca ministra M. Nurzyński).
  4. Organizacje pozarządowe muszą mieć zapewnioną możliwość zapraszania na spotkania poświęcone tematom merytorycznym i uzyskiwania wcześniej materiałów na dany temat.

Minister A. Mierzwiński podkreślił na zakończenie, że bardzo ważny jest udział POE w organizowanych przez ministerstwo takich przedsięwzięciach, jak np. wszelkie konkursy, Światowy Dzień Ochrony Środowiska, EKOMEDIA Forum, itp.

Na tym spotkanie zakończono.

sporządziła Teresa Orłoś - starszy specjalista w DPE

Akceptowali:

  1. Leszek Bagiński - dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej.
  2. Michał Nurzyński - doradca ministra w Departamencie Polityki Ekologicznej.
  3. Adam Mierzwiński - podsekretarz stanu.

Z WIEJSKIEJ…

5.1.97Poseł Jerzy Jaskiernia (SLD) zapoznał się w Połańcu z problemami rozbudowy elektrowni oraz z problemami ochrony środowiska.
7.1. Komisja Ochrony Środowiska przyjęła sprawozdanie podkomisji o projekcie ustawy o ochronie zwierząt.
7.1. Minister Żelichowski na spotkaniu z Klubem Parlamentarnym PSL-u zaapelował o poparcie rządowego projektu powołania straży łowieckiej.
8.1. Po przeprowadzeniu II czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach Sejm skierował projekt do Komisji Ochrony Środowiska. Projekt wprowadza nowe zasady gospodarki leśnej, jej kontrolę ze strony administracji leśnej. Nowością ma być też harmonizacja planów zagospodarowania przestrzennego.
9.1. Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko przyrodnicze.
9.1. Sejm uchwalił zmianę ustawy Prawo łowieckie.
9.1. Został wybrany nowy sprawozdawca rządowego projektu ustawy Prawo wodne. Został nim poseł Radosław Gawlik (UW).
10.1. Sejm uchwalił ustawę Prawo energetyczne.

Piotr Szkudlarek

"Kronika Sejmowa" nr 149.

Komitet Integracji Europejskiej
Departament Instytucji Europejskich i Planowania
Aleje Ujazdowskie 9
00-583 Warszawa

Warszawa, 7.2.97

Pan Krzysztof Kamieniecki
Wiceprezes Instytutu
na rzecz Ekorozwoju
Łowicka 31
02-502 Warszawa

Szanowny Panie Prezesie,

uprzejmie dziękuję Panu Prezesowi za pismo z 10.12.96 , w którym przedstawia Pan stanowisko Instytutu na rzecz Ekorozwoju w kwestii udziału organizacji pozarządowych w pracach nad Narodową Strategią Integracji.*)

Jednocześnie pragnę podkreślić, że w intencji Komitetu nie było unikanie konsultacji z partnerami ze środowisk pozarządowych na temat Narodowej Strategii Integracji, co znajduje potwierdzenie w cyklu organizowanych od jesieni ub. roku spotkań uzgodnieniowych zarówno z grupami ekspertów, jak i z przedstawicielami środowisk gospodarczych oraz organizacji samorządowych.

Ponadto Komitet jest otwarty na wszelkie sugestie ze strony innych instytucji i jednostek, które nie zostały bezpośrednio zaproszone do dyskusji z racji napiętego kalendarza prac nad Narodową Strategią Integracji.

Łączę wyrazy szacunku

Dyrektor Departamentu
Andrzej Harasimowicz

*) Zob. ZB nr 1(91)/97, s.2 (Narodowa Strategia Integracji z Unią Europejską bez udziału organizacji społecznych).

SPRAWOZDANIE…

… podkomisji do rozpatrzenia projektów ustawy o odpadach, projektu ustawy o zapobieganiu powstawaniu zanieczyszczeń i odpadów z 9.12.96 zostało wydane drukiem. Osoby zainteresowane winny kontaktować się z posłami np.

Poseł Czesław Sleziak
Św. Jana 10
40-021 Katowice
/ 0-32/153-89-40

Piotr Szkudlarek

ODPOWIEDŹ NA LIST OTWARTY Z BIAŁOWIEŻY
DO PARTII I RUCHÓW SPOŁECZNYCH
W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ ROLNICTWA W POLSCE

Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Komisja Ochrony Środowiska

Warszawa, 2.10.96

Stanowisko Komisji Ochrony Środowiska Senatu RP
w sprawie rolnictwa ekologicznego

1-2.10.96 Komisja Ochrony Środowiska Senatu RP zapoznała się ze stanem i perspektywą rozwoju rolnictwa ekologicznego, produkcji naturalnej żywności w Polsce oraz działalnością Ekolandu, Polskiego Towarzystwa Rolnictwa Ekologicznego i innych organizacji skupiających producentów żywności ekologicznej.

Zdaniem Komisji Ochrony Środowiska Senatu RP, mimo że rolnictwo ekologiczne ogranicza intensyfikację produkcji, to jednak intensyfikuje jej optymalizację, a poza tym:

Mając na uwadze niezaprzeczalne walory rolnictwa ekologicznego, Komisja Ochrony Środowiska Senatu RP widzi potrzebę opracowania rządowego programu wspierania i propagowania żywności ekologicznej, w związku z czym zwraca się do:

  1. Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej o:

Senacka Komisja Ochrony Środowiska wyraża uznanie dla dotychczasowych inicjatyw organizacji propagujących rolnictwo ekologiczne, a w szczególności dla Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi "Ekoland".

Rozwój rolnictwa ekologicznego oraz ekologizacja wsi polskiej, jako ważny element pożądanego kierunku rozwoju kraju, powinny stać się przedmiotem rozważań Rządu RP.

Przewodniczący Komisji
Senator Ryszard Ochwat


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 3 (93), Marzec '97