Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

CZAS NA DECYZJE W SPRAWIE POLSKIEJ WSI

Co będą robić rolnicy pozbawieni swoich warsztatów pracy? Gdzie znajdą zatrudnienie? Czy potrafią żyć w przetłoczonych miastach? Czy będzie tam dla nich miejsce?

„Przyszłość polskiego rolnictwa stoi pod znakiem zapytania. Przed nami trudny wybór: albo ugniemy się pod zmasowanym atakiem globalizacji i biurokracji Unii Europejskiej, albo zwrócimy się w stronę naszych tradycji, będąc dla Europy wzorem pod względem produkcji zdrowej żywności a także rolnictwa, które jest przyjazne środowisku i bazuje na odnawialnych zasobach energetycznych... Europie potrzeba kraju, który udowodni całemu światu, że drobne gospodarstwa rolne to najlepszy model długoterminowego i zrównoważonego zarządzania naszymi nieodnawialnymi zasobami...”

Sir Julian Rose i Jadwiga Łopata
Dyrektorzy ICPPC*)

„Wielofunkcyjne gospodarstwa rolne, pola uprawne o zróżnicowanym zagospodarowaniu, poprzecinane miedzami, zadrzewienia śródpolne, stanowią przebogaty świat roślin. Bogatemu światu roślin towarzyszy również bogaty świat zwierząt... Dlatego też tak cenne są prowadzone przez naszych rolników gospodarstwa rolne w sposób nie spotykany już prawie zarówno w Europie jak i na świecie...”

Prezes ZG LOP
mgr inż. Władysław Skalny

„Unia Europejska szuka różnych powodów aby skompromitować polskie rolnictwo i polskich rolników... Wszystkie działania Unii Europejskiej mają na celu jedno – nie dopuścić na jej rynki polskich produktów rolnych, które są w rzeczywistości tańsze i zdrowsze. Dlatego mój Związek uważa, że integracja Polski z UE nie może obyć się kosztem polskich rolników... Cele zawarte w „Karcie 21” są zgodne z założeniami jakie realizuje moja organizacja, której od ponad dwóch lat przewodzę...”

Prezes KZRKiOR Władysław Serafin

W kwietniu br. ICPPC wydało „KARTĘ 21 – Manifest dla polskiej wsi XXI wieku”. Wskazuje ona kierunek polityki, która pozwoli zapewnić bezpieczną przyszłość wiejskim przedsięwzięciom oraz zagwarantuje niezależność małorolnym chłopom. Kierunek rozwoju polskiej wsi zawarty w KARCIE 21 uwzględnia jej kulturowe i przyrodnicze bogactwo, specyfikę polskich gospodarstw rolnych i ich atuty w postaci możliwości produkowania żywności najwyższej jakości.

Czytelne przesłanie KARTY 21 sprawiło, że w ciągu niespełna pół roku podpisało ją 230 polskich i międzynarodowych organizacji reprezentujących ponad 3 miliony ludzi – związki zawodowe, organizacje ekologiczne, parlamentarzyści, artyści i konsumenci. Dyrektorzy ICPPC, Jadwiga Łopata i Sir Julian Rose, mają nadzieję, że rozgłos jaki towarzyszy KARCIE 21 zwróci uwagę kręgów politycznych w Polsce i w UE co pozwoli na spełnienie jej założeń zanim będzie za późno.

WYPOWIEDZI POLITYKÓW NT. KARTY 21

Ritt Bjerregaard, duńska Minister Rolnictwa:

„...Czytając Wasz Manifest zdałam sobie sprawę, że zawiera on szereg interesujących propozycji dotyczących rozwiązania problemów, z którymi Polska będzie się borykać przy okazji przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej... na najbliższym spotkaniu z polskimi partnerami nie omieszkam poruszyć sprawy KARTY 21...”

Laurens Jan Brinkhorst, holenderskie Ministerstwo Rolnictwa:

„...Francja i Niemcy wspierają Holandię w promowaniu rolnictwa ekologicznego w Europie. Kwestia ta jest priorytetowym obowiązkiem rządu polskiego. Żywię nadzieję, że polski rząd zrobi wszystko co w jego mocy, by szerzyć ideę rolnictwa ekologicznego w Polsce. Wejście Polski do UE oferuje szereg możliwości wcielenia w życie założeń ICPPC... Jeżeli polski rząd zechce poruszyć sprawę rolnictwa ekologicznego na szczeblu europejskim, z chęcią ustosunkuję się pozytywnie w tej dyskusji...”

Dr Artur Górski, Dyrektor Sekretariatu Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów:

„Dziękuję za przesłanie Karty 21 oraz propozycji poparcia jej przez Prezesa Rady Ministrów. Inicjatywa Państwa jest bardzo cenna i godna poparcia, ale Pan Premier RP nie może składać podpisu pod dokumentem, którego jako Szef Rządu sam jest adresatem. Manifest Państwa zostanie poddany wnikliwej analizie i zawarte w nim treści zapewne zostaną wykorzystane w polityce Rządu.”

ABY POWSTRZYMAĆ PROCES NISZCZENIA POLSKIEJ WSI ICPPC DOMAGA SIĘ:

1. Polski wolnej od GMO (genetycznie modyfikowane organizmy)
2. Wsparcia lokalnego przetwórstwa i lokalnej sprzedaży
3. Żywności gwarantującej społeczeństwu zdrowie i dobry stan środowiska naturalnego.
4. Szerokiego wdrażania ekologicznych technologii
5. Stanowiska negocjacyjnego Polski zgodnego z kierunkiem re-orientacji WPR (Wspólna Polityka Rolna)

.......................................................................................................................................................................................................................................................................................
*) Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC)
Polska wieś jest wyjątkowa – bogactwo natury, piękne krajobrazy i ciągle żywa kultura ludowa. Decyzje podejmowane dzisiaj mogą jednak spowodować zniszczenie takiego wyglądu polskiej wsi w ciągu kilku następnych lat. Ochrona polskiej wsi to sprawa ogromnej wagi nie tylko dla Polski, ale także jednostek i organizacji z innych krajów. Dlatego została powołana Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (International Coalition to Protect the Polish Countryside – ICPPC). W skład ICPPC wchodzi 41 organizacji z 18 krajów. Dyrektorami ICPPC zostali:
• Jadwiga Łopata, inicjator ICPPC, Prezes Stowarzyszenia ECEAT-Poland, którego głównym celem jest wspieranie rolnictwa ekologicznego poprzez turystykę ekologiczną w gospodarstwach, Członek organizacji Innowatorów dla dobra Publicznego – Ashoka
• Sir Julian Rose, rolnik, właściciel gospodarstwa ekologicznego Hardwick Estate, członek Zarządu Stowarzyszenia „Soil”, współzałożyciel Stowarzyszenia Konsumentów i Producentów Niepasteryzowanego Mleka, ekspert Brytyjskiej Agencji Rozwoju Wsi, z jego rad korzysta rząd brytyjski.

Adres kontaktowy w Polsce:

ECEAT-Poland/ICPPC
34-146 Stryszów 156
tel./fax: 33 8797114
e-mail: eceat@sfo.pl, www.icppc.sfo.pl