Poradnik zielonego dziennikarza - jak jeszcze lepiej pisać do ZB - publikacja poszkoleniowa |
Jeśli piszecie tekst w którymś z popularnych edytorów nie będących MS Wordem, nie przejmujcie się. Na ogół edytory nieźle się nawzajem odczytują. Jednak nie formatujcie tekstu, gdyż nie wszystkie kody formatujące są czytane przez inne edytory. Wasza praca pójdzie na marne, a w tekście mogą powstać dziwne czasem "zawirowania", utrudniające zrozumienie go. Ułatwicie nam znacznie pracę, jeśli w dowolnym edytorze pracującym pod Windows zapiszecie tekst jako plik tekstowy ASCII lub ANSI (nie ma cudów, wszystkie edytory mają tę opcję przy zapisie, ewentualnie w Menu "Export"). W takim wypadku prosimy o nadesłanie na wzór wydruku sformatowanego tekstu - składający będzie widział, gdzie są boldy, italiki...
Konwersja do ASCII (ANSI) ważna jest zwłaszcza w wypadku edytorów w wyższych wersjach, przeznaczonych do pracy z Windows '95 i Windows NT. Pliki MS Worda 7.0 na ogół czytane są przez używanego przez nas Worda 6.0 bez kłopotu, natomiast w wypadku WordPerfecta 7, Corela lub edytora WordPro Lotusa jest to wątpliwe, gdyż pisząc filtry do Worda 6.0 programiści nie mogli przewidzieć innowacji w edytorach, które pojawiły się potem. Jest to też najprostszy sposób na pozbycie się zbędnego sformatowania, jeśli chcecie przesłać tekst już wcześniej złamany do własnych celów. Ten typ zapisu należy też stosować, jeśli jesteście zagrożeni wirusami komputerowymi (istnieją takie, które zarażają pliki wykonywalne (*.exe, *.com), bootsector i tablicę partycji dysków i dyskietek, oraz pliki Worda (*.doc, *.dot) i Excela, ale nie ma takich, które uszkadzałyby pliki tekstowe). Niestety, w używanych jeszcze czasem edytorach pracujących pod DOS-em, jak ChiWriter i WordPerfect 5.1 zapis tekstu jako ASCII może doprowadzić do utraty polskich liter. Oba te edytory są jednak dobrze odczytywane przez filtr Worda 6.0 PL, jeśli więc przyślecie nam oryginalne pliki bez sformatowania, nie spowodujecie żadnych kłopotów. Oczywiście, jeżeli to problem - nie musicie przeformatowywać wcześniej wpisanych tekstów, choć byłoby to dla nas ułatwienie. Tylko nie każcie nam przepisywać wydruków z komputera!
Bardzo prosimy, by nie oddzielać znaków przestankowych od poprzedzającego je słowa spacjami, nie centrować za pomocą spacji tekstu i nie zastępować nimi wcięć akapitowych. Wszystko to jest później trudne do usunięcia, a nie do przyjęcia w tekście drukowanym. Natomiast po znakach przestankowych należy używać spacji (pojedynczej!), chyba że są to kropki w adresach internetowych i datach oraz przecinki w ułamkach. Prosimy również, by poszczególne części numerów telefonicznych oddzielać miast spacji dywizem (krótką pauzą). Przy okazji - podawajcie numer kierunkowy, oddzielony tzw. "sleshem" (/). W końcu czytają Was ludzie z całej Polski i niekoniecznie wiedzą, jaki jest numer kierunkowy danej miejscowości, nawet jeśli jest to Warszawa.
Akapitów nie dzielimy przez podwójne użycie klawisza [Enter], gdyż w stosowanym przez nas szablonie mają już zdefiniowany odstęp między sobą, a innych odstępów nie używamy. Z tych samych powodów nie należy rozpoczynać akapitu od wciśnięcia klawisza [Tab] - po prostu styl nadawany przez nas tekstowi po jego konwersji przewiduje już wcięcie o właściwej wielkości i wprowadza je sam. Wszystkie podwójne [Enter] i [Tab] musimy potem usuwać. Co prawda zautomatyzowaliśmy tę pracę, ale i tak zabiera ona czas, poza tym żadna automatyzacja nie wykonuje jej super dokładnie.
Mamy nadzieję, że zechcecie zastosować przynajmniej niektóre z podanych wyżej wskazówek. Jeśli nie sprawią Wam one kłopotu, to nam na pewno ułatwią pracę i zapewnią, że podane przez Was informacje dotrą do odbiorców tak szybko, jak to tylko możliwe i w nie przekłamanej omyłkowo formie. |