"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (96), Czerwiec '97
Obecnie bardzo dużo pisze się o konieczności zmiany systemu myślenia i mentalności człowieka. Jednakże rozwój duchowy, pogłębienie świadomości i życie w harmonii z Naturą powinno przede wszystkim zaistnieć w praktyce, a nie sprowadzać się tylko do deklaracji i rozważań teoretycznych.
Moim marzeniem i zamierzeniem od bardzo dawna było stworzenie "Słonecznej Osady". Chciałem, by było to miejsce spotkań ludzi zainteresowanych pobytem w samowystarczalnej osadzie, gdzie codzienne życie nie jest schematem, a twórczą przemianą otoczenia, a wraz z nim samego siebie. Gdzie prowadzenie ogrodów warzywnych i kwiatowych dostarcza więcej pozytywnej energii niż emocjonowanie się oglądaniem telewizji. Gdzie kamienie są nie tylko przeszkodą w uprawach, lecz jednocześnie materiałem na rzeźby, które dekorują i wzbogacają nasze obejście. Swoje zamierzenia i projekty już prawie w pełni zrealizowałem. Od kilku lat dzielnie pomaga mi w tym moja przyjaciółka - Małgosia. Ze starej stodoły powstał piękny, duży dom, mogący gościć do 15 osób. Drewniana 150-letnia chata, w której dotychczas mieszkałem, nie poszła w zapomnienie. Jest nadal gotowa, by dać schronienie przed natłokiem codziennego stresu i wprowadzić w nastrój dawnej wsi polskiej. Oba te domy otoczone są sadem i ogrodami. Kilkadziesiąt starych drzew to ostatnie relikty dawnych, dobrych i odpornych odmian jabłoni. Młode drzewka to cały wybór owoców: grusze, śliwy, morele, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie i wiele innych. W małej stajence codziennie rano na porcję siana i dojenie czeka koza Bea. Pszczoły w naszej pasiece robią nie tylko miód i wosk, ale zapylają rośliny, powiększając tym domową spiżarnię. Zaletą naszego pożywienia jest nie tylko jego ekologiczne pochodzenie, ale też sposób przyrządzania potraw: w ogromnym ceglanym piecu, z elementami pięciu przemian kuchni chińskiej. Ziołowy, prawdziwy chleb króluje na naszym stole, przypominając symboliczny wymiar jego znaczenia, które w dzisiejszym świecie konsumpcji i konkurencji zostało chyba już bezpowrotnie zatracone.
Moim zamierzeniem na przyszłość jest włączenie w życie "Słonecznej Osady" osób zainteresowanych podobnym działaniem. Osób, które chciałyby odbyć u nas praktykę, przyczyniając się jednocześnie swoją obecnością i działaniem do dalszego rozkwitu tego miejsca, które już dzisiaj staje się w pełni niezależnym i doskonale funkcjonującym dowodem, że jednak można "tu" i "teraz". Mamy również możliwość przyjęcia 1-2 osób na stałe do współpracy i prowadzenia z nami tego ośrodka. Jest to szansa dla kogoś, kto chciałby zrealizować swoje marzenia, a może znaleźć tu swój dom. Dla kogoś, kto rozumie, że pobyt tu wymaga pracy, rozwagi i solidności, dając w zamian luksus codziennego kontaktu z przyrodą i pełnię prawdziwego życia.
Por. ZB nr 2(92)/97, s.106.
Ekologia to aktywne odniesienie się do spraw środowiska nas otaczającego. W wielu miejscach społeczność lokalna dowiaduje się, że władze zadecydowały np. o budowie spalarni śmieci, o niezbyt fortunnej lokalizacji wysypiska czy autostrady na ich terenie. Wychowani na Sienkiewiczu i tradycji Batalionów Chłopskich przeciwnicy tego typu inwestycji pomysł mają jeden: podłożyć bombę. Często zresztą na inne rozwiązanie jest już za późno.
Dochodzi też do takich sytuacji, kiedy arogancja władzy nie liczącej się ze zdaniem lokalnej społeczności doprowadza do zachowań ekstremalnych, takich jak np. zburzenie prowizorycznego pieca do spalania odpadów toksycznych przez społeczność Ślubowa.
Chcemy szukać innej alternatywy dla rozwiązywania tego rodzaju zadrażnień. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której wszelkie kontrowersyjne decyzje konsultowane będą wcześniej z samorządem lokalnym, mieszkańcami i ruchem ekologicznym Służyć temu ma projekt "Uprzedzić konflikty - ekorozwój wg ekologów". Zaczynamy go w woj. pilskim, suwalskim i siedleckim. Wszystkim aktywistom ekologicznym z tych rejonów chcemy zaoferować cykl warsztatów i konsultacji, w wyniku których nauczą się nawiązywać kontakty i walczyć o swoje racje.
Sformułujemy listy sytuacji konfliktowych i w każdym województwie skoncentrujemy się na jednym wybranym przypadku, tak by stworzyć modelowe programy dochodzenia swych racji i osiągania sukcesów.
Chcemy taż ustalić listę ważnych dla województw problemów ekologicznych. By na planowanej w ramach projektu konferencji - spotkaniu trzech stron: przedstawicieli samorządów lokalnych, liderów organizacji ekologicznych realizujących większe ogólnopolskie projekty oraz lokalnych (z województwa) aktywistów ekologicznych, omówić te sprawy i próbować tworzyć lokalne plany prac nad problemami wg nas istotnymi w naszych regionach. Wszystkich chętnych do współpracy prosimy o kontakt:
Pomagają w województwach: