"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 5 (95), Maj '97


DIETA I ZDROWIERZĄD ZALECA WEGETARIANIZM

Z pewnym opóźnieniem dotarła do mnie szersza informacja nt. najważniejszego w historii wydarzenia na poletku wegetariańskim.

Jak podał "Washington Post" z 3.1.96 dieta wegetariańska weszła w skład Rządowych Zaleceń Dietetycznych jako alternatywa diety tradycyjnej. Jest to wydarzenie epokowe - po raz pierwszy w historii dieta bezmięsna jest zalecana przez oficjalne czynniki (w USA…). To, że odżywianie wegetariańskie jest zdrowe, było wiadomo na podstawie badań naukowych już od ok. 25 lat. Jednak droga do powszechnej akceptacji tego faktu była długa. Dużą rolę w USA odegrała m.in. organizacja Farm Animal Reform Movement, a także w okresie późniejszym - Komitet Lekarzy na rzecz Odpowiedzialnej Medycyny, które razem z innymi tworzyły silną grupę nacisku społecznego.

Jakie poglądy obowiązują nadal w Polsce, najlepiej świadczy wypowiedź osoby uważającej się za najlepszego specjalistę w dziedzinie odżywiania - prof. Swiatosława Ziemlańskiego: mięsa nie da się, niestety, zastąpić żadną mieszanką pokarmów roślinnych.

Ponieważ jednak nie da się już obecnie ignorować zmian, jakie zaszły w wiedzy o żywieniu, a trudno byłoby podważać opinie obowiązujące w USA - kraju dominującego w nauce światowej - to należy się spodziewać podobnych zmian w oficjalnych, Rządowych Zaleceniach Dietetycznych w Polsce. Tym bardziej, że zarówno Instytut Żywności i Żywienia, jak i Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej są w posiadaniu odpowiednich informacji. Nie trzeba już wyważać otwartych drzwi. Jak podaje "Washington Post", kopie Rządowych Zaleceń Dietetycznych można uzyskać w Internecie pod adresem:

http://www.usda.gov/fos/cnpp/html
lub htpp:/www.os.dhhs.gov.

Obserwatorium Gastronomiczne w Katowicach, które zajmuje się monitoringiem zmian w wiedzy o zdrowym odżywianiu, będzie obserwować także działania instytucji odpowiedzialnych w Polsce za promowanie zdrowej diety. Tyle że w odróżnieniu od Obserwatorium Astronomicznego moje Obserwatorium stara się - w miarę posiadanych możliwości - wpływać zarówno na Zjawiska, jak i Obiekty obserwowane.

Krzysztof Żółkiewski

PS

Już po napisaniu tego tekstu otrzymałem czasopismo "Wegetarianin" nr 1/97, wydawane w Lublinie, w którym zamieszczono Komentarz Komitetu Lekarzy na rzecz Odpowiedzialnej Medycyny, dotyczący najnowszych Rządowych Zaleceń Dietetycznych w USA. Adres Komitetu:

Physicians Committee
For Responsible Medicine
5100 Wisconsin Avenue NW
Suite 404 Washington DC 20016
202/686-22-10 202/686-22-16
http://www.sai.com/pcrm/


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 5 (95), Maj '97