"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (96), Czerwiec '97


INFORMATOR TURYSTYCZNYMyślę, że każdy chciałby w miarę tanio i miło spędzić wakacje. Towarzyszyć temu ma prawdziwa przygoda. Miłośnicy przyrody tymczasem chcą czegoś więcej - zdrowej przyrody.

Przyroda/natura/ziemia = nasza i naszych dzieci przyszłość!

Właśnie dlatego ludzie, którym zależy na naszej Ziemi, starają się spędzić wolny czas w taki sposób, aby nie zanieczyszczać środowiska, nie niszczyć przyrody i nie zakłócać naturalnych biorytmów natury. Nie wyrzucając śmieci gdzie popadnie w lesie - ratujemy go od długo rozkładających się, szkodliwych związków. Wykorzystując ponownie opakowania - przyczyniamy się do ograniczenia produkcji innych związków czy substancji. Dzisiaj natomiast promuje się ekoturystykę w różnych formach. Korzystając z transportu - korzystaj ze zbiorowych środków lokomocji (pociągi, autobusy, promy itp.). Szukasz noclegu - pamiętaj o polach namiotowych, kempingach, schroniskach. Wyjdzie taniej! Jeździsz na festiwale, robisz zakupy - kup kartę, która daje ci ulgi. Wybierz - twoim zdaniem - najlepszą. Jedną z nich jest Polska Federacja Campingu i Caravaningu. PFCiC oferuje karnet kempingowy FICC. Posiadacz takiego karnetu i wszystkie osoby podróżujące z nim tym samym pojazdem (do 11osób) są objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Karnet ten daje pierwszeństwo i ulgi na kempingach Europy i zniżki 10-40%. Chcąc nabyć karnet FICC, potrzebujesz numer paszportu. Jeśli kupujesz bezpośrednio w biurze PFiCC - płacisz 25 zł, za pośrednictwem poczty karta będzie 2 zł droższa.

Polska Federacja Campingu
i Caravaningu
Grochowska 331
03-838 Warszawa
0-22/10-60-50

Inną kartą jest Europejska Karta Młodzieżowa EURO<26. Jest ona przeznaczona dla osób w wieku 15-26 lat. Dzięki tej karcie ma się łatwy dostęp do kultury, edukacji informacji i poradnictwa. Jednocześnie daje ona zniżki w transporcie, turystyce, sporcie, wypoczynku, rozrywce oraz na nocleg (schroniska, kempingi, hotele). W cenie EURO<26 jest wliczone ubezpieczenie AMPLICO, obejmujące nieszczęśliwe wypadki.

Wspominając jeszcze o zniżkach - karta ta oferuje ich bardzo dużo w różnej wysokości. Znalazłam także darmowy wstęp do państwowych muzeów w Luxemburgu. Pozostałe zniżki - 3-50%. Poza tym dla posiadaczy karty EURO<26 przewidziane są konkursy. Można ją nabyć w biurach Orbisu lub pod adresem:

Gdańska Fundacja
Integracji Europejskiej
Długi Targ 11/13
80-828 Gdańsk
0-58/31-71-95

po przesłaniu danych (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres stałego zamieszkania, adres korespondencyjny) oraz dowodu wpłaty na konto:

GFIE PBK o/Gdańsk
nr 371807-7399-2700-1-47

Pamiętajcie również o kartach PTSM, PTTK oraz ISIC. Chciałam zamieścić tu również wiadomości o karcie ISIC, ale nie mogę się skontaktować z jej twórcą.

Ekoturystyka - jest to turystyka grupowa, a przede wszystkim rodzinna. Transport mogą stanowić pociągi i inne duże pojazdy, rower. Najwłaściwszym środkiem lokomocji jest rower lub własne nogi. Te ostatnie są najbardziej polecane ze względów zdrowotnych, sportowych, jak i krajoznawczych. Dzięki tego typu podróży i noclegom u ekorolników poznaje się obyczaje, kulturę czy też sztukę ludzi z niewielkich miejscowości. Możemy się w ten sposób zapoznać z interesującymi ludźmi, poznać przyrodę i świat, a także nauczyć się nieco geografii, historii i - nierzadko - pracy. W takim gospodarstwie można zaopatrzyć się w świeże owoce, warzywa lub mięso (nie polecam mordowania zwierząt). Wśród ekogospodarstw znajdują się zarówno te z atestem Ekolandu, jak i inne - np. Centrum Homeoterapii. Można więc też nauczyć się medytacji, agnihotry, masażu czy też jogi. Jednym słowem: doskonalimy nie tylko ciało, ale również umysł i duszę.

W pobliżu ekogospodarstw nierzadko usytuowane są różne turystyczne atrakcje, jak np. parki narodowe. Skorzystać można też z posiłków przygotowywanych przez gospodarzy, pralki, pryszniców, roweru czy kajaka.

Uwaga! Ekogospodarstwa dysponują często również polami namiotowymi. Niezbędne informacje i katalog otrzymasz pod adresem:

Europejskie Centrum Rolnictwa
Ekologicznego i Turystyki (ECEAT)
Głębock 24
58-535 Miłków
0-75/76-10-218

Agroturystyka - jest również "eko". Różni się od ekoturystyki tylko tym, że gospodarstwa oferujące noclegi są zwykłymi gospodarstwami. Podobnie jak w ekoturystyce, przy odrobinie chęci i mobilizacji możemy zrezygnować z podróży pojazdem, a zaufać własnym nogom. Dzięki temu doskonalimy ciało i umysł. Poznajemy przyrodę, naturę, wyczulamy się na zło wyrządzone lasom, jeziorom, ziemi oraz kształtujemy w sobie miłość. Gospodarstwa agroturystyczne oferują nam w większości pokoje lub domki, jednak są również takie, które dysponują polami namiotowymi albo domkami kempingowymi. Można zaopatrzyć się w warzywa, owoce, mięso lub też opłacić posiłki, co zresztą jest droższe. Można korzystać również ze sprzętu turystycznego (kajak, rower itp.). Mieszkanie na wsi umożliwi również uprawianie sportów (jazda konna, kolarstwo, biegi, spacery, sporty wodne). Wiele z gospodarstw stosuje zniżki - np. po sezonie, dla dzieci. Wszelkie informacje otrzymasz w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego w kraju.

Kazimiera Traczyk
os. Zachód B5/c13
73-110 Stargard Szczeciński
0-92/73-06-03


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (96), Czerwiec '97