"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 7 (97), Lipiec '97


WIELORYBY ZAGROŻONE

W 1994 r. wykreślono spod specjalnej ochrony szare wieloryby żyjące na Pacyfiku od Alaski do Meksyku. Teraz wieloryby są zagrożone ponownie.

Jednym z trzech głównych celów przedzimowych wędrówek wielorybów z Arktyki jest laguna San Ignacio. Są tam doskonałe warunki do rozwoju małych wielorybów. Niestety, rząd Meksyku wspólnie z korporacją Mitsubishi planują tam wydobywanie soli. Laguna San Ignacio ma być miejscem największego wydobycia soli na świecie. Mitsubishi prowadzi już wydobycie soli w innym miejscu rozwoju wielorybów - Guerro Negro (też Meksyk). Barki wywożące sól spowodowały do tej pory 2 potężne wycieki ropy w Guerro. W lagunie San Ignacio planuje się przepompowywanie 6 tys. gal/s, co znacznie obniży temperaturę wody, niezbędną do rozwoju wielorybów. Wszystkie dodatkowe techniczne rozwiązania są zabójcze dla środowiska. Jak na ironię regiony laguny San Ignatio i Guerro Negro są włączone do stworzonego w 1988 r. obszaru ochronnego (największego w Ameryce Łacińskiej) m.in. dla szarych wielorybów.

Walkę o ocalenie tych obszarów rozpoczęła w 1995 r. NRDC (Grupa Stu). W br. czterokrotnie rozmawiali oni z korporacją Mitsubishi. NRDC twierdzi, że żadna budowa nie może mieć miejsca w "wielorybim sanktuarium", ale Mitsubishi wie, na czym stoi: powiększenie eksportu soli z Meksyku (obecnie ten kraj jest "trzecim producentem soli" i siódmym jej eksporterem) i nowe miejsca pracy. A co tam środowisko! W marcu ekolodzy zasponsorowali misję do laguny, wyprawa odbiła się szerokim echem w największych mediach amerykańskich. Ludzie ujrzeli, co spowoduje wydobywanie tam soli. Akcje przeciwko Mitsubishi i meksykańskiemu rządowi, żądające zabezpieczenia konstrukcji na wodach i ochrony wspaniałych, szarych wielorybów, nabrały rozmachu.

Jeżeli chcesz się dołączyć, wyślij poniższy list albo własną wersję, najlepiej z wieloma podpisami.

z Kalifornii Przemysław Sobański
P.O. Box 21128
Long Beach, CA 90801
USA
baldursobanski@webtv.net

Mr. Motohiko Numaguchi

President, CEO

Mitsubishi International Corporation

520 Madison Avenue

New York, NY 10022

USA

I'm outraged by Mitsubishi's joint venture with the Mexican Government to build the world's largest salt factory at Laguna San Ignacio, the last untouched nursery of the Pacific Gray Whale. All world will stay united against this reckless endangerment of American continent's most spectacular wildlife.

As a consumer I will support a corporation that is working to create a more sustainable future. But if you plan goes forward, I will feel obliged to reconsider my purchase of Mitsubishi products.

Sincerely,


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 7 (97), Lipiec '97