"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (96), Czerwiec '97


PRZEWODNIK PO INNYM ŚWIECIE

Kto czytał Bożą plantację (Historia utopii amerykańskiej) T. Żyry - wie, że Stany Zjednoczone od zarania dziejów były Ziemią Obiecaną wszystkich poszukiwaczy alternatywnego stylu życia, twórców komun, nonkonformistów. Potwierdza to Communities Directory: A Guide To Cooperative Living, wydany w 1995 r. przez Fellowship for Intentional Communities.

Na 440 stronach (formatu A4!) znajdujemy tu dokładne informacje o 550 wspólnotach z USA i 69 z innych krajów (najwięcej jest brytyjskich i australijskich, ale możemy też znaleźć np. wspólnoty z Zimbabwe i Rosji!). Interesujących nas społeczności szuka się wg klucza alfabetycznego, geograficznego lub tematycznego. W "Cross-Reference Chart" można bowiem znaleźć takie informacje, jak: rok założenia, wielkość terenu, liczebność grupy (z podziałem na dzieci i dorosłych oraz według płci), własność gruntu i stopień samowystarczalności, źródła inspiracji ideowej i podstawowe cele, zasady organizacyjne, a nawet rodzaj diety i częstość wspólnego jadania posiłków!

Panorama amerykańskich wspólnot przedstawia - w świetle tego niezwykłego przewodnika - niezwykle barwną mozaikę. Znajdujemy wśród nich zarówno społeczności tradycjonalistycznych rzymskich katolików (jak Saint's Benedict Farm), jak i "egalitarną społeczność gejowską" (Pansy Farm) czy lesbijsko-feministyczną (Chester Creek House); obok wspólnot pragnących powrotu do surowych zasad pogańskich plemion (Folkhaven) grupy kreujące "społeczność psychodeliczną" (The Island Group). Najstarsza z nich powstała w 1900 r. (Arden Village), ale niektóre są dopiero w fazie tworzenia. Istnieją w miastach i na wsi. Ich liczebność waha się od 1 (Zirkle's Branch) do 7 600 (Maharishi International University) osób. Gospodarują czasem na zaledwie 1 akrze ziemi (Red Mountain), niekiedy jednak osiągają wielkość 7 tys. akrów (Krutsio). Niektóre tworzone są wyłącznie przez kobiety (np. Woman's World), w innych kobiet nie ma wcale (choćby Wolf Creek Sanctuary). W części decyzje podejmowane są na zasadzie konsensusu (np. Society for Human Solidarity czy Catholic Worker Community), w innych - większością głosów (Vision Foundation), przez starszyznę (Kripalu Center for Yoga and Health) lub jednoosobowo przez przywódcę (Arsha Vidya Gurukulam). Obowiązująca dieta jest bodaj równie często wegeteriańska, co "wszystkożerna"; w niektórych wspólnotach można ją uzupełniać używkami, podczas gdy w innych są one całkowicie wykluczone.

Równie imponująco przedstawia się dział "Resources", wyliczający ponad 250 źródeł, z których możemy zaczerpnąć informacji nt. życia wspólnot. Trzecią część objętości "Communities Directory" zajmują artykuły w liczbie 31, pogrupowane w działy "Ewoluująca kultura", "Szukając swojej społeczności", "Rozwój osobowy", "Działalność społeczna", "Zwracając uwagę na interesy" i "Historia wspólnotowa". Całości dopełnia szczegółowy indeks, kalendarz wydarzeń z życia wspólnot oraz ogłoszenia i reklamy.

Wspaniałe to dzieło dostępne jest w cenie 25 $ pod adresem:

"Communities"
138-P Twin Oaks Rd
Louisa, VA 23093
USA

Można tam też zaprenumerować za 18 $ rocznie kwartalnik "Communities" (pojedyncze egzemplarze tego periodyku kosztują 5 $).

Jarosław Tomasiewicz


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (96), Czerwiec '97