"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 7 (97), Lipiec '97


"WOLNY TYBET"

Najstarszą na Ziemi po kulturze Aborygenów australijskich jest licząca sobie 20 tys. lat kultura Tybetu. Groźne i wojownicze plemię wskutek swoich religijnych praktyk stało się społeczeństwem wysoce rozwiniętym duchowo.

Bon, dzogczen, i buddyzm reprezentowały wspólny rdzeń w podejściu do materii i ducha. Szło za tym umiarkowane, lecz wystarczające jak na tamte trudne warunki powodzenie materialne. Swobodny rozwój tej wybitnej enklawy, usytuowanej w samym sercu Himalajów, został brutalnie przerwany okupacją chińską połączoną z eksterminacją mnichów. Z naszej strony, to znaczy z punktu widzenia świata, oznacza to wojnę z duchowością. KTO Z BOGIEM, TEN I Z CZŁOWIEKIEM

Idea międzynarodowej akcji "Wolny Tybet" uwieńczonej koncertem w kamieniołomach w Kazimierzu nad Wisłą w dniu Św. Marii Magdaleny, 22.7. zrodziła się z inicjatywy grupy ludzi, którym nie jest obojętny los uciskanych narodów. Czy możemy zrobić coś w tej sprawie? Najlepsza w tym momencie wydaje się przypowieść buddyjska: Pewna papuga na widok pożaru lasu zaczęła nosić w dziobie wodę, aby go ugasić. Jej działanie zostało nazwane działaniem Bodhisatwy. Bodhisatwa oznacza istotę oświeconą.

Wzywamy wszystkich, którym sprawa Tybetu leży na sercu, do wzięcia udziału w akcji "Wolny Tybet". Tych zaś, którzy nie mogą się bezpośrednio zaangażować, prosimy o uczestnictwo duchowe, czyli o modlitwę. "CHROŃ CZŁOWIEKA, CHROŃ LUDZKĄ ISTOTĘ"

Naród tybetański, jego kultura oraz nauka Buddy mogą przetrwać i przynosić pożytek wszystkim czującym istotom jedynie dzięki pomocy ludzi z Zachodu.

Dlatego też byłoby dobrze, gdyby społeczeństwo również przyczyniło się do zaszczytnej idei, jaką jest akcja "Wolny Tybet". W związku z tym zwracamy się ze szczególną prośbą do wszystkich osób i instytucji, które w konkretny, ukierunkowany sposób mogłyby i chciałyby wesprzeć nasze działanie. Wszyscy jesteśmy przecież czującymi istotami i powinno nam zależeć na bezpieczeństwie, szczęściu i miłości innych łudzi.

Bardzo dziękujemy za poparcie.

Jacek Bieleński
Włodek Kiniorski
Ziut Gralak
Muzycy na Dachu Świata

Wszystko, co w danej chwili potrzebne, jest w zasięgu ręki, leży na śmietniku, w graciarni, w lesie, zawadza komuś w mieszkaniu czy na strychu.

Jacob

Zaczynam od siebie. Jestem żyjącą duszą i Duch Boży mieszka we mnie. Ja i Ojciec jesteśmy jednym i wszystko, co posiada Ojciec, jest moje; i naprawdę Ja Jestem Chrystusem Boga, co jest prawdziwe o mnie, jest prawdziwe także o każdym innym, gdyż Bóg jest Wszystkim i Wszystko jest Bogiem. W każdej Duszy poznaję tylko Ducha Bożego. Do każdego mężczyzny, każdej kobiety i każdego dziecka na tej Ziemi wołam: Kocham Cię, bo w Duchu jesteś mną. Ty jesteś moje Święte Ja.

Medytacja uzdrawiająca Świat (REIKI)

Zamierzamy pokonać paranoję granic i wszelkiego autoramentu przemocy.

Wolny Tybet

Wolny Kurdystan

Wolna Kuba

Wolny Belfast

Wolny Bejrut

Wolna Jerozolima

Wolni Tamile

Wolna Czeczenia

Wolna Białoruś

Wolna Albania

Wolna Korea

Wolne Chiny

Wolni Indianie

Wolni Aborygeni

Wolni Cyganie

Wolne media

Wolny Człowiek

Wstępna lista wykonawców koncertu Trans-Tybet w Kazimierzu Dolnym, 22.7, kamieniołomy:

Apteka

Graal

Waglewski & Pospieszalski Mateo

Kinior Sky Orchestra

Jacek Bieleński Plastik Bag

Maciek Maleńczuk Homo Twist

Robert Brylewski Świat Czarownic

Miłość

Lalamido

Robert Gawliński

Transmisja

Transwizja Suskowola

Zamierzamy również 23.7. zorganizować Trans-party:

DJ Sesis

DJ Dready

DJ Krizb

Z zespołami tymi zawarliśmy wstępne porozumienie.

Jerzy Czuraj
Krzysztof Krakowiak (Krakers)
Biuro akcji "Wolny Tybet"
Transwizja Suskowola
Suskowola 70 k. Pionek 0-48/12-70-30

˘ Akcja "Wolny Tybet" jest konstrukcją w procesie.

MIĘDZYNARODOWY OŚRODEK HOMA TERAPII
Dachów 31
66-627 Bobrowice
woj. zielonogórskie
Bobrowice 79 (grzeczn.)

zaprasza dzieci na wakacje z agnihotrą

prowadzone według programu

"JOGA I MEDYTACJA DLA DZIECI"

autorstwa: Fran Rosen i Bonnie Maltby.

Przewiduje on m.in.: rysowanie mandali kierowanie fantazją przy spokojnej muzyce  ćwiczenia hatha jogi proste techniki medytacyjne bębnienie twórcze opowieści  rozwijanie samoświadomości 5 podstawowych zasad, które prowadzą do szczęścia. Wprowadza też holistyczny sposób nauczania dzieci bycia szczęśliwym, zdrowym i świadomym swej duchowości. Dzięki niemu możemy prowadzić nasze dzieci przez dzisiejszy świat i ofiarować im sposób na radzenie sobie z problemami i napięciami teraz i na całe życie.

NASZYM CELEM JEST SZCZĘŚLIWE DZIECKO!

TERMINY:
21-27.7. grupa 10-12 lat
4-10.8.grupa nastolatków
18-24.8.grupa 7-12 lat

Około 10 miejsc w grupie, koszt 150 zł.

WARUNKI - Zob. ZB nr 2(92)/97, s.103

ZGŁOSZENIA: pisemnie do "Agnifarmu" lub telefonicznie

DOJAZD:

PKP lub PKS do Zielonej Góry lub Krosna Odrzańskiego, stamtąd do Dachowa (tylko) PKS w kierunku Bobrowic. Odjazdy PKS (stanowisko nr 7) 745, 1120 (sob., niedz.), 1315, 1520 (sob., niedz.), 1820 (sob., niedz.). Połączenie PKS z Zielonej Góry do Bobrowic 1530, 1835 (sob., niedz.), a stamtąd pieszo 4 km do Dachowa.

Ośrodek organizuje też zajęcia pn.

INDIAŃSKA ŚCIEŻKA POKOJU I PIĘKNA

14-20.7.97

prowadzone przez Danutę Kroskowską-Ogaoeno,
nauczycielkę stowarzyszenia Indian Seneca, wg przekazów: Twylach Nitsch - przywódczyni duchowej Indian Seneca i Dhyani Ywahoo - duchowej nauczycielki Cherokezów.

W programie: budowanie kamiennego kręgu totemy zwierzęce, drzew, kolorów taniec czterech kierunków medytacja cherokezka.

Koszt (zajęcia + pobyt) 250 zł.

Liczba miejsc ograniczona.

Por. Poszukujemy… w bieżących ZB s. 109 oraz Oaza… s. 96.

Ananda Marga
Ananda Putta Bhumi M.U.
Głębock 37
58-535 Miłków
0-75/761-07-16
newren@compuserve.com

organizuje

VII FESTIWAL EKOLOGII NEOHUMANISTYCZNEJ

GŁĘBOCK K. JELENIEJ GÓRY

17-21.7.97

PROGRAM: wycieczki, zajęcia praktyczne i wykłady na następujące tematy: uprawa organiczna uprawa biodynamiczna hodowla pszczół permakultura  hodowla kóz  przygotowanie kompostu  pieczenie chleba  prawa zwierząt  medycyna holistyczna  gromadzenie wody  głęboka ekologia  neohumanizm  ekologia alternatywna  wegetarianizm  aikido  joga  medytacje.

ZAJĘCIA będą odbywać się równolegle - 3 zajęcia rano i po południu. Wczesnym rankiem i wieczorem zajęcia jogi i medytacje dla zainteresowanych. Wieczorem przewidziany jest program kulturalny. Język wykładowy polski tub angielski tłumaczony na polski.

OFERUJEMY:  świeże pożywienie z naszego ekologicznego gospodarstwa 3 razy dziennie  możliwość poznania polskich działaczy ekologicznych  naturalne życie na wsi  wykłady o programie naszego Master Unitu  codzienną naukę jogi i medytacji  piosenki ekologiczne  muzykę natury i uniwersalnej miłości.

ZAKWATEROWANIE: wskazane namiot i rzeczy do spania. Organizatorzy ustawią namioty dla tych, którzy ich nie posiadają. W pobliżu pola namiotowego znajdują się nowo zbudowane toalety i umywalnie.

KOSZT: 80 zł - dorośli, 55 zł - uczący się, 25 zł - dzieci (6-12 lat).

Rejestracja pod adresem podanym powyżej. Opłatę należy uiścić po przyjeździe.

Prosimy nie przywozić zwierząt, alkoholu, papierosów i narkotyków!!!

UWAGA!

Po Festiwalu zapraszamy członków Ananda Margi na:

SECTORIAL RETREAT 22-26.7.97
EUROPEJSKIE TOWARZYSTWO TRANSPERSONALNE (EUROTAS)
I POLSKIE TOWARZYSTWO TRANSPERSONALNE
Tanna Jakubowicz-Mount
Czerniakowska 36/80
00-714 Warszawa
/ 0-22/40-06-58, 635-54-67
Konto: PKO SA IV o/Warszawa, nr 12401053-40504838-2700-401112-001-0000

zaprasza na

IV EUROPEJSKĄ KONFERENCJĘ TRANSPERSONALNĄ

MANDALA CHAOSU I HARMONII

17-22.8.97

Warszawa Zamek Ujazdowski Liceum Batorego
W PROGRAMIE:PONIEDZIAŁEK, 18.8.: OBLICZA KULTURY I CYWILIZACJI

900 Wykład: James Fadiman "Program na następne 25 lat".

1000 Wykład: Aldona Jawłowska "Kryzys czy powrót do zdrowia? Rozważania o kulturze końca XX wieku".

1130 Dyskusja panelowa: "Jak przebudzić ludzkie serca i dusze" - James Fadiman, Aldona Jawłowska, i Dariusz Misiuna (prowadzący).

1300 Sesja śmiechu z Dhyanem Sutoriusem.

1500 Warsztaty i seminaria.

1745 Forum: "Kultura jako twórcze szaleństwo" - Izabela Cywińska, Jerzy Owsiak, Sławomir Król, Paweł Czekalski, Krzysztof Czyżewski i Marek Styczyński, Anna Nacher i Sławomir Gołaszewski (prowadzący).

2030 Impreza wieczorna: "Ceremonia Pełni Księżyca" - David Thomson, Mattie Davis-Wolfe, Paweł Listwan i Krzysztof Lewandowski. WTOREK, 19.8.: LUDZKI WYMIAR FILOZOFII I RELIGII

900 Wykład: Edith Zundel "Światopogląd Kena Wilbera, amerykańskiego 'mózgu' psychologii i filozofii transpersonalnej".

1000 Wykład: Jerzy Prokopiuk "Historiozoficzna perspektywa ruchu New Age".

1130 Dyskusja panelowa: "Istota filozofii wieczystej" - Edith Zundel, Jerzy Prokopiuk, Jerzy Kolarzowski i Jacek Majewski (prowadzący).

1300 Sesja śmiechu z Dhyanem Sutoriusem.

1500 Warsztaty i seminaria.

1745 Forum: "Mury, które nas dzielą, nie sięgają nieba" - Jan Andrzej Kłoczowski, Henryk Paprocki, Judith Miller, Wojciech Eichelberger i Stanisław Krajewski (prowadzący).

2030 Impreza wieczorna: Philip M. Rubinov-Jacobson "Twórcze siły transformacji - podróż artysty". ŚRODA, 20.8.: PSYCHOLOGIA I EKOLOGIA CHAOSU

900 Wykład: Friedrich Cramer "Chaos i rezonans - mechanizmy twórczości w naturze i w umyśle".

1000 Wykład: Włodzisław Duch "Transpersonalne teorie świadomości".

1130 Dyskusja panelowa: "Fizycy i mistycy" - Friedrich Cromer, Włodzisław Duch, Eugeniusz Fajdysz, Andrzej Gostiew i Wojciech Eichelberger (prowadzący).

1300 Sesja śmiechu z Dhyanem Sutoriusem.

1500 Warsztaty i seminaria.

1745 Forum: "Dzikie jest piękne" - Beatrix Pfleiderer i Janusz Korbel.

2030 Impreza wieczorna: pokaz filmu Dorothy Fadiman "Świetlistość - doświadczenie światła" oraz koncert muzyki medytacyjnej w wykonaniu Keesa Petersa. CZWARTEK, 21.8.: WIZJE I INSPIRACJE W POLITYCE, ZARZĄDZANIU
I EKONOMII

900 Wykład: John Drew "Zarządzanie przyszłością - łączenie - doświadczeń transpersonalnych z życiem codziennym".

1000 Wykład: Lane Arye "Praca ze światem: odnajdywanie znaczenia w zmieniającym się świecie".

1130 Warsztat.

1500 Warsztaty i seminaria.

1745 Forum: "Wizja nowej polityki" - John Drew, Rick Jarow, Mirjana Graan, Konstanty Gebert, Bolesław Rok i Jerzy Brykczyński (prowadzący).

2030 Impreza wieczorna: koncert rosyjskiej muzyki ludowej w wykonaniu Zespołu Dymitra Pokrowskiego z Moskwy. PIĄTEK, 22.8.: W POSZUKIWANIU JĘZYKA KOMUNIKACJI I EDUKACJI

900 Wykład: Laura Boggio Gilot "Ku edukacji globalnej: świadomość i samorealizacja".

1000 Wykład: Dorothy Fadiman "Edukacja transpersonalna - droga od wizji do faktów.

1130 Dyskusja panelowa: "Jak inicjować młodych ludzi w życie bez lęku, zakłamania i przemocy?" - Laura Boggio Gilot, Dorothy Fadiman, Krystyna Starczewska i Tanna Jakubowicz-Mount (prowadząca).

1300 Sesja śmiechu z Dhyanem Sutoriusem.

1500 Warsztaty i seminaria.

1745 Forum: "W jaki sposób nowa edukacja może zmienić świat?" - Jacek Jakubowski i Wolfram Klingler (prowadzący).

2030 Impreza wieczorna: koncert grupy ASUNTA.

Ponadto codziennie 1100 i 1900 przerwa oraz 1320 obiad.

Opłaty za uczestnictwo (po 30.6.97): za 1 dzień - 140 zł, za 2 - 220 zł, za 3 - 270 zł, za 4 - 320 zł, za 5 - 370 zł. Możliwość zarezerwowania hotelu.

Pozostałe warunki uczestnictwa w konferencji, wyżywienia i zakwaterowania ZB nr 4(94)/97, s.111 lub pod adresem podanym wyżej.

OGÓLNOPOLSKI KONGRES FEDERACJI ZIELONYCH

29-31.8.97 w nadmorskiej miejscowości Międzywodzie odbędzie się kolejne spotkanie Federacji Zielonych.PROGRAM KONGRESU

Piątek 1500 - rozpoczęcie imprezy. Proponowane tematy wykładów:

Mamy nadzieję, że "ramówka" zajęć zostanie poszerzona o Wasze liczne propozycje. RZECZY PRAKTYCZNE

Prawdopodobnie nie uda się uzyskać pozwolenia na przygotowanie posiłków, będziecie więc zmuszeni zaopatrywać się w prowiant sami.

Opłaty za uczestnictwo w Kongresie:

Mile widziany przyjazd osób prowadzących dystrybucję wszelkiego rodzaju gadżetów sceny niezależnej. Zaplanowany jest również koncert muzyczny.

Prosimy o możliwie szybkie skontaktowanie się wszystkich zainteresowanych Kongresem z FZ-Grupą Szczecińską.

Nasz adres:

Federacja Zielonych
Grupa Szczecińska
Kolumba 86-89/105
0-91/33-02-66
0-91/33-60-53
szczecin@fz.most.org.pl
(mile widziany dopisek: Kongres FZ)

f

Koncert kanadyjskiej grupy Eagle & Hawk (to w całości Indianie Odzibwa, grają rock z elementami tradycyjnej muzyki indiańskiej). Koncert będzie (na 90%) 10.8. w Poznaniu, na dziedzińcu zamkowym.

Beata Skwarska
Dąbrowskiego 73b/9
64-920 Piła
0-67/12-55-38
sbeta@ifa.amu.edu.pl


"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 7 (97), Lipiec '97