"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 4 (94), Kwiecień '97
serdecznie Szanownych Czytelników za opóźnienia w wydaniach ZB nr 3(93)/97 i ZB nr 4(94)/97 (i prawdopodobnie następnych numerów - do czasu nadrobienia zaległości) oraz Autorów za opóźnienia w druku ich tekstów. Wynika to z ogromnej ilości materiałów, którymi nas wprost zasypujecie - za co jesteśmy Wam naprawdę wdzięczni. Dziękujemy wszystkim, którzy piszą do ZB - nawet te najkrótsze notki. Zachęcamy do dalszej współpracy. Jednocześnie prosimy o terminowe dostarczanie swoich tekstów, tzn. wersji ostatecznych, dopracowanych - z pełnymi danymi (np. kolejno: autor i tytuł tekstu, tytuł czasopisma lub książki, w których był zamieszczony ów tekst, nr, miejsce i rok wydania, strona; nie zapominajcie podpisywać tekstów, najlepiej wraz z adresem - nawet jeżeli jesteście stałymi autorami, pamiętajcie o tytułach, sugerujcie nazwy nagłówków działów). Te szczegóły w znacznym stopniu ułatwią i usprawnią nam pracę w redakcji. Organizatorom imprez sugerujemy dużo wcześniejsze przesyłanie zapowiedzi - nawet bez redakcyjnych opóźnień Wasze zapowiedzi ukazują się nieraz w ostatniej chwili, a "gniew" Czytelników spada na nas.
Opóźnienia postaramy się zrekompensować dodatkową publikacją - zamieścimy w niej teksty, dla których dotąd nigdy nie starczało miejsca na stronach ZB. Prosimy o cierpliwość (i zrozumienie). O ile sponsorzy nie zrobią nam niespodzianki niemiłej, my przygotujemy Wam niespodzianki miłe - w postaci kolejnych książek w serii Biblioteka "Zielonych Brygad". Szczegóły wkrótce.
Tym samym dementujemy pogłoski, jakoby ZB miały przestać istnieć. Jednocześnie informujemy, że z przyczyn finansowych wstrzymujemy wydawanie "Green Brigades. Ecologists' Paper" do czasu znalezienia sponsora. Ponadto informujemy, że w dalszym ciągu nie otrzymaliśmy zlecenia kontynuowania wydawania kwartalnika "Grasshopper. Environmental NGO's Quarterly of the Carpathian Region". Gdy tylko wznowimy wydawanie tych publikacji, poinformujemy o tym Czytelników na łamach ZB.
Piotrowi Rymarowiczowi za lata współpracy (od początku istnienia "Zielonych Brygad" - najpierw jako "Pisma Obrońców Środowiska", a potem "Pisma Ekologów", pod auspicjami Naukowego Koła Chemików i jako samodzielnego Wydawnictwa). Obecnie Piotr pracuje w Ogólnopolskim Towarzystwie Zagospodarowania Odpadów (gdzie jest prezesem) oraz działa w Federacji Zielonych-Oświęcim.
wszystkim naszym wolontariuszom, którzy niestrudzenie pomagają nam w pracach Wydawnictwa - często bardzo żmudnych - poświęcając swój czas i dzieląc go między pracę w ZB a swoje obowiązki. To, że docieramy do swoich Czytelników w kraju i zagranicą, to - w dużej mierze - Wasza właśnie zasługa. Szczególnie gorąco dziękujemy (alfabetycznie): Olkowi Bałaszowi, Uli Popielak, Ewie Przejczowskiej, Adrianie Sadowińskiej, Ani Warchoł oraz Mirkowi, Grześkowi i wszystkim innym, którzy kiedykolwiek służyli nam pomocą w jakiejkolwiek formie - często nie zdając sobie sprawy z jej znaczenia dla nas - a także tym, którzy będą pomagać w przyszłości.
Wydawnictwu "Informator" z Radomia za wspaniałomyślne zamieszczenie naszego adresu na swoich pocztówkach - kilka z nich prezentowanych było w ZB nr 3(93)/97 (ss. 30, 34, 81, 100). Być może dzięki temu dotrzemy do tych, którzy o nas jeszcze nie słyszeli, i zyskamy w ten sposób nowych Czytelników. Przy okazji polecamy wszystkim te oryginalne pocztówki, a "Informatorowi" życzymy sukcesów w ich dystrybucji i na rynku wydawniczym.
GRATULUJEMY
Naszej redakcyjnej koleżance (korektorce) oraz jej mężowi (znanemu już czytelnikom ZB) -
z okazji ślubu składamy serdeczne życzenia szczęścia, miłości i powodzenia w życiu osobistym. Niech Wasza nowa droga pomimo burz, jakie napotkacie, pozostanie słoneczna i wiecznie zielona.
Wśród czytelników, którzy nadeślą prawidłowe odpowiedzi, zostaną rozlosowane cenne nagrody książkowe.
Rysunek "Teraz Polska zaasfaltowana" zamieszczony na okładce ZB nr 1(91)/97 pochodzi z I Edycji Konkursu Towarzystwa Ekologicznego "Ziemia przede wszystkim", którego laureatem został wojewoda poznański Włodzimierz Łęcki. Autorem rysunku jest Wilcza Góra.
W nr 7 pisma "Fronda" przedrukowano kilkanaście tekstów ekologicznych, z których aż 8 pochodzi z ZB. Są to teksty: Leszka Mateki, Barbary Misziak, Olafa Swolkienia, Jarosława Tomasiewicza, Artura Urbańskiego i Stanisława Zubka.